Konečná (2013)

Dle motta: 'Důchod je pro bábovky' nám Arnie názorně dokazuje, že rozhodně ještě nepatří do starého železa. Vsadil na jednoduchost a přímočarost, takže je jeho návrat výsostně excelentní a správně výbušný. Prostě Arnie jak ho máme rádi. Žánrově snímek patří mezi moderní western. Drsný kraj, drsní lidé, drsný šerif. Správných hlášek tu sice zrovna moc není, ale tvrdost příběhu alespoň odlehčí vkusný a cílený humor. Střílí se tu hlava nehlava, až to téměř zastiňuje už tak jednoduchý děj. Ale o to tu asi především šlo. Arnie už není tak hbitý jako dříve, ale viditelně dělal co mohl, aby nás diváky přesvědčil, že na to pořád ještě má. A já bych řekl že má. Remcat mohou jen závistivci, kteří v jeho věku doma polehávají s invalidním důchodem na gauči a nadávají na politiku. Film zaměřený více na akčnost než na příběh považuji za zvládnutý a akčně vkusný.

Apokalypsa ve znamení zvěrokruhu (2014) (TV film) odpad!

Další snímek na pomezí fantas magorie v žánru katastrofického sci-fi. Takovýchto snímku už vzniklo tolik, že by jeden nevěřil, že se dá ještě vymyslet něco originálního. A ejhle, dá. Katastrofy podle zvěrokruhů. Dějově naprostá slátanina, atmosféra jak z nepovedené videohry. A speciální efekty? Raději se radši ani nezmiňovat. I tento snímek může sloužit jako varovný příklad toho, že pokud není kvalitní scénář a potřebný rozpočet, není potřeba se pouštět do natáčení. Paskvilů je již natočeno více než dost.

Rozbitý svět (2012)

Snímek vlastně poukazuje na život jaký skutečně je. Plno bolesti, zášti a nenávisti s kapkou radosti a nějaké té naděje zpovzdálí. Stačí se rozhlédnout kolem sebe a zaměřit se na chování lidí. Jeden by se nestačil divit. Příběh vypráví o jedenáctileté diabetičce Skunk, kolem které se děje spousta podivných věcí. Mnohým ani nerozumí a tak neví jak je ohodnotit a jak se k tomu postavit. Její představy o šťastném dětství a vůbec životě se rozpadají jak v místě jejího bydliště, tak i ve škole. Její budoucnost je nejistá, stejně jako její život. Nejedná se vysloveně o art a možná je to škoda. V ději se nachází spousta postav, o kterých se takřka nic nedozvíme. Každý se nějak chová a proplouvá svým osudem. Místy se vtírá poetika, ale řekl bych, že je to spíše na škodu. Vypadá to, jakoby se autor nemohl rozhodnout, jakým žánrovým směrem se má vydat. Určité poselství však snímek vydává a snad to bylo i cílem. S takovým tématem se mělo jít daleko více do artu. Bylo by to daleko zajímavější.

Muž na míru (2013)

Který kluk toužící se sblížit s   vyhlédnutým děvčetem neudělá všechno, aby   dosáhl svého cíle. Dnes jako hlavní   informační zdroj, který ledacos prozradí, je   facebook. Je ještě někdo, kdo na něm nemá   svůj profil? Zjistit potřebná fakta a pak už   to jde ráz na ráz. Příběh dvou mladých lidí   takřka ze života. Poznají se, lžou si o sobě,   zamilují se, jsou šťastní i mrzutí a projdou   si i vzájemnou zatěžkávací zkouškou.   Romantizmus celý děj sice provází, ale k   patřičné dokonalosti mi tu přeci jen ještě   chybí daleko uvolněnější atmosféra. Zdá se   mi to dost i zbytečně ukecané. Co se týče   humoru, něco málo tu je, ale typicky   teenagerovský. A očekávané finále, kdy divák   uroní slzičku štěstí? Ani omylem. Nic   takového ani náznakem. A tak nevím. Vyznívá   mi to celkově jako velmi podivný snímek, který   uvádí pouze jedinou informaci. A ta je, že bez   facebooku to dnes už asi jinak nepůjde.

Síla pomsty (1986)

Michael Dudikoff a Steve James se po natočení snímku 'Americký ninja' opět sešli, aby spolu natočili velmi impozantní akční snímek, který má i dnes něco do sebe. Scénář i přes veliké množství akčních scén a zápasů dokonce obsahuje i vcelku vkusný děj, což nebylo zase u videofilmů až tak zvykem. Celé to má úžasnou atmosféru a dává hodně nutkání zavzpomínat na jejich předchozí film, kde se oba taktéž pořádně rozparádili. Akce střídá akci a vše má svůj patřičný švih. Když Steve James sundá tílko a všem dá na obdiv své černé nablýskané svaly, jeho pěsti začnou létat všemi směry a padouši už jen následně padají k zemi s rozbitými huby. Michael Dudikoff má své zápasnické sólo zcela na konci příběhu v džungli, kde je na něj (a jeho sestru) pořádán hon. Vše za silného deště a v močálu. A rozhodně nejde jen o nějakou krátkodobou záležitost. Je na co se dívat. Škoda jen těch slunečních paprsků, které jsou velmi viditelné. Při střihu na jiný úhel kamery zmizí a při návratu na ten původní se opět objeví. Točit v džungli s ohledem na rozpočet však není žádná sranda a tak filmový fanda snad tento neduh dokáže tvůrcům odpustit. Ne, rozhodně to není žádná pecka, ale ve své době byl tento snímek velmi vyhledáván a na tzv. piráckých videokazetách byl dokonce až neskutečným hitem. Škoda, že je dnes už poněkud pozapomenut. Přeci to má v sobě i takový ten punc nostalgie.

Za hranicí strachu (2007)

Pomalý, ale atmosférou hodně temný příběh a dle tvůrců další podle skutečné události. Šíleností tu je více než dost a krve zrovna tak. Pomalé tempo je přínosné, ale místy jakoby to celé spíše zbrzďovalo. Na škodu to však kupodivu není. Každý detail graduje do své hrůzostrašnosti a tak děj dokáže upoutat. Hororový thriller jaký tu dlouho nebyl a je v jistém smyslu v poslední době jedinečný.

Unesená (2012)

Jednoduchý pop-kornový akční příběh, který   sice nepřináší nic nového, ale je vkusný,   má švih, je zábavný a má potřebnou akčnost.   Nicolas Cage zkrátka ještě nepatří do   starého železa. Není snímku co vytknout. Svůj   potenciál má a to je hlavní.

Poklad Inků (1966)

Zapomenutá 'Mayovka' a nějak nechápu proč. Je to natočeno v absolutně stejném stylu, jako ty ostatní. Přání míru mezi indiány a bělochy, touha po pokladu, vyskytuje se tu hrdina i záporák a samozřejmě nechybí ani komická postava. Tvůrčí rukopis je zatraceně znát, ale je to hlavně důkaz toho, že dobrá dobrodružně-zábavná indiánka šla natočit i bez známých postav či herců. Tedy až na jednoho. Záporák je pro nás starý známý. Nezájem televizí o tento film se mi zdá absolutně absurdní. Pamatuje si ještě někdo, že se točilo přímo na Machu Picchu?

Italské prázdniny (2003)

Snímek je holčičí, veselý, místy ztřeštěný a plný naivity, kde nechybí ani populární pop music. Studio Walt Disney to však jinak neumí a tak je určen jen pro určitou část dívek v pubertě, kteří mají sny a přejí si, aby se stali skutečností. Ano, příběh je o splnění amerického snu, tedy nic pro Evropany.

Domina (2010) (TV film)

Jedná se o jeden z mála povedenějších   detektivních TV počinů, kde si hlavní   vyšetřovatele střihli bratři Vladimír a   Michal Dlouhý. Scénář je napsán vcelku   dobře. Vše je cílené a nezabývá se   zbytečnými vedlejšími motivy. Tempo není   zrovna nejrychlejší, ale aspoň je děj mírně   napínavý.