Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Pokračování úspěšného akčního sci-fi snímku se stalo přelomovým v oblasti triků a speciálních efektů. Lukasova ILM si tu vyzkoušela nové možnosti za použití počítačů a povedlo se. James Cameron využil co se dalo a převedl opět ne moc složitý děj do vizuálního koncertu do té doby nevídaného. Arnold Schwarzenegger opět v roli cyborga typu T-800, který byl přeprogramován a vyslán na ochranu teď už puberťáckého Johna Connora, kterého ztvárnil neznámý Edward Furlong. A nutno dodat, že se s rolí popral velmi dobře. Linda Hamilton posílila a své postavě dodala šílenost a větší akčnost. No, a Robert Patrick coby cyborg nového typu T-1000 se stal nezaměnitelným. Role mu sedla a vytlačil z postavy vše. Tentokrát byli do příběhu dodány i city a lidskost, což byla zpříjemněna humornou vložkou (učení cyborga T-800 úsměvu). A hlavně snaha, aby za nimi nebyla hromada mrtvol. Dojemná závěrečná scéna, kdy T-800 sám sebe spouští do roztaveného železa, je vrcholem všeho, co kdy bylo možno vidět. Režijně výborně zvládnuté dílo, které se stalo legendou, při kterém byla nastavena laťka opravdu hodně vysoko. Doporučuji finální prodlouženou verzi.

Terminátor (1984)

Tímto snímkem to všechno začalo. Vznikl fenomén zvaný "Cyborg", který od této chvíle byl používán v mnoha dalších filmech. Terminátor byl překvapením a šokem zároveň a stal se milníkem pro sci-fi žánr, který je lákavý do dnešních dnů. Arnieho nejslavnější postava s nejslavnější větou: ,,Já se vrátím !'' Děj filmu není nijak složitý a je zde z něho vymáčknuto vše, co se dalo. Strhující hudba dodává na atraktivnosti. Akční scény s Arnieho kamennou tváří zatajují dech. Linda Hamilton svoji roli zvládla na výbornou a Michael Biehn byl prostě skvělý. Až jsem litoval, že jeho postava zemřela. I tento snímek však bohužel neunikl zubu času, a tak z dnešního pohledu rapidně zestárly hlavně speciální efekty. Nejvíce je to znát na konci příběhu, kdy už je z Arnieho jen kovová kostra. Scény poskládané ze záběrů na loutku v životní velikosti s klasickou animací, jehož nedokonalost a nereálnost je do očí bijící, už spíše vzbuzují posměch. Přesto je to Cameronova trefa do černého, která má co říci i v dnešní době a snaha navázat na toto dílo dalšími díly je toho důkazem.

Bez zpáteční jízdenky (1971)

Zajímavý snímek, který zestárnul a dnes osloví už velice málo diváků. Svým stylem vyprávění dnes vypadá nudně a některé scény zdlouhavě. Jejich vyznění je však na úrovni a hlavně nepředvídatelně. Akční scény se nevtírají za každou cenu a když už se nějaká objeví, není jisté jak dopadne. Jedná se o kvalitní počin, který by měl být pro mnohé vzorem.

Zpověď americké nevěsty (2005) (TV film)

Televizní romantický snímek o přípravě jedné svatby není nikterak převratný, ale ke shlédnutí takhle v neděli odpoledne k odpočinutí bohatě postačí. O čem to je už prozrazuje název filmu. Nevěsta vypráví svůj příběh a to několikrát na kameru, tedy přímo k divákům. To však docela na mě působilo rušivým dojmem. Lehce humorné a klidné vyprávění tím ztrácelo rytmus. Dobrá nálada však celý snímek doprovázela po celou stopáž a to je nejhlavnější. Na Tv počin vcelku povedené.

Vrásky z lásky (2012)

Ponuré stáří a jeho vrtochy. Velmi povedený snímek o dvou takových lidech, jejichž osudová cesta se spojí. On žije s dětmi, kteří z toho zrovna moc radost nemají a ona naopak přežívá v pečovatelském domě. On má svoje vrtochy, ona je plná energie. Jak jejich setkání může dopadnout? Životní realita všedních dnů, která se odehrává všude kolem nás. Dokážeme seniorům porozumět? Až téměř depresivní atmosféra povznáší dobře zpracovaný scénář, který je odvyprávěn klidně a srozumitelně. Snímek byl hodně propagován kvůli setkání před kamerou Jiřiny Bohdalové a Radka Brzobohatého. Jiřímu Strachovi se povedlo nemožné. Oba ve společných scénách podali úctyhodný a hlavně velmi uvěřitelný výkon. Klobouk dolů. Přiznám se, že jsem od toho moc nečekal, ale byl jsem velmi překvapen.

Tucker & Dale vs. Zlo (2010)

Měla to být hororová komedie, ale zatím jsem viděl pouze filmík poskládaný se spousty odkazů na různé snímky. Do parodie, či přímo trapnosti to však naštěstí nespadlo a tak pro filmové fanoušky poznajíc ony filmové citace se bude možná zdát tento snímek zajímavým, načež těm neznalým zcela nepřípustným až zhovadilým. Což znamená, že se nejedná o dílo pro každého. K zasmání tu skutečně toho moc není. Občas se mi i zdálo, že se dosti přehrává, ale možná to bylo i úmyslem. A tak jistá ztřeštěnost je zcela na místě, ale jak jsem se již zmínil výše, pochopí to jen ten, kdo pozná citace. A vlastně je to dost škoda. Protože takhle je snímek určen jen pro malý divácký okruh.

Stav nejvyšší pohotovosti (1997)

Ringo Lam točíval adrenalinové nervy drásající pecky a byl akčními fanoušky hodně vyhledáván. S tímto snímkem však přinesl jisté zklamání. Akce je tu po skromnu a dějem hýbe pouze vcelku povedený scénář, který hodně klade důraz na osobnosti a psychologii postav. Vzniklo tak místy nudné krimi drama, které funguje pouze po dějové stránce. Ano, silný příběh má co říct, ale když se určité dějství neúměrně protahuje, snímek začne nudit a divák zívat. Jeden by nevěřil, že je to z produkce HG. Inu , časy se mění.

Jestřábí žena (1985)

Pohádkový skvost, který nestárne a který oslovuje další generace. Kletba nad zamilovaným párem v období středověku je trefa do černého. Onen středověk je tu zpracován tak neskutečně realisticky a temně, že mnohdy běhá i mráz po zádech. Ovšem, tvůrci nám tento pocit odlehčili doprovodnou hudbou osmdesátých let a hláškujícím Matthewem Broderickem, což nám to dává jasně najevo, že zase o tak vážný příběh se přeci jen nejedná. Rutger Hauer a Michelle Pfeiffer předvedli strhující výkon, který vzbuzuje v divákovi až závist, jak hřejivá jejich láska je. Jedná se o dílo, které v divákovi vyvolá hřejivý pocit a pohlazení na duši. Takových je opravdu málo.

Nová Francie (2004)

Příběhů o veliké lásce končící tragicky není nikdy dost. Tento se inspiruje údajně skutečnou událostí z "Období vášní". Tvůrci se snažili vytvořit příjemnou podívanou, což se jim vcelku povedlo. Příběh je vyprávěn jemně, podtržený nádhernou kamerou, doprovázející vynikající hudbou. Nikam se nespěchá a je vidět snaha vyhnout se jakýchkoliv brutálních či bitevních scén. O to víc šokuje konec. Jenže to je asi tak vše. Jisté dramatické chvíle tu jsou, ale po citové stránce je to katastrofa. Ono to stou jemností je krapet přehnané, takže nebýt velké slzy v dětské tváři, byla by nám ona tragédie zcela lhostejná. Škoda, mohl to být výborný srdcervoucí biják.

Sladká láska (2004) (TV film)

Cukrářská soutěž, při níž se dva spolusoutěžící, kteří se předtím neznali, sblíží. Jednoduchý romantický televizní snímek, u kterého se odpočine a při pohledu na ty sladkosti možná i to kilo přibere. Žádné dramatické chvilky se tu nekonají a děj je místy velice předvídatelný. Vývoj děje jde opatrně kupředu a nenutí moc přemýšlet. Humorných situací tu moc také není, ale v tomto případě jsem je ani nějak nepostrádal. Celý film se jedná jen o jedno: vyhrát cukrářskou soutěž. Takže na romantické chvilky tu také moc času nezbývá. Film považuji za lepší průměr. Cukrářské téma je pro mnohé vděčné, ale aspoň toho romantismu tu mohlo být daleko více.