Poslední semestr (2018)

Netradične poňatý príbeh o umieraní. Najmä v kontexte hlavnej postavy, ktorej zaujímavosť bola ešte znásobená chameleónskym hereckým umením J. Deppa. Pravdepodobne keby hral postavu profesora Richarda niekto iný, tak by ma to tak nebavilo. A pozorný divák tu nájde aj veľa pekných myšlienok, ktoré tu plávajú kdesi na pozadí profesorových hlášok a dialógov. Slušný nadpriemer. 80/100

La Llorona: Prokletá žena (2019)

Mysteriózny základ tohto hororu je presne podľa osvedčenej šablóny mnohých iných - spokojná rodinka, stane sa nešťastie, strašenie inej rodinky so zameraním na deti, neohrozený vydedený kňaz pracujúci na hrane viery a vedy.... Inak človek až žasne, kam všade sa bábika Annabelle už dostala. Krátke cameo jej patrí aj tu v tomto prípade. No... možno je to všetko nejak prepojené a na konci za pár rokov príde grandiózny posledný diel o tejto strašidelnej bábike kde sa konečne odhalí, kam všade siahali jej škaredé strašidelné prstíky. Bolo mi z toho na smiech. To ale nebol najväčší problém. Ten spočíva hlavne v uťahanosti nosných hororových scén, kde sa napätie toľko napína a prepína, až napokon tieto hororové scénky začnú nudiť, pričom túto nudu nezaženie ani to, keď sa konečne ten bubák objaví. Maska sa mi ale páčila. Veľmi slabý priemer. 50/100

Zajatci (1994)

Svojim spôsobom smutný príbeh poukazujúci najmä na to, ako ľahko sa dá dostať do problémov. Najmä keď človek nerozmýšľa a zdravý úsudok prevýšia city. No čakal som trochu lepšiu dramatizáciu, niektoré scény mi z tohto pohľadu prišli až príliš banálne a miestami ma nudil aj vývoj celej dejovej linky. V tomto smere sa to zlepšilo až na záver, kedy to konečne celé pochytilo trochu z drámy. Na druhú stranu sa mi veľmi páčila atmosféra 90. rokov. Lepší priemer. 65/100

Bídníci (2018) (seriál)

Asi jedno z najlepších stvárnení tejto adaptácie od majstra písaného slova Victora Huga. Hudba, výprava a réžia - to všetko spolu prinieslo jedinečnú atmosféru a nesmierne obsažne bohatú záležitosť. Dej, ktorý tu dýcha epikou aj na malom priestore a človek, ktorý má rád dobovo atmosferické záležitosti si tu jednoducho musí vychutnať každú jednu scénu ako si malý chlapec dokáže vychutnávať sladký cukrík. A predsa je tu jedna maličkosť, ktorá trochu kazí dojem, čo je teda obrovská škoda, no nedá sa nad tým privrieť oko. A tou je hlúpy multikulti casting odporujúci základnej racionalite. Ja chápem, že je to teraz moderné a plne zodpovedajúce "humánnym štandardom liberálnej kaviarenskej ľavice", ale podľa zdravého sedliackeho rozumu a na základe obrazu, ktorý poskytuje samotná kniha sem skrátka černoch rozhodne nepatrí. A tobôž nie ako jedna z hlavných postáv. To bola teda riadna päsť na oko, nech sa nikto nehnevá, je to môj názor (proti hercovi ako takom nič nemám, hral výborne). Hviezda dole. 85/100

Smrt a slavíci (2018) (seriál)

Slušná dobová atmosféra sa nedá uprieť, no seriálu podráža nohy hrozná uťahanosť príbehu, lenivé tempo, čo je ešte umocnené slabšou pútavosťou. V tomto duchu sa nesie i konečné rozuzlenie, u ktorého som si povedal: "A o čom to vlastne bolo?" Žiadna pointa, žiaden význam. Banálna vzťahovka bez hĺbky a bez nápadu, ktorý by niekam viedol. Skrátka prázdnota. Podpriemer. 40/100

Řbitov zviřátek (2019)

V porovnaní s verziou z r. 1989 aj napriek tomu, že obsahovo je to samozrejme to isté, je tu cítiť podstatne menej emócií. Po pocitovej stránke ma to teda tak nezasiahlo ako staršia verzia. Možno je to kvôli tej malej, ktorá sa mi tu zdala menej presvedčivejšia. Priemer. 60/100

Přízračný svět (2001)

Prekvapilo ma, ako ma to poflakovanie sa tých dvoch dievčín bavilo. Naviac postava Enid bola zaujímavá a jej charakter poskytol pár myšlienok na úvahu - pomerne komplikovaná osôbka. V srdci dobrá, no zároveň aj hrozne egocentrická a miestami zbytočne cynická. To sa potom nemohla čudovať, že okolie ju moc nebralo. Bavili ma aj jej hlášky, aj keď niekedy tomu chýbal racionálny základ. Thora Birch ju zahrala vynikajúco. Nadpriemer. 75/100

Správný čas žít (2018)

Ďalší film o umieraní, no musím uznať, že sa v tomto prípade aspoň z časti dokázali autori vyhnúť schematickému klišé a nátlakovým citom. Všetko tu funguje hlavne na tých dvoch hercoch, medzi ktorými bola cítiť veľká dávka chémie... to je asi najväčšie pozitívum. Maisie Williams síce poznám predovšetkým z HoT, no ukazuje sa, že v budúcnosti pôjde o celkom zaujímavý herecký typ, vhodný najmä na stvárnenie rebelujúcej ženy, alebo ženy vymykajúcej sa bežným štandardom. Lepší priemer. 65/100

Hellboy: Královna krve (2019)

Taký paškvil rôznych legiend a mytológií, no o to tu ani nešlo. Dôležité bolo, že dejová linka nenudila, stále sa tu niečo dialo, akcie tu bolo požehnane, sem-tam bol aj humor a rozhodne sa nešetrilo ani masakrom (aj keď tu by som ocenil menej digitalizácie). Vizuálne efekty tiež stáli za to - pekné na pohľad, pobavili aj rôzne príšerky, nechýbalo ani prasa... Celkom spokojnosť. Slabší nadpriemer. 70/100

Král Lear (1970)

Nemám príliš v láske filmy, ktoré idú podľa nejakej Shakespearovskej divadelnej hry. Shakespearovské rečnenie a spôsob vedenia dialógov skrátka nie je pre mňa to pravé orechové. Ale v tomto prípade to vôbec nebolo také hrozné. Jediné čo by som vytkol je miestami trochu chaos v jednaní postáv, skratkovitosť a najmä som vôbec nepochopil, prečo za Learove dcéry vybrali také stareny päťdesiatničky (až na tú najmladšiu). To ma proste udieralo celý čas päsťou do oka, totálny nelogizmus, ktorý kazil celkový dojem. Je to škoda, lebo inak by to bol plný počet hviezd. Atmosféra, výprava a celá réžia boli majstrovské - mám veľmi rád také dobovo-atmosferické, rustikálne záležitosti. A tu toho bolo v plnej miere. Slušný nadpriemer. 80/100