Angel-A (2005)

Zatiaľ asi môj najslabší Besson. To najzaujímavejšie na filme sú myšlienky o hľadaní seba samého, ktoré idú smerom k divákovi prostredníctvom inteligentných dialógov. Tiež by sa tu našlo aj pár výraznejších scén, ako napríklad tá, kde sa André učí pred zrkadlom mať seba samého rád. Ale celkovo tomu chýbala vťahujúca, podmanivá atmosféra, ktorá by mi umožnila vytvoriť si bližší vzťah k postavám. Škoda, pretože zaujímavý fantasy prvok v tomto smere ponúkal mnohé možnosti. Lepší priemer. 65/100

Jack Bull (1999) (TV film)

Príjemný, dobrodružno-dramatický westernový príbeh z čias, kedy právo, zákon a spravodlivosť boli ešte vzdialenejšie ako zvyčajne. Tak ako povedal Myrl vo filme: Tam, kde nie je právo, tam si ho musia ľudia vynútiť... A o tom to bolo. O ľudskej zlobe, chamtivosti, arogancii a obmedzenosti. A tiež o tom, že proti bezpráviu sa treba postaviť, aj keď cena zaň môže byť veľmi vysoká. Nevadila mi ani televízna vyzáž, príbeh je dostatočne pútavý na to, aby udržal pozornosť. Navyše koniec je výborne urobený, pričom niektoré scény ostanú vo mne poriadne dlho. Nečakal som až takú nekompromisnosť. Slušný nadpriemer. 80/100

Vždyť jsme jen jednou na světě (1938)

Typický moralizujúci F. Capra. Veľmi roztomilá a príjemná romantická komédia, ktorá sa nesie v znamení tém ako sú napríklad, že priateľstvo je nad všetky peniaze, alebo že nie je dôležité, z ktorej spoločenskej vrstvy pochádzaš, hlavne aby si bol dobrý a láskavý človek... Témy, ktoré sú pre J. Stewarta šité ako na mieru, pričom ani teraz po hereckej stránke nesklamal. Proste pohodovka. 80/100

Informátorka (2010)

Film ako celok ma zase tak neohúril, aby som naň spieval kade tade len samé chvály, má svoje chybičky, či už technického rázu alebo formálneho, pričom by som mal výhrady aj k réžii, ale ten obsah je neskutočne hutný a hodný ďalšieho premýšľania. Minimálne o tom, v akom svete to žijeme. Napríklad, že žijeme vo svete, kde silnejší namiesto ochrany slabších ponúka len smrť. A nič sa proti tomu nedá robiť, pretože chápadlá týchto nechutností siahajú pekelne vysoko.... Smutné, desivé a výborne zahrané - Rachel Weisz bola skvelá, aj keď kvalít napríklad takej Agory (2009) nedosiahla. 75/100

Zlato (2016)

Jasná ukážka toho, aký výborný herec je M. McConaughey. Opäť raz výrazne potiahol jeden film, ktorý bol svojim spracovaním a obsahom skôr hlboko priemerný. A jeho hereckej charizme tu neubrali ani kilá navyše a plešina. S dejovou linkou to bolo podstatne horšie. Niežeby ma téma nezaujala to nie, len tu bolo na môj vkus dosť politikárčenia a burzovných rečičiek, pričom réžia mohla byť tiež trocha divácky atraktívnejšia a zaujímavejšia. Lepší priemer. 65/100

Assassin’s Creed (2016)

Dosť sklamanie, čakal som podstatne viac. Niečo atmosferické, tajomné a dobrodružne lákavé. Odhliadnuc od úmornej snahy po vizuálnej stránke film niekam dotiahnuť (ale na mňa aj tak moc prachu a hmly) toho príbeh veľa neponúkne. Nič čo by nejak zvlášť ohúrilo, alebo zostalo v pamäti. O pocitoch a atmosfére radšej ani nehovorím - mdlé a nezáživné. Ale Fassbender hral celkom zaujímavo. Ani M. Cotillard nebola zlá. Priemer. 60/100

Brimstone (2016)

Film, ktorý aj napriek svojej dĺžke a miestami pomalšiemu tempu nedá ani chvíľu vydýchnuť. Neobyčajne hutná dráma, kde všetky jej ďalšie žánrové zložky šlapú na sto percent a spolu vytvárajú obdivuhodné dielo. Bolo to brutálne, krvavé, nekompromisné, dramatické, pekne natočené, s umeleckým dojmom, so super kamerou, super hereckým výkonom Fanning a geniálnym Pierceom, ktorý svoju postavu diabla v ľudskom tele dotiahol k dokonalosti. Záporák, ktorý v divákovi riadne dvihne žlč, a ktorý sa na plátne len tak nevidí. V niektorých momentoch by závidel aj Ch. Walken. Navyše celý príbeh bol zabalený do totálne podmanivej mysterióznej atmosféry. No proste masterpiece!

Collateral Beauty: Druhá šance (2016)

O tom, čo je v živote najdôležitejšie. Vyrovnať sa so stratou milovaného človeka (hlavne svojho dieťaťa) sa nedá, dá sa iba naučiť s tým žiť... Pekné, silné témy, no na môj vkus až s príliš priamočiarym ťahom na bránku, silené a miestami aj s pátosom. No tentoraz mi to ani moc nevadilo, pretože to bolo príjemným spôsobom natočené a výborne zahrané. Nečudo, keď sa tu zišla taká plejáda známych hercov. Slabý nadpriemer. 70/100

Svatyně zla (2013)

Hrozné, ako niektorí zúfalci dokážu zmagoriť. To je snáď jedna z tých najhorších vecí, čo sa môžu v živote človeka stať - prísť aj o posledné zvyšky zdravého sedliackeho rozumu a upísať sa nejakej sekte... Príbeh samotný je síce silný, no chýbal tomu ešte nejaký výraznejší rozmer. Chcelo to buď zatlačiť na hororovú stránku, alebo prehĺbiť drámu okolo hlavných postáv, prípadne oboje. Takto mi to prišlo dosť sterilné, aj keď svojim koncom to bolo dosť nepríjemné. Priemer. 60/100

Krajkářka (1977)

Čipkárka si ma získavala pomaly a postupne. Úvod ma moc neoslnil, no od momentu stretnutia sa tých dvoch naberal film po dramaticko-psychologickej stránke na sile. Záver už bol potom priam geniálny, a hlavne ako vystrihnutý zo života. Mal som to šťastie stretnúť v živote jedného človeka, ktorý mi povahou pripomínal Beatrice - tichá, krehká, utiahnutá, no láskavá a s veľkým srdcom. A presne ako bolo písané v tom výroku na konci - tu je hlavná trpezlivosť. Trpezlivosť, ktorá sa ale od týchto ľudí vráti desaťnásobne. Tiež si myslím, že nie je všetko len o inteligencii. Sú ľudia, čo sú inteligentní, no práve preto pre život vo dvojici nevhodní, a opačne... Chalan bol skrátka blbec. Nadpriemer. 80/100