• Thriller

Everest (2015)

Rozporuplné pocity. Film je to silný, pohlcující, vizuálně strhující a já nevím jaký ještě, ale... Inu výšlapy na Sagarmáthu už nejsou co bejvávaly za Hillaryho. Když dneska máte dost merglí, nejste úplný nemehlo a aspoň trochu vám vyjde počasí, nahoru na Horu se prostě dostanete. Profesionální gájdi, armáda Šerpů s lany, žebříky a kyslíkovými láhvemi, lékárnička plná všelijakého fajnového matroše a vrchol máte v kapse. A samozřejmě v záloze je připravený chopper s plnou nádrží a všehoschopným pilotem... Obdivuju lidi (nebo spíš nadlidi) jako je třeba R. Messner (zde ve filmu krásný ruský geroj Anatolij), kteří lezou zásadně bez. Tedy myslím bez "óčka". Protože jestli s sebou na výstupy potřebujete tahat dejchák a bobule, tak tam nahoře nemáte co pohledávat. To už totiž potom není sportovní výkon, natož nějaké hrdinství, ale prachobyčejná komerční turistika. Hodně zajímavý článek o natáčení je tady: http://www.moviezone.cz/clanek/29879-tema-jak-se-natacel-everest/

Hyena (2014)

Marně vzpomínám, kdy naposledy jsem viděl takhle temnou a syrovou kriminálku. A taky v ní hrají dvě okouzlující ženy, další plus. Hyena mi stylem a obsahem trochu připomněl Refnovu dánskou trilogii Pusher z kodaňského podsvětí, kterou mám hodně rád. Mít lepší (=méně rozklepanou) kameru a lepší (=propracovanější) konec, dám plný počet. Co se toho závěru týče - někdy mi otevřené konce sednou, někdy ne. A tenhle mě tedy vyloženě nakrknul, přiznávám. Těšil jsem se, že si Hyena vyřídí účty s tou albánskou pakáží, a pak odjede s oběma krasavicemi do Karibiku, kde budou žít v šťastném milostném trojúhelníku až do smrti. A nebo ještě líp - Hyena se s Albánci vzájemně vyruší a obě krasavice spolu odjedou do Karibiku, kde budou žít za Hyenovy prachy ve šťastném lesbickém svazku až do smrti. No, to jsem se zase nějak rozkecal...

Kalvárie (2014)

Škodolibě jsem se těšil, jak k tomuhle filmu napíšu nějaký jízlivý a protikatolický komentář o flanďáckých pederastech, ale jeho jízlivý scénář mi úplně sebral vítr z plachet! Nemilosrdně cynická satira jak se patří! Irský venkov v ní oplývá nejen přírodními krásami, ale i nepřebernou sbírkou všelijak vyšinutých a charakterově pokřivených lidských kreatur, z nichž nejnormálnější je - světe div se - katolický kněz (fantastický Brendan Gleeson). A zapomeňte na ty úvodní žvásty od Cinemaxu - kněz ví, kdo ho chce oddělat (na rozdíl ode mne, pro koho to byla záhada až do konce). A 'černý humor' je myslím taky trochu zavádějící pojem, řekl bych spíš... jak už jsem řekl - uštěpačný, cynický. Jo a taky jsem si musel vygooglit co je to ten 'felching', to jsem fakt netušil (fujtajxl).

In Their Skin (2012)

Z filmu plyne jedno důležité poučení - vleze-li vám někdo na váš pozemek, ihned a bez váhání ho po texaském způsobu odpráskněte, protože jistota je jistota. Ale jestli jste takoví společenští pitomci, že si k sobě domů zvete cizí lidi na návštěvu, pak si nic dobrého nezasloužíte a zhebněte... Pěkný thriller s výbornou první polovinou, škoda že ta druhá se postupně zvrhne v jakousi prapodivnou absurdně-dramatickou grotesku; scénárista si asi ten den zapomněl vzít tabletky od svého cvokaře. Nicméně určitě lepší průměr, třeba už jen kvůli (opět) excelentní Rachel Miner, která mě nadchla už tady http://www.csfd.cz/film/258716-hide/komentare/

Pohřben zaživa (2010)

I když Tom Hardy v taxíku mě bavil (Locke, 2013), stejně jsem moc nevěřil tomu, že mě devadesátiminutový film o chlápkovi v rakvi udrží po celou dobu v pozornosti - a ono se tak stalo. Scénárista si zaslouží uznání, skvělá práce. Jen mi trochu neseděly ty hlasy v telefonech, byly příliš strojené, nepřirozené, takhle lidi v reálu přece nemluví. Ale konec dobrý - všechno dobré.

Marťan (2015)

Překvapil mě hodně rychlý rozjezd - než se divák stačí trochu rozhlédnout po Marsu, je tu bouře a zmatek a akce, čekal jsem meditativní a vizuálně působivý začátek. Ale zato potom se to vleče jako smrad - většinou jenom čumíte na nesympatickýho Robinsona Damona, kterak z hoven pěstuje brambory a tak, nebo na lidi z NASA, který řeší jak "dostat našeho chlapce domů"... Nejvíc mi lezly krkem Démonovy americky žoviální kecy do palubního deníku. Nebo (už téměř archetypální) postava negra z ghetta, který mluví, chová se i obléká se jako negr z ghetta, ale přitom je génius, tentokrát přes astrodynamiku - na tyhle kokotické hollywoodismy už jsem fakt alergický. Námět filmu je rámcově fajn, stará dobrá hard sci-fi, ale jeho zpracování je úplně na houby. Kdyby Marťana hrál někdo jinej a hrál tu roli úplně jinak a mělo to jinej scénář s jinými dialogy a bylo to jinak zrežírovaný... Zkrátka kdyby to byl úplně jinej film, dám mu klidně bůra. No a snad neprozradím moc když řeknu, že kluci a holky z NASA nakonec dostanou svého hocha zpátky domů a přeplněné Times Square bude jásat a slavit. Opravdu, nekecám, až taková je to prosím sračka. Převeliké zklamání. Každé marťanské videobéčko je mi milejší a bavilo mě stokrát víc, než tohle středoproudové filmové lejno, které pár hezkých marťanských exteriérů nezachrání. Největší pozitivum filmu: S hrůzou jsem si uvědomil, že nemám geniální flák Hot Stuff ve svém empétrojkovém sedmdesátkovém výběru!

Jezero (1999)

Komedie podle mého gusta, sice hloupoučká a extrémně klišoidní, ale roztomilá a zábavná. Skvělý casting, povedené (na tu dobu) triky, impozantní krokouš, fůra dobrých hlášek. Čtyři jsou možná moc, ale tři by zase byly málo.

Exists (2014)

Další rozskákané found fuckin' footage... Že já hejl se vždycky nechám nachytat a říkám si, že tentokrát to třeba půjde. Ne, nejde to. Námět dobrý, naštvaný seskveč jako záporák je fajn figura, mohla to být slušná relaxační vyvražďovačka, ale ta ff fuckin' kamera... Škoda slov.

Vessel (2012)

Tenhle skvělý kraťas má jednu zásadní chybu - je příliš krátký. S tím už se holt u kraťasů tak nějak musí počítat. Ale stejně mi to nedá, abych si jen tak nazdařbůh nehouknul do lesa... tedy do éteru: "Chci celovečerák! A chci a chci a chci!"

Road to Moloch (2009)

Kdybych točil kraťasy, točil bych asi nejradši přesně takovéhle kraťasy. Dobrý nápad, výprava, kamera, masky, a nepřímo i trocha blízkovýchodní mytologie. Tři hvězdy by mi přišly málo.