• Thriller

Marťan (2015)

Překvapil mě hodně rychlý rozjezd - než se divák stačí trochu rozhlédnout po Marsu, je tu bouře a zmatek a akce, čekal jsem meditativní a vizuálně působivý začátek. Ale zato potom se to vleče jako smrad - většinou jenom čumíte na nesympatickýho Robinsona Damona, kterak z hoven pěstuje brambory a tak, nebo na lidi z NASA, který řeší jak "dostat našeho chlapce domů"... Nejvíc mi lezly krkem Démonovy americky žoviální kecy do palubního deníku. Nebo (už téměř archetypální) postava negra z ghetta, který mluví, chová se i obléká se jako negr z ghetta, ale přitom je génius, tentokrát přes astrodynamiku - na tyhle kokotické hollywoodismy už jsem fakt alergický. Námět filmu je rámcově fajn, stará dobrá hard sci-fi, ale jeho zpracování je úplně na houby. Kdyby Marťana hrál někdo jinej a hrál tu roli úplně jinak a mělo to jinej scénář s jinými dialogy a bylo to jinak zrežírovaný... Zkrátka kdyby to byl úplně jinej film, dám mu klidně bůra. No a snad neprozradím moc když řeknu, že kluci a holky z NASA nakonec dostanou svého hocha zpátky domů a přeplněné Times Square bude jásat a slavit. Opravdu, nekecám, až taková je to prosím sračka. Převeliké zklamání. Každé marťanské videobéčko je mi milejší a bavilo mě stokrát víc, než tohle středoproudové filmové lejno, které pár hezkých marťanských exteriérů nezachrání. Největší pozitivum filmu: S hrůzou jsem si uvědomil, že nemám geniální flák Hot Stuff ve svém empétrojkovém sedmdesátkovém výběru!

Jezero (1999)

Komedie podle mého gusta, sice hloupoučká a extrémně klišoidní, ale roztomilá a zábavná. Skvělý casting, povedené (na tu dobu) triky, impozantní krokouš, fůra dobrých hlášek. Čtyři jsou možná moc, ale tři by zase byly málo.

Exists (2014)

Další rozskákané found fuckin' footage... Že já hejl se vždycky nechám nachytat a říkám si, že tentokrát to třeba půjde. Ne, nejde to. Námět dobrý, naštvaný seskveč jako záporák je fajn figura, mohla to být slušná relaxační vyvražďovačka, ale ta ff fuckin' kamera... Škoda slov.

Vessel (2012)

Tenhle skvělý kraťas má jednu zásadní chybu - je příliš krátký. S tím už se holt u kraťasů tak nějak musí počítat. Ale stejně mi to nedá, abych si jen tak nazdařbůh nehouknul do lesa... tedy do éteru: "Chci celovečerák! A chci a chci a chci!"

Road to Moloch (2009)

Kdybych točil kraťasy, točil bych asi nejradši přesně takovéhle kraťasy. Dobrý nápad, výprava, kamera, masky, a nepřímo i trocha blízkovýchodní mytologie. Tři hvězdy by mi přišly málo.

Hidden (2015)

Bohové vědí, že mám děti rád... tedy aspoň většinou. Ale už od dětství pudově nesnáším děti ve filmech... tedy aspoň většinou. A tohle rodinné postapo má bohužel jednu velkou vadu - hraje v něm táta, máma... a jejich nesnesitelná "princezna". Co naplat, je to holt takové rodinné postapo. Postapo naprosto skvěle vypravené i natočené (až třeba na tu digitální vysokou), ale zkrátka rodinné, prostě postapo à la Špílberg - táta, máma a jejich otravný blonďatý "andílek" s panenkou. No ale když už to divák přijme a řekne si "no tak se holt podívám na postapo od Špílberga", vyrazí mu rejža mozek z hlavy kulervoucí pointou. Bravo.

Zásahová jednotka č. 7 (2012)

Chápu, proč se točí revivaly odmdesátkových akčňáků (protože je švanda se na ně dívat), ale nechápu proč se točí i revivaly odmdesátkových kriminálek v dementním osmdesátkovém stylu (protože není vůbec žádná švanda se na ně dívat). Trapnost scénáře mi připomínala nějaký československý seriál o policajtech z pera soudruha Dietla, několikrát jsem se málem zalknul studem, že jsem nečeho takového svědkem. Scény ze soukromých životů našich hrdinů, pak střih na scény z práce s kupou přiblblých dialogů, sem tam nějaký ten detail do tváře a několik dlouhých významných pohledů... Zkrátka klišé na klišé, klasický středoproudový filmový hnůj, který tak bytostně nesnáším. A když zamračený vousatý policista vzal k sobě domů mladou feťačku na byt, bylo mi definitivně jasné, že tuhle volovinu už nic nezachrání. Ano, dokoukal jsem to, ale jen ze setrvačnosti, otráveně, znechuceně. Španělé tentokrát zklamali.

The Canal (2014)

Nezáživný podprůměrný thriller s poloamatérskou režií, mizernou kamerou, necharismatickými a nesympatickými herci (až na zajímavou kolegyni z práce), jedním mimořádně nesnesitelným spratkem, jalovým příběhem, nudným dějem a tuctovou zápletkou. Za jedinou věc hodnou zmínky považuju využití barevných světel při některých interiérových scénách, jinak ztráta času. Druhá hvězda za poslední ca čtvrthodinu.

Konzultant (2013)

(extended version) Kombinace McCarthy a Scott samozřejmě nemohla dopadnout úplně špatně. K tomu Bardem, Pitt, Fassbender, Díaz (naprosto skvělá) a velká spousta dalších známých xichtů často v nečekaně malých rolích, inu účast v tomhle filmu byla asi i o prestiži, nejen o dolarech. Ale obešel bych se třeba bez únavného a otravného začátku, ve kterém se několik nekonečných minut Michael s Penélopou baví o prstění, nebo bez křečovitého filosofování a zbytečné doslovnosti ke konci... Vlastně když nad filmem tak zpětně přemýšlím tak si myslím, že šťastnější by bývalo bylo pojmout příběh víc přímočaře, vykašlat se na stylizaci a snahu o jakési přesahy a existenciální hloubku, odpustit si několik zbytečných scén s jejich zbytečnými dialogy, a naopak nějaké scény možná přidat... Nepochybuju že knižní předloha působí celistvějším dojmem, i když jsem ji nečetl. Ale film každopádně obsahuje několik nezapomenutelných okamžiků, za které mu čtyři hvězdy patří. Třeba Cameron ošukávající Javierovo žluté Ferrari. Nebo scény s párem gepardů. Nebo motorizovaná smyčka kolem... jistého krku. A ještě jedna perlička: Víte jak získáte věc, kterou si motocyklista schová do helmy? Jednoduše - uříznete mu hlavu. (A když tu hlavu pak vyklepnete ven, udělá to přesně takový zvuk, jaký byste čekali).

Svatyně zla (2013)

Povrchní a zkratkovitá variace na známý příběh jisté přitroublé sekty jistého Jima Jonese v nitru Guyanské džungle. Zajímavý příběh, ale... Ale i kdyby podobné filmy vyprávěly sebezajímavější a sebelépe vystavěné příběhy, pro mě budou vždycky druhořadé, a to kvůli jejich mizerné "autentické" kameře, kterou prostě fakt nesnesu. Navíc chudý a bezbarvý scénář nestojí za moc, tenhle námět by si zasloužil mnohem kvalitnější zpracování, než nějaké odfláknuté poloamatérské video, kvůli zhovadilé kameře téměř nekoukatelné.