• Thriller

The Titan (2018)

Zapomeňte na nějaký meziplanetární let k Titanu a spíš se připravte na hromadu středoproudového scénáristického hnoje - pokud nechcete tak jako já zvracet při tradičních výjevech z rodinného života, sledovat sousedské grilování, nebo poslouchat haldu banálních, šablonovitých a klišoidních žvástů, skočte rovnou někam ke třicáté minutě. Ale ani potom nečekejte žádný trhák, většinu času budete nuceni čumět na hnusnou Worthingtonovu ženu a spíš než scífko uvidíte vztahové melodrama. Poslední půlhodina je sice jakž takž koukatelná, ale myslím, že kvůli ní nestojí za to se předešlým sajrajtem prokousávat. Zklamání - pravdoláskařský humanistický blábol prosáklý nízkým patosem. Zklamání o to větší, že leitmotiv filmu (eugenické experimenty) je atraktivní a zajímavý a výsledný Homo titaniens je vcelku sympaťák. Škoda nechutného zprasení tak dobrého námětu.

Replace (2017)

Moderní a lehce artová variace na Čachtickou paní, jen namísto dívčí krve se žádá kůže. Míra horrorovosti nízká, míra thrillerovosti střední, míra nechutnosti lehce nadprůměrná, míra zajímavé režie, estetické pohlednosti a záživnosti vysoká. Zápletka je možná trochu neoriginální, rozuzlení banální a lesbické cicmání se dvou krasotinek zavání podbízivým kalkulem, ale když se v tom nebudete příliš hnidopišit a necháte se jen bavit zajímavým béčkem s pěknými obrazy a hudbou, můžete být spokojeni tak jako já. Bavilo mě to a líbilo se mi to.

Temný případ (2014) (seriál)

PRVNÍ ŘADA: **** V tomhle seriálu myslím není podstatný příběh, který je poměrně banální, klišoidní a ke konci až groteskní (uctívání Ďábla v bažinách Louisiany, satanisti na vysokých místech, lidské oběti, šéfové házející správným poldům klacky pod nohy a hlavní zlosyn, na kterého jsem byl tolik zvědavý, je směšná šablona zdegenerovaného white trash balíka). Působivá je spíš vážná a temná atmosféra a hlavně oba hlavní herci, na jejichž skvělých výkonech je celý seriál postavený. V prvních dílech mě dostával McConaughey - jeho nihilistický, filosofující a Holmesovsky brilantní detektiv je proklatě cool. Tak proklatě, že už snad ani víc cool být nemůže. Postupně mi ale jeho postava přišla víc a víc vyumělkovaná a přehrávaná a já začal mít radši Harrelsonova buldozerovitého detektiva-vidláka, který mě zprvu tolik nebral. Každopádně už jen oba tihle chlápci jsou dostačujícím důvodem ke zkouknutí. Od Dextera mě žádný nový seriál tolik nezaujal, lituju že jsem ho tak dlouho odkládal, první řadu jsem zhltnul za dva popracovní večery a těším se na druhou. Jenom tu laskavou hřejivost v závěru si mohli tvůrci odpustit, scénář se tím ještě víc přiblížil střednímu proudu. DRUHÁ ŘADA: *** Není snad výrazně horší než první, ale je zkrátka úplně jiná, a tím pádem je pro spoustu lidí (včetně mě) zklamáním. Žádné mysteriózní vraždy, ale namísto toho politika, korupce, války gangů a mnohem víc telenovelických vložek. Ale i tak mě to celkem bavilo, bavil mě Farrell i detektivka Benzedrinová, zklamala mě trochu postava Vaughna, scénárista mu mohl napsat mnohem větší koule.

OtherLife (2017)

Relativně chytré scífko se zajímavým virtuálně realitním námětem, které má ovšem jednu velkou vadu na kráse. A tou jsou herci - typky a týpci jak z nějakého céčkového popkulturního seriálu, v čele s holčinou s hereckým projevem vhodným leda tak pro nějaký podřadný sterilní pornáč. A ubohé televizní zpracování s nudnou hudbou taky diváckému zážitku nepřidá. Australáci by se asi měli radši držet nízkorozpočtových horrorů a thrillerů.

Demon House (2018)

"Dokumentární"... Vidět tuhle kokotinku ve dvanácti za totáče na VHSce, možná bych i na malou chvilku uvěřil tomu, že by na ní třeba mohlo být i něco malinko pravdy... A dokonce se možná sem tam najde nějaký mentál, který tomu uvěří i dneska. Ale pro ostatní diváctvo je to spíš ztráta času, pokud si tedy zrovna nelibujete ve špatných, nudných a protivně snaživých filmech. Další Blair Witch Project se fakt nekoná. A jako by nebylo dost retardovaného scénáře, je ještě navíc vypravěč Zak teatrální exhibicionistický kašpar, který nosí tmavý brejle i ve sklepě, aby vypadal co nejvíc kúl. A jeho děsivý účes je asi to nejděsivější, co ve filmu uvidíte. Ale uznávám, že nalifrovat poltergeisty k barevným byl od něj originální nápad, proč by muselo furt strašit jenom u bílejch, že jo. Prostě představte si strašidelnou barabiznu plnou vymaštěnejch cigošů, do toho nechtěně zábavnýho týpka z Prahy s partou kamarádů, kteří o tom jako točí dokument, no a máte celej film v kostce. Jedna hvězda za snahu, lepší blbej horror než žádnej.

Čas vlků (2003)

Nízkorozpočtové a rádoby psychologizující postapo od misantropa Hanekeho na mě zapůsobilo jedině tím způsobem, že mi otrávilo náladu. Až na Huppertovou (a dvě tři další výjimky) hnusní a nesympatičtí herci, naprosto nezajímavé postavy, nezáživný děj, snaha o syrovost a realističnost, a přitom zjevná intelektuálská vyumělkovanost. Každé druhé béčko v sobě skrývá mnohonásobně víc zábavy i hlubší poselství, než takovýhle banální pseudoart s bezradným scénářem. Kdysi dávno předávno v Ponrepu jsem film shledal docela zajímavým jak si matně vzpomínám, dneska už ani trochu.

Insidious: Poslední klíč (2018)

Duchařina proložená detektivním thrillerem, pár parádních lekaček, k tomu nějaké ty jemně komické vložky a laskavě hřejivý závěr... Tenhle popis vypadá na nějaký softhorrorový střední proud, ale pravda je, že tohle je z devadesáti procent hustoatmosférický plnotučný horror, z celé Incidious série určitě nejdospělejší. Zpracování skvělé, audio i video za jedna, herci taky (měl jsem radost z mého oblíbence Joshe Stewarta, který si střihl hodně hnusáckou roli), takže pokud bych měl z téhle skvělé tetralogie jeden díl "vypopředit", byl by to tenhle. Čtyřka končí tam kde jednička začíná, kruh se uzavřel, ale myslím, že udělat z téhle tetralogie pentalogii by pro dobrého scénáristu neměl být problém. Budu se těšit na příště.

Geostorm: Globální nebezpečí (2017)

Jsou filmy, ve kterých mi hollywoodská superklišé a americký hurávlastenecký superpathos nejen nevadí, ale naopak si ho skvěle užívám a beru ho s nadsázkou (Independence Day, 2012, Battleship atd). Naopak v některých mi leze celou dobu krkem, i když se v nich taky na diváka pomrkává a nemají se brát úplně vážně. Asi je to tou nesympatickou Butlerovou držkou, která mi děsně připomíná našeho třídního z gymplu. Ale ani jinak žádná sláva - copak přitroublý scénář, ale ta skákající kamera v akčních scénách... Škoda slov.

Tvář vody (2017)

Ale jo, i když se v první řadě jedná o přeslazenou červenou knihovnu, musím uznat že přeslazená je originálně, zrejžovaná, vypravená i zahraná skvěle, moc moc hezká na pohled a Shannonova postava tvrďáka je určitě jedna z nejlepších postav tvrďáků, jakou jsem ve filmu viděl. To, jak si v horečnatém deliriu ukroutil svoje hnijící prsty a přitom vyprávěl o Samsonovi se mi fakt líbilo a tomuhle zoofilnímu romanťáku to ode mne zachránilo třetí hvězdu.

Insidious 3: Počátek (2015)

S pravdou ven - možná ještě ve dvanácti bych byl z tohohle filmu podělaný strachy a v noci se bál vytáhnout hlavu zpod peřiny. Trochu jsem už pozapomněl dva předchozí-následující díly téhle série, ale co se tak dívám do svých komentářů, tenhle se mi líbil asi nejvíc. Budu si muset dát znova jedničku i dvojku, zatím dám tedy trojce provizorní čtyři, ovšem s vyhlídkou na plný počet, protože film mi prostě naprosto skvěle sedl. Čímž si opět potvrzuju fakt, že ono při hodnocení čehokoliv (třeba filmu) hrozně moc záleží na momentální náladě. Měl jsem prostě dneska chuť na nějakou softhorrorovou duchařinu a nečekaně jsem dostal duchařinu místy dokonce hardhorrorovou. Minimálně pět lekaček, u kterých jsem se fakt parádně lekl, bravo. Jednu vážnou výhradu ovšem mám - duchové by po sobě neměli zanechávat asfaltové šlápoty, to mi přišlo dost mimo, i když scénáristovi to vydatně pomohlo.