Dívka s mušlí (1980)

Film o holce z totálního dna společnosti (matka alkoholička-samoživitelka, která zametá, tři malí sourozenci, špinavý byt, chudoba....), která má o to bohatší svůj vnitřní, vysněný svět, který symbolizuje právě ta šumící mušle z moře.... Dojemná záležitost.

Kouř (1990)

Kouř hodně přesně ukazuje, jak vypadal socialismus v době, kdy už sice nebyl tak nebezpečný, ale o to víc byl nablblý. V postatě tuhle složku vystihnul už Marigold. Jinak sklepácký humor a písničky jsou skutečně fajnový. Tyhle dvě (tři) složky dávají dohromady jeden z nejlepších raně porevolučních filmů, který je navíc mimořádně vtipný. "Já tu nejsem sám, já si tu tak chlastám."

Válečníci (1999) (TV film)

Obsah je výše, takže jen ke zhodnocení kvalit snímku. Je to sice TV film, ale s výjimkou poměru obrazu to člověku ani moc nepřijde (koneckonců,. na ztvárnění většiny scén, které tam jsou, stačí deset herců, tři transportéry a padesát mrtvol). Válka v bývalé Jugoslávii se vyznačovala mimořádnou krutostí vůči civilistům, a to v rámci všech válčících stran, vysokou mírou zastoupení kriminálních živlů v polovojenských útvarech a také tím, že tu byly modré přilby, ale tradičně jen v malém počtu a se slabým mandátem. A podle toho to tam také vypadalo - speciálně v Bosně. Co s člověkem asi udělá, přijet tam, dívat se a nemoci udělat nic..... Celkově dobrý, historicky věrný, psychologický válečný film. Vřele doporučuju.

Hooligans (2004)

Čistá ostrovní záležitost, která popisuje celkem věrně běžný i víkendový život jednoho z fanoušků Chelsea - nudná práce, chlastání, koks, píchání, a v sobotu rvačka. Je to bez příkras, bez vyzdvihování nebo naopak moralizování. Jak už to u anglických filmů bývá, nechybí výborná hudba (Chemical bros., Primal Scream, ale i třeba David Guetta) a místy hodně cynický humor. Málem ukopanej k smrti, květináři, taxikáři, noční můry a přeludy. Jeden ze starý party už se nevrátí. Bright dostal sedmičku, a koule mám tak nakopaný že příštích pár měsíců budu rád když se vychčiju. Po tom všem se fakt musíte ptát sami sebe jestli to stálo za to? Jasně že kurva jo!

Hooligans (2005)

Oproti Football Factory tomuhle kousku chybí charismatičtější herci, lepší scénář a humor. Měl jsem obrovský problém přijmout jednak proměnu toho zrádce, a pak Elijah Wooda v roli výtržníka.Je mi líto, ale myslím, že by si měl Frodo spíš vzít šálu Hobitín Utd. a jít se s kamarády porvat s Elfy. Udělal by líp.

Million Dollar Baby (2004)

V podstatě hrozně jednoduchý příběh o vydřeném vzestupu a o to krutějším pádu holky z buranova, do kterého se prolínají ještě životní příběhy dvou dalších lidí - trenéra a majitele tělocvičny a jeho správce, vyžilého boxera, který přišel v posledním zápase o oko. V podstatě každá z postav žije se svým životním zklamáním a výčitkami, i když na Maggie její životní prohra teprve čeká. Celkově je film výrazově hodně minimalistický, hodně si hraje se světlem a stínem až skoro působí jako černobílý. Podporuje to i jednoduchá klavírní hudba, která v někerých momentech skoro vhání slzy do očí. Celkově je to jeden z nejlepších filmů posledních let, už pro výborné herecké výkony všech zúčastněných. A samozřejmě za konec, který by člověk znalý americké kinematografie asi nečekal (byť já osobně bych ho o malinko zkrátil). Mimochodem, ta zlá ženská, se kterou se Maggie utká o titul, je skutečná mistryně světa Lucia Rijker... To jsou mi věci.

Highlander (1986)

Osmdesátková klasika. Parta chlapíků, kteří jsou nesmrtelní s výjimkou dekapitace (oddělení hlavy od těla) se od starověku až po současnost prohání a seká si hlavy většinou za pomoci mečů. Cílem je, aby zbyl pouze jeden, ale co se s ním pak stane, to už si nepamatuju. Nejspíš něco vyhraje, třeba plaketu nebo diplom. Film má dobrý drive a fajn nápad je i zpracování věčného života jako požehnání i prokletí zároveň, s nímž hrdina prochází dějinami. Akční scény jsou bezva, kamera je super a soundtrack se taky podařilo trefit dobře (Queen). Celkově zřejmě nejpovedenější Lambertův film.

Údolí stínů (2002)

Tenhle film mně docela zklamal, i když paradoxně právě tím, co jsem mohl a měl od Mela Gibsona očekávat - tedy zaťatým patriotismem, veskrze pozitivně ztvárněným hlavním hrdinou a poněkud polopatickým příběhem. To, co mi u Statečného srdce nebo u Patriota (ano, na CSFD mnohokrát proklínaného Patriota) nevadilo, mi do Vietnamu nějak nesedlo. Možná už jsem příliš zdeformovaný Stonem (který vlastní zemi skoro nenávidí), Coppolou nebo Kubrickem. Ti všichni totiž dost silně relativizují dobro a zlo v tomhle konfliktu, zatímco u Mela je vcelku jasno. :o))) Celkově je to technicky dobře zvládnutý válečný film, který je ale dost povrchní a proplánový.

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Jediný film v historii české kinematografie, kde je Luděk Sobota zábavný. Problém je v tom, že když zjistil, že tvářit se a mluvit jako idiot mu přináší úspěch u publika, už nikdy se neobtěžoval hledat jakoukoli jinou tvář. Mohl teď hrát ve filmech třeba místo Třísky nebo Svěráka takový ty moudrý klauny. Muhehehehe. /// Jinak ještě k filmu, resp. proč pět hvězdiček? Protože Dr. Chocholoušek a jeho s jistou frekvencí se opakující omyly, japonský miniaturista Uko-Ješita, džudistický klub STS Chvojkovice - Brod aneb "zřejmě slušnej oddíl", Donald skrývající se na lustru a vůně topinek.

Policajt v Beverly Hills (1984)

Pro mladší kolegy: Eddie Murphy není až takový zoufalec, jak by se mohlo zdát podle tvorby z posledních zhruba deseti let. A Policajt z BH (a ještě tak jedna dvě komedie z 80. let - viz Kleopatra níže) je toho důkazem. Obhroublý černošský policajt z drsného Detroitu, který si jde na vlastní pěst řešit svůj případ do zjemnělého Beverly Hills, kde místním policajtům leze řádně na nervy. Kombinace atmosféry kriminálek/akčňáků z 80. let s Murphyho smyslem pro humor na mně v tomhle filmu zabrala. A - abychom nezapoměl - samozřejmě úžasná hudba Jana Hammera, ne nepodobná původní mjůzik k Miami Vice.