Zobani (1993) (TV film)

Neotřelej kousek o šikaně a dalším všemožném týrání na vojně za socialismu. Obsah je jednoduchej (šikana, buzerace, šikana, pokus o vzpouru, další šikana, vražda atd.), ale nenudí. Moc se bohužel nepovedl casting, kterej nejspíš probíhal etapově - kvalitní výběr mazáků a pak troubové v rolích bažantů (z nichž jedna je žel bohu role hlavní), úroveň má snad jen Aladar, a to hlavně proto, že ve filmu většinou jen štěká. V porovnání s nesmyslama typu Copak je to za vojáka je to rozhodně povedenej film. V porovnání s výbornou Tichou bolestí tomu ale hodně chybí.

Orphan (2009)

Tak jsem si říkal, že bych jednou napsal nějaký komentář, který nebude rozporuplný, ale ani tentokrát se mi to nepodaří. Nu což, začnu chválou, pak přihodím něco kritiky a zakončím to polo-spoilerem (ale pointu neprozradím, nerad bych zkazil filmové odhalení lidem tak, jako ji někteří místní pitomci zkazili mně...) Film má hezky budovaný podvědomý pocit něčeho mrazivě děsivého, taky strach o malé děti tu funguje (tedy hlavně o tu malou holčičku, ten kluk mě až tak nedojal). Adoptovaná dívčina je prostě od pohledu zlá (supr herecký výkon btw). Na to, že ve většině stísňujících scén se tu mluví a ne vraždí, udělal režisér od Domu z vosku slušný krok kupředu. Co se týče negativ, je to tak dlouhé, že jsem si musel udělat tři přestávky (jednu na čůrání, druhou na namíchání druhého Cuba Libre, třetí na kouřovou). Stížnosti a polo-spoilery - a) celá cesta té dívky do USA a její ocitnutí se v sirotčinci nedává smysl. b) Kdyby děti byly svědky něčeho takového, rozhodně by se netvářily ani z poloviny takhle v pohodě. c) Když v lese pár kroků od domu řádí vrah jeptišek, rodiče ani nenapadne, že by děti před tím pošukem nějak ochránily (pro začátek je třeba nepouštěly hrát ven)... d) počty zavražděných nedávají moc logicky v součtu smysl.... a takhle by se dalo pokračovat ještě docela dlouho.

Hnízdečko lásky v bavorských Alpách (1976)

Sympatická sociálně kritická sonda do těžkého života bavorských pracovnic v turistickém ruchu. Místy až dokumentárním způsobem film zaznamenává jejich každodenní radosti i starosti s hosty. Povinnost pro lidi, kteří mají rádi jihoněmeckou kulturní scénu 70. let, případně pro fanoušky Foglarova bestselleru Hoši od Bobří řeky.

Východní přísliby (2007)

Cronenberg is back. Je trošku usedlejší, i když nějakou tu prasárničku do filmu pořád ještě dá a pořád dá hodně na atmosféru. Docela mne mrzí, že film z docela drsně rozjeté komorní mafinánské hry sklouznul k hollywoodskému klišé. Trochu víc nápaditosti a odvahy a mohlo to být za 5*.... Jinak Viggovi nejde vytknout ani ň, byl naprosto super.

Dokonalý trik (2006)

Nolan umí udělat atmosféru a story. A to se cení. Jak říká starý inženýr, celé je to zkrátka o tom, že to všechno máte před očima, jen se díváte jinam.... Abrakadabra!

Nanking! Nanking! (2009)

Černobílá podoba je OK a docela tomu přidává na realističnosti. Zobrazení násilí (na to, co se v údajně mělo všechno v Nankingu dít) je sice drsné, ale někdy jako by se tvůrcům až do "echt humusu" nechtělo - což je pro film škoda, protože Nanking je učebnicový příklad válečného zločinu. Dokud jsou zločiny anonymní, je film obrovsky působivý. Jakmile se děj ale přesune do bezpečné zóny, ztrácí dost na tempu a uvěřitelnosti, někdy je to až křečovité (byť v pro mně nejsilnější scéně, kdy japonský voják zabije jedno z dětí z banálního důvodu a vlastně mimochodem, jsem tomu věřil naprosto). Paradoxní je, že nejzajímavější individuální postavou filmu je japonský desátník Kadokawa...... Vizuálně fantastická je i scéna japonského vítězného tance. Celkově je to ale docela povedený film a už kvůli pro Evropana neobvyklému námětu stojí za zkouknutí. Čistě pro dokreslení jeden dialog z filmu, který mi dost připomněl Společnost mrtvých básníků. Berte pls s rezervou:"Nyní potřebujeme sto dívek, které půjdou a nechají se tři dny brutálně znásilňovat Japonci. Vím, že je to kruté, ale není zbytí." "Tak já půjdu." "Tak já bych taky šla." "OK, já taky."

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Je to divný, nemá to moc povedenou hudbu (až na pár výjimek, jako je skladba porovnávající chuť masa z vikáře, námořníka a zelináře) a zamilovaná linie je nudná. Proč teda 4 *? Protože to má Burtonovskou kombinaci strašidelnosti, dobrou "špinavou" londýnskou atmosféru a zároveň je to místy dost sranda - tedy, pokud vám věci jako výroba pirožků z lidí přijdou samy o sobě aspoň trochu legrační.

Swing Kids (1993)

Celkem fajn film z "Hamburku" (= centrum Prahy a pár okolních čtvrtí) 30. let. Trochu mi to připomnělo česká Šakalí léta, kde se taky potkává se systémem parta lidí, která je spojená jinou než budovatelskou hudbou. Akorát tady je ten systém o něco drsnější. Ale jako celek mně ten film až tak moc nebavil, možná tím, že je drobítko předvídatelný.

Doodlebug (1997)

wow. PS: buďte tak laskaví, a nepište sem spoilery. Máte to sakra zapotřebí i u krátkometrážního filmu???