Hrůzná minulost (2012)

Jsem rozpolcený. Začátek je nic moc, prostředek skvělý a fakt s dobrou strašidelnou atmosférou a když už se člověk těší, tak to pointa zabije. Měli si dát s tím příběhem trochu víc práce. Když si to člověk vezme pozpátku, tak dost toho dění nedává smysl.

Gagarin: První ve vesmíru (2013)

Nemůžu to nesrovnávat s Vremja Pjervych o prvních lidech v kosmu (jako venku). Je to taky ruský, taky z kosmu, taky tam je Koroljov a Chruscov, ale má to nejak víc příběh. Tady se toho děje fakt málo napínavýho, chybí tomu silnější děj. Vizuálně je to fajn, ale tohle mne odradilo. Celkově slabší tři.

Ženy v běhu (2019)

No je to sračka, co si budeme. Současně s tím je to jeden z nejpovedenějších českých filmů poslední doby. Obojí je smutné. Jsou tu body, které jsou vtipné, v podstatě všechno s Vetchým, který je na rozdíl od zbytku ansamblu dobrý herec. Celý je to samozřejmě žánr romkom, čili film o tom, že si ženy hledání samce. Což se tu stane. Nejvíc ze všeho tu skřípe příběh prostřední dcery. U toho mě aspoň pobavila představa, jak by to vypadalo doopravdy, kdyby se ošklivka středního věku, co už si hledá sperma z banky, nacpala na sílu k policajtovi odnaproti. Cgz jde Adidas, protože jejich prokukt placement tu funguje bezvadně. Ultraboosty jsem měl. Dobrý boty. Skoro jako Asics Nimbus.

Doktor Martin (2015) (seriál)

Já jsem viděl z původního anglickýho Doc Martina asi tři díly. Z české verze zhruba dvě třetiny první série (na přeskáčku). Kdybych to měl nějak zjednodušit, v český verzi jsou věci, který jsou vtipný a fungují. A jsou to přesně ty, které se zkopírovaly z originálu. Doktorova asociálnost na hranici autismu, kombinovaná s profesní erudicí. Spory s vesničany, hodně zvlkáštní vztah s ředitelkou místní školy. Protivná sestřička. Kdyby to stálo na tomhle - což tak prvních pár dílů i bylo - tak by to mohl být docela fajn seriál na 3-4 hvězdičky. Jenže tady se bohužel někdo rozhodl, že to není ta správná řachanda. Takže se místní postavy zkarikují na úroveň polodementních figurek a to by bylo, aby se lidi nesmáli. Takže takhle: NE. NESMÁLI. JÁ JSEM SE TEDA NESMÁL. Všichni ti Měcháčci, Liší, Koptové, a hromada dalších, co je neznám jménem tenhle seriál zničili. Nefunguje to. A je to škoda, protože Donutilovi takhle role sedí, hraje ji výborně a kdyby ten seriál byl aspoň ze 70 % o něm, možná by to pro Čecha i bylo zábavnější než originál.

Jako v bavlnce (2020)

Samotný nápad je hodně originální a měl potenciál. Ženská, která dělá klasický zločin bílých límečků, ožebračuje lidi v podstatě legální cestou a se státním požehnáním. Dokud ovšem nenarazí na někoho, kdo na pravidla a státní razítka moc nevěří. Tohle celé dohromady mělo spolu s hodně dobrými herci obrovský potenciál, který byl i v první třetině hodně znát. Potíž je, že s postupujícím časem se z toho celého stává víc a víc pohádka. Když pominu to, že takhle standardně lesby nevypadají a to, že by se v primitivním macho prostředí ruské mafie mohl prosadit trpaslík taky není dvakrát pravděpodobné, zůstává tu mnohem širší pole, kde se buď postavy a instituce chovají nepravděpodobně a nelogicky. Třeba pokud o ozbrojený únos. Jaký smysl by to celé mělo, když tahle postava měla svůj legální majetek a ten byl i nadále obstavený? Když se nabízelo mnohem víc "soft" cest (třeba zatlačit přímo na šéfa onoho domova, unést samotnou správkyni a vynutit si vše potřebné, unést její partnerku, atd. atd.). Obdobně se to má s postavou Rosamunde Pike, jejíž schopnosti se blíží spíš chlapíkovi s výcvikem ze zásahovky než ženě trávící většinu času za stolem. Ostatně, její akce vůči řidiči je zvláštní v tom, že k ní přistupuje s plnou důvěrou, ačkoli ji o dva dny dřív viděl (a ne, paruka opravdu není takový faktor). Podobné to je i s faktorem štěstí a náhody. Jak píšu výš, mělo to slušný potenciál, ale scénáře je opravdu potřeba svěřovat lidem, kteří nad tím trochu přemýšlí, jinak se věci nezlepší.

Mezi náhrobními kameny (2014)

Začátek mne navnadil na chytrou a atmosferickou krimi. Což i byla v první třetině. No, jenže SPOILER SPOILER SPOILER Liam žádný velký detektiv není, když se nad tím člověk trochu zamyslí. Po první vraždě jde hledat dřívější, podobné. Dává to smysl jen trochu, normálně se hledá spíš motiv a kontakty...ale ok. No a hned při návštěvě prvního místa, kde našli minule tělo narazí na zahradníka, který je mu bez indicií ("jak jsi mne vytipoval?" "jsi divný") automaticky podezřelý, tak ho sleduje a během pár minut už ví, jak všechno je. Jako fakt?! Co to je za kravinu tohleto? Jaká jako má být tohle detektivka?

Amnestie (2019)

Velké a dobré překvapení. Málokdy vidí člověk zobrazený přelom 80 a 90s z více pohledů. Kromě hlavní linie s Lubkem a Leopoldovem, která funguje nejlíp, je to i politická a osobní. Politická tu má svou roli, osobní nejmíň, ale zase tomu dává příběh. Škoda, že dostalo tolik času dění kolem exmanżelky a Geislerové, zbytečně film zpomalují a mohlo jich tu být o 90 procent míň. To je asi jediná výtka... Jinak to funguje filmařsky dobře, kamera i treba soundtrack z dobové hudby (DM: To have and to hold!). A skvělé je i to zobrazení nově nastupující garnitury. Jsem spokojen. Dal bych asi i pět, kdyby sem nenacpali neherečku Aňu a kdyby Vašut parodoval slovenštinu o kousek líp.

Havel (2020)

Tohle si chudák VH nezasloužil. Nudný film bez nápadu a bez spojujícího příběhu nemůže zachránit ani výborný Dvořák, kterému jsem Havla 100% věřil, měl ho od dikce po gesta až po způsob kouření cigaret. Dolů ho naopak sráží prehravající Geislerová, která mi film od filmu vadí víc a víc. Obrazově je to fajn, ale nic nadprůměrného. Škoda. Havlova cesta je zajímavá z hodně úhlů a dalo se s ní naložit líp. Výrazně lip. Ani jsme to. Nakonec nedokoukali a dali si místo toho výrazně lepší kus, Amnestii z roku 2019. Smutné, že už nejen Maďaři a Estonci, ale i Slováci točí lepší věci než Češi.

Poločas štěstí (1984)

Věděli jste, že Vinklář je termín pro člověka, který dává právní rady za peníze, ale nemá licenci? Jen taková zajímavost... Jinak film je dobrej, Vinklářovi i Adamírovi se tyhle role dají věřit a starý Žižkov hraje taky výborně. Příběh je celkem prostej, ale nenudí. Byl jsem spokojenej. Jen občas herci ve vedlejších rolích jsou trochu prkenní.

Pravda a spravedlnost (2019)

Fantastická kamera. Obraz je tu na úrovni filmů z USA. a super herci. Příběh dvou sedláků a jejich soužití a potýkání po desítky let... Znělo to banálně, ale je to hezkej film se spoustou zvratů v ději. Estonci mě v posledních letech překvapují, jak dobré filmy umí udělat. A jak velký to je rozdíl oproti českému marasmu se stále stejnými tvářemi a stále stejně špatnými scénáři.