• Krátkometrážní

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Film, který se od začátku tvářil jako vedlejší kapitola či díl seriálu než pokračování. I když krize středního věku, okatá snaha o vibe jedničky, netradiční polohy hlavních postav, dystopický pohádkový svět a více zlobrů by mohlo vyvést z omylu. Bylo by mohlo. Sakra, proč je tam teda těch narážek, screentimu vedlejších postav série (a nestojí za řeč) a celkově humoru tak málo, a když tam je, je zoufale neinspirovaný a čistě infantilní? V tom případně nefunguje vůbec nic. Trojka upustila od devadesátkové popkultury a šla až moc s proudem, ale aspoň byla pro děti. Toto není pro nikoho. Jen pro vyznavače Shreka a ty, co se dívali ze setrvačnosti.

Divočina (2006)

Pokud se k takové animaci schýlilo kvůli nedostatečným možnostem, nevadí. Působí velice osobitě, byť imo. Madagaskar tehdy v podstatě vočůral Disneyho, nebylo to naopak (byť Lví král z toho je cítit taky). Jenže dvojrozměrný Disney a v podstatě jiné animáky té doby měly jednu nebo pár postav, které působily jako komické figurky a víceméně to daly najevo. Tady má mít tu funkci koala, ale snad každá scéna nezabývající se dialogy otce se synem křečovitě tlačí snad každou postavu do této polohy, že se to rychle přejí. A ne zrovna karikaturou newyorských buranů jako z Madagaskaru. Není to dno, jak se může zdát podle zdejších komentářů. Vysolil bych nepopulární názor, že jeden z těch lepších CGI začátků Disneyho bez pomoci Pixaru. I tak to neznamená moc. 2,5*

Náhradníci (2009)

Nejvíce na tomhle snímku mrzí, že se za ten rozpočet přeci jen nevytřískalo vedle dvojníků víc než jen pomalý a plochý příběh (ano, film smutně kouká, ale i tak). Samozřejmě ke konci už tolik nenudí, ale promarněná šance a strach vylézt ze zaběhnutých konvencí z toho křičí. Distribuce Disneym (dříve Buena Vista, ale no co) působí jako trefná ironie.

Con Air (1997)

Jeden z vrcholů Cageovy kariéry a víceméně i akčních filmů 90s. Škoda, že v jeho případě šlo o úsvit společně s miléniem.

Bláznivá dovolená (1983)

Námět okatě pro rodinnou komedii, kde skutecný film je vlastně nářez pro všechny, jen ne ty nejmenší. Je až neskutečné, jak se žánr zvaný “road movie” dá využít, toto dílo i následující jsou oním důkazem.

Pařba v Bangkoku (2011)

Bez prvního filmu určitě za tři nebo čtyři. Některé nápady jsou bravurní. Ovšem sequel tolik okatě kopírující jedničku si dosud nepamatuju. Na místech dost slušně pobaví, ale při předvídatelnosti scénáře spojené v každém momentě s mentální fixací na jedničku i z vlastní perspektivy vlastně dosti zevnitř naštve.

Cesta kolem světa za 80 dní (2004)

V podstatě bizarním způsobem obstojná šílenost, na které mrzí hlavně prázdnota větší než očekávaná, ve prospěch Jackieho Chana a jeho obvyklých honiček, které působí jako dosti špatný vtip (a že ho mám moc rád). Steve Coogan není zas tak strašný, jeho humor s typickým britským nádechem naopak zachraňuje mnoho. Arnold Schwarzenegger je asi nejlepší část filmu. Velká škoda. Je to jak Karlík a továrna na čokoládu bez surrealismu. Celé to vypadá jako parodie Vernovy předlohy vykastrovaná neodisneyovskou infantilitou. Přitom s koulemi by se na to i možná vzpomínalo v dobrém.

Mamma Mia! (2008)

Ano, není to zrovna Broadway 40s, konec je výrazně lacinější než cokoli z předchozí stopáže a poslední Bond minulého století je příšerný zpěvák. Přesto to má svý kouzlo, který vypluje na povrch, až uvidíte část tý nový dvojky. Tak o hvězdu více a knihu zatím zavírám.

Sám doma (1990)

Nostalgie devadesátých let v současné společnosti hoří naplno a slavný rodinný film slaví už neuvěřitelné třetí kulatiny. Dekáda tehdy teprve začala, avšak celá ta její vůně v podobě páry z hrnce je cítit po celém tom bohatém baráku McCalistrových (i když jinak než u Fresh Prince). Rodinné hodnoty nevyšumí, závěrečnou akci bych mezi to radši nepočítal, i když je vynalézavá a sama o sobě velmi vtipná. I tak abych dal maximum, musela by přijít trochu dřív. Nebo i více s menší pauzou mezi tím, nebylo by to na škodu. P.S. Je fascinující, že Joe Pesci si ve stejném roce odehrál horkokrevného Taliána i zdejšího moulu. Ten chlap skóroval.

Terč (1997)

První film Jackieho Chana, který jsem viděl už jako malé dítě, a začal ho automaticky mít rád. Nevím, jak moc hraje nostalgie u mě, ale čtyři zasloužené.