Bankrotáři (2003) (TV film)

Dost milá a malá komedie z jednoho klubu pana Stevensona, kde řádí Donutil, Bohdalová a další řada vynikajících herců. Roztomilé. 70%

Michal David - žít tak, jak se má (2021) (TV film)

Ten film je nudný a nezajímavý stejně jako většina dokumentů o známých lidech, byť někdy to dokáže být edukativní (Meky) nebo vtipný (Suchý), Michal David je nudný, svou nabubřelostí skrytou pod vousami, ehm a tady to mám a to bych měl kdyby tady nebyly komouši. Nemám prostě Michala Davida rád a bohužel je mi až odporný svými řečmi především. Hodnocení se ale tady od toho odprosťuju, nemění nic na to, že to je významně podprůměrné. 30%

Dívka s mušlí (1980)

No pohledě na rok vzniku tohoto psychologického dramatu tak by člověk nevěřil, ale skutečně se jedná o místy až trýznivou podívanou. Svoboda taky film točí značně syrově a je to vidět, že to byl záměr. Sestava - kameraman Barla - kamerou švenkuje a Hapka přidává svou osudovou hudbu, to je báječné a vizuálně působivé a jde to dohromady. Nicméně nemůžu si pomoct ale na mě bylo přespříliš ta ohromná uječenost a přehnané afektované, možná až divadelní herectví hlavně z pohledu Evelyny Steimarové. Navíc jsou podle mě i ty vložené sekvence, které jsou nevím jestli snové, nebo jak je nazvat, v každém případě mi přišly zbytečné až obtěžující (horská dráha, otec s matkou v kočáře) a docela podceňující diváka svou doslovností. Nicméně Dívka s mušlí patří k nadprůměrným normalizačním dílům o útrapách chudé rodiny za socialismu (až mi trošku ještě vyvanula myšlenka, zda alkoholička v podání Steimarové nezobrazuje někoho režimem odepsaného po roce 68, ale není v tomto filmu na to dostatek indicií, tudíž o tom spekulovat nebudu). 70%

28. Český lev - Ceny České filmové a televizní akademie za rok 2020 (2021) (pořad)

Noo, co k tomu říct... Asi ani nic. Potěšili mě Zrádci, nepotěšil Šarlatán a Krajina ve stínu, nasralo mě vysrání se na Modeláře, a upřímně dojal Hynek Bočan, poslední mohykán z československé nové vlny, na kterého se už jen z nebe dívají Němec, Forman, Passer, Schorm, Menzel, Chytilová, Jireš a další jeho souputníci, kteří věděli a zúžitkovali svůj talent do sytosti. Dvakrát je mi líto, že dnes takových je opravdu málo...

Silvestr ’99 aneb Paráda z Kavčích hor (1999) (pořad)

Taková malá snaha navázat na legendární silvestry s Menšíkem. A z velké části naplněná recyklováním již viděného. Bohužel z velké části trapná s falešnými úsměvy známých osobností v publiku. Pár zajímavých věcí by se našlo, ale nebylo jich dost. Navíc ani Martin Dejdar nestačí moderátorsky, takový neagresivní aby urazil co možná nejméně. Celé to asi tak nějak symbolizuje průlet zástupců České sody, kteří tak nějak nakoukli a rychle zmizeli, neboť si asi řekli ''to je teda soda''. 30%

Hlava Medúzy - Hlava Medúzy (2021) (epizoda) odpad!

No teeda, ono to už vypadá, že snad mám něco proti Renčovi osobně, ale opravdu to tak není. Pan Renč jenom točí strašné sračky. Proč režisér a kameraman švenkují, v tomto případě naprosto bezdůvodně s kamerou jak smyslů zbavení? Proč kamera naráží hercům až do obličeje? Proč polovina záběrů je z podhledu? Koho napadlo obsadit do hlavní role Jitku Čvančarovou a ještě jí dát čepici a naučit jí drsné zvolání Policie? Komu přišlo super tam dávat tu muziku s těma saxofónama? Proč Arnošt Goldflam hraje svou roli jak ze sitcomu? Proč mladý Heřmánek vždy hraje stejného psychopata? A proč sakra Michal Isteník mluví tím podivným úchylným hlasem? Proč to zase vypadá jako by to napsala Halina Pawlowská křížená s Tomášem Magnuskem? Samé otázky... Na něž odpověď již nenaleznu, neboť nemám na Renčovi věci už opravdu nervy.. 0% ----------------- No a v návaznosti na debatu (např. na facebookovém profilu Kamila Fily) kolem tohoto seriálu, kterou si Renč a spol. opravdu nezaslouží, musím podotknout podstatnou věc - ČT je prostě konzervativní a snaží se nikoho neurazit. Zrádci a další Taušoviny budiž vyjímkou potvrzující pravidlo. No a u Renče se to vymklo kontrole až přílišnou jednoduchostí a trapností v duchu 90. let a tehdejší exploatačního stylu. Fila argumentoval podceňováním diváctva, které je většinou nad 45 let a nad 60 let u těchto seriálů. Dostal za to sprda. Nicméně toto tvrdím už dlouho, a je to opravdu tak. Žádný ageismus v tom není ani za nic, to je prostě konstatování. A jak tyto průměrnosti vlastně vznikly a jejich historie sahá k začátku 90. let. Komunisté lidi nedokázali vzdělávat a ještě jim to zakazovali a topili v šedivém normalizačním průměru, a v televizi je krmili přívětivými seriály typu Nemocnice, Chalupáři, apod., jejichž etos se táhne dodnes. V 90. letech se společnost nestihla ani rozkoukat, najít si to své, nebo spíše ani nemohla, neboť neměla rozlišovací schopnosti a těžko si hledala cestu ke kvalitním dílům. Ke všemu přispěl nástup komerčních televizích, a odvážně bych to personifikoval do osoby Vladimíra Železného, ten se totiž na počátku přihlásil do výběrového řízení s kulturně hodnotným programem na úrovni ČT2 a pak všechny přechytračil a většinu národa zbláznil do programu, který obsahoval obskurní telenovely, kriminálky a bulvár. A to nám tak nějak zůstalo, později se to přiživilo našimi vlastními telenovelami a divácký vkus se posunul do propasti. A ČT v 90. letech na to nedokázala reagovat a naopak ještě na přelomu století začala připomínat seriály typu 30 případů majora Zemana a dodnes se topí v průměrnosti, protože mají strach ze svých koncesionářů. Nové vedení Petra Dvořáka, které formálně nastolilo nějaký systém kreativních skupin, Filmového centra, spuštění programu ČT ART apod. sice občas prosadí něco světového (1 dílo z 5) a chlubí se tím, ale jaksi se zapomíná, že se z nich stejně produkují průměrnosti až podprůměrnosti a programová skladba ČT se ani jinak tvářit nechce, furt se opakují Hříšní lidé města pražského, stále dokola vidíme Chalupáře, a Vyprávěj či Doktora Martina. A co je vlastně klíčové. ČT se nesmí řídit sledovaností, stále se prostě podlézá divákům a většinovému vkusu, který můžeme vidět i v české kinematografii. Jak diváky naučit analyzovat a rozlišovat, co je a není dobré, je něco co vůbec netuším jak provést. Protože jak čísla ukazují i Hlava medúzy je prostě stále většinový program, byť je absolutně nezvládnutý a tristní.

Umění tančit v dešti (2019)

On když se člověk nechá dojmout, nechá se omámit skvělým psím vyprávěním hlasem Costnerovým, tak leccos promine a já jsem se dojmout nechal a stálo to za to. ,,Faster, Denny. Faster!!!" 70%

Bourák (2020) odpad!

Ondřej Trojan se evidentně chce zařadit do party generace filmařů, kterým jejich talent už začal překážer. Nedá se nic dělat, tohle je tragédie par excellence. 10%

Možná přijde i kouzelník (1982) (pořad)

Vynikající pořad. Humor pánů Lábuse a Kaisera doplněný o Jiřího Korna, včetně skvělých dvojic jako Wimmer - Černoch nebo Srstka - Hanušová, je legendární a většina skečů, řečí či scének jsou nezapomenutelné. A v dnešních dnech, kdy opět Kouzelník dostává své reprízy na kanále ČT3 nelze než skutečně ocenit s jakou vervou a chvílemi více i méně markantnějšími špeky rýpali do tehdejších pořádků a úsměvně je parodovali. Kouzelník je sice estrádou, ale estrádou jednak humorně vypiplanou a odvážnou, která zaplňuje v 80. letech prázdné okno, neboť nesnese téměř žádné srovnání s produkcí ČST tehdejší doby. Kouzelník má své vlastní definiční okénko. Byť v porevolučních dílech už bylo patrné lehké otupování, asi také proto, že se periodicita vysílání zkrátila na půl roku a docela to pány limitovalo v invenci (s výjimkami typu Klíště nebo Hodina dějepisu), ale naštěstí skončili zavčasu s grácií. Kouzelník je v šedi normalizace mimořádným pořadem, který měl například na rozdíl od Televarieté daleko vetší možnost roztáhnout křídla. To o co se Dvořák v Televarieté místy pokoušel přebila absolutně šílená skladba vystupujících, kteří zastupovali tehdejší komunistický blok. V Kouzelníkovi také nalezneme podivnosti doby, samozřejmě ztvárněné například v dobové popmusic, ale nemám důvod se za Kouzelníka stydět, naopak si ho rád dám znovu, protože Lábus, Kaiser, Korn a další byli pevní a odvážní. 80%

Maska (1994)

Ano, gumový Jim Carrey předvádí své kousky, které ovšem pro mě hraničily s trapností. Absolutně jsem Masce nemohl přijít na chuť. Kromě ještě tehdy velice svůdně a krásně vypadající Cameron Diaz se to dá ještě jakž takž přežít, ale jinak jsem otupěl a odumřela mi velká část mozkových buněk. Asi opravdu kdybych viděl Masku v dětství byl bych z ní nadšený, ale celkem stejně nechápu nostalgii některých místních uživatelů, kteří jí hodnotí právě podle toho jak se jim tato stupidní komedie líbila v dětství. To si musím podtrhnout velkou nesouhlasnou vlnovkou. 30%