• Krátkometrážní

The Ledge (2011)

Tyhle filmy mám přesně rád. Mrazivá atmosféra, zvláštně uvažující postavy a vypjatý konec. Charlie Hunnam hraje překvapivě dost dobře, což je super zpráva, protože jsem ho měl zafixovaného spíše jako jen mile se tvářící hezkou tvářičku. Terrence Howard je tu trochu jako Lil Forest Whitaker, Liv Tyler klasicky okouzlující, ale Patrick Wilson? To byl panečku teprve výkon. Křesťanský fundamentalista a tak trochu extramagor. Jen krůček od páté hvězdy, hlavně díky pomalejšímu rozjezdu.

Nová holka (2011) (seriál)

I přes jisté dramaturgické potíže je New Girl po čtyřech sériích konzistentní sitcomovou peckou, jejíž některé díly jsou na hranici dokonalosti. Zooey Deschanel a Jake Johnson jsou potom naprosto vynikající postavy. Spousta srandy a vynikajících vtipů. 1. 80% | 2. 90% | 3. 85% | 4. 90%

Znovu a jinak (2011)

Jason Reitman zde podle scénáře Diabla Codyho sice nepředvádí svůj nejlepší film, ale taková Charlize Theron je tu vyloženě na Oscara. Její kreace psychopatické a princeznovské mrchy, která se ze zdánlivě úspěšné spisovatelky vyprofiluje do pomstychtivé a zoufalé trosky, jejíž jedinou oporou je její bývalý zkriplený spolužák, je přímo fascinující. Zbytek se bohužel nechytá.

Její případ (2005)

Kdyby tady teda nepsali, že je to "true story", tak bych hned namítal, že reakce chlapů na nový ženský "posily" byly až moc přehnaný, ale jelikož to teda zdá se bylo podle pravdy, nemůžu jinak než pochválit všechny zúčastněné a nasázet čtyřku, přičemž přehlížím fakt, že z toho feminismus smrdí na kilometry daleko.

Kouzelná romance (2007)

Kristepane, rodinná komedie a romantický muzikál je snad ta nejhorší žánrová fúze, jaká může vůbec proběhnout. V podstatě jde o zasazení klasického příběhu o princezně a princi do současného moderního prostředí s tím, že je občas (naštěstí) krátké intermezzo v podobě tragického hudebního čísla. Amy Adams se chová jako infantilní pička, Susan Sarandon nic moc nepředvede, a tak jelikož nikdo jiný nestojí ani za řeč, jedinou dobrou postavou je Timothy Spall.

Pochyby (2008)

Rok '64 a konzervativní katolická škola v newyorském Bronxu, kde svádí lítý boj o pověst a vůdčí slovo superkonzervativní sestra Meryl Streep a o něco liberálnější kněz Philip Seymour Hoffman. Velice nadprůměrný film a to hlavně díky hereckým výkonům, příběh je totiž silně neoriginální.

Kmeny - Thrash metal (2015) (epizoda)

Myslím, že vůbec nepřeháním, pokud řeknu, že Trash metal je nejhůře zfilmovaným kmenem z Kmenů. A to, že mi ta subkultura přijde na míle vzdálená a její životní styl a hudba naprosto odporná, v tom zas až takovou roli nehraje. A těch lidí co chodí na ten Debustrol? Není to moc!?

Avengers: Age of Ultron (2015)

Spoilers? Spoilers! Marvel nemá limit. Avengers 2 jsou více než důstojným nástupcem vynikající jedničky. Koordinace všech postav se povedla (na rozdíl třeba od další loňské týmovky Expendables 3) na výbornou, akční scény jsou ještě bombastičtější než dříve, vtipy se navzdory temnější náladě nešetří a příběh je opět kulantně řečeno přitažený za vlasy. Tedy, všechno jak má být. –- Tentokrát se jde ale doopravdy do hloubky, ať už co se týče celého Marvel Cinematic Universe, anebo samotných postav a jejich vzájemných interakcí. Co se týče prvního, tak konečně jsou veřejnosti představeny podstaty jednotlivých Infinity Gemů, o kterých už internet spekuluje vlastně tři roky, a které tak potvrzují, stejně jako potitulková scéna, že se nejmocnější bytost ve vesmíru, Thanos, nezadržitelně blíží. K druhému. Postavy. U tohoto bodu mám takový dojem, že Whedon s Feigem předvedli to nejlepší, co lze v druhých Avengerech najít. Tak třeba Hulkova / Bannerova a Natashina romance je tak skvěle zvládnutá a napsaná, že působí v kulisách všeho toho zabíjení a předchozí praktické ignorance naprosto přirozeně a samozřejmě a je jednou z vůbec nejsilnějších linek ve scénáři. Dalším velkým překvapením je Hawkeye. Chlápek, o kterým jsme před A2 nevěděli prakticky zhola nic, snad jen to, že je to dobrej kámoš Natashi, se najednou zcela odhaluje. Má 2,5 dětí, manželku a mimo službu vlastně spokojený život kdesi na samotě a mimo záznamy. Také jeho zdejší vykreslení jako zdánlivě nejslabšího článku z něj dělá vlastně nejlidštější prvek týmu. Třetí velice diskutovanou a překvapivou postavou je Jarvis / Vision, jenž byl stvořen k likvidaci Ultrona v podstatě jako velký risk. Jeho vzhled je podle mě naprosto adekvátní, stejně tak schopnosti, proto jsem opravdu zvědavý jak s ním budou u Marvelu v budoucnu pracovat, protože jeho potenciál je takřka nekonečný. No a konečně Dvojčata. Superrychlý Quicksilver. jenž neskutečně trpí loňským výskytem ve filmu druhého majitele práv na něj (Fox - X-Men Days of Future Past), protože se mi zdá, že ti ho loni využili sice na kratší dobu, ale daleko lépe. Přesto má i Aaron Taylor-Johnson ve filmu své opodstatnění a své lepší chvilky. Mám takový dojem, že nebýt právě loňského Quicksilvera, tak bych o něm básnil minimálně stejně tak jako o jeho o dvanáct minut mladší sestře, která mě dostala málem do kolen. Čarodějka / hypnotizérka / whatever Scarlett Witch v podání úžasné Elizabeth Olsen byla totiž totálně perfektní postavou, kterou tým Avengerů na okořenění přesně potřeboval. Navíc má skvělé schopnosti a je prostě celá cool. Iron Man / Tony Stark je ještě posedlejší novými technologiemi a novými vynálezy, přesto je ve světle svých megalomanských chyb trochu ve stínu dalších Avengerů. To však rozhodně neplatí o filmu jako celku. Například má největší zásluhu na pravděpodobně nejlepší akční sekvenci celého filmu - Hulkbuster x Hulk, která vypadá ještě o 100% lepší než jak jí ukázaly trailery. Cap America je trochu překvapivě jednou z mála postav, u které se příliš neřeší nějaké pozadí. události ve stále čerstvém CA 2 zřejmě stále stačí, v A2 se tedy omezuje zejména na fyzické konfrontace, vtipy a další poukazování na to, že se v současném světě ztrácí a jeho život je až na službu vlasti naprosto prázdný. U Thora se díky Scarlett podařilo (ne)prohloubit naše znalosti o Asgardu a jeho vábení tamějšího života, který mu ve třetí sólovce jistě způsobí nejeden problém. Přeci jenom bude muset převzít vládu po otci, zpacifikovat svého problémového bratra a ochránit všechny ty tajemné poklady. Mezi ostatními můžeme vidět i navrátivšího se Nicka Furyho, agentku Hill, potěší Iron Machine, Falcon, profesor kterého hraje Stellan Skarsgård, Asgarďan kterého hraje Idris Elba, vibranium ve Wakandě těžícího Andyho Serkise a konečně i hlavního záporáka Ultrona. Zmínil bych ho už dříve, ale docela mě zklamal. Po počáteční naději, že bude mít opravdu solidní motivace a bude se chovat uváženě a rozumně, se omezil jen na silné řeči, nepopiratelné charisma a nadlidskou sílu, nějakou přidanou hodnotu jsem na něm hledal dost marně. Nemůžu ale říci, že jde o špatnou postavu, jen bych od záporáka, který zaměstnal celý tým Avengers čekal o krapet více než jen vyšinutého siláka, jehož jediným plánem po nabytí vědomí je zničení všeho. Nejlepším záporákem druhé fáze MCU je tak trochu paradoxně Thanos a jeho dvě camea, přičemž mu trochu dýchavičně dýchá na záda trojlístek Robert Redford, jehož role byla spíše symbolická, Mandarin, což je tak trochu komické, a právě Ultron, který alespoň něčím dokázal zaujmout. --- S Avengers Age of Ultron jsem ale vesměs spokojen a s čistým svědomím můžu udělit všech 5* s tím, že budu doufat, že se Ant-Man zařadí alespoň mezi průměrné kousky z MCU, a že třetí fáze, která odstartuje bombastickým Captainem America 3, bude ještě lepší než ta druhá.

Most do země Terabithia (2007)

Hm, rodinná fantasy říznutá dobrodružným dramatem, no s bohom, tak daj. Ze začátku to vypadá jako srdcervoucí příběh o chudé rodině, která nemá ani na to, aby svému synovi koupila normální boty, a tak mu musí předat své ochozené boty jedna z jeho čtyř sester (evidentně nemají ani na kondomy), jenže to se změní s příchodem podobně divné malé holky, která našeho strašně moc sympatického a skvěle hrajícího malého hrdinu předběhne v prestižním školním běžeckém závodě. Navzdory tomu se ale naši dva krásní hrdinové spřátelí a začnou užívat tvrdé návykové látky. Mám silné podezření buď na Lysohlávky, anebo na LSD, díky čemuž začnou vidět v lese za potokem různá stvoření, které se je vesměs snaží nějakým způsobem ohrozit. Mezi svými tripy do Terabithie nebo co, se však musí potýkat s nepříjemným gangem školních škodičů, kteří naše dva milované hrdiny různým způsobem šikanují. Vysmívají se jim, mlátí je, umazávají je "jídlem", vybírají od nich peníze za možnost jít na záchod, etc. To se ale také změní, potom co se jedno z dětí houbama / LSD předávkuje, se najednou začnou všichni okolo chovat mile a jsou na našeho hrdinu hodní, což je přeci krásné, není-liž pravda? V samém závěru pak náš úžasný hrdina a skvělý herec Josh Hutcherson po svém ekologickém prohřešku se znečištěním lesního potoka naposledy vezme do své trippy země Terabithia, kde jsou jako mávnutím kouzelného proutku najednou všichni strašně milí a přijmou ho dokonce za krále. Druhý díl nikdy nevznikl a ani nevznikne, protože Gabor Csupo jen nechtěl být nelida, a tak vystřihl poslední scénu, kdy našeho hrdinu našli ve svém zablešeném pokoji celého od zvratek a bez pulsu.. kdo by to byl řekl, že se také předávkoval. Inu, drogy nejsou pro každého, pro malé krásné děti pak už vůbec ne. Fakt mě sere, že se tu objevil T-1000, New Girl a že Josh Hutcherson za to nedostal Oscara.

Černá Dahlia (2006)

Brian De Palma je král. Režisér naprostých skvostů i totálních demencí. S trochou nadsázky by se tak dalo říci, že točil vždy na střídačku, jeden film skvělý a druhý špatný. Co se týče Černé Dahlie, tak ta je podle mého spíše na té kladné straně De Palmova spektra. Zajímavý příběh o nejslavnější nevyřešené a pěkně brutální vraždě Brian obléká podle předlohy Jamese Ellroye do nového hávu a poskytuje alternativní vysvětlení, které sice ve výsledku není příliš inteligentní, ovšem ta filmová cesta k němu je na velice dobré úrovni. V tom zvláštním trojvztahu Hartnett - Johansson - Eckhart vše poměrně překvapivě pracuje, Hilary Swank je tu skvělým způsobem tajemná a dobové reálie včetně nejmenších detailů už má De Palma nacvičené, takže prakticky nemají jedinou chybu.