• Krátkometrážní

Richard Pryor: Live in Concert (1979)

Používá zde mnoho mimiky a imitace. Vtipně předstírá opatrného jelena, ženský orgasmus i svůj vlastní infarkt, který ho opravdu v jeho životě postihl (a na který nakonec v roce 2005 zemřel). Umí rychle improvizovat a reagovat na publikum. Hraje naplno a dokáže se kvůli publiku válet na zemi, jen aby od nich vyloudil úsměv. Snaží se porovnávat bílé a černé obyvatele Ameriky. Naváží se do všech, ale zdravě a bez zbytečné nenávisti. Snaží se na všem najít něco komického.

Richard Pryor: Live and Smokin' (1971)

Vystoupení Richarda Pryora, s názvem Live and Smokin', je natočený 29. dubna 1971 jako první ze všech jeho čtyřech vystoupení. Světlo světa ale uviděl až v roce 1985 jako poslední. Toto Richardovo první vystoupení zachycené na kameře je z klubu Improvizace v New Yorku = legendární klub, kde vystupoval např. Chris Rock, Georg Carlin, Jeff Dunham, Bill Cosby, Jerry Seinfeld, David Letterman, Jay Leno, Dave Chappell atd (děkuji za info uživateli "checkout"). Toto vystoupení je tragikomické. Richard Pryor zde mluví otevřeně o sexuálních zkušenostech, o šíleném dětství, ale nestěžuje si. Spíše se snaží svému hroznému životu vysmát do očí a zapomenout. Každou chvíli vypadá, že se rozbrečí a finální scéna, kde napodobuje opuštěného feťáka, je velmi smutná. On dokáže na vystoupení lidi i rozesmutnit a ne jen rozesmát, to jsem ještě u žádného jiného stand-up vystoupení neviděl.

Chris Rock: Bring the Pain (1996) (pořad)

Uřvaný Chris Rock je tak hlasitý a teatrální, že jsem si připadal, jako na černošském kázání v kostele. Fuck = Hell Yeah, Shit = Hallelujah. Hlučný záprdek, který se naváží i do vlastních černých řad. Rozlišuje afroameričany na černé a negry. Nadává, pomlouvá a seká na všechny strany. Je vtipný a sympatický vypravěč. Naváží se do politiky, domácího násilí, rozvodů atd. Těším na jeho další věčně stěžující vystoupení, protože má v sobě velkou energii. Dokáže diváka naladit i na vážná témata, která by jinak neakceptoval.

Dave Chappelle: For What It's Worth (2004) (pořad)

Stejné jako u vystoupení Killin' Them Softly = póza všeznalého černocha, který se snaží mentorovat a vždy se snaží na konci omluvit své bělorasistické výroky, jenže to nefunguje. Připadalo mi to už trochu jako bílý rasismus a běloši se tomu ještě smáli, ale nevypadali moc upřímně. Scénka s onanujícím bezdomovcem se ale povedla. Přesto je to slabé vystoupení. Nebavilo mě to.

Dave Chappelle: Killin' Them Softly (2000) (pořad)

Nudné, otravné a stvořeno jen pro černé publikum. Nezapamatoval jsem si jediný vtip či narážku. Vadila mi nudná zhulená póza vypravěče, který stále nadává na bílé, ale sám se chová jako debil. Osazenstvo se dobře bavilo, protože bylo převážně černé a narážky na bělochy vítali. Bylo to ubohé a čím déle jsem to sledoval, tím více mě to nutilo vypnout. Eddie Murphy sice také nadává na bělochy, ale s grácií a vždy s lidským nadhledem. Tohle bylo jako sledovat Hitlera vyprávět vtipy o židech v bavorské pivnici.

Sprosťák Murphy (1987)

Eddie Murphy na vrcholu své umělecké kariéry. Opět velká zábava, ale nyní se Eddie specializuje na vztah mezi mužem a ženou. Popisuje hlavně ty nepříjemné chvilky a dává to ženám sežrat po lopatách. Střílí jako kulomet a i když mu na konci trochu dochází dech, je to výborné stand-up představení. Michael Jackson, Mr.T, Bill Cosby - opět výborná imitace!

Eddie Murphy Delirious (1983) (pořad)

Eddie Murphy je hlavně výborný imitátor - jeho předvedení slepce Stevieho Wondera, Michaela Jacksona, Elvise, je geniální. Pálí sprosté urážky všemi směry a nebere ohled. Jeho komika je sice přímočará, ale s úsměvem na rtech si to obhájí. Je hravý, je vtipný a probírá hlavně společenské tabu! Je k nezastavení a poráží ho jen docházející čas domluvené délky vystoupení.

Země bez zákona (2012)

Víš mladej, my jsme Bondurantovic, my neumřeme. Možná to ta tvoje měšťácká hlavička nekapištuje, ale my jsme si zakázali umírat. Přežili jsme daleko horší věci, než ti budeme vyprávět. Takže nějaká potyčka s policajty a hádka kolem vypalování nelegálního alkoholu, nás nemůže rozházet... Je to tak správně křupanské a syrové. Nijak přehnané ani akční. Bondurantovic kluci si nenechají srát na hlavu a drží jako rodina pohromadě. Jsou to tvrdí hoši a když je potřeba, aby tekla krev, tak počítají s tím, že se umažou. Krásně vykreslené charaktery a hlavně Tom Hardy se svým ušmudlaným svetříkem a jeho věčně napůl stydlivým bručením. Nijak přikrášlené drama.

Herkules v New Yorku (1970)

1. film věhlasného akčního herce Arnodla Schwarzeneggera v jeho filmové kariéře. Není to žádný zázrak, ale já se bavil. Smál jsem se i když byl film amatérský, protože Arnie je ještě více prkenný, než jak ho znáte. Jeho abnormální tělo, které obléká do bílého svetru a hraje turistu s fotoaparátem nebo s malým svetříkem kolem obrovských ramen. Pořád má touhu ukazovat svaly kolemjdoucím. Chová se jako dítě na pískovišti. Nakonec amatérský vzhled pomáhá i některým městským scénám a dodává tomu normálnost, všednost. Kde jinde uvidíte Arnolda, který hází oštěpem, diskem a vlastníma rukama umlátí medvěda do bezvědomí :-) Za zmínku stojí určitě také herec James Karen, kterého si pamatuji hlavně z filmu Návrat oživlých mrtvol (1985) = http://www.youtube.com/watch?v=CRgJ-hTCsRM

George Carlin: Doin' It Again (1990) (TV film)

George Carlin zde hlavně naráží na neupřímná označení jasných věcí ve společnosti. Společnost nás nutí zamlžovat pravdu. Slova, která byla dříve zcela normální, jsou dnes urážlivá a neslušná. Přitom záleží v jakém kontextu je uvedete. Slova jako negr, žid, krypl, stařec, smrt, smrtelná nemoc a další, jsou zde perfektně předvedeny a ukázány v zaobalené podobě. Lžeme si navzájem a přitom to víme. Velice upřímné představení plné ptáků, feministek, orálního sexu, zařízlých trenek v prdeli. Stand-up bez obalu!

Časové pásmo bylo změněno