• Krátkometrážní

Vražda na Nilu (1978)

Opět román od slavné detektivní spisovatelky a tentokrát odehrávající se v exotickém Egyptě. Film je více vtipný oproti Vraždě v Orient expresu a Poirot v podání Ustinova více usedlý = strejcovitý. Pohodář, co rád jí a hodně spí :-). Vyšetřování opět nemá chybu a když už si myslíte, že máte jasno, tak nakonec je to úplně jinak a vy si připadáte jako blbec. Úžasná Maggie Smith ve vedlejší roli. Pohodový film s vražedným tématem.

Vražda v Orient expresu (1974)

Brilantní herecká esa v tomto filmu hrají klasickou detektivní zápletku ve vlaku od A. Christie. Příběh je založen na tragédii únosu holčičky ( podklad asi z reálného únosu dítěte letce Lindberga ). Všichni ve vlaku mají s rodinou tragédie nějaký vztah a Poirot nějakým způsobem domyslí jak to bylo. Logicky dává dohromady i proč si oběť nepřevlékala ponožky a smrděly jí nohy. Poirot ztvárněný Albertem Finneyem je úplně jiný než na jakého jsme zvyklý ze seriálu od herce D. Sucheta. Poirot je zde aktivní, výbušný a ne tak "gay" . Nebojí se řvát, ale fousky si také chrání před spaním :-) . Když v jedné scéně při výslechu začne mlátit pasem o stůl, řve a kývá hlavou - nemohl jsem si pomoci, ale vypadal jako Hitler na proslovu v pivnici. Ingrid Bergman jako naivní paní s duší holčičky = stará pana, která se bála všeho nového. Konečně někdo dostal oscara v plném právu !

Po svatbě (2006)

Životní osudy, které se stanou jedné rodině. Když už si myslíte, že zápletka je finální, přijde další osudová rána. Život je bohužel svině, protože vždy když je vám krásně, přijde něco nečekaného, něco co jste prožívali u obrazovky a nevzrušovalo vás to ani trochu. Na vlastní kůži je to jiné. Jenže život je rychle bežící kůň, kterému rychle dojde dech a zbudou jen vzpomínky. Nemůžu tady prozradit děj, protože bych ostatní připravil o dějový zvrat. Emocionální film, který v sobě skrývá hroznou pravdu smrtelnosti. Nikdo tady nebudeme věčně a přesto se chováme malicherně. Pokud by na takové úrovni byly české mýdlové opery, byl bych častým divákem. Rolf Lassgård jednoznačně dominuje celému filmu, hlavně u konce filmu. Rozhořčenost nad svým osudem skrývá, ale pak vše vypustí na povrch. Nechci, nechci, neeeeeee, nechci, proč já ???!!!

Vysvobození (1972)

Jak se výlet v drama obrátil. Kamarádi v dobré náladě. Nic nemůže pokazit náladu této čtveřici, kdyby tu nebyli místní obyvatelé, kteří jsou trošku jiní, trošku svéráznější. Jejich vtipy jsou víc než černý humor. Kamarádi musí bojovat jak proti křupanům, tak proti přírodě. Velmi drsné na rok 1972. Ned Beatty ve vedlejší roli tlouštíka, hrál velmi dobře. Na kánoe mne nikdo nedostane !

Zavři mi oči (1991)

Zakázané ovoce mezi sourozenci. Skoro se nepotkávají a poměr se nestane v dětství, ale ve středním věku, kdy se něco takového většinou nestává. Možná z osamocení, možná z nudy, možná ... Není důležité proč, ale jak dlouho to utají. Velmi vášnivý vztah je silnější než strach před odhalením. Sestra si vždy najde záminku a nakonec ona chce ukončit vztah. Bratr tomu ale propadne. Ona ho stále vidí jako brášku. On ji jako milenku. Vztah těch dvou je něco víc než sexuální poměr, je to porozumění sourozence, který není cizí, zná toho druhého celý život. Saskia Reeves je tak nejistá, plná strachu, sesterská = úžasná.

Ohnivá sedla (1974)

Jmenuji se Jim, ale většina lidí mi říká .... Jim. Americká taškařice parodující vše, co je westernu svaté. Bez servítek míchá do příběhu Ku-klux-klan, nacistické vojáky i motorkáře. Vše je je naprosto ujeté a příběh je blbější než 5 duševně postižených asiatů na školním výletě. Na Limonádového Joe to opravdu nemá. Ale pár slušných gagů se najde. Velmi mě překvapilo, že se nebáli říct slovo "negr" ve filmu. Také mne rozesmálo, že Indiáni umí plynule německy :-)

Plamen a Citron (2008)

Temná realistická podívaná pod pokličku dánského odboje. Dva popravčí odboje zjišťují, že ne všichni odsouzení jsou škůdci státu. Velmi pomalý děj a temné počasí dodává depresivní nádech během celého filmu. Beznaděj, vidina nekončící války. Herci hráli všichni velmi civilně bez přehrávání a to velmi utvrzovalo ve skutečnosti příběhu. Ve válce jde především jen o vlastní zájmy.

Odplata (1999)

Hrdina kráčí na začátku jako vyrovnaný muž, ale pak se strhne uragán. Jeho běsnění ve jménu pomsty se nezastaví až do úplného konce. Jde si pro pomstu a je mu jedno, jak dopadne. Důležité je dostát svých požadavků. Líbilo se mi, jak se hrdina nerozmýšlel = prostě konal a to rychle. V tom je síla toho filmu. Podobný film: Sejměte Cartera se Stallonem, ale ten je dosti zdlouhavý a bez akce ( neplést originál Chyťte Cartera, ten je velmi dobrý ). Mel Gibson jede na plný plyn a ukazuje, že i hrdina s milou tváří dokáže kousat.

Přemluv bábu (2010) odpad!

Naprosto ubohé a zjištné. Kdyby alespoň naváděli, abychom šli k volbám a neurčovali, koho volit. To musela platit nějaká pravicová strana

Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi (1990)

Ty dva se nějak ocitli a od té chvíle se snaží hrát svou roli. Nevědí proč, nevědí jak. Sice tomu, co se děje, vůbec nerozumí ( já také ne ), ale snaží se splnit úkol. Dvě vsazené postavy do Hamleta, které popisují Hamleta z jiného pohledu. Výborné slovní hříčky mezi Timem Rothem a slaboduchým Gary Oldmanem. Velice vtipné vsuvky, když Oldman během filmu jen tak skoro na něco přijde i když k tomu v historii vynálezů/zákonů není předurčen ( těleso ponořené do kapaliny, Newtonův zákon, letadlo ... ). Bohužel film je dosti chaotický a délka filmu je až moc na takovou myšlenku, přesto zajímavý počin plný otázek.