• Krátkometrážní

Den poté (2004)

"Jen jestli si z toho lidstvo vezme ponaučení." Těžko objektivně hodnotit, je to prostě čirá zábava se spoustou hloupostí (a vyumělkovanosti), kde se stačí nechat unášet audiovizuální stránkou filmu a příjemně uvolnit mozkové závity. Ale proč ne! Dost bylo Římanů a upírobijců, pokud hledáte absolutní oddychovku bez většího hluchého místa (= něco, co by vyloženě rušilo relaxaci), je tu Den poté. Asi začínám ulítávat na popcornovky. Fuj! Efekty nezklamou ani nepřekvapí, digitální vlci jsou roztomilí... a nebýt malinko slabší prostřední části, neměl bych snad ani co vytknout. Just relax!

Dívka s perlou (2003)

"Dívka s perlovou náušnicí, Johannes Vermeer, 1665, Královská obrazárna Mauritshuis, Haag." Velice příjemný poetický snímek se skvělou hudbou a kamerou, přesvědčivými hereckými výkony a velice uklidňující atmosférou. Na takové filmy mají Britové čuch, příjemné filmové pohlazení. Zasloužených 80%.

Tenká červená linie (1998)

"S něčím takovým jsem nepočítal, když jsem se dal před válkou k armádě. Jak jsem měl kurva vědět, že bude válka? To mi řekni." Velmi dobře technicky zvládnuté, skvělá kamera a hudba, povedené válečné scény, ale ony neustálé fylosofické úvahy na mě působily spíš odpudivým dojmem. Možná vinou špatného dabingu... nenašel jsem v nich hlubší smysl, jen prázdná slova bez významu. Mám dojem, že psychologii vojáka lze zobrazit lepším způsobem. Navíc od poloviny utahané... a možná až příliš zvířátek, kytiček a slunce prosvítajícího mezi stromy.

Bowling for Columbine (2002)

"Bylo to ráno 20. dubna 1999. Ráno, jako každé jiné. Farmář se staral o svá pole. Mlékař dělal rozvážku. Prezident bombardoval zemi nevyslovitelného jména..." Velmi silný dokument, který donutí k zamyšlení. I přes silnou subjektivitu názorů člověk cítí, že něco opravdu není dobře. Jeden z nejpůsobivějších dokumentů poslední doby. Jen závěr mi přijde poněkud přetažený, hnaný do krajností.

Love Story (1970)

"Lásce se nemusí odpouštět." Příjemný film s podmanivým hlavním hudebním motivem. Přesto mám dojem, že kniha (nečetl jsem) musí být mnohem lepší, ne vše lze vyjádřit obrazem.

Troja (2004)

"Hectore! Hectore! Hectore!..." Film nezklame, ale ani příliš nenadchne. Po zhlédnutí nezanechá výraznější dojem. Zřejmě chybí určitá gradace děje, nebo jeden výrazný hlavní hrdina. Z herců exceluje především Brad Pitt v roli Achilla, jehož linie je nepochybně tím nejlepším na celém filmu, vizuální stránka má úroveň, ale ani ta příliš nepřekvapí, slušná rutina, vrcholem vcelku příjemných akčních sekvencí je pak souboj Achilla s Hectorem, který je doslova vizuální perlou. Pokud jde o zatracovanou hudbu Jamese Hornera, nepřišla mi zase tak špatná... jen... kdybych něco hodně podobného neslyšel už v Dokonalé bouři, co naplat, že tentokrát jde o antický epos, stačí přidat trochu ženských chórů á la Statečné srdce a pochmurné scény podbarvit srceryvným ženským křikem (a to až příliš často), poněkud smutné. Trochu mě překvapilo, že linii Heleny a Parise nebyl dán větší prostor, přecijen oni byli příčinou celého konfliktu, naopak příjemným překvapením bylo ztvárnění smrti Achilla, velmi milé. Celkově 60%.

Van Helsing (2004)

"Když chceš někoho zabít, zabij ho! A nemluv o tom!" Řekl bych dokonalá popcornová zábava, jen kdyby byl film alespoň o trochu kratší, ona totiž i sebešílenější jízda na horské dráze časem omrzí... jinak: dokonalý Hugh Jackman (dokázali byste si představit někoho jiného?), stále okouzlující Kate Beckinsale, neskutečná smršť digitálních efektů (nerealistické, přesto z určitého pohledu kouzelné), veselá rolička Dany Morávkové (Vašut: nenalezen) a příjemný David "Faramir" Wenham, skvělá hudba a kamera (jen to šustí filtry a digitalizací)... Docela jsem se bavil, mám rád ulítlé filmy, jen ta délka a absence oddechových pasáží kazí jinak poměrně slušný dojem z filmu.

Okno do dvora (1954)

"Zajímalo by mě, jestli je slušné sledovat někoho dalekohledem a teleobjektivem." Výborná komorní atmosféra, sympatičtí hlavní představitelé (především nádherná Grace Kelly) a pozvolna rostoucí napětí s bravůrním vyvrcholením. Krásná kamera. Těžko říci, co víc chtít od filmu, který se odehrává v jednom pokoji s výhledem do dvora ;o)

Freddy versus Jason (2003)

"Máme, co jsme chtěli. Freddy bojuje s Jasonem." Této typické teenegerovské vyvražďovačce škodí především momenty, kdy jsou školáci příliš křečovitě posíláni do rukou našich sympatických hrdinů (zastávka na cigárko, procházka kukuřičným polem). Nicméně Freddy i Jason mají své kouzlo, technické stránce filmu nelze téměř nic vytknout a i některé hororové prvky překvapí. Vcelku slušná podívaná. Jestli je pravda, že se v chystaném pokračování má k dvojici připojit i Ash s trilogie Evil Dead, pak se možná začnu i těšit.

Noc oživlých mrtvol (1990)

"Jsou jako my. A my jsme jako oni." První a převážná část filmu mě příliš nezaujala, pomalé, především ve stylu "Musíme se zabednit a pan Cooper je (i scénáristicky nevěrohodný) idiot, co zase provede..." Vše přejde k lepšímu až když se na scéně objeví procitnuvší dcerka. Největším kladem filmu jsou určitě masky a proměna hlavní představitelky v "lady s puškou". Za první část **, za konec ****. Celkově přijatelná podívaná, která ovšem příliš nepřekvapí.

Časové pásmo bylo změněno