• Krátkometrážní

Good Taste Made Bad Taste (1988)

Taková malá příručka pro video/kinoamatéra, co všechno se dá udělat s trochou píle a umu doma v dílně (nebo také v kuchyni). Ovšem nejzajímavější částí je bezpochyby ukázka velmi ranné tvorby Petera Jacksona. 2. světová válka, The Valley, zombícký film, James Bond... Bad Taste byl přece až dvanáctý Jacksonův film ;o)

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Musím říci, že cítím jisté zklamání. Po všech těch oslavných recenzích jsem očekával porci dobré zábavy pro děti i dospělé, ale velká očekávání přinesla rozčarování. Možná je to z části tím, že knižní předloha je pro mě velkou neznámou a z filmů jsem zhlédnul jen dvojku a to už poměrně dávno. Jistě jde o zdařilejší díl než jeho předchůdce, ale stále mi mnoho chybělo, nebyly to špatné herecké výkony, ani technické zpracování, vše bylo perfektní, jen děj mi přišel pomalý a bez většího spádu, bez problému by se dal odvyprávět během půl hodiny. Chuť mi spravila až druhá polovina snímku, zvláště závěr s časem. První dojem: 70% (z toho 10% za vrbu a modrého ptáčka ;o))

Lord of the Dance (1997) (divadelní záznam)

Předně, ulítávám na svižnou irskou muziku. Když k tomu připočtu skvělý step/tanec, který z podívané činí PODÍVANOU, tanečnice a tanečníky v čele s Michaelem "šoumenem" Flatleyem a jeho vlastní nádhernou choreografií... tak tohle tu ještě nebylo a já si to skvěle vychutnal.

Škyt (2002)

"Škyt! Škyt! Škyt!" Tohle byl oříšek. Nelze zapřít krásná kamera, zajímavé scénky (umírající kočka, švenk z žabí perpektivy, matrixovská akce se stíhačkou, atd, atd....), jenže všechny tyhle lahůdky ubíjí naprostá absence děje, člověk tak dlouho čeká, až se začne něco dít, až je konec. A že se načeká. Každopádně škytající dědula nemá chybu... a jinak je to vcelku snesitelná procházka maďarskou vesnicí s nějakým tím lehce hororovým prvkem.

Zrůda (2003)

"Vždycky jsem chtěla hrát ve filmu." Herecký koncert. Charlize Theron podává životní výkon a změna image je vskutku neuvěřitelná. Stějně tak Christině Ricci zle těžko něco vytýkat. Tento film stojí na hereckých výkonech a výborném vystižení emocí a tístivé atmosféry, vše je zvládnuto na 1*, o nejlepší roli Charlize Theron není pochyb... ačkoliv... raději se dívám na její "skutečnou" tvář ;-)

Mafiáni (1990)

"Co si pamatuju, vždycky jsem chtěl bejt gangsterem." Výborný film se skvělými hereckými výkony. Bylo pozdě večer, říkám si "Dám ti deset minut, abys mě zaujal, jinak jdu spát...". Stačily první 2 minuty ;-) Spíš 90%.

Kostka (1997)

"Neumřu v nějakym zasranym bludišti pro krysy." Originální nápad, tísnivá atmosféra, napětí až nedýcháte. Vskutku brilantní a napínavý psychologický snímek. Jen škoda závěru s šíleným policistou, pak bych možná rozmýšlel i plné hodnocení.

Den poté (2004)

"Jen jestli si z toho lidstvo vezme ponaučení." Těžko objektivně hodnotit, je to prostě čirá zábava se spoustou hloupostí (a vyumělkovanosti), kde se stačí nechat unášet audiovizuální stránkou filmu a příjemně uvolnit mozkové závity. Ale proč ne! Dost bylo Římanů a upírobijců, pokud hledáte absolutní oddychovku bez většího hluchého místa (= něco, co by vyloženě rušilo relaxaci), je tu Den poté. Asi začínám ulítávat na popcornovky. Fuj! Efekty nezklamou ani nepřekvapí, digitální vlci jsou roztomilí... a nebýt malinko slabší prostřední části, neměl bych snad ani co vytknout. Just relax!

Dívka s perlou (2003)

"Dívka s perlovou náušnicí, Johannes Vermeer, 1665, Královská obrazárna Mauritshuis, Haag." Velice příjemný poetický snímek se skvělou hudbou a kamerou, přesvědčivými hereckými výkony a velice uklidňující atmosférou. Na takové filmy mají Britové čuch, příjemné filmové pohlazení. Zasloužených 80%.

Tenká červená linie (1998)

"S něčím takovým jsem nepočítal, když jsem se dal před válkou k armádě. Jak jsem měl kurva vědět, že bude válka? To mi řekni." Velmi dobře technicky zvládnuté, skvělá kamera a hudba, povedené válečné scény, ale ony neustálé fylosofické úvahy na mě působily spíš odpudivým dojmem. Možná vinou špatného dabingu... nenašel jsem v nich hlubší smysl, jen prázdná slova bez významu. Mám dojem, že psychologii vojáka lze zobrazit lepším způsobem. Navíc od poloviny utahané... a možná až příliš zvířátek, kytiček a slunce prosvítajícího mezi stromy.