• Krátkometrážní

Sedmá pečeť (1957)

Těžko hledat slov, naprostá věrohodnost charakterů i prostředí, temná atmosféra jen tu a tam prosluněná inteligentním humorem, bezchybné herectví, film k zamyšlení, nabitý morálním poselstvím a symbolikou... přesto (nebo právě proto?) velmi zábavný.

Poklad z Yankee Zephyru (1981)

Veselé a hravé :o) Kousek, který si na nic nehraje, příjemně pobaví a nezanechá trvalé následky. Kde jsou ty časy... :o)

Dům z písku a mlhy (2003)

Když se dívám na současnou filmovou produkci, všichni Van Helsingové, Dnové poté, Trojové, Shrekové a Spidermanové... jsem rád (při vší úctě k výše zmíněným), že existuje klasický netrikový a lidský film, který všechny tyhle pecky strčí do kapsy. Ale jinak je to smutné, protože už dlouho (nepamatuji se jestli vůbec) jsem nebyl v kině sám. Ačkoliv možná i tento faktor mi pomohl víc si snímek užít. Samozřejmě bych našel i výhrady, zejména v poslední části s policistou, ale nad vše vyčnívá skvělý výkon Bena Kingsleyho a v závěsu neodolatelné Jennifer Connelly. Velice silný film. Škoda jen toho zájmu diváků... ale tak už to bohužel bývá. 90%

Drsná magie (1995)

Ale byl to úlet... naprostá pohodovka pro sobotní večer. Poslední záběr mě dostal do kolen, nemůžu si pomoct :o)

Přízračný svět (2001)

První polovinou velmi pohodový, druhou polovinou velmi depresivní snímek. Jednoduchý, silný a velmi zábavný. Škoda že podobnými atributy neoplývá alespoň přijatelná část dnešní americké studiové produkce. 90%

Glen, nebo Glenda (1953)

"Beware... beware... beware of the big green dragon, that sits on your doorstep. He eats little boys, puppy dog tails and big fat snails. Beware. Take care. Beware..." Bela Lugosi je génius (míněno zcela vážně), jeho scény jsou bezpochyby tím nejlepším na celém filmu... (a odteď už s trochou nadsázky)... já jsem ten film sežral i s navijákem :o), tolik režisérských nápadů, polodokumentární mravoučný styl, dramatické zobrazení vnitřní rozpolcenosti, efektivní opakování stejných záběrů... "Pull the string!" a bizoni (jen jedna krátká prolínačka, ale skvěle podtrhla Belovo herectví)... no a samotný Ed Wood v hlavní roli... kdyby vypustil všechny scény s inspektorem, asi bych umřel blahem :o)

Armáda temnot (1992)

Pokud byl v jistém smyslu Evil Dead 2 ještě alespoň trochu míněn vážně, zdaleka to neplatí o závěru trilogie. Armáda temnot je hláškami a těžce ujetými scénami nadupaný film, který se výpravou vyšvihl těsně pod hranici sérií Herkules a Xena :o) (jelikož oba seriály produkoval Sam Raimi, nelze se vyhnout úvahám, zda zrovna Armáda temnot nebyla tou inspirací...). Bruce Cambell, jeho dvouhlavňový Remington a motorová pila podali tradičně odpovídající výkon... a existence dvou verzí mě tak trochu pozlobila, protože režisérskému střihu neodpustím ztrátu dvou nejlepších hlášek (I'm the guy with the gun + Hail to the king, baby), naopak zase potěšil spoustou nového... vím, že si to snad ani nezaslouží, ale je to tak veselé a hravé, mám pro tento film slabost, dávám 5*, protože "I may be BAD, but I feel GOOD!!!"

Smrtelné zlo 2 (1987)

Podle slov režiséra jde po úvodních 8 minutách o pokračování prvního Evil Deadu, nikoliv o remake, jak by se na první pohled zdálo. S trochou dobré vůle jsem onu přechodovou hranici nalezl a mohu víceméně souhlasit :o) Amatérské podmínky prvního snímku nahradily podmínky téměř profesionální, Bruce Campbell fyzicky i herecky dospěl, předvedl koncert, na který se nezapomíná, a z Lindy se stala čím dál tím větší kočka (kulminuje v Armádě temnot :o))). Promluvila i pověstná motorová pila a Ash se stal takovým Ashem, jakého mám rád... no a ta ruka? "Kdo se směje teď?" :o))

Lesní duch (1981)

Přes zjevné (polo)amatérské podmínky se jedná o vcelku strašidelnou záležitost s poněkud nejistými hereckými výkony, nicméně skvělou atmosférou a slušnými maskami. Sam Raimi tento film natočil ve svých 22 letech, klobouk dolu. 90%

Vyvolený (2000)

Shyamalan o tomto svém geniálním filmu řekl, že je to přesně ten typ filmů, které chce točit. Já musím suše konstatovat, že je to přesně ten typ filmů, které chci od Shyamalana vidět :-)