• Krátkometrážní

Procitnutí v Garden State (2004)

Svěží film, originální, s kouzelnou Natalií Portman (ono v ní opravdu něco je ;o)) a "podivínským" Zachem Braffem, který to zrežíroval i napsal jako svůj celovečerní debut. Získal si mě a držím mu palce do budoucna.

Alexander Veliký (2004)

Nemohu si pomoct: Vynikájící herecké výkony, Vangelisova hudba sedne jako ulitá, výborné bojové scény, neokoukaná kamera (bitevní scény ve víru prachu, hrátky s ostřením, bitevní chaos...), celkově jde o výbornou podívanou, naturalistickou, uvěřitelnou, které chybí jen rychlejší závěr. Troja, dle mého, tomuto velkofilmu nesahá ani po kotníky. 90% (za onen pomalejší závěr)

Polární expres (2004)

Vcelku příjemná podívaná v úchvatném vizuálním obalu... jen scénář je příliš chudý a pouhým prostředkem pro fantazii animátorů. *** za film, ***** za IMAXovou podívanou. Do klasického kina bych na to asi nezašel.

Utrpení Panny orleánské (1928)

Klenot mezi němými filmy. K surovosti, věrnosti a emocionalitě tohoto díla mají nedávná filmová zpracování této látky velmi daleko.

Mazaný Filip (2003)

Poměrně trapná záležitost. Asi nepoznám dobrý vtip a nemám smysl pro humor, protože tohle samo o sobě byla příšerná parodie na humor. Jen vizuální stránce nemám co vytknout, ale to je trochu málo. Jinak zcela souhlasím s Civalem, lépe bych to nevystihl. Slabých 30% (za Pavla Lišku :o)).

Scary Movie 3 (2003)

Nudné, nezábavné, nic víc než rádoby parodování scén z filmů... ani náznak vlastního nápadu, bez čehokoliv, co by stálo za pozornost... a dva letmé úsměvy, což je na parodii zatraceně málo.

Vesnice (2004)

Názory na tento film jsou, alespoň co se prokousávám recenzemi, převážně negativního rázu. Nikomu to neberu, snad jen při výplodech typu "Ty už to nehul." pouze smutně zakroutím hlavou nad stavem současné kritiky... Film sám o sobě (raději dodám - z mého pohledu) je vemi zvláštní a v mnohém se liší od ostatních Shyamalanových počinů, zvláště s ohledem na téměř nulovou přítomnost "nelogičností" (v předcházejících třech filmech se vždy něco našlo) bych to označil jako pozitivum. Překvapivé pointy mi překvapivé příliš nepřišly, ani jsem je nepovažoval za pilíře příběhu, navíc tu první (dalo by se říci hlavní) jsem tak trochu tušil. Nemyslím si, že bych měl nutkání se usmívat v jiných situací, než které k tomu byly určené (Brody ve skříni...). Nejsilnější prvkem filmu pak byla (jako vždy u Shyamalanových filmů) pečlivě budovaná atmosféra, kulminující v druhé polovině snímku cestou Bryce Dallas Howardové. Třešničkou pak bylo skvělé cameo režiséra ;o) Nemohu si pomoct, ale opět jeden z mála filmů, po kterých ve mě zůstal příjemný hřejivý pocit uspokojení. Holt každý má svůj vkus...

Soumrak mrtvých (2004)

Spíš než o parodii jde o lehce komediální "horor". Ne tak vtipné, jak by se slušelo, přesto s několika velmi slušnými scénami a skvělým závěrem, právě v jehož duchu bych čekal celý film... zklamání se nekonalo, přesto víc jak lepší *** hodnotit nemohu.

Ong-bak (2003)

Je to vlastně jenom o akci, ale ta když přijde na řadu (a že to není málokdy), tak je na co se koukat. Phanom Yeerum je šílenec a zatraceně umí. Příběh je občas až úsměvný, ale je jen pozadím pro parádní akci, tak proč ne ;o)

Requiem za sen (2000)

Především neskutečný výkon Ellen Burstynové a její cesta od vitální starší dámy po absolutní trosku... velmi depresivní film s ještě depresivnější poslední půlhodinou, navíc podkresleno výtečným hudebním motivem. Nápaditá vizuální stránka, experimentální, avšak bez zbytečných kousků. Nemám v podstatě co vytknout...