• Krátkometrážní

Zastavte vymírání (2015)

Tak predovšetkým je na tomto dokumente vidieť obrovské úsilie a vynaloženú mravenčiu prácu ochranárov, tak ako aj celkom široký záber v rámci možností obmedzeného času, ktorý dokument trvá. Nie len, že sa snažia o ochranu zvierat, ale snažia sa aj o uvedenie do chodu určitých alternetív pre ľudí, ktorí sa podieľali na love ohrozených druhov a záviseli na tomto deštruktívnom životnom štýle. Preto sa zóny lovu menia na turistické, kde máme možnosť tieto živočíchy sledovať, miesto aby sa masakrovali po tisícoch. Ochranári tu nachádzajú a dokumentujú pašerákov volne žijúcich zvierat a to predovšetkým v ČÍNE! kde je to skutočne veľmi nutné, ale aj dosť riskantné. Zaoberajú sa osvetou, ako v Amerike tak aj v krajinách tretieho sveta. Zatvárajú podniky, ktoré sa podieľajú na love ohrozených druhov pomocou premietania ich nelegálnej činnosti na obrovskej obrazovke, umiestnenej priamo pri vchode do daného podniku, po dobu niekoľkých dní. Úžasní ľudia, ktorých mená som ani nepoznala, vážne vykonávajú neuveriteľný kus obetavej práce bez akéhokoľvek nároku na odmenu či vďačnosť ostatných. Snažia sa svetu povedať, že naša planéta nie je náš nepriateľ, práve naopak, že je naším jediným priateľom v pre nás inak nehostinnom vesmíre. Naším útočiskom a domovom a my preto musíme začať počúvať a musíme vidieť čo všetko jej sposobujeme a zmeniť naše stereotypy. Nepochybujem, že aktivistom a dokumentaristom skutočne záleží na každom jednom zvierati, na každom kúte našej Zeme. Preto mohol vzniknúť tento veľmi cenný a po informačnej stránke hodnotný dokument, ktorý vám teraz vrelo doporučujem. Veľmi sa mi páči motto - "Celá Zem spieva, len my sme prestali počúvať". Tak možno, keď si tento dokument pozriete posunie vás správnym smerom a zbaví vás hluchoty...

Lovci lidí (2008)

Herci vážne dosť biedni, ale myšlienka, že niekto pre zmenu loví ľudí sa mi samozrejme pozdáva. Tri hviezdy sú až až a hlavne vďaka záveru.

Perníkový táta (2008) (seriál)

Vynikajúci, originálny a napínavý, škoda, že bez hlbšieho posolstva, ale na zábavu perfektný.

Nebe a led (2015)

Problematika ma samozrejme zaujíma, nie som totiž z Marsu, ale mám svoj domov práve tu kde ukázané prebieha. Som rada, že už aj tieto nádherné a velkolepé dokumenty začínajú byť viac EKO. Je to potrebné, nestačí ukázať len to krásne pozlátko, ak má mať dokument hodnotu musí ísť do hĺbky, čo sa v tomto prípade aspon čiastočne podarilo.

Dog Food (2014)

Krátke a výstižné. Proste čo keby sa karta obrátila a zvieratám by sa servírovalo ľudské maso? A keby ľudia prosili o život, dostali by odpoveď, že ich maso je proste chutné, tak majú smolu..

Historky z metra (1999) (TV film)

Najviac sa mi páčila historka od Jude Lawa o vtáčikovi, bola síce kratučká, ale veľmi presná a výstižná. Sedela žiaľ na drvivú vačšinu populácie. Deduško bol úžasný.

Útulkovo (2014) (pořad)

Takéto relácie sú potrebné ako soľ práve preto, že zvieratá nevedia hovoriť a je nutné, aby sme to za ne urobili my- ľudia. Niekoľko príbehov, ktoré vám otvoria obzory ohľadne životov našich štvornohých miláčikov a našom vzťahu k nim. Rozhodne zamyslenia hodné.

Přes tvou mrtvolu (2014)

Filmom je nutné sa prekúsať, ale výsledný dojem stojí za to. Pochmúrne, dekadentné, stiesňujúce... Neviem, či práve horor, ale sila to rozhodne bola. Upozorňujem milovníkov tradičného hororu, radšej sa filmu vyhnite ak vám vadí prelínanie reality a divadelnej hry a čakáte niečo ako ľakačky, či štandardný hororový scenár.

Posvátná planeta (2004)

Každý by sa mal k planéte správať, ako k vlastnej matke. Veľmi pekne a prívetivo natočený dokument. Nádherné zábery z mnohých kútov planéty sprevádzané skutočne múdrymi slovami. To čo by sme sa mali naučiť, je pokora a najposvatnejšie čo máme je voľba. Nikto vám tu nič nepodsúva aj keď sú tu zobrazené kontrasty medzi svetom pretvoreným ľuďmi a tým prirodzeným divokým. Povedané je tu mnohé a pritom nič, čo by už nebolo dávno zrejmé, len v súvislostiach, ktoré by mali byť pre nás prvoradé. Pozrite si ho a ak nič iné aspoň uvidíte pár zvierat v ich skutočnom prostredí a nie v cirkusoch a ZOO. Uvidíte najkrásnejšie kúty našej Zeme a kultúry, ktoré máme za zaostalé, ale ktoré sú schopné žiť so svojím okolím v harmónii a to by sme sa mali od nich naučiť, pretože je to to najpodstatnejšie čo pre seba a planétu možeme urobiť.

Korporace (2003)

Peniaze vládnu svetu a drvivá vačšina ľudí vlastne ani nevie, čo stojí za ich potravou a produktmi každodennej spotreby a ich životným štýlom. Nevedia to nie len preto, že je to pred nimi poctivo utajované, ale aj preto, že sami nevyhľadávajú informácie, ktoré by im objasnili tieto závažné aspekty ich vlastných životov. Takýto a podobné dokumenty by mal sledovať každý, kto žije konzumným životným štýlom, pretože všetko sa dá robiť lepšie a ohľaduplnejšie nie len k okoliu, ale aj ku sebe samému. Záleží len na vás, či budete prijímať bezmyšlienkovite to, čo vám korporácie vtĺkajú do hláv, alebo použijete mozog a zamyslíte sa, či žijete ohľaduplne a tak aby ste so sebou mohli byť naozaj spokojný. Z ďaleka nie všetko je tak, ako vám tvrdia tí, ktorí na vašom nezáujme a pohodlnosti bohatnú.