• Krátkometrážní

Wentworth (2013) (seriál)

Celkom rýchlo som tento seriál zhltla. Prvá séria bola technicky menej vychytaná, bolo vidieť, že tvorcovia akoby testovali či sa uchytí. Za to druhá a tretia séria nabrala na spáde a aj na akcii a celkovej náročnosti a až do konca si udržala zbesilé tempo aj atmosféru. Jediné čo mi tu vadilo, bol taký ten presladený happyend, ktorý vazenkyne prezentoval, ako dokonalé a obetavé hrdinky, ktoré neváhajú jedna pre druhú nasadiť vlastné životy - čo do reality, dosť nepravdepodobné, ale nesklamalo ma to príliš, pretože aj tak seriál predčil všetky očakávania. Štvrtá séria bola žiaľ ochudená o Frankie, ktorá mi prirástla ku srdcu a vyskytovala sa v nej len veľmi sporadicky a celkove už gradácia deja trochu poľavila. Teším sa však na piatu sériu a dúfam, že sa tvorcovia zmátožia a nasadia laťku tak, aby sa vyrovnala tej druhej. Preto, že sa neobišli bez naznačenia násilia na zvieratách hodnotím len 4*. Škoda, že ešte stále nie je všetkým jasné, že tieto zábery sú filmu a divákovi hlavne nižšej vekovej kategórie viac na škodu, než k prospechu. Inak v celku kvalitnné a napínavé.

Nadechni se (2013)

Ale no tak prečo nie. Ja zase nie že by som mala krízu stredného veku, ale nie som už ani splašená netrpezlivá mladá samička, takže nevadí mi ani pomalé tempo, absencia sexu a výnimočne ani to, že to bolo kvapku predvídateľné. Pravdepodobné a reálne. To je pre mňa u drámy smerodatné.

Ashes and Snow (2005)

Rada by som napísala pár slov, kým ešte ten zážitok vo mne doznieva. Nie je jednoduché okomentovať niečo tak hlboké a emotívne. Nie je to dokument, a áno je to umelecky spracované. Umenie predovšetkým oslovuje dušu a malo by vyvolávať emócie. Skoro polovicu som preplakala, čiže keby som hodnotila len umeleckú stránku, nemala by som na výber a musela hodnotiť plným počtom. Toto dielo je však ďaleko hlbšie, než to povrchná ľudská myseľ dokáže vstrebať. Snáď som pochopila podstatu. Určite som nepobrala všetko, ale žasnem ako sa dá pár slovami vyjadriť toľko veľa. Všetky scény so zvieratama boli nádherné. Nerada by som urobila takú chybu, ako niektorí, čo tu hodnotia len technickú stránku a nedokážu sa ponoriť do víru videného a zapojiť emócie. Dej, ak to tak vobec možem nazvať a zároveň celá myšlienka filmu bola dosť zenová. Sme prepojení. Sme jedno. Prirodzený kolobeh života.Celý čas som však zároveň vnímala, ako veľmi sme sa odtrhli a vzdialili od svojej podstaty. To bol dovod, pre ktorý som plakala. Zvieratá sú prirodzené a dokážu s nami žiť úplne v mieri a súznení. To len my stále hľadáme Raj. Pritom sme tak slepí, že nevidíme, že sme sa doň narodili.

Portrét šílenství (2005)

No čo dodať? Thriller je príliš silné slovo, nazvala by som to maximálne čiernou komédiou, už pre ten rozhovor s černošským "spolubývajúcim" v cele. Koniec ma úplne rozsekal, aj keď zrejme každý kto vo filme hral, bol totálny idiot s IQ pod 80. Nevadí, pobavil, nenudil a síce nie je nijako hlboký, avšak mne v inkriminovaný večer proste sadol.

Zhasni a zemřeš (2016)

Kde tento film vzal 75% zostáva pre mňa nepochopiteľnou záhadou. Nie len že mu chýbala desivá atmosféra, ale ani dej nestál za moc. Najprv som naň chcela zájsť do kina, ale teraz som rada, že sa tak nestalo, lebo by to bolo, akoby som tie peniaze za vstupenku vyhodila z okna. Predvídateľné bolo úplne všetko až na scénu s matkou na konci. To je tiež jediný argument, ktorý to u mňa vytiahol na slabé dve hviezdy. Uznajte, že keď viete kedy bude ľakačka a prídete na pointu pred polovicou filmu, nie je už moc dovodov dopozerať to do konca. Vzhľadom k tomu, že som film chcela hodnotiť a nemohla som mu napáliť odpad bez toho, aby som videla koniec, tak som to dala a len horko ťažko sa odpadu vyhol.

První Píseň (2014)

Tu je zase raz režisér, ktorý nevie čo si počať s kvalitnými hercami. Námet tiež nebol najhorší i keď nie práve jeden z najoriginálnejších, ale obsadenie by to s prehľadom vyvážilo. Pýtam sa teda, prečo to bola taká nuda? Nie so filmový fanúšik, ktorý za každú cenu musí mať akčné scény, alebo citové výlevy. Drámy milujem, len táto ma vážne nedokázala nijako dostať. Nehľadiac na to, že hudby bolo zbytočne moc a takej, že som skoro fyzicky trpela. No, pre mňa nižší priemer.

Všechno, co chceš (2015)

Pointa otrepaná, humor infantilný a dve hviezdy za hovoriaceho psa.

Antares (2004)

Neviem, páčilo sa mi ako realisticky snímok posobil. Bez zbytočných cingrlátok na sídlisku v hnusnom svete uprostred ešte hnusnejšej cicilizácie, ktorý sme si vytvorili a v ktorom sme takí nešťastní, že si navzájom klameme a fyzicky či psychicky ubližujeme. Dnes sa už všetko dá ospravedlniť tým, že nie sme dokonalí. Aspoň pre vačšinu je to odpoveď na každé svinstvo (a to svine urážam), ktorého sa dopustili.Proste taká malá sonda do duší dirty little freaks.

Takoví jsme (2013)

Mne sa zdal teatrálny len ten koniec. Inak keď pominiem pár nelogizmov, kanibalizmus mi nevadí. Prečo by sme sa nežrali vzájomne, keď nám nevadí požierať mláďatá zvierat? Od toho je k požieraniu vlastného druhu už len nepatrný krok, ktorý, ako história dokazuje, už vykonal nejeden "človek". Radšej by som zjedla takého bigotného taťku, než dajme tomu prasa, i keď neverím, že by mi jedno, alebo druhé urobilo dobre. Keď sa chováme ako vypatlaní nenažratí chudáci bez špetky morálky či súcitu, tak už se vším všudy, no nie?

Na sever od slunce (2012)

Ja som to asi úplne nepochopila, ale ak sa niekto snaží o alternatívny životný štýl s tým, že chce chrániť planétu a potom básni o tom ako by si dal steak, tak mi je akosi smutno...