• Krátkometrážní

Noe (2014)

Konzumace masa může způsobit utonutí. Vyhynutí dinosaurů způsobil černý pasažér a konzument masa Tubal Kain. Lidský rod se odvíjí od incestu. Metuzalém byl prvním distributorem drog v dějinách. Jennifer Connely docela zestárla. Z Hermiony bude herečka až příště. Dá-li Jahve, Aronofsky se vrhne i na Sodomu a Gomoru a bude to opět hodně animální.

Godzilla (2014)

Původní japonskou Gojiru ani její pokračování jsem dosud neviděl, nemohu tedy srovnávat a ani spekulovat o tom, co na to fanoušci originálu. Nabízí se jen porovnání s emerichovským nabubřelým popcornem, který sázel na povedené triky a všechno ostatní přesně v duchu buransko-amerického filmařského umu páně režiséra s úspěchem vypouštěl. Nutno říci, že tahle nová Godzilla se přece jen snaží mít i jiné ambice než být pouhým přitroublým blockbusterem, bohužel však zůstává jen u té snahy a nedaří se ani rodinné drama hlavního hrdiny ani reality show v podobě příprav na útok monster, vše zmíněné na mě totiž působilo ploše, vyumělkovaně a unyle, žádné napětí, žádný drajv. A to čím křupanova verze táhla, tedy triky, jsou nám tu, v míře větší než by bylo mému oku lahodící, podávány pod rouškou černočerné tmy, jinými slovy místo příšer vidíme často velké hovno. Nu ale abych jen nehanil, dá se najít několik opravdu povedených pasáží, vyjádřeno čísly: jedna, útok na Golden Gate Bridge a zbytek je přes všechna negativa poměrně stravitelná vata, to zas ne že ne. Uvidíme, na originál se v dohledné době chystám, zatím ale za odřené tři.

Hercules (2014)

Nejdřív pětiminutová mytizace, pak až téměř do konce demytizujeme, abychom v samotném závěru překvapivě remytizovali. Mezi vším tím de a re tu pobíhá či spíš většinou se rozvážně pohybuje okyjený Johnson a vy mu toho řeckořímského fešáka věříte stejně jako kdysi Kevinovi Sorbo, naštěstí jsme však přece jen kvalitativně o dost výše než "toto je příběh z dávných časů, z časů mýtů a legend.." a dočkáme se několika vcelku pohledných šarvátek a ... marně přemýšlím čeho ještě se dočkáme? Původní pověst převyprávěna v prvních minutách, pak ty zmíněné bojůvky, které vyeskalují ničením uměleckých památek a vlastně už nic, přesto pořád třikráte lepší než Harlinův porod.

Úsvit planety opic (2014)

Scenaristé poučeni nevymýšlí žádné fantasmagorické příčiny zániku lidstva a máme tu prachobyčejnou epidemii chřipky, kvituji! Vzestup opičího rodu mi prozatím pořád uniká, těch pár stovek inteligentních a polointeligentních lidoopů má býti zárodkem národa, který si v budoucnu podmaní celou planetu? A automatický postulát o zvýšení inteligence vedoucí k lidskému chování a emocím? Jděte se vysrat, viděl jsem inteligentní prase a bylo pořád prasetem. K čemu řeč, když fungují posunky? K čemu vzpřímený postoj, když ho nepotřebuju? Lidský pohled opičí rasy na konečné řešení lidské otázky, no dobře, možná by snaha o originální postoj opic vyzněla křečovitě, ale proč to kurva aspoň nezkusit? Na druhou stranu filmově naprosto dokonalé, jen ta myšlenka, jen ta myšlenka...

Chraň nás od zlého (2014)

"Pámbů s námi a zlý pryč". Derricksonovo něco je hororem sice nasáklé, ale ukápne jen občas a zbytek je jen suchá vycpávka nadbytečných keců ( farářovo povídání u piva) a směšného rozhřešení ( Zabil jsi ? Hm, Bůh Ti odpouští. ... Tak a jdeme na to.) Pro mě jen další zapomenutelný film.

Maska démona (1960)

Klasický horor s upřímně čistým zlem, které nepotřebovalo sarkasmus k podtržení své podstaty. Lehká naivita příběhu je spolehlivě přebita dokonalou gotickou atmosférou. Zamrzí jen nedokončené odhalení Barbary Steele a bezzubost vampýra Javutiche.

Frankenstein (1910)

Být první vždy neznamená být nejlepší. Prvnímu filmovému Frankensteinovi se nepochybně nedá upřít kouzlo prehistorické kinematografie, ovšem to je jen přidaná hodnota uplynulých let. Snímek postrádá jak pro toto období téměř typickou hravost, tak i pro horor charakteristickou děsivost, snad jen scéna zrození varem připraveného monstra má určitý nádech hrůzyplnosti, zbytek už je jen vypíchnutí nejpodstatnějších částí předlohy v jednotlivých obrazech a zcela bez šťávy a navíc s obroušenými hranami ( žádná smrt, žádné zoufalství). Lepší to bude až za 20 let...

Očista: Anarchie (2014)

Ou, tak to je překvapení! Zatímco jednička si hrála na promyšlený komorní thriler a vůbec jí to nešlo, dvojka se chápe debilní premisy o státem povolené vražedné noci s grácií akčního béčka a ono to funguje! Sice nechybí nanicovatá sociální kritika ani předvídatelné dramatické skopičiny kolem kladných hrdinů, ale vše je spolehlivě přebito bezduchou akční stránkou, a tak to má být, protože debilní námět se nedá zpracovat chytře, ale pohledně rozhodně ano!