Dějiny Hollywoodu (2010) (seriál)

"YOU KNOW HOW I'M SMART? I GOT PEOPLE AROUND ME WHO KNOW MORE THAN I DO." ------------------------------- Keď som nedávno zháňal literatúru na témy vzniku a histórie klasického Hollywoodu, nečakal som, že majoritu z nich nakoniec už nebudem potrebovať, pretože nájdem takto neuveriteľne komplexný 7 hodinový dokument mapujúci obdobia ďaleko pred vznikom pohybujúcich obrázkov, až po koniec štúdiového systému a následného konca jednej éry v 60. rokoch. Dovolím si tvrdiť, že lepšie zdokumentované dejiny zlatej éry Hollywoodlandu sa na obrazovkách ešte neobjavili. Je tam všetko, o čom som vedel a chcel vedieť viac, je tam všetko, o čom som nevedel, ale chcel vedieť. Dokonalé spracovanie s tonou historických fotiek približujúcich obraz doby a zrod monštruózne obrovského priemyslu. Je tam vážne všetko. Kúzelnícke divadlá vo Francúzsku, bratia Lumièrovci, Edison, Cecil B. DeMille, Mary Pickford, Chaplin, Buster Keaton, Douglas Fairbanks, William Fox, Louis B. Mayer, Goldwyn, Adolph Zukor, stvoriteľ D.W. Griffith, legendárne United Artists, fenomenálne RKO a ďalej už nepokračujem, pretože tu som zhrnul tak maximálne 2% z prvých troch dielov a ak by som mal pokračovať, budeme tu naveky. Jednoznačná povinnosť nielen pre historikov a študentov filmových škôl.

The Long Dumb Road (2018)

"NO, WE'RE NOT GOING THROUGH THE BACK. YOU'RE NOT GOING THROUGH BACKDOOR OF SOMEONE'S HOUSE WHO YOU KNOW HAS A GUN AND IS ALSO INSIDE THE HOUSE!" ------------- Veľmi pohodový road movie naprieč americkým Juhozápadom. Tŕnistá cesta z Texasu cez Albuquerque až do Los Angeles a Las Vegas, počas ktorej sa pokazí všetko, čo sa len dá, ako to už býva zvykom. Dej je viac menej o ničom a všetky postavy vrátane tých hlavných sú prakticky prázdne, no Mantzoukas ma značne bavil a celé mi to presne takto stačilo. Spokojnosť.

Pod palbou (2016) (seriál)

"THE KORENGAL VALLEY IS FREQUENTLY DESCRIBED AS THE VALLEY OF DEATH." ----------- To, čo som na Only the Dead tak veľmi miloval, je tu skĺbené v 6x dlhšej minutáži, ktorá v porovnaní s OTD obsahuje väčšiu a intenzívnejšiu kadenciu akcie, lepšiu kvalitu a následný strih, oveľa dramatickejšie situácie a v zásade má aj značne lepšie zábery a hutnejšiu gradáciu udalostí. Nechýba ani správne napasovaná, elektrizujúca hudba, ktorá dotvára výslednú atmosféru daného vojnového konfliktu. Postavy sú tu prekvapivo veľmi dobre vykreslené, čo sa v takýchto dokumentoch tak často nestáva. Čo mi bráni dať 5 hviezd je skutočne drobnosť a síce absencia silnejšej narácie, akú podal napr. Michael Ware v OTD. Taktiež mi tu chýba tá neopísateľne zvláštna atmosféra a aura, ktorá panovala celým OTD. Keby bolo Taking Fire ako Only the Dead, prípadne vice versa, tak potom by som bol naozaj a doslova v nebi.

Projekt X (2012)

Absolútny úpadok akýchkoľvek hodnôt. Nezastaviteľná dekadencia bez hraníc. Akt epických proporcií nehodný nízkeho hodnotenia, nech som akokoľvek proti. Chaos. Anarchia. World Gone Mad. Game Changer. Mnohokrát bolo povedané, že Project X je v podstate Animal House iPhone generácie. Dokonalo trefnejšiu definíciu by som hľadal márne. --- (10.10.2019) Po asi ôsmych zhliadnutiach za posledný rok zvyšujem na päť hviezd. Najväčším paradoxom je, že som v 2012 ako 16-ročný filmu udelil odpad. Prejde sedem rokov a z odpadu je 5 hviezd a pridanie do obľúbených. Degenerácia potvrdená, inak si to nedokážem vysvetliť... ♪♫ / (xx) / "It's a gnome. I guess he gets around.""Get me to do it for you" / The Pasadena Three / Project Xpensive / Declassified (<3 / x / x) (x / x) (x) (2012) (13.11.2018) (~8x2019) (10.10.2019) (16.10.2020) (18.9.2021) (10.6.2022) (7.9.2022)

V oku tornáda (2014)

"I DUNNO HOW BIG. THEY'RE TORNADOES, THEY DON'T DO COURTESY CALLS." ------------------------------- Odvtedy, čo som po prvýkrát zočil vynikajúci a bezchybný de Bontov majsterštik menom Twister, sa už na katastrofické snímky, v ktorých figuruje búrka, víchrica, fujavica, orkán, hurikán, tornádo či akákoľvek iná smršť, nedokážem pozerať rovnako. Latka bola nastavená príliš vysoko, jej podliezanie sa netoleruje a nepreskočí ju už pravdepodobne žiadny iný film. Into the Storm, žiaľ, nebol výnimkou...

Roman J. Israel, Esq. (2017)

"THERE CAN'T BE FAIRNESS IF 95 PERCENT OF CASES NEVER GET HEARD. GUILT OR INNOCENCE IS BEING COMPLETELY REPLACED BY FEAR OF HAVING YOUR DAY IN COURT. WHERE PEOPLE ARE BEING FORCED TO PLEAD GUILTY UNDER THE THREAT OF OVERLY HARSH AND COERCIVE SENTENCES. IT'S A JOB FOR A LEGEND, OR SOMEONE WHO WANTS TO BE ONE." ------------ Snímka z prostredia právnikov, advokátov a súdnictva, prezentujúca problémy súvisiace s americkým trestným právom, ktorá mi niektorými dialógmi pripomenula aj famózneho Amerického gangstra. Viac, než čokoľvek iné, film považujem za slabšiu konverzačku. Napätých momentov je v ňom primálo, postavy sú načrtnuté veľmi mizivo a aj keď sa hlavnej postave film venuje prakticky celé 2 hodiny, nevieme o nej v podstate nič, poznáme akurát tak len jej motívy a vycibrený hudobný vkus. Tá napokon žije a dýcha výhradne prostredníctvom úžasného hereckého výkonu Denzela Washingtona, ktorý mimo iného vytiahol aj netradičný vizuál svojej postavy. Postava Colina Farrella bola v rámci možností scenára pomerne zaujímavá. Striedali sa chvíle postavy dobrej/zlej/dobrej/zlej a tak ďalej. Koniec trochu narýchlo zlepený, všetko sa to zomlelo príliš rýchlo. Navzdory značnej kritike dávam spokojne za tri hviezdy, film ma veľmi bavil a som rád, že som sa do neho s chuťou pustil aj napriek slabším recenziám a ohlasom vo svete.

Kleopatra (1963)

"YOU, A DESCENDANT OF GENERATIONS OF INBRED, INCESTUOUS, MENTAL DEFECTIVES!" -------------------------- Kleopatra je takmer 5 hodinový historický veľkofilm, ktorý svojou majestátnosťou instantne prekonáva všetko doposiaľ natočené, no zároveň stále neprekonáva (ale je sakramentsky blízko) božskú Griffithovu Intoleranciu z roku 1916. Kleopatra je filmom so zaujímavým príbehom svojej produkcie, filmom, ktorý doslova zničil režiséra a takmer zničil 20th Century Fox. Taktiež sa jedná o jediný film kinematografie, ktorý zarobil v prvý rok vydania zo všetkých najviac, no zároveň bol stratovým pre štúdio. Som za takéto snímky veľmi rád. Ich sledovanie je pre mňa vždy o čosi viac, než sledovanie bežného 90 min filmu. Nielenže ukazujú možnosti a búrajú limity filmárskeho umenia (najmä v dobe vzniku), skúšajú aj možnosti samotného (dnešného) diváka, ale hlavne ponúkajú iný a intenzívnejší pocit vžitia sa do daného diela tak, ako to (minimálne mne) nedokáže poskytnúť dvojhodinový film. Pevne verím, že sa tie dodatočné dve stratené hodiny niekedy nájdu a bude tak možnosť zhliadnuť pôvodnú Mankiewiczovu víziu, trvajúcu úctyhodných 320 minút. Kleopatre by som mohol s čistým svedomím nadeliť 5 hviezd, tie si však už pre seba uchmatol D. W. Griffith, takže aspoň nesmierne silné 4.

One day I'll become... (2017)

Nemôžem tomu uveriť. Toto je naozaj slovenský produkt? Svitá našej zaostalej kinematografii na lepšie časy?

Senna (2010)

"IF I EVER HAPPEN TO HAVE AN ACCIDENT THAT EVENTUALLY COSTS ME MY LIFE, I HOPE IT IS IN ONE GO." ------------ Kvôli uploaderom, ktorí statočne zaspali dobu a žijú v časoch, kedy bolo v pohode zakódovať videosúbor tak, aby 2 hodiny mali 20GB a nie sú schopní spracovať ho v novších, úspornejších kodekoch, som bol z princípu nútený pozrieť si osekanú 101 minútovú verziu tohto dokumentu o legende motorizmu menom Ayrton Senna. Je to komplexné, obsahuje všetko potrebné, nechýba mu intenzita, paleta rôznych emócií a silné momenty. Ako vždy v takýchto prípadoch platí, neznalosť udalostí len prehlbuje výsledný zážitok. Podobné pocity ako tu som mal aj v minuloročnom tenisovom súboji titanov – Borg/McEnroe, čo znamená, že Sennu hodnotím veľmi kladne. Za tip ďakujem Martinovi.

Mistři dřevěných staveb (2013) (pořad)

Človek by ani neveril, aké klenoty televíznej produkcie môže nájsť pri prehliadaní novo pridaných torrentov na amerických weboch. Majstrov drevených stavieb som si všimol úplne náhodne po tom, ako sa mi zapáčil obal siedmej série. Stiahol som si teda jednu epizódu na vyskúšanie a vykľula sa z toho úplná závislosť. 40 epizód v priebehu pár týždňov mám za sebou a stále to bude len rásť, ak sa mi podarí zohnať aj tie ostatné, najmä teda staršie série. O obsahu je zbytočné hovoriť, ten na ČSFD to zhrnul veľmi poctivo. Čo mi chýba na štyri hviezdy je absencia kompletne zobrazeného procesu výstavby. Väčšinou sa ide buď od základov do polovice, alebo od polovice do konca, čo je naozaj veľká škoda. --- (23.6.2019) 8. séria presvedčila. Nasrať, 4 hviezdy a šup sem s tým do obľúbených. --- (6.12.2019) 9. séria nemala ročné zdržanie, ale prekvapivé jednomesačné a by očko vyzerá fantasticky. Nech to nikdy neskončí. --- (12.3.2020) Nejaká dobrá duša nahrala staručkú 2. sériu v plnom 1080p rozlíšení, ide sa na to! --- (12.4.2020) Do 9. série som sa pustil trochu neskôr, nech mám aspoň nejaký ten rozostup a nech sa toho nepresýtim, a to bola chyba. Zabudol som totiž, že sa jedná o dosť neznámu šou aj v US, no a pokiaľ sa nestiahne ideálne hneď v tých dňoch, ako bola nahraná, bude problém ju potom dodatočne stiahnuť. Presne takto vyzeral môj sťahovač, pár mesiacov, možno tri, štyri, takmer všetko na 0%... Eventuálne sa ale podarilo všetko dať do poriadku. S9 je produkčne na vyššej úrovni, je vidieť, že sa pracuje z lásky, obsahovo je to samozrejme identické ako aj ostatné sérky, takže tam viac čakať nie je relevantné. Spokojnosť a už sa teším na desiatu. --- (8.8.2020) Nikdy nepochopím, podľa akého spôsobu vychádzajú série, každopádne je tu už 10., ktorú si zas bohovsky užívam. Ešte dobre, že na seba nenadväzujú, lebo je v nich neskutočný zmätok, ktorá je vlastne ktorá. --- (29.4.2021) 11. séria je tu a ja už neviem, čo ďalšie by sa k tomuto dalo povedať. Stále tá istá zábava. Dosť by ma ale zaujímala sledovanosť tejto "relácie" v amerických televíziách, nakoľko mám pocit, že šou je pomerne neznáma aj v samotnej Amerike, nie to ešte mimo nej, no čísla musia byť zrejme uspokojivé, keď sa to zo sériami vyšplhalo na číslo 11 a ním sa to zrejme nekončí. --- (30.12.2021) Nepochopím nikdy, ako tie série fungujú. Prešiel ledva polrok a už vyšla aj 12. aj 13. sérka. Veľký chaos v epizódach, no stále rovnako dobrá porcia zábavy. --- (22.5.2023) 16. séria nádherná <3