• Fantasy

Ježek Sonic 2 (2022)

Jakožto bývalý skalní fanoušek, znalec her i převážné historie okolo Sonica musím konstatovat, že jsem z filmu naprosto nadšený. Poté, co mě jednička těžce zklamala a už jsem od pokračování ani moc neočekával, jsem se dočkal nálože pomrkávající na řadu herních titulů z herní série, obecně na popkulturu, ale i pracující s chytře vymýšleným příběhem, který se obsahově blížil spíš Sonic 3 & Knuckles, než jeho předchůdci. O to lépe, protože se do party přidaly hned dvě nové postavy - Tails a Knuckles, druhý tedy v zápornější roli zmanipulované Eggmanem. Eggman mi zde sedl mnohem víc, než v jedničce a už absolutně nepochybuju, že byl Jim Carrey dokonalou volbou pro ztvárnění jeho postavy. Příběh, jak už jsem řekl, dal chytře dohromady to, co může nostalgik znát zejména z prvních her a do toho jen lehce zkomponoval vedlejší příběhovou linku pojednávající o svatbě, skrytých agentech a dalších volovinách, které ve výsledku vtipně doplnily jinak dobrodružnou výpravu za Arcismaragdem a překvapivě na ni parádně navázaly. Ani se mi nesnilo, že by se kdy Sonic dočkal až takhle úžasné adaptace. A stalo se. Nemám dalších slov.

Kolonie (2015)

Po celou dobu sledování jsem se cítil ohromně nepříjemně, absolutně jsem netušil, co bude dál a jestli se pokus o útěk vůbec vydaří. Hutná atmosféra kolonie vykreslena brilantně - stačil zde jeden špatný úsudek a jakákoliv naděje mohla být zmařena. Vlastně od začátku do konce jsem byl napjatý jako struna. Smutné je, že v podstatě nejde o žádnou fikci a podobná zvrhlá společenství nejsou ve světě ničím výjimečným, jen se o nich moc nemluví, nebo raději ani vůbec neví. Za mě tedy spokojenost, jen jakmile došlo na vyvrbení, tak nějak jsem tušil, co se semele. /// Viděno jako záznam z JOJ Cinema s českým dabingem.

Dívka (2012) (TV film)

Nejmrazivější životopisný film, jaký jsem dosud viděl. Hitchcock je zde vykreslen jako úchylný, až sadistický dědek, jehož neustálým zvrhlým pohledům a návrhům úhlavní představitelka odolává. Film je natočen tak, že z něj až jde hrůza, ať jde o samotné záběry, či hudební podkres. Velice nepříjemné pokoukání se zajímavou pointou. Netušil jsem, že byl tak věhlasný režisér vlastně hrozně podivínské prase. /// Viděno na Nova Cinema s českým dabingem.

3096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové (2013)

Hodnotil bych asi nastejno, jako v případě Room, možná o trochu lépe díky tomu, že film se zaměřoval na Nataschino počínání už od dětství. Ta měla hned několik možností vymanit se ze spárů tyranského sociopata, bohužel po letech psychického i fyzického týrání se na to nezmohla a své trýznění tak protáhla o řadu let. Pochopitelné, celkem i mrazivé a chytře natočené tak, aby si člověk už od začátku něco myslel, ale ve výsledku se dočkal trochu jiného závěru. Jsem spokojen, celé dvě hodiny jsem napjatě sledoval, co se stane dál a zároveň se snažil pochopit mysl únosce - bezúspěšně. /// Viděno ze záznamu na Prima MAX s českým dabingem.

Láska s vůní oregana (2019) (TV film)

Milý, romantický filmek s primitivní, až těžce průhlednou premisou. Šéfkuchaři zkrátka do restaurace přijde nová poradkyně a byť je tam nějaký náznak odporu, už od začátku to mezi nimi jiskří. Postupem si ona poradkyně najde cestu do jeho života, něco málo se později semele, během pěti minut se to zase urovná, vše dopadne dobře a zvonec a konec, žili šťastně až do smrti. Tomuto nemůžu dát více, ale ani méně než průměr. Jedná se o nenáročný typ filmu, který v člověku nevzbudí vlastně žádné negativní emoce, naopak se bude spíš doširoka usmívat jako žabák, i když od začátku věděl, jak to dopadne. Kavan Smith je navíc sympaťák a Autumn Reeser objektivně pohledná, takže se na to i pěkně koukalo. /// Viděno na Nova Cinema s českým dabingem.

Země zatracených (2006)

Je to film o tom, jaké následky zanechá válka na vojácích a jak se někteří s traumaty vlastně nikdy nevyrovnají, ne film o válce jako takové, což tu někteří zjevně nepochopili. Děj se zaměřuje na celkem tři lehce provázané osudy a i když není kdovíjak zábavný a místy působí laciným dojmem, svůj ústřední námět prezentuje nadprůměrně. Osobně mi nedělalo problém se do postav vžít, byť houby vím, co to je válka a jaké to je vyrovnávat se po návratu s vnitřními démony, které tam jedinec snadno získá. A jsem za to vlastně rád. /// Viděno na Prima MAX s českým dabingem.

Loupež století (2014)

Nenáročná Travoltovka, která se osvědčí hlavně jako kulisa. Pomalu se rozvíjející pouto mezi otcem a synem funguje. Jakmile jde o samotnou loupež, už to skřípe a třeba podobně laděným Debbie a její parťačky (pokud zůstaneme u heistu) to nesahá ani po kotníky. Jak jsem řekl na začátku, film, na který se člověk nesmí koukat a pak je všechno v pohodě. /// (Ne)viděno na Prima MAX s českým dabingem.

Chlapec, který se stane králem (2019)

Blbost s přepálenou stopáží. Postavy neměly pořádné charaktery, které by aspoň z nich udělaly taháky děje. Příběh je utahaný, naivní, absolutně nerealistický. Jistě, jde o pohádku pro děti, které to jako jediné mohou ocenit, ale z pohledu diváka, který by si rád užil i jiné aspekty, zkrátka na filmu nenacházím žádné skutečné kvality. Zasadit artušovskou legendu do „moderní“ doby nebylo moudré, působí to stupidně a místy až lacině. Efekty jsou dobré, to neříkám, ale když nefunguje zbytek, k čemu to je? Závěr, kde se děckám podařilo zmanipulovat celou školu a zvrhlo se to v rádoby epickou bitvu, kde nikomu nic nehrozilo, jsem už vlastně vůbec nevnímal. Zbožňuju filmy, kde se dějí věci na obří škále, ale vlastně nijak nezasahují okolní svět, aby se zachoval důraz na to, že je vše jen v rukou dětí. Což už zdůraznil jen fakt, že se samotný Merlin měnil z dědy na své 16leté já (mimochodem, Patrick Stewart to měl vyloženě u zadnice, místy jako by vůbec nehrál). Tohle bych si dal podruhé leda za trest. /// Viděno na Prima MAX s českým dabingem.

Román pro muže (2010)

Je jen málo českých filmů, které si jsem ochoten pustit víc než jednou. Vlastně mě nenapadá žádný jiný, než Román pro muže, který jsem pořádně zhlédl až teď. Na rozdíl od Románu pro ženy nejde o typickou vztahovku, jichž je česká kinematografie až trapně plná. Prim zde hraje trio sourozenců, kdy každý z nich řeší trochu jiné problémy a dojdou i jinému konci. Arogantní Cyril se snaží hodit za hlavu minulost v chudobě tím, že se snaží ze života vytřískat maximum a dle toho se i chová. Brunovi zbývá pár posledních let či měsíců života a uvědomuje si, že ho díky vlastnímu strachu ze všeho skoro vůbec neprožil. A Aneta zase postrádá sebevědomí a plácá se v nepovedených vztazích a kariéře ovládané zejména Cyrilem. A jelikož jde o takovou poslední výpravu pro Bruna, přidá se k nim i jednoduchá Tali a zábava může začít! Musím říct, že mi vlastně všechny postavy svým způsobem přirostly k srdci, i dvojice vymaštěných podnikatelů, kteří si kradou v podstatě veškerou komediální stránku sami pro sebe. Zbytek se pohybuje v sentimentu a překvapivé vážnosti, což vůbec není na škodu, naopak to do české tvorby vnáší i něco jiného, než pokus o dynamičnost a až křečovitou humornost, která většinou ani nefunguje. Děj je obecně dostatečně zábavný a dokáže i zajímavě pracovat se střihy a momentem překvapení, např. je záběr na hotel a následně střih na dva magory, jak vběhnou do dveří, kdy ony dveře ve skutečnosti nejsou do hotelu, ale hypermarketu. Zkrátka se mi snímek po několikátém (a pořádném) zhlédnutí opravdu líbí a nevidím důvod jít s davem a ubírat na hodnocení. /// Viděno na Primě.

Lady Bird (2017)

Tento film se mi těžko hodnotil. Na jednu stranu zajímavě vykresluje pohled na komplikované dospívání, neměl jsem problém hrdince tak nějak porozumět a nakonec i pochopit pointu toho všeho, že honba za lepším životem nakonec nemusí být tou nejsprávnější volbou. Hořkosladký závěr a obecně děj bez klasických klišé velice oceňuji. Na druhou stranu je snímek hlavně v druhé polovině utahaný, místy připomíná až indie film svou roztroušeností a střihy mezi scénami, kdy se skoro každá odehrává trochu jinde a jindy. Za klady si ale dovolím sáhnout v hodnocení na nadprůměr. /// Viděno na Nova Cinema s českým dabingem.