Ježek Sonic 2 (2022)

"Sonic The Hedgehog 2" je podľa mňa celkom schopné pokračovanie filmu, ktorý ma slušne bavil. A myslím si, že tvorcovia to chytili za správny koniec. V prvom rade sa venujeme menej našim ľudským hrdinom a viac sa zameriavame na postavy, ktoré poznáme. Dáva to tomuto filmu trošku iný nádych ako jeho predchodcovi. No súčasne som mal pocit, že akosi som sa nevedel úplne na film správne naladiť a miestami som sa trošku nudil. No v iných momentoch bol film zase solídna zábava. Mám tak trošku pocit, že Jim Carrey v tomto filme viac pripomína nebezpečného doktora Robotnika, no na druhú stranu som mal pocit, že mu akosi viac dal svoj charakter Jima Carreyho. A svoju rolu si teda miestami náramne užíva. Len ma štve, že mám často pocit, že sa pozerám na Jima Carreyho, ako hrá sám seba. Na druhú stranu Knuckles a Tail sú výborní. Dávajú filmu niečo nové a viac začínajú prinášať svet, ktorý poznáme. A myslím si, že obom som tie postavy uveril. Popravde všetci traja naši hlavní hrdinovia sú zvládnutí skvele. A film má aj niekoľko úprimných momentiek medzi nimi, ktoré podľa mňa fungovali veľmi dobre. Vo výsledku ide o dobrú akčnú rodinnú komédiu, ktorá prinesie divákom presne to, čo budú chcieť. A ja som spokojný. Ale mám pocit, že skrz všetko to dobré, ma to v prvom filme akosi bavilo viac. Neviem prečo, ale je to tak. Hodnotenie: B-

Love Me, Love Me Not (2020)

Vlastne ani neviem na koho strane je reálne problém. Je Io Sakisaka zlou autorkou? Alebo sa jej produkty dostanú do rúk ľudí, ktorí z toho nevedia urobiť skutočne silné dielo? Neviem. Každopádne po "Blue Spring Ride" je "Love Me, Love Me Not" druhý film, ktorý adaptuje jej dielo a nejako ho nemôžem pozitívne ohodnotiť. Narozdiel od "Blue Spring Ride" tu ale tentokrát minimálne máme momentky, ktoré si z filmu aj zapamätám a mali niečo do seba. V prvom rade by som povedal, že najsilnejším elementom filmu je Riko Fukumoto alias Yuna. Páči sa mi kam sa jej podarí vypracovať a pôsobí veľmi úprimne. Je fajn, že film ukazuje, že vzťahy sú komplikované a celkovo mám pocit, že vzťahy v Japonsku a hlavne na škole pôsobia akosi oveľa cudnejšie a ustráchanejšie. Akoby sa niekedy naši hrdinovia reálne aj báli toho do niečoho vstúpiť, lebo sa boja zranenia, odmietnutia alebo vlastného zlyhania... alebo niekedy do toho aj proste zaúraduje ich vlastný život. Takže v tomto smere si myslím, že film má svoje dobré momentky, plus záverečná scénka kde sa všetci štyria stretnú stojí za to. No film opäť chodí neskutočne dlho okolo horúcej kaše, je zbytočne veľmi dlhý a myslím si, že musela byť cesta ako sa k výsledku dostať a nenatiahnuť to toľko. V jednom momente som mal pocit, že film zaviera a už len príde nejaký ten finiš, no potom som zistil, že ešte nás čaká 35 minút materiálu. To signalizuje, že tempo nie je veľmi silnou stránkou. A hlavne keď neustále točíme okolo niečoho, ale potom iné okolnosti nás dotlačia k rozhodnutiu, ktoré zase len naťahuje filmu, už je to frustrujúce. Keby v tom momente ostávalo maximálne 10 minút na zakončenie, bolo by hodnotenie lepšie. Takto som sa už len nudil. A tiež je pravda, že po emocionálnej stránke ma tento film nejako nezasiahol. Nemal v sebe nejakú iskru alebo natoľko úžasné postavy, aby som niečo dokázal naplno prežiť. Za jedno pozretie okey, ale asi na to čoskoro aj zabudnem. Hodnotenie: C+

Zlouni (2022)

Dreamworks ma skutočne zaujali v momente ako som si pozrel trailer na "The Bad Guys". Mal som pocit, že toto bude ich návrat do formy a prinesú nám jeden z najlepších animákov za posledné roky. Posledné roky skôr živili svoje série a prinášali filmy, ktoré síce neboli zlé, ale rozhodne som ich nemohol označiť za vynikajúce. Posledný film, ktorým ma skutočne nejakým spôsobom zahákli bolo "Abominable". A to už bolo pekne dávno. Takže keď som videl tie animácie, postavy a celkový koncept, myslel som si, že pôjde o absolútne zlato, čo si na konci roka pripomeniem na svojej nástenke najlepších. Nuž... to sa nestalo a nestane. Nemyslím si, že tu ide o zlý projekt. Je tu veľké množstvo kvalitného humoru, postavy sú vynikajúce a rovnako aj originálny dabing (v ktorom som to mal možnosť vidieť). Všetci herci do toho dávajú absolútne maximum. Najviac ale podľa mňa asi fungujú Sam Rockwell ako "Vlk", Awkwafina ako "Tarantula" a Zazie Beets ako guvernérka Diana. A je fajn, že niektoré postavy v sebe skrývajú viac, než by sme si mysleli. Lenže aby príbehy ako je tento fungovali je nutné, aby sme sa dočkali nejakého konfliktu. Takže musíme tu mať aj nejaký ten klasický koncept so zloduchom. A poviem to úprimne, nie je veľmi ťažké prísť na to, kto je "reálnym zloduchom" tohto filmu. Dokonca je to skoro až očivídné. Okrem toho si myslím, že aj Dreamworks už mali podobný projekt v minulosti a reálne dokonca ten konflikt v postave zachytili oveľa lepšie. A konkrétne vo filme "Megamind". Tam som to celé nejako vnútorne viac dokázal uchopiť a pochopiť. Čo však film zvláda vynikjúco sú už spomínané animácie, ktoré nádherne spájajú 3D a 2D svet dokopy. Vyzerá to celkom unikátne. Ako som povedal, postavy sú super. Dokonca aj tá nenápadná love story celkom funguje... chémia tam rozhodne je. A dokážem asi v jadre každého z nášho tímu pochopiť. Plus musím uznať, že finálna naháňačka a vyvrcholenie deja je absolútne skvelé. Má to niekoľko super momentiek a dokonca ešte aj nejaké tie prekvapenia, ktoré som tentokrát skutočne neočakával. A sú dobre zapracované. Odkaz filmu je tiež dobrý. Takže vo výsledku môžem povedať, že som s filmom spokojný, no myslím si, že mohlo ísť o oveľa silnejší projekt, než sme sa nakoniec dočkali. Choďte si film určite pozrieť, ale nemajte pocit, že sa dočkáte niečoho, čo ste ešte nikdy nevideli. Ostanete sklamaní. Hodnotenie: B

Seveřan (2022)

Keď som minulý mesiac zakončil dvomi "F"-kami, prečo neotvoriť tento mesiac dvomi úplne opačnými známkami. Dve návštevy kina za jeden deň a hneď dva skutočne kvalitné filmové náklady. Každý ale z iných dôvodov. "The Northman" opäť potvrdzuje, že Robert Eggers je majstrom čo sa týka filmového remesla a prináša ďalší výnimočný filmový zážitok, ktorý stojí za to vidieť. Po vizuálnej stránke absolútne strhujúce dielo, príbeh, ktorý síce poznáme od čias Shakespeara, ale vždy stojí za to ho vidieť a dokonca to film aj celkom dobre reflektuje. (Nech mi nikto nehovorí, že podobnosť medzi Amleth a Hamlet je čisto náhodná). Je aj pravda, že tentokrát sa rozhodol Eggers priniesť aj nejaké pozitívne ľudské emócie. A kým iným to vadilo, ja som mal pocit, že obaja tomu dali istú dávku úprimnosti. Najmä je to v dobrom kontraste, keď si uvedomíte koľko jedu má vo svojom srdci iná postava. A v tomto smere to podľa mňa slúži ako veľmi dobrý kontrast medzi jednotlivými linkami. Natočené je to bravúrne, hudba je super, atmosféra filmu vynikajúca a neviem ani čo by som nejako vytkol mimo toho, že občas si Eggers tak nejako dáva referencie na svoje predošlé filmy. Referencia na "The Witchmi nevadila, no nemyslím si, že na "The Lighthouseto bolo nutné tiež. Ale mimo to si myslím, že toto je solídny historický náklad, ktorý ako filmoví milovníci oceníte. Hodnotenie: A

Poslední závod (2022)

Tomáš Hodan sa vo svojom prvom režijnom projekte ukazuje ako človek so skvelým citom pre rozprávanie príbehu. "Poslední Závod" pravdepodobne bude jeden z mojich tohtoročných favoritov medzi najlepšími filmami. Silný príbeh, ktorý som predtým nikdy nepoznal, veľmi zaujímavé osudy hrdinov a okrem toho podané s tak citlivou precíznosťou, že film ma absolútne dostal. Čo som aj potom pozeral zbežne historické udalosti na internete, tak film sa drží pravdy a snaží sa ju podať čo najúprimnejšie. A realita je taká, že som mu to v mnohom skuotčne uveril. Vedel som si predstaviť všetkých našich hrdinov, ich osudy a bol som zvedavý kam to celé dospeje. A musím povedať, že ku koncu som bol ešte obohatený o jednu vec, s ktorou som akosi vnútorne nepočítal. Nechcem prezrádzať moc (najmä ak nepoznáte osud a príbeh Bohumila Hanča) a úprimne by som do tohto filmu išiel asi s čo najmenšou dávkou informácií. Ak však históriu poznáte, tak vás to tak neprekvapí. No pri mne to dodalo filmu ešte väčšiu dávku náboju. A okrem toho si myslím, že sa venuje správnu dávku času jednotlivým udalostiam. Nemáme tu len ten posledný závod a konkrétnu tragédiu. Máme tu toho oveľa viac. A postupne začneme chápať čo všetko vlastne bolo za tým všetkým. Lebo často za niečo nemôže jedna vec. Je tam viacero faktorov. A myslím si, že občas si osud s nami zahrá veľmi zaujímavú hru. Pretože vo všetkom často rozhoduje obrovská dávka náhod, ktoré nemôžeme predpokladať. Ale udejú sa. A tým je tento príbeh tak silný a uveriteľný. Hodnotenie: A

365 dní: Ten den (2022) odpad!

Je pravda, že je opäť na čo pozerať. Takže ak máte radi film plný sexu a erotických scénok obohatené popovým soundtrackom, tak toto je presne film pre vás. Inak... neviem čo moc na tomto filme vyzdvihnúť. Úprimne je asi jednoduchšie si z neho robiť srandu než ho chváliť. "365 Dni: Ten Dzień" je pokračovanie veľkej filmovej klasiky poľskej kinematografie "365 Dni". A úprimne, je to v jadre asi ešte horšie, než naposledy. Absolútne ustrelený príbeh, začína to v úplne inom bode než posledný film skončil, takže už sa len dozvieme ako to dopadlo... a potom asi prvých 40 minút len budete sledovať jednu sexuálnu scénku za druhou. A okrem toho svadbu s "Ave Maria". Úprimne, s tým, že Massimo je mafián som sa rozhodol trošku pozmeniť soundtrack a miesto toho som išiel so starým dobrým "Diablood 666. A dokonca to tam pasovalo. A postupne som si aj pri tých sex scénkach menil soundtrack. To už bol taký challenge. Dať do každej scénky inú skladbu, ktorá hovorí o sexe. Aby sa proste s tým film nepáral. Takže ak chcete mať môj soundtrack, dajte si do toho skladby ako "Help Me Dr. Dick" , "Satisfaction" , "Freeekalebo "Closer". Úprimne to robí celý film oveľa vtipnejší. Keď sa do toho ale dostane reálny príbeh, tak poznáte, že dokopy to ide skrz klišé do nových konfliktov a do ľúbostného trojuholníku a podobne. Vlastne nič nové. Dokopy mám pocit, že tento film vznikol aj len z toho titulu, aby mohla Anna Maria Sieklucka mať dostatok sexu a ešte si za to nechať zaplatiť a dať na film. Neviem čo viac ani povedať. V podstate to spĺňa do bodky všetko čo od toho divácka základňa chce vo všetkom. A podľa toho to aj patrične ocením. Hodnotenie: F

Night's End (2022) odpad!

Tak, a je to tu. Dlho som si hovoril, že rok 2022 je zatiaľ výnimočný tým, že som žiadnemu filmu nedal svoj najnižší rating. Tak, konečne tu máme film, ktorý si to plne zaslúži. A to som si spočiatku vôbec nemyslel, že to takto dopadne. Takže čo sa stalo? "Night´s End" snáď urobil všetko čo mohol absolútne nesprávne. A myslím tým úplne všetko. Na jednej strane ma celkom zaujalo, že hlavný hrdina Ken žije v apartmáne, kde dokopy si poriadne ani nevybalil, všade je igelit a pôsobí to ako keby chcel byť v úplnej izolácii od všetkých a všetkého. Stará sa o svoje kvety, snaží sa nájsť si prácu, točí videá, aby mal nejaké zárobky (ale nikto ho nesleduje) a podľa všetkého ho fascinujú mŕtve vtáky, ktorým sa snaží vizuálne vrátiť život. Neviem či ich vypcháva (pravdepodobne áno)... a je tu toho celkom dosť čo vlastne nevieme pretože tento film absolútne nevie spracovať príbeh a podať ho svojim divákom. Nie je ani schopný nám povedať, čo vlastne náš hrdina ráno dáva do kávy. Je to nejaký likér? Je to nejaká droga? Je to čiste mlieko, ktoré ale máme naoranžovo nasvietené v scénke? Neviem. A má to vôbec nejaký súvis s filmom? Neviem. Pričom som bol celkom zvedavý či sa nám toto nejako vysvetlí. Môžeme si len domýšľať. Zo začiatku tie malé strašenia sú celkom okey, no neskutočne som mal pocit, že to je podané tými istými technikami po celý čas. Klopanie, svetlá, zavieranie dverí, sem-tam môžeme nejakého ducha vidieť... nič čo by bolo zaujímavé. No minimálne som bol stále zvedavý kam to v tom príbehu o duchovi 19-ročného dievčaťa dospeje. Realita? Finálnych 30 minút považujem za absolútny vrchol trápnosti, aký som už dávno nevidel. A myslím fakt, dávno. Ten level trápnosti je tak ohromujúci, že som absolútne stratil už o čokoľvek záujem. Čaká nás rituál, ktorý sa streamuje live na to, aby sme sa zbavili ducha... no reálne pôjde o niečo úplne iné. A nebudem pre prípad, že by ste to chceli pozerať spoilovať o čo ide (aj keď neviem prečo by ste toto chceli pozerať), no dočkáme sa tak absolútne debilných scénok, že som si klopal na čelo. Toto by som si predstavil skôr v nejakej hororovej paródii s efektami niekedy z roku 1992. Vyzerá to hrozne, je to trápne, je to absolútne mimo všetkého čo bolo aspoň trochu zaujímavé na filme a v podstate celý koniec je absolútna katastrofa. Od momentu ako bude Ken druhýkrát hovoriť cez videohovor s tým duchárskym odborníkom je celý film čistá pohroma až do konca. Takže, čakal som na to, aby som niekomu udelil svoj najnižší rating, už ho tu máme. Gratulácia Jennifer Reeder. Myslím si, že nabudúce radšej rob niečo iné, než točiť horor. Hodnotenie: F

Hell Is Empty (2021)

V podstate neškodný thriller, ktorý spracúvava témy, ktoré sme už videli a najmä sme ich videli spracované lepšie. Náboženský fanatizmus je síce vďačná téma, ale v prípade "Hell Is Empty" je aj celý príbeh veľmi predvídateľný, veľmi starý a hlavne to nie je ani po vizuálnej stránke nejako zaujímavé. Začneme mať pri filme pocit, že sa motáme často v kruhu a keď aj postavy konečne niečo pochopia, tak to trvá opäť neskutočne dlho, kým sa veci zase začnú hýbať. To jedno pozretie čo som filmu venoval bolo v pohode, ale nemyslím si, že si to budem za nejaký čas pamätať. Keby mal film takú atmosféru ako napríklad "The Witchboli by sme niekde úplne inde. Ale od toho filmu toto má ďaleko. Hodnotenie: C

Rodina online (2022)

Rodinná dráma z pandemického obdobia? Koncept už začína byť trošku starý. A okrem toho si myslím, že vo "Family Squares" sa nachádza aj niečo zo "Summer 03". Pocitovo teda ide o mix projektov, ktoré už som videl a nemám nejako pocit, že by to prinášalo niečo nové. Súčasne mám ale pocit, že to prináša problémy, s ktorými sme tak trochu zápasili počas posledných dvoch rokov asi všetci. A takisto si myslím, že tie konflikty, ktoré sú v rodine pôsobia tiež veľmi skutočne. Neviem či sa dodržiavali pandemické nariadenia pri natáčaní, no väčšinou je film spracovaný cez videohovory. Je tu pár scénok mimo toho, ale vo výsledku to prináša svet, do ktorého sme sa tak nejako dostali. A nebyť roku 2020, asi by sme tu tento film nikdy nemali. Problém filmu je dokopy len ten, že mi nič zásadné nedal. Je to pozerateľné, má to okey postavy, ale viac-menej mi to nepridalo do života nič, čo by som už nevidel niekde inde. Ak ale nemáte radi filmy z obdobia Covid pandémie, tak sa tomuto určite vyhnite. Hodnotenie: C+

Brie's Bake Off Challenge (2022)

"Brie´s Bake Off Challenge" je v rámci rodinných filmov celkom okey projektom. Hlavná hrdinka je podľa mňa dobrá, plus sa mi páči, že má aj trošku charakter. Nie to tá dobrácka, milá a dokonalá hrdinka. Vie sa naštvať, vie byť protivná a podobne. Plus úvodná momentka ako sa háda so svojim bratom prečo ju nezobudil už podľa mňa niečo ukázala. Tiež je super, že trošku načrieme do života aj Vanessy, ktorá by normálne asi bola len obyčajnou tyrankou bez nejakeho reálneho charakteru. No uvidíme, že dievča má tiež dosť svojich vlastných problémov, s ktorými sa musí potýkať a nie sú teda veľmi jednoduché. A dokážem ju pochopiť. Plus ešte musím povedať, že ich učiteľ, ktorý neustále chce dosiahnuť zen a pokoj a prežíva meditáciu a všetko okolo toho je neskutočne vtipný. To je celkom unikátny charakter. A Millie je tiež celkom zaujímavý element príbehu. Film však stroskotáva na niekoľkých elementoch. V prvom rade je treba povedať, že väčšina deciek v tomto filme pôsobí úprimnejšie ako všetci dospelí. Ich výkony sú skutočne hrozné. Vôbec sa tomu nesnažia dať nič. Občas sú tu aj celkom závažné chyby. Manželka si počas sledovania všimla, že v jednej scénke Brie nemala sadru na ruke, ale zišli s mamou do kuchyne a už ju mala zase na ruke. To si strihači nevšimli? A potom je treba ešte povedať, že celkovo to neprináša niečo, čo by som ohodnotil ako vysoko zaujímavé alebo kreatívne alebo čokoľvek, čo by som mohol na tomto filme vyzdvihnúť nejako vyššie. A od toho sa teda odvíja aj moje hodnotenie. Hodnotenie: C