Expanze - Série 6 (2021) (série)

6. séria "The Expanse" opäť pôsobí neukončene. Mám ešte veľké množstvo otázok. Najmä ohľadom toho sveta so zvláštnymi tvormi. Pretože po dopozeraní mám úprimne pocit, že toto všetko sme mohli zo série vytiahnuť a o nič by sme vlastne neprišli. Neviem aký to malo prínos pre zvyšok seriálu, než ako zaujímavá odbočka? Možno seriál skončil a vznikne nová séria, ktorá sa bude tomuto venovať viac. Netuším. Každopádne je treba povedať, že tam asi sú moje jediné problémy. Je to zaujímavé, ale dokopy to nijakým spôsobom nemení zvyšok seriálu, ktorý by sa bez tých scénok pohodlne obišiel. Čo sa ostatného týka, je tu ešte niekoľko ďalších vecí, ktoré úplne asi nechápem, ale nejdem sa v tom skúšať moc hrabať. Postavy sú stále skvelé, vizuálne je to kvalitné, má to atmosféru, má to aj tú veľkú dávku politiky a všetko dokopy sa to prepája vo veľké finále, ktoré vďaka tomu, že má len 6 epizód má podľa mňa oveľa lepšie tempo, než minulé série. Zrazu som mal pocit, že som sa pri sledovaní nenudil. Každú epizódu som bol zvedavý čo sa bude diať ďalej ako to dopadne, k čomu dospejeme a podobne. A keď sme došli na koniec, pôsobilo to skutočne ako keby sme sa dostali do finále. Je tu priestor pre pokračovanie? Áno. Podľa všetkého ho ale už nedostaneme. Hoci si myslím, že by sme si ho ešte zaslúžili. Minimálne aby niektoré momentky mohli dostať väčší priestor a význam. Ale nevadí. Som spokojný s tým čo mám. Hodnotenie: B+

Otec Stu (2022)

Rosalind Ross nám prináša príbeh Stuarta Longa. Boxera, z ktorého sa po veľkom životnom momente stane kňaz. Muž, ktoého všetci budú poznať pod menom "Father Stu". Musím povedať, že tento film ma úprimne dostal. Málokedy sa mi dostanú pod ruku filmy, ktoré hovoria o kresťanstve a Bohu a nepôsobili na mňa nátlakovo alebo ako keby ma chceli poučovať a robiť mi kázanie.. Myslím si, že z hlavy mi napadne akurát "The Two Popes", ktorý skutočne nechal plynúť atmsoféru a bol som schopný mu uveriť každý moment. Tento film to ale skutočne dokázal. Ukázal nám Stuarta vo svojom čase boxera, jeho cestu a spôsob života. A to, čo možno začalo ako snaha získať si ženu, do ktorej sa zamiloval sa po jednej obrovskej nehode a zázračnom uzdravení zmení na poslanie. Odrazu si uvedomí kto v skutočnosti je, čo od neho Boh chce a rozhodne sa toto poslanie prijať. A či už verím, že dostal poslanie nebudeme rozoberať. Ale verím tomu, že on sám tomu veril. Že sa to stalo jeho životnou cestou. A veľká poklona pôjde Markovi Wahlbergovi, ktorý to skutočne odohral s obrovskou dávkou cti. Jeho herecký výkon by si pokojne zaslúžil nomináciu na Oscara (hoci to asi nebude), pretože som v ňom videl ten obrovský prerod, no súčasne som videl, že je to stále jedna a tá istá postava. Vedel ako správne rozprávať, nepoužíval kvetnaté metafory, no pomenoval veci veľmi skutočne. Scénka ako robí kázeň väzňom je pre mňa jeden z osobných highlightov. No momentov, ktoré si zapamätám v tomto filme je viac. Jeho nehoda na motorke, časť keď skončí pod sochou Márie s poznámkou, že ho ona postaví na nohy alebo záverečná spoveď. Vo výsledku silný film, ktorému možno chýba len ten wow moment, ktorý by z dobrého filmu urobil výborný. Hodnotenie: B+

Maturitní ročník (2022)

"Senior Year" je síce v jadre trošku klasickou komédiou, ktorá nejakým spôsobom neprekvapí, no čo ju pre mňa robí celkom výnimočnou sú určité momentky, ktoré robia z tuctového filmu niečo úplne iné. V prvom rade oceňujem, že sa film snaží adresovať problémy tak ako skutočne sú. A viem si predstaviť, že keby sa niekto kto upadol do kómy niekedy roku 2002 prebral v dnešnom svete, tak by vôbec nevedel aké veci sa vlastne zmenili a ako vlastne je svet viac a viac riadený určitými formami správania sa a to čo nám kedysi prišlo ako úplne normálne je zrazu urážlivé alebo dehonestujúce a podobne. A miestami sa v tom už mám sám problém vyznať, čo je okey povedať, čo je vlastne už za čiaru ... čo je rasistické, čo vlastne nie je rasistické... a podobne. No rovnako to ukazuje aj druhú stranu mince. A nerobí to formou, kde nám veci celý čas ukazuje, ale veľmi inteligentne to pomenuje v správny moment a potom sa už k tomu nevráti. Ako napríklad príbeh Marie. Ktorá označí v jednej časti svoje skúsenosti na strednej škole za úplné peklo, lebo nikdy nevedela, z ktorej strany najbližšie príde urážka a v podstate sa proti nemohla nijako brániť. A chce potom urobiť zo strednej školy príjemnejšie miesto. A chápem ju. Film ukazuje skvele aj povrchnosť ... a ako popularita často nie je to, čo vlastne je podstatné. Aby som to ale ozrejmil, chápem aj Stephanie, že si vyložila slová svojej mamy trošku nesprávne. Ale v celkovom kontexte vám to dá zmysel. A okrem toho keď chce byť film vtipný, tak väčšinou funguje. Nie sú tu momentky, kde by som prevracal očami nad niekoho trápnosťou alebo niečo podobné. Popravde jediné čo ma na filme nejako štvalo bola Tiffany, ktorá mi prišla ako jedna z postáv, ktorá sa dokopy nikdy nikam neposunula. Možno až v závere, ale to sa mi ťažko počíta. U každého vidieť ten prerod. A neviem si predstaviť, že by niekto ostal rovnaký ako pred dvadsiatimi rokmi. Pokiaľ teda nie ste Stephanie. Technicky je tu ešte niekoľko technických aspektov, ktoré film trošku nespraví veľmi skutočne. Ako napríklad časť keď sa Stephanie preberie v nemocnici, tak by určite nebola schopná tak ovládať svoje telo. Po dvadsiatich rokoch by sa musela učiť nanovo rozhýbavať svaly, aby si zvykli. To nejde len tak. Telo zmľandravie. A pár takých vecí by sa ešte spomenúť dalo. Ale podstatné je, že som sa bavil. Čeknite si film a uvidíte sami. Hodnotenie: B

Touha po odvetě (2022)

"Vendetta" posúva Bruca z céčkových do béčkových filmov. Alebo aspoň podľa mňa. Mrzí ma, jeho zdravotný stav a prial by som si, aby sa z toho dalo vyliečiť, ale to je na úplne inú debatu. Každopádne poviem, že v rámci role, ktorú tu mal som mu bol celkom schopný veriť, že to myslí všetko vážne. A nemal tu len pár momentiek. Reálne niečo filmu bol schopný aj pridať. Takže voči nemu v tomto filme nemám výhrady. Myslím si dokonca aj, že Theo Rossi je zaujímavý prínos v tomto filme. Je s ním celkom slušná zábava a buď to celé neberie ani trochu vážne, alebo neskutočne vážne. Každopádne by mohol po tomto filme ísť robiť aj reklamu na zubnú pastu. Ten "joker" úsmev počas celého filmu som žral. Až som si z toho začal neskôr robiť srandu. Clive Standen na druhú stranu nie je veľmi charizmatický a hoci sa snaží, tú rolu muža, ktorý prišiel o všetko a je rozhodnutý sa pomstiť všetkým čo s tým niečo mali, miestami ma celkom nudil. Potom je tu ale technické spracovanie, ktoré miestami ulieta. Tá roztrasená kamera počas niektorých scénok je strašne otravná a okrem toho vo finále je neskutočne rýchle striedanie dňa a noci. Stačí opustiť motel, kde je ešte svetlo, vydať sa na cesty a zrazu je tma a všetko má úple iný nádych. Wow. Takúto chybu urobiť? Myslím si ale ešte, že na záver pochválim ešte Thomasa Jane za rolu Danteho. Musím povedať, že toho by som bral viac ako hlavného hrdinu. Lebo má viac charizmy a dokáže ju predať. Vo výsledku nevýrazný film, ale oveľa lepšie než veľa predošlých produktov, kde sa Bruce objavil. Minimálne som sa pri tom nenudil. Hodnotenie: C+

The Godfather Buck (2022)

Myslím si, že pre väčšinu divákov bude môj obdiv k "The Godfather Buck" celkom ťažko pochopiteľný. Táto dvojhodinová konverzačková dráma medzi dvomi bratmi v jednej chate alebo vonku počas lovu? To vážne? Takto vyzerá film, ktorý človek vysoko ocení a zaradí medzi svoje najobľúbenejšie filmy roku? Nuž... pre mňa áno. Najzaujímavejšie je pre mňa ale to, že keď som sa pozrel na iné režisérske počiny Thomasa J. Churchilla, absolútne mi k nemu toto dielo nepasuje. Nič som síce nevidel, no názvy filmov ako "Big Freaking Rat" , "The Amityville Moon" , "The Amityville Risingalebo "The Day Of The Living Deadhovorí za všetko. A ani jeden z tých projektov nie je niečo, čo chcem vidieť. Na druhú stranu v tomto prípade nie je scenáristom filmu. Takže možno ho to len zaujalo a rozhodol sa to priniesť na svet. Netuším. Každopádne, s minimálnym rozpočtom tu vznikol film, ktorý ma zahákol svojimi dialógmi, ktoré veľmi dobre pripomínajú konverzáciu, ktorú asi majú v dnešnej dobe medzi sebou mnohí. Kým Dan je zarytý "chlap", ktorý sa chce správať ako "chlap" tak Steven zase akosi začína vidieť viac svet pre to, aký skutočne je a vedú medzi sebou celkom zaujímavú polemiku. Pri sledovaní som mal pocit, že viem úplne presne kam to celé bude smerovať a nechápal som ako mohol film chcieť, aby som toto počúval dve hodiny. Ale ono to nejakým zázračným spôsobom funguje. Pretože tie postavy pôsobia veľmi uveriteľne. A každý sa snaží nejakým spôsobom žiť v tom, čomu vnútorne sám verí. No keď sa film dostane na koniec a dozvieme sa posledné tajomstvo, ktoré ešte ostalo niekde skryté, tak film mi absolútne odpálil dekel. Absolútne som nečakal, že vo finále sa dočkáme niečoho takéhoto. A keď to celé dáme dokopy, tak ten pocit z toho čo sme práve počuli a videli zostane ešte celkom dlho. Takže v tomto smere dostáva odo mňa za scenár Frederick Keeve potlesk. Ja som vo finále viac než spokojný a film ma skutočne ohromil. Ale ako som povedal, pochopím každého kto to nedopozerá, alebo koho to bude nudiť. Pretože nie všetci máme radi vysoko dialógové filmy. Mne osobne to ale nevadí. Takže berte to moje hodnotenie tak. Keby ešte mal film za sebou aj kvalitnejšiu produkciu, nemal by som už asi čo vytknúť. Hodnotenie: A

Saranghago issseubnikka? (2020)

"Are We In Love?" je zase tak trošku ukážka kórejskej kreativity v kombinácii s nejakou tou romantikou. V jadre pre mňa film funguje, má dobrú atmosféru, dobrých hrdinov, trošku mágie v sebe a rovnako aj nejakú tú drámu a komédiu, ktorá to nejakým spôsobom spája dokopy. Čo mi na filme jediné výraznejšie vadí je fakt, že dlho je počas každej scénky počuť klavírnu muziku, ktorá má presne ladiť s tónom situácie a v podstate nám hovorí ako sa máme v momente cítiť. Je síce pravda, že s tou hudbou sú niektoré scénky vtipnejšie, no prichádza to tak trošku manipulatívne. No musím povedať, že koncept, kde sa môžete niečo opýtať čarovnej knihy, ktorá v sebe obsahuje rôzne motivačné vety, ktoré sa začnú plniť (a miestami doslova) je celkom unikátne. Love story je tak trošku po ázijsky. Obaja sa nevedia vykoktať, jeden si myslí jedno, druhá druhé a vznikajú miestami komické momentky. Ale srdce má film na správnom mieste a obzvlášť So-eun Kim je vynikajúca. Veril som jej to asi úplne celé. A máme tu aj nejakých pár prekvapení, ktoré posunú určité momentky ešte o level ďalej. Takže vo výsledku sa cítim po zhliadnutí filmu spokojne, no nemám vnútorne pocit, že by ma nejako výraznejšie obohatil. A je aj možné, že naň po čase zabudnem. Ale to jedno pozretie stálo za to. Hodnotenie: B

Neuvěřitelný přítel (2022)

"The Valet" vnímam ako pohodovú romantickú komédiu na pohodový večer. Je pravda, že viac som si užil tento rok napríklad niečo ako "Marry Meno musím uznať, že Eugenio Derbez je pre mňa zárukou funkčnej komédie. Nejakým spôsobom dáva tým charakterom svoj latinský šarm a človek sa pri tom skutočne zabaví. Ideálny príklad je pre mňa asi "How To Be A Latin Lover". Film, z ktorého som mal po zhliadnutí traileru pocit, že bude úplné fiasko sa nakoniec ukázal ako reálna zábava. A hoci je pravda, že "The Valet" je tak trošku tuctovým námetom, myslím si, že tvorcovia ho dokázali spraviť dostatočne inovatívnym, aby som povedal, že to zhliadnutie neľutujem. Najlepšie to asi bude vidieť na vzťahu medzi Oliviou a Antoniom. Máme pocit, že vieme kam to bude smerovať, no film si dopraje niekoľko zaujímavých zvratov, ktoré to urobia trošku iné. A popravde si myslím, že vďaka tomu to funguje lepšie. Pretože sám si myslím, že určitá forma vzťahu pôsobí v ich prípade lepšie. Ťažko sa to vysvetľuje bez spoilerov... tak toto bude musieť stačiť. Zásadnejší problém však pri filme vidím v jednej nedotiahnutej záležitosti a to sú vedľajšie príbehové línie. Tých je v tomto filme obrovské množstvo a vyslovene pôsobia len ako kulisy pre jadro príbehu. A tak sa z času na čas pripomenú, no ich pointa pre celkový film je dokopy zbytočná. V podstate by sa dalo povedať, že celý film mohli ťahať len 2 postavy a nič zásadnejšie by sa nezmenilo. Takže ako oddychová romantická komédia to funguje a má to niekoľko dobrých momentiek... plus je to úprimne vtipné. Vo výsledku si myslím, že za jedno pozretie nič nedáte a baviť sa podľa mňa budete. Hodnotenie: B

Dark Cloud (2022)

Chceli ste niekedy vidieť nudnejšiu verziu filmu "Dôverný Nepriateľ"? Pretože to je jediná možnosť ako si toto budete schopní užiť. "Dark Cloud" je totiž v jadre jeden pomalý, nudný, zdĺhavý film, ktorého koniec pôsobí ako vyslobodenie. Konečne môžete vypnúť telku a ísť robiť niečo zmysluplnejšie. Neviem či to malo reálne vypáliť takto, no počas prvej polovice som len chcel, aby sa už začalo niečo konečne diať... a keď sa reálne niečo diať začne, tak som ani na sekundu nemal pocit, že by som videl niečo zaujímavé alebo inovatívne. Ak Karel Janák dokázal natočiť lepší film a oveľa pamätnejší, tak ste skutočne niekde urobili chybu. Vizuálne je to nuda, atmosféru to dokopy žiadnu nemá a scénky sú miestami strašne odfláknuté. Prečo teda nejdem rovno na svoj najnižší rating? Neviem. Možno pre ten finálny zvrat, ktorý nie je najhorší a možno pre fakt, že aj naša umelá inteligencia urobí jednu taktickú chybu. Nehľadajte dôvody prečo to pozerať. Práve som vám dal kopec dôvodov prečo nie. Radšej si zapnite "Dôverného Nepriateľa." A ak ste ho videli, tak si pozrite niečo iné. Ale toto nie. Hodnotenie: D-

Top Gun: Maverick (2022)

Veľká pochvala všetkým, ktorí na tomto pracovali. "Top Gun: Maverick" prekonal moje očakávania a skutočne priniesol jeden z najlepších filmov roka a už tie súčasné percenta o tom hovoria (92%). Môžem otvorene povedať, že zachovali dostatok zábavy z prvého "Top Gun", no dali filmu oveľa dospelejší podtext. Kým originál bol podľa mňa najlepšie vhodný pre 12 ročných chlapcov, ktorí budú chcieť mať doma model stíhačky, aby s ňou mohli lietať po izbe, Maverick je určený už viac dospelým divákom. Ktorí viac precítia tú emocionálnu rovinu celého príbehu. A to film zvládol skvele. Ale to nie je jediná vec, čo robí toto pokračovanie lepšie oproti originálu. V prvom rade mám pocit, že som sa z tohto filmu dozvedel niečo viac. Máme reálne nebezpečenstvo, čaká nás skutočná hrozba, treba sa pripraviť na misiu a vďaka tomu tréningy pilotov sú oveľa dynamickejšie a silnejšie. Pretože chápeme reálne čo sa stane ak zlyhajú a nebudú schopní naplniť svoje ciele. Je tu veľké množstvo adrenalínových momentov, veľká dávka kvalitných vizuálov a všetky scénky letov vyzerajú absolútne úchvatne. Okrem toho všetci do toho dali svoje srdce a život. Je tu veľké množstvo scénok, ktoré ma citovo uchvátili, jedna z najsilnejších je tu pre mňa časť medzi Maverickom a Iceom. No nejde o jediný skvelý moment filmu. Rovnako je toto jeden z mála filmov, ktorý môže mať za sebou 2 finále a nepôsobiť, že naťahuje čas. Naopak, to funguje bravúrne. Dokázal som sedieť v kine počas celej doby a vôbec sa pri sledovaní nenudiť. Toto je jedno z najlepších filmových pokračovaní, aké som kedy videl a rovno hovorím, ak máte možnosť vidieť to v kine, využite to. Je to fantastická jazda od začiatku do konca. Klobúk dole Jospeh Kosinski a ďakujem ti za tento filmový zážitok. Hodnotenie: A+

Divočáci (2007)

So správou o smrti Raya Liottu som si hovoril, že by bolo fajn si ho niečím pripomenúť. A myslím si, že z filmov čo som ja videl mi asi najviac utkveje v pamäti práve z "Wild Hogs", v role vodcu bajkerov, ktorý našim hrdinom znepríjemňoval život. Pravdou totiž je, že momentka ako naši hrdinovia dojdu do baru, a Jack (Liotta) sa k nim posadí a začne ich spovedať som vždy považoval za jeden z highlightov filmu. Je to tak komické, že to stojí za to vidieť. A Ray Liotta je tak vážny a súčasne "nevážny" v tej role, že s ním bola dobrá dávka komédie. Okrem toho ale mám rád aj našich hlavných hrdinov. Jeden z filmov, kde mi Martin Lawrence absolútne neprekáža a okrem toho s Allenom, Travoltom a Macym fungujú ako dobrá štvorka. A človek sa teší na tie momentky, kedy sadnú na tie motorky a vydajú sa na cestu. Hneď v úvode je úžasná momentka ako vyhodia všetci jeden druhému mobily a proste idú bez akýchkoľvek rušivých vplyvov. Takisto je úžasná momentka s býkom. To som nevidel asi nikde inde. A vie to prekvapiť. Plus to má aj celkom solídne bajkerské bojové finále. A pár dobrých hlášok. Najmä keď bajkeri zistia, že "Divočáci" majú gule. Pre mňa, čo sa komédií týka skvelá klasika, ktorá síce miestami skočí do trápnosti, ale vďaka solídnemu obsadeniu vždy funguje. Škoda, že nikdy nevzniklo pokračovanie, pri ktorom som si bol istý, že by sa písalo samo od seba. Proste potenciál na skvelú sériu ostal niekde pochovaný. Určite by to dopadlo lepšie ako s "Hangover", ktoré sa dočkalo dvoch. Hodnotenie: B+