Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Hodnocení 1. až 4. série. Cyberpunkové povídky z blízké budoucnosti. Nekompromisní kritika společnosti. Zneužívání technologií a lidských emocí k dosažení zisku nebo vlastních cílů. Black Mirror má vybroušené scénáře, nemající obdobu ve své sofistikovanosti a účelnosti. Žádné chození kolem horké kaše, jde se rovnou na dřeň. Temná a skličující jízda nebere konce...

Svět podle Daliborka (2017)

Vít Klusák je pro mě zkušeným dokumentaristou s osobitým stylem a vždy jsem v komentářích bránil jeho naturalisticky autentické doku experimenty. Nicméně v případě Světa podle Daliborka se musím opravdu přiznat, že netuším, jak to celé uchopit. Ve většině scén jsem prostě neměl dojem, že koukám na dokument. Tím pádem se výpovědní hodnota v podstatě sveze téměř na nulu. Jako hraný dokument je to hodně bizarní, ale ne takovým tím vtipným způsobem. Právě naopak, dost často mi bylo fakt psychicky nevolno. Co si z toho všeho odnést? Můžeme se dohadovat, kdo koho víc ve filmu převezl. Jestli Daliborek a spol., kteří dostali zaplaceno za šaškování před kamerou a obzvlášť Daliborek Klusáka využil k šíření svých těžko pochopitelných myšlenek. A nebo, jsou hlavní protagonisté opravdu tak hloupý a využil je naopak Klusák, který na tom celé postavil toto divadlo s tím, že to bude více či méně nahrané. Opravdu nevím. Co mě dostalo byl závěr: to zřejmě opravdu nahrané nebylo a těžkost a emotivnost celé scény byla naprosto neuvěřitelná.

Nejrychlejší Matěj na světě (2011) (studentský film)

Tragikomická mozaika lidského bytí chudáka Matěje. Ve filmu účinkují i národní umělci ze skupiny Volant. Pokud taky někam pořád spěcháte, tak lze tento krátký snímek rozhodně doporučit.

Sedmnáct (2017)

Odpočinková sonda do života rakouských teenagerů z maloměsta. Klasické prožívání lásek i zlámání. Film je spíše komedie, než drama, které mu moc nejde, hlavně u postav. Dost se tu hraje na "figurky charakterů", ale příliš to nevadí. Celkem to zachraňují odlehčené dialogy obsahující i realistické rozpačité projevy (po)citů a tragikomické scény k tomu. (Das Filmfest 1.11.2017 Brno.)

Hora mezi námi (2017)

Dobrý námět a kvalitní herci jsou slušný základ ale myslím, že by se dalo více zapracovat na určitých věcech v námětu. Chemie mezi Kate Winslet a Idrisem Elbou je sice jasně daná a do filmu hodící se, ale měl jsem takový "povrchní" pocit z toho všeho. Jsou tam takové ty standardní scény a emoce, vše co divák tak nějak čeká, bohužel nic moc originálního navíc. Nicméně, jako film pro návštěvu kina ve dvou je to ideální ;).

Circle: Uzavřený kruh (2017)

Námět filmu je zajímavý a velmi aktuální: člověk versus technologie, právo, svoboda a soukromí do toho. Film má ten správný nádech znepokojivé budoucnosti, taková líbivá antiutopie, kdy jako divák víte, že to zašlo až příliš daleko. Herecky je to super, jak Ema, tak Tom. Scénář jde hodně po povrchu tématu a dost dlouho se chodí kolem horké kaše a přitom by se dle mého dalo vymyslet víc. Snímek má svěží look a děj celkem i odsýpá, ale znatelně mu chybí serioznější prvky sci-fi. Kde jsou nějaké vyhrocenější scény, opozice, protesty, zkrátka drama? Film je hrozně "navoněný". Na druhou stranu, to lze brát tak, že Circle je v podstatě kopie dnešních technologických firem, proti kterým se také příliš neprotestuje, přičemž zásahy do soukromí jsou již nyní značné. Tím se vlastně film snaží upozornit na současný stav věcí a jemnou formou v divákovi vyvolat alespoň zárodek obav.

Díra u Hanušovic (2014)

Proč? Proč toto někdo vůbec natočil? Krobot je totálně mimo ve své snaze absurdně popsat, podle něj, odtržený svět českého venkova. Možná zachycené postavičky opravdu někde jsou, ale to nic nemění na tom, že je film jen sérii nudných scén. Není tam nic, co by budovalo atmosféru kolem jasně naznačené bizarnosti postav a jejich dialogů nebo chování. Vyprázdněnost filmu je donebevolající. Herecky občas dobré, ale to je opravdu vše. Nedokáži si představit, co bych na tomto snímku měl najít zajímavého.

Leon (1994)

Dal jsem si Director's cut a chutnal i po těch letech neskutečně dobře. Toto je ukázka té poctivé devadesátkové kinematografie, jak já říkám: koncert na plátně, kdy vše tak krásně souzní a není scéna která by vás nepřekvapila svoji promyšleností ve všech směrech. Příběh, postavy a dějová stavba je prostě dokonalá. Nemá smysl to nějak dlouze pitvat, toto se prostě musí vidět. Není lepšího filmu o zabijákovi a 12-leté holce.

Drive (2011)

Benzinem prosycená, atmosférická neo-retro gangsterka která se v hlavě táhne jak motorový olej z nadupané káry. Drive zcela otáčí žánr cool automobilových krimi filmů do neobvyklé melancholické jízdy s naprosto nečitelným hrdinou který vrhá jeden uhrančivý pohled za druhým. Film operuje s minimalistickým scénářem, ale vyšperkovaná režie z něj dělá nadmíru originální snímek. V každé scéně je cítit režisérům cit pro detail. Už jen kompozice záběrů je neskutečně zajímavá. Tempo je šílené: plyn, brzda, plyn brzda... asi to někoho utahá, ale je zde jasně vidět záměr prezentovat styl jakým se tvůrci rozhodli hlavní motiv pojmout. Až je trochu škoda, že šla postava Carey Mulligan a děj kolem ní trochu bokem. Soundtrack je jedním slovem epický! Někdo si dal sakra práci a vybral ze synthwave žánru to nejlepší a dal do tohoto filmu. Tleskám, nedovedu si představit lepší výběr. Drive má opravdu něco víc, co se jen tak nevidí. Jsou tam různé experimenty a "divné" věci: už jen to jak málo se tam mluví diváka znejisťuje, znervózňuje a nenechá vydechnout. Možná to nesedne každému, ale já si to užil.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Dvojka v mnohém kopíruje jedničku: vizuál, vymakané efekty, soundtrack, praštěné postavy a děj, co je vlastně děsná blbina ale tak nějak vás přece jen baví. Žádnému jinému filmu bych to neodpustil, ale Strážci to umí dobře uhrát tou svoji "poetikou" nebo jak to nazvat. Děj sice občas drhne, ale nikdy to nepadne úplně dolů. Když to vezmu kolem a kolem, vtípky tam jsou, vesmírné souboje jsou špica a občas se povedeně zahláškuje a nebo si někdo střihne dobrej gag. Sice sázka na jistotu, ale nadprůměrná.