Venom (2018)

Trošku mě naštvalo, že snímek neměl rating R. Vzhledem k povaze Venoma by mu rozhodně slušel. Zvláštní je i celkem krátká stopáž, nicméně i Tom Hardy se vyjádřil, že se z filmu dost vystřihovalo. Ve finále se tedy jedná o průměrný kousek, který se vyplatí vidět hlavně kvůli výše zmiňovanému herci. Zbytek hereckého ansáblu je totiž takový neslaný nemastný, malou výjimku tvoří "Elon Musk" s tváří Rize Ahmeda. Vizuální efekty jsou na velmi dobré úrovni, nicméně příběh je to, co tu pokulhává. Finální hodnocení: další důkaz toho, že perfektní trailery nemusejí znamenat perfektní film.

Aquaman (2018)

Jamesu Wanovi jsem věřil, že dokáže DC vytáhnout trn z paty (aspoň na chvilku) a uspěl. Aquaman je povedeným filmem, kde je v ideálním poměru namíchán vtip, akce a hraní na city. Čím však snímek naprosto vyniká jsou vizuální efekty. Vzhledem k tomu, že se obrovská část děje odehrává pod vodou a v reálu se samozřejmě točilo na souši, museli se tvůrci poprat mimo jiné i s vlasy herců a udělat je pomocí CGI. K tomu připočtěte nespočet mořských potvor a máte práci pro tisíce lidí. Po technické stránce tedy není co vytknout, stejně tak jako v případě akčních scén v reálných prostředí (akční honička na Sicílii). Herecky se jedná o dobrý průměr, v čele stojí samozřejmě charismatický Jason Momoa, který si roli očividně užívá. Finální hodnocení: Po Wonder Woman opět důstojný zástupce DC světa.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Tom Cruise opět nezklamal a vydal ze sebe naprosto vše. Jsem zvědav, jak dlouho se mu ještě podaří zvedat laťku, protože tímhle tempem o pár dílů později poletí pravděpodobně do vesmíru, kde předvede nějakou šílenost. Kaskadérské kousky jsou totiž opět top, od reálného seskoku z letadla, přes stunt show s helikoptérou až po skok na střeše, kde si Cruise zlomil nohu (a zůstalo to ve filmu). Dějově se jedná o klasiku, s ne moc složitou zápletkou a příběhem, ale občas je prostě potřeba vypnout a užít si akci. Finální hodnocení: důstojný přírůstek kvalitní filmové série.

Nejtemnější hodina (2017)

Povedený snímek, který si oba své Oscary rozhodně zaslouží. Gary Oldman i pod vrstvou makeupu naprosto exceluje a opět dokazuje, že zvládne zahrát téměř kohokoliv. Děj je napínavý, události vás do něj vtáhnou bez větších problémů a tak dvouhodinová stopáž uteče jako voda. Po technické stránce taktéž není co řešit, takže hodnotím krásnými čtyřmi hvězdami.

Ant-Man a Wasp (2018)

Druhý díl si jede na stejné vlně jako jeho předchůdce, tj. vsadit všechno na jednu kartu - humor. Nutno říct, že se to stále daří a pravidelně jsem se od srdce zasmál. Herecké výkony i technické zpracování nedělá prvnímu dílu ostudu a série si tak drží svoji stabilní kvalitu. Snad to tak ještě pár filmů vydrží, protože není od věci si čas od času odpočinout od obřích akčních filmů a užít si chvilku v mikrosvětě.

Zabití posvátného jelena (2017)

Velmi rozporuplný snímek. Na jednu stranu se mi líbila zajímavá kamera a střih a snaha se odlišit co nejvíc od mainstreamu - tohle rozhodně není tuctový film. Na druhou stranu ale musím říct: co to jako bylo??? Šokovat za každou cenu někde funguje lépe (Nymfomanka) a někde hůře (toto dílo). Poslouchat Colina Farrella, jak ze svého malého syna tahá rozumy tím, že mu řekne tajemství, které nikdy nikomu neřekl (SPOILER: že svému alkoholickému otci vyhonil) bylo jen třešničkou na dortu dosti zvláštních dialogů (a že jich nebylo málo). Celá rodinka se vůbec herecky moc nepředvedla, ale co taky čekat, když hlavní novinka, kterou vykládají na potkání každému koho potkají, je, že dcera dostala konečně menstruaci. Pochválit naopak musím Barryho Keoghana, který ve své roli naprosto exceluje. Konec asi netřeba komentovat, snad jen, že jsem ho uvítal s nadšením.

Tiché místo (2018)

Pro mě osobně po dlouhé době snímek, který můžu označit slovem perfektní. Jednoduchý námět, zajímavé zpracování, atmosféra, která by se dala krájet - to je jen slabý výčet vlastností tohoto díla. Rozhodně se nejedná o další tuctovou lekačku, jak by se na první pohled mohlo zdát. Herecké výkony zde zasluhují obrovskou pochvalu, jelikož vyjadřovat emoce naprosto bez zvuku a zároveň tak silně, to chce opravdu filmařské koule. Když k tomu přidám neotřelou hudbu, která dokonale dokresluje napětí, není co řešit a nezbývá mi než hodnotit plným počtem hvězd.

Po strništi bos (2017)

Pokud bych měl srovnávat s filmem Obecná škola, bylo by mé hodnocení ještě o hvězdu nižší. Když budu toto dílo brát jako samostatný film, je to český průměr. Ale hezky popořadě. Atmosféra snímku je dobrá, to Svěráci vždycky uměli, nicméně chybí jakýkoliv děj. Scénář je jen hromada na sobě nezávislých scének, takže se ve výsledku jedná o 111 minut krátkých skečů - občas vtipných a občas nikoliv. Chyběla mi tam jakákoliv provázanost či směr, kterým se měl film ubírat. Korunu tomu nasadil konec, který přišel z ničeho nic a vlastně nic ani neuzavíral. Herecké obsazení je celkem dobré, na nervy mi lezl nejvíc paradoxně Ondřej Vetchý, kterému jsem roli tatínka prostě nevěřil. Technicky je vše zvládnuto na výbornou, problém jsme měl jen s očividným CGI ve dvou scénách. Finální hodnocení: průměr.

Avengers: Infinity War (2018)

Nějak s přibývajícími filmy od Marvelu přestávat rozlišovat o který se vlastně jedná a zpětně si moc nedokážu vybavit co se v něm přesně odehrálo. A tak, zhruba dva měsíce poté, co jsem toto dílo viděl, nemám absolutně páru, zda bylo dobré či nikoliv. Ani to však nemění nic na tom, že dostat do jednoho snímku tolik známých tváří muselo dát extrémní fušku, takže hvězda jen za to. CGI bylo na průměrné úrovni - přijde mi, že MCU si od svých počátků drží zhruba stejnou kvalitu. Finální hodnocení: Marvelovský průměr.

Já, Tonya (2017)

Silný příběh vyprávěný dosti netradiční metodou - tak by se dal zhruba shrnout tento dvouhodinový filmový zážitek. Hereckým výkonům není co vytknout, Margot Robbie nezklamala, nicméně vypíchnul bych především Sebastiana Stana, kterého jsem doposud znal jen jako Winter Soldiera z MCU a kterému role padla naprosto dokonale. Technicky je vše zvládnuto na výbornou a opět mi vrtá hlavou, jak je možné, že "nezávislé" filmy s pár miliónovým rozpočtem mají CGI daleko přesvědčivější než stamilionové blockbustery (koukám hlavně na tebe, DC). Finální hodnocení tedy zní: pokud chcete netradiční film plný černého humoru a neuvěřitelných situací s uklidňujícími záběry krasobruslení, Já, Tonya je ideální kandidát.