Seabeast

Seabeast

Tonda Smrčka Jr.

okres okres Praha
mořská obluda

homepage
Facebook: tonda.smrcka
Instagram: _seabeast_

44 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Matrix (1999)

  Matrix je kapitola sama o sobě. Mé nejoblíbenější sci-fi ve kterém nepostrádám zhola nic. Když jsem ho poprvé spatřil jako malý, byl jsem unešen, i když pořádně nechápal, o co v něm vlastně jde. Něco mě k němu stále táhlo, aniž by jsem pořádně věděl co a bylo období, kdy jsem na něj koukal den, co den. Postupem času, jak člověk roste a dospívá, však postupně začne spatřovat významy a paralely, které se týkají naprosto každého z nás. Našlapaná akce je zřejmě to první, co běžný člověk zaregistruje, ale tenhle film má především filozofickou, ezoterickou a duchovní hloubku, která je stále aktuální a nutí vás k zamyšlení o samé podstatě člověka a vnímání této REALITY. Je neuvěřitelné, že s odstupem času zjištuji, jak veškeré věci o které se hluboce zajímám a jak vůbec svět okolo sebe vnímám, že to vše má silnou vazbu na Matrix. Z celé trilogie se nejvíce vyvedla jednička a nesmím zapomenout i na okouzlující Animatrix, kde najdete také prequel s názvem Druhá renesance (1. a 2. část), což je klíč k pochopení, co se vlastně stalo před dějstvím Matrixu.

 • poster

  Muži v černém (1997)

  Teprve nedávno mi došlo, že jsem úplně zapomněl na jednu ze svých srdcovek, která by měla být v mé TOPce. Ano je jím film o těch, kteří nás chrání před šmejdy z vesmíru! MUŽI V ČERNÉM!!! Už ani nedokážu spočítat, kolikrát jsem jako malý protočil VHSku, která se na povrchu blýskala pěknou obálkou. Byla dokonce doba, kdy jsem Muže v černém sledoval každý den do zblbnutí a nemohl se toho všeho nabažit. Před spaním jsem si dokonce vybavoval veškeré scény a hlášky všech postav. Platí to i teď, kdy se mi při opětovném sledování vrací pocity toho malého kluka, co hltal každou scénu. Stará láska nerezaví a zde to platí dvojnásob!

 • poster

  Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

  Mám-li zmínit můj nejoblíbenější film české kinematografie a potažmo westernovku vůbec, tak je jím jednoznačně Limonádový Joe. Už jako malý jsem ho sežral s navijákem a stále mě nepřestává fascinovat. Je to nestárnoucí a naprosto nesmrtelný biják se vším všudy s humorem mně velmi blízkým. Naprostá radost na něj kdykoliv koukat a na tu dobu bych film zpětně ohodnotil i jako nadčasový!

 • poster

  Donnie Darko (2001)

 • poster

  Mulholland Drive (2001)

  ÚVAHA NAD INTERPRETACÍ: V první řadě chci říct, že kdo film nepochopil a opravdu ho to zajímá, nechť si pročte velmi dobře zpracovanou bakalářku. Když jsem měl s filmem poprvé tu čest, také jsem nevěřícně tápal a byl tak hluboce zadumaný, že mi to nedalo a pídil se. A možná díky té bakalářce mi to nepříjde zas tak k nepochopení jako ostatní Lynchova díla ke kterým marně hledám podobný rozbor - snad jen pár útržků. Je třeba taky zmínit, že Lynchovy filmy nelze vnímat pouze zrakem, proto je spousta lidí zmatena. Veškeré obrazové vyjádření nemusí vždy odpovídat realitě, tak jak ji člověk vidí, ale může být i jako pouhé abstraktní vyjádření myšlenky, pocitů a dalších věcí - například i postava třeba může sloužit jako vyjádření "žárlivosti" (jako třeba Mystery Man v Lost Highway). Má to výhodu v tom, že prostor pro interpretaci je takřka nekonečný a každý si to může vyložit po svém. Každopádně Mulholland Drive je velmi nevšední zážitek, nepostrádající tajmený nádech, jak je tomu u mistrových děl zvykem. Dovolím si trochu zaspoilerovat, i když to asi ve svý podstatě ani spoiler není, ale kdo ho ještě neviděl, ať radši nečte, protože by se nejspíš připravil o zážitek. Většinu lidí asi zmate ten moment, kdy je cca v polovině filmu všechno naruby a role se prakticky pro postavy otočí. Napadlo vás, že teprve od tohoho okamžiku se jedná o znázornění reality a že pouhá první polovina byla jen vysněnou vizí Naomi Watts? Pak by to smysl dávalo, že? Nemusíte se mnou souhlasit, popravdě jsem si to vyčetl z bakalářky, ale dává mi to smysl - je třeba ovšem těch 50 stránek přečíst, protože je plná fascinujících postřehů.

 • poster

  Videodrom (1983)

  Hlavně neudělejte tu chybu, že si tenhle film pustíte před spaním! :-D Moc to nedoporučuji... Ale k věci. V podstatě se jedná o vykreslení vlivu televize a médií na člověka a jeho pokřivené vnímání skutečnosti, takže vlastně stále aktuální téma. Hlavní hrdina Max Renn, ředitel sporně vnímaného Kanálu 83, se po shlédnutí jedné ilegální pásky rozhodne na vlastní pěst vypátrat její původ. A stane se mu to osudným, protože se sám ocitne v kruhu, který mu velmi brzo nabourá jeho "realitu". A ono vlastně co je to vlastně realita? Jedná se o poměrně náročný film, který ty zvídavé donutí bádat, co tím vlastně autor chtěl vyjádřit. David Cronenberg svými fantasmagorickými scénami opravdu zavede diváka tam, kde by jste to nejméně čekali - a to velmi hluboko pod povrch... Buď vás první shlédnutí odradí anebo tuhle podívanou absolvujete ještě jednou. Myslím, že není nic mezi.

 • poster

  Mutace (1980)

  Tady jsem si hned několikrát opravdu zachrochtal blahem! Ken Russel převedl na plátno převelice zajímavý námět o vědci Ediie Jessupovi, který si za pomoci halucinogenních drog a jedné pokusné nádoby přivozuje změněné stavy vědomí, načež je se svým pracovníkem a dalšími kolegy odborně vyhodnocuje. Nic víc prozradit nechci, protože bych akorát tak vybrebentil dějové zvraty a nečekané momenty. Nejvíc jsem si při sledování vzpomněl na starého dobrého Cronenberga a těmi halucinacemi mi to maličko evokovalo jeho Videodrome. Jestli má scénář nějaké mouchy, tak je to možné, ale já jsem se od sledování jen těžko dokázal odpoutat, protože to téma a zpracování na tu dobu je fantastické! Tudíž nebyl pro mě problém se povznést i nad tím sentimentálním koncem a jinými scénami, které mě třeba tolik nedostaly. Jinak samozřejmě očekávejte tu pravou osmdesátkovou atmosféru, scény s pořádnou dávkou halucinace a přesvědčivé herecké výkony (obzvlášť William Hurt v hlavní roli správně šáhlého a zapáleného vědce). Mutace byla mým velkým, chutným a silným šálkem čaje!!! - Takže ty si nemyslíš, že by schizofrenie mohla být redukována na původce choroby? - Nejsem si úplně jistý jestli je to choroba. - Myslíš snad, že šílenství je jednoduše jiný stav vědomí?

 • poster

  Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna (1987)

  Po předchozím filmovém debaklu bylo zřejmě potřeba napravit Freddyho pověst a musím říct, že se vydařilo na výbornou! Už od prvních minut mi bylo jasné, že Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna bude trefa do černého. A taky že je! Dokonce až tak, že tento třetí zásek překonal i první příběh. Jedná se o zcela individuální věc, protože tohle snové surrealistické pojetí mi bez diskuze sedlo na plné čáře! Otec této horové klasiky (Wes Craven) musel být znechucen, jak dopadl druhý díl a díkybohu, že se spoluscénáristicky podílel i na tomto. Je to fakticky znát, vyloženě jsem si celou dobu liboval a nedokázal se od sledování odtrhnout. Leda, že by mi dopomohly Freddyho drápky! Scénář, režie, efekty (až na některé stoptriky), masky, výprava, herci, atmosféra, napětí, hudba a kamera je na špici! Tomuto říkám správná hororová symbióza, která má co nabídnout a vyrazit dech i po tolika letech. Je také zcela jasné, jak se celý film od Freddyho pomsty záměrně distancuje a v nemálo prvkách navazuje a krásně rozvíjí původní Noční můru v Elm Street. Pokud vám sedí snové pojetí odehrávající se v jiných realitách a prvky fantasy, tak nebudete litovat. Teprve zde je Freddyho potenciál maximálně využit a je po čertech silnější a vychytralejší než kdy předtím. Jen lituji, že závěrečná stopáž ve Freddyho domě není o dost delší - klidně o 30 min. Jinak než na plný počet nemohu, za mě obrovské, ale ooooobrovské nadšení!!! P.S. Po poctivém shlédnutí celé sedmidílné série mám jasno. Pokud chcete ušetřit čas a seznámit se s filmy o Freddym Kruegerovi, pusťe si první díl Noční můra v Elm Street a následně navazující třetí díl Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna. Zbylé s klidem přeskočte, protože o nic vskutku nepřícházíte. Možná tak o drahocený čas a ukousané nehty z nudy.

 • poster

  Heavy Metal (1981)

  Totální animovaný nářez!!! Hned titulkový úvod s před natočenou Chevrolet Corvette, přetavenou do "animace" a létající napříč vesmírem, mě naplnila očekáváním, že půjde o královskou zábavu a bylo tomu skutečně tak! Heavy metal je bláznivě ujeté povídkové animované sci-fi, které hudebně doprovází takové kapely jako Black Sabbath, Nazareth, Journey, Blue Öyster Cult, Cheap Trick, Grand Funk Railroad a další, čímž se tento biják stává ještě více atraktivnější a získává jakýsi punc nadsazenosti. On je vlastně celý odlehčeně pojat a je prošpikovaný jak černým humorem, lascivní sexualitou, tak i pekelnými bizáry, ale v rámci mezí. Hodně vzdáleně se to blíží novějšímu animáku pro dospělé od Roba Zombieho, a to The Haunted World of El Superbeasto, jen se nejedná o tak nudnou, rozpačitou a šílenou ultradebilitu, kterou naservíroval pan Robík Zombíků. Jak bývá u povídkových filmů zvykem, tak i zde je jedna s funkcí propojovacího lepidla ze které se odráží celý příběh a která nás po celou dobu doprovází. Měl jsem možnost vidět dabovanou verzi a ač upřednostňuji titulky, tak se zde jedná o povedený případ, který ve mě dokázal vyvolat některými vtipnými scénami bouřlivý smích. Z Heavy metalu jsem byl nadšený jak ďas! Hell yeah!!! \m/

 • poster

  REC (2007)

  Dle mého názoru, ještě spolu s dvojkou, zatím nejlepší found footage horor, jaký byl natočen! Akce, napětí a atmosféra jak hrom! Doporučuji koukat v noci a když jste sami doma při zhasnutém světle! Brrrrr!!!