Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Už od prvních vteřin vás film vtáhne do sebe a propustí až po závěrečných titulkách. Ono navázání na předchozí díl je neskutečně dechvyrážející a lepší asi být už nemohlo. Následně se objeví Glum a vám je jasné, že se píše (opět) nová kapitola v dějinách filmu. Film je dvakrát tak výpravnější, emocionálnější i akčnější, než jeho předchůdce. Perfektně provedené je vykreslování postav (Gimli a Legolas, Aragorn, Sam a Frodo, Faramir). Nechybí opět dechberoucí scény (Frodo a nazgúl, bitva v Helmově žlebu, Legolasovo naskočení na koně). Stejně jako ve Společenstvu doprovází celý film atmosféra plná beznaděje a strachu, který vás neopustí ani po skončení filmu. O nepřekonatelné hudbě Howarda Shorea ani nemluvim, jelikož je to zbytečné. Po brilantním začátku a úderném prostředku závisí pouze na Návratu krále, jaký bude osud celé trilogie (a Středozemě :-) ) Díky Petere!

Braindead - Živí mrtví (1992)

Ten Jackson je ale hroznej úchyl!!! Po tomhle dílu se asi měl nechat léčit, protože třetí díl neoficiální trilogie Bad Taste-Meet the Feebles-Braindead je neskutečně humáčoidní!!!!!!!!! Během celého filmu jsem se musel nepřetržitě smát, protože takhle mistrně natočený useknutý končetiny, obživlý konečník, rozsekaný hlavy, hektolitry krve, obtisk mimina na pánvi, zombíka s trpaslíčkem místo hlavy a krysoopa asi už nikde v žádným filmu neuvidim. Při některých pasážích jsem nevěděl, jestli se mám smát, nebo zvracet (upadlý ucho, injekce v nose), ale film má naštěstí rozvážných 104 minut, takže se to dalo vydržet. Peter ve mě probudil zálibu v žánru mě do té doby neviděnému. Díky Petere!

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Vzhledem k Peterově "krvavé" minulosti si myslím, že v New Line Cinema museli znát jeho "Heavenly creatures", jinak by mu to asi nedali :) I tak ale o něm rozhodně nějaké ty pochybnosti měli. Ale byli neoprávněné. Peter to vzal za správný konec a spolu s Alanem Leem (grafik Tolkienových knih) vytvořili svět přesně takový, jak jej Tolkien popisoval ve svých knihách. To samé platí i o hercích - při čtení knihy nedělá problém si na místě Legolase představit hřivnatého Blooma či zarostlého Daviese jako prcka trpaslíka Gimliho. K tomu přidal svou mistrnou režii (hlavně ta atmosféra v Morii - měl jsem bobky jak olifant), mocně se vznášející kameru, nepřekonatelnou Hudbu Howarda Shoreho a perfektní triky. No a když to všechno zamíchal, vzniklo Společenstvo Prstenu. První díl filmové trilogie, která se zaslouženě stala kultem a milníkem v kinematografii. Díky Petere!

Auta (2006)

Perfektní!!! Podle mého nejlepší animák vůbec. Jak je u Pixaru zvykem, okolní svět je perfektně propracován (narozdíl od mrtvého pozadí u Disneyovek) a všechny vychytávky postřehnete až na druhé skouknutí (zvláště ty mouchy byly perfektní). Velkou výhodou je fakt, že film nikde neupadá do stereotypu. Sice ten konec byl trochu očekávaný, ale vyvážilo to perfektní načasování a kvalita vtipů. Navíc se vyvedl i český dabing (a to je co říct). Hlavně dvojice komentátorů byla nezapomenutelná. Zasmějí se i ti starší - v kině jsem na Autech byl s 42-letým tátou a 5-letým bráchou a všichni jsme se smáli, až nás huba bolela. Doslova :-)

Propast (1989)

Původně jsem hodnotil čtyřimi hvězdičkami kvůli tomu happyendu, ale po shlédnutí alternativního konce musím jednu hvězdu přihodit. Cameron prostě neumí zklamat.

Batman začíná (2005)

Neskutečně působivé zrození mého nejoblíbenějšího komixového hrdiny. Nolan klade důraz jak na osobnost Bruce Waynea, tak na pořádnou akci, která sice není nějak velkolepá, ale díky tomu není zase přemrštěná. Záporáků je tu hafo, není to film omezený pouze na dobráka a zlouna, do hry vstupuje i mafie a korupce. Princip funkčnosti jednotlivých Batmanových vychytávek mi brala dech stejně tak jako scény, kde hlavní roli hrála rozprášená kytička. Aspoň už vím, co to znamená "podívej se strachu do očí"...

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Co napsat o filmu, který mě přimněl zajímat se o film jako takový?... Snad jen malá rada pro distributory - cuckoo je sice v angličtině kukačka, ale taky blázen. Tenhle překlad je opravdový přehmat. Asi jako T2: Den zúčtování namísto Soudný den...