Obloukovi (2001) (seriál)

Kam na ty nápady choděj? Animované příběhy rodinky, kterou snad vypěstoval starej Mefisto ze South Parku: táta, co vypadá jako kuželka, máma, která vypadá jak figurína z obchoďáku, "pavoučí bratři", sestřička s ču..kem na hlavě a poslední chlapeček z rodiny je tak trochu velkohlav. Úchylárna s velkym Ú mě naprosto chytla, a i když ji na Nově dávali okolo půlnoci, hltal jsem každej díl. Nicméně "South Park" to nepřekoná. Nemaj tam Kennyho, parchanti!

Osvícení (1980)

Tenhle film bych nazval "Kubrickova učebnice hororu". Nikdy jsem v jednom jediném filmu neviděl tolik děsivých a mistrovských scén, jako v Osvícení. Do detailů propracovaný scénář, mostrózní hudba, která překonává i tu Goldsmithovu z OMENa, a samozřejmě šílený Jack Nickolson, který snad nikdy nemůže hrát "normálního". Kubrickova režie je zde asi nejlepší, jaká kdy byla, takže bez okolků má u mě tento film přídomek "Stanleyův nej". PS: Kdybych byl Jack, taky bych Duvallovou zabil, protže to je neskutečná ohava....

Spalovač mrtvol (1968)

Jakmile začnete koukat na tento film, okamžitě se kolem vás vytvoří 95 minut trvající neprodyšná depresivní atmosféra, umocněná heroickým výkonem pana Hrušínského. Postava pana Kopfrkingla je jedna z nejodpornějších filmových postav, jakou jsem kdy viděl. Juraj Herz zde předvedl, co doopravdy umí. Fincher by mu měl závidět.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Tohle je srdeční záležitost. Cameron stvořil nejlepší scifárnu všech dob, které se každý bude klanět, i když zrovna bude vrcholit válka se stroji...Ze všech herců James vymačkal úplné maximum (hlavně to co dostal z Arnolda je obdivuhodné, hrozivý pokrový výraz Roberta Patricka je pak třešnička na dortu). Příběh je neskutečně temný a strhující, akční sekvence nepřekonatelné, vizuální efekty i v tuto dobu působí naprosto realisticky. Ještě bych se zde chtěl zmínit o hudbě, která je neuvěřitelně primitivní (se střídaj snad 3 tóny furt dokola), ale neskutečně úderná. T2 patří neodmyslitelně do mé TOP10 a nikdy z ní nevypadne. Ledaže by Skynet napadl ČSFD.

Přízraky (1996)

Tento film měl být původně pouze povídkou, kterou měl Jackson napsat pro Zemeckise do jedné z jeho "Povídek ze záhrobí". Zemeckisovi se tento scénář ovšem natolik zalíbil, že dal Peterovi prašule a nechal ho to zfilmovat. Ačkoli je Peterova režie na tomto snímku dost znát (o jeho úchylárny a vychytávky nepřijdeme), je na snímku vidět, že tady se už musel řídit Holywoodskýmy pravidly a nemohl jen tak nechat sekat končetiny a rozlévat hektolitry krve. Příběh je ale velice zajímavý a nápaditý, o strašidelnou atmosféru není nouze, herci jsou vzhledem k danému tématu zařaditelní do vyššího průměru. Nejlíp jsou na tom samozřejmě Jack Busey a M. J. Fox, který mě příjemně překvapil. Po těch jeho šaškárnách z Back to the future jsem od něj do budoucna nic jiného nečekal, ale naštěstí jsem se spletl. Přízraky stojí v "duchařinovém světě filmů" těsně pod vrcholem.

Miami Vice (2006)

Obrovské zklamání!!! Tak, jak jsem se na něj těšil, o tolik víc mě film zklamal. Režie a kamera sice ušli, ale ten scénář! Naprosto tuctový, naprosto bez nápadu. Vyvolávat pocity je mu cizí. K tomu navíc až příliš oddechových chvil a máme tu podařenou nudu. A závěrečná přestřelka byla až příliš klišovitá. Mann tak místo psychologického thrilleru stvořil typické béčko, kde dva správný chlapi honěj drogový dealery a dostanou je až v samotném konci, kde si pořádně zastřílej. Škoda

Tele Tele (2000) (pořad)

Ano, s přibývajícími díly přibývá i množství naprosto debilních dílů. Ano, úroveň velké části vtipů je naprosto ubohá. Ale ve většině dílů se přesto několikrát pořádně zasměji, a nakonec mě dodělají ty jejich přeřeky. A když ty jejich excesy následující den probíráme s kamarády, smějeme se i těm největším pí..vinám, jaké si snad dokážete představit. Už za to, jak nás každý díl dokáže zabavit na týden i více, musím dát * * * *

Kill Bill 2 (2004)

Vypadá to, že Quentin konečně dospěl! Ve Volume 1 se to jenom hemžilo zbytečným množstvím krve, končetin - jako když si malej kluk hraje s vojáčkama - a ani přehazování kapitol nebylo co k čemu, a spíše příběh až příliš zamotávalo. Ve Volume 2 už tolik (naštěstí) nepřehazuje, a od zbytečně dlouhých bitek přešel k neuvěřitelně silným a hodnotným scénám (o hustý rvačky ale samozřejmě nepřijdeme). To povyšuje Volume 2 na super zábavu, jejíž 130-minutové stopáži kraluje pasáž "u billa doma". Doufám ale, že Quentin moc rychle nezestárne.

Troja (2004)

Tróje se určitě nedají upřít její kvality - herci, akce, výprava i režie. Největší mínus je ale ve scénáři - tady tvůrci zahodili to nejlepší, co mohlo na filmu být, a totiž samotný zrod Achillea. Za jakých podmínek se narodil, proč ho máma skoro utopila a proč je vůbec bojovník. I Achillova smrt mohla vypadat víc tragicky. Takhle to je jenom popcornová zábava a promarněná šance. Rozhodně jsem očekával víc.