Hadashi no Gen 2 (1986)

Lepsie napisane, zrezirovane a nakreslene pokracovanie. Pokrial prvy diel bol obrazov bezprostrednych nasledkov zhodenia atomovej bomby na Hiroshimu, druhy diel je obrazom zdevastovaneho povojnoveho japonska a drvivych nasledkov, ktore pretrvavali aj dlhe roky po tomto incidente. Hladomor, choroby sposobene radioaktivitou, deti bez domovov a bez rodicov...to vsetko je nam predstavene v pribehu, ktory je akousi vypovedou/spovedou generacii, ktore sa narodili do krajiny, kde bolo treba zacat vsedko od nuly. Komixova predloha, tak aj odbidva diely filmu Barefoot Gen, su tak viac nez komixom/filmom. Su predovsetkym obrazom svojej doby a toho co sa v nej odohralo. V tomto su tieto diela naozaj nedocenitelne. (8.5/10)

Batman začíná (2005)

Pred priemierov Temneho rytiera som samozrejme dostal chut pripomenut si prveho Nolanovho Batmana, aby som si pokracovanie mohol nalezite vychutnat. Nolan je mocny reziser a velky vypravac. Batman Begins nieje film dokonaly, no reziserov cit a pevna ruka z neho spravili film velmi napinavy, putavy, plny vynikajucich okamihov a vdaka tomu je zabavnost snimku naozaj vysoka, a to po celu dobu jeho 134 minut, ktore pretecu ako voda. Je zname, ze film bol najviac kritizovany za nie najlepsie zvladnute akcne sceny. No tam, kde by pri inych filmoch znamenala nepodarena akcia katastrofu a celkovy neuspech, v pripade Batamana Begins sa nic vazneho nedeje. Nolan totizto priniesol film, ktory je tak vyvazeny a kvalitny, ze ciastkove nedostatky nijak nenarusuju velmi dobry celkovy dojem. Nakoniec, s tou akciou to vobec nieje tak zle. Medzi ostatnymi komixovymi adaptaciami Batman Begins vynika nielen kvalitou, ale aj odlisnym pristupom. Bruce Wayne nielen ze je superhrdinom bez superschopnosti, ale je viac ludskejsi ako kedykolvek predtym ci ktorykolvek iny superhrdina. Bale ho stvarnil skutocne famozne. (9/10)

Bosý Gen (1983)

Dejovo jednoduchy, trochu naivny, no stale silny protivojnovy film, ktory divakom ponuka jedinecnu moznost pozorovat zhodenie atomovej bomby na Hiroshimu, jej okamzite drasticke nasledky, ale aj dlho pretrvavajuce ucinky v podobe radioaktivneho dazda. Bezny clovek si len tazko moze predstavit, ake to v skutocnosti bolo, no Barefoot Gen vam to priblizi v naozaj krutej podobe. A fakt, za autor slavnej komixovej predlohy a takisto scenaru tohto filmu Keiji Nakazawa sam tieto udalosti prezil (sam hovori, ze zo 70% je Barefoot Gen jeho autobiografia), nasvedcuje, ze od pravdy tento film naozaj nema daleko. (8.1/10)

Unavená smrt (1921)

Uzasna rozpravka presytena temnou atmosferou. Laska, zivot a Smrt. Co je najmocnejsie? Humorne no desive zaroven. Nadherne vizualne spracovanie a kulisy. (Ps.: Nikdy by ma nenapadlo, ze najstarsi film, ktory zobrazuje historicku cinu bude z nemecka :). Zaujalo ma to o to viac, ze niektore pouzite prvky su typicke aj pre samotne Hong Kongske kostymove filmy). (10/10)

Rebel (2006)

Skvely heroicky epos odohravajuci sa na pozadi francuzkej okupacie Vietnamu v dvadsiatych rokoch minuleho storocia. Zatial najvacsi rozpocet v historii vietnamskeho filmu sa podpisal na paradnej vyprave a filmarcine, ktora sa smelo moze porovnavat s tou svetovou. Ak ste niekedy tuzili si pozriet film s bojovymi scenami, ktory by mal aj kvalitny pribeh, mate prilezitost. Bojovych scen je sice pomenej, ale vsetci milovnici akcie ala Muai-Thai budu urcite spokojny. Hlavnou hviezdou je americko-vietnamska superstar Johnny Nguyen, ktoreho si urcite vsetci dobre pamataju z filmu Tom yum goong, kde svojimi famoznymi kopackami obdaruvaval Tonyho Jaa. Prim ale v tomto pripade naozaj hra pribeh. Hrdinsky rebeli braniaci svoju vlast, bezcitny okupanti, laska, nenavist, trosku toho patosu...poste formulka, ktora ak je spravne namixovana, nemoze nefungovat. A ze v tomto pripade funguje skvelo. Dufam, ze po tomto snimku budu nasledovat dalsie kvalitne veci z vietnamu. Nebolo by vobec na skodu, keby sa po juhokorejskom a thaiskom filmovom boome odohralo nieco podobne aj vo vietname. The Rebel ukazal, ze potencial tato krajina jednoznacne ma. (8.5/10)

Černý pásek (2007)

Nieje vela filmov, ktore by sa mohli pochvalit tym, ze bojove umenie preniesli na platno v neskreslenej podobe, bez akychkolvek prikrasleni, ci specialnych efektov. Kuro-obi takym filmom je. Esencia umenia karate v jeho neskalenej podobe. Niekto by mozno mohol namietat, ze divacky atraktivnejsie su filmy, ktore ohuria nerealnymi no o to uzasnejsimi trikmi. No to napatie a sustredenost, ktore sala z karate majstrov v tomto filme je nieco unikatne. Intenzivnost vsetkych pohybov, vsetkych subojov, ich realnost, to je nieco, co ucari urcite kazdemu, kto sa o filmy s martial-arts tematikov zaujima. Taze zabudnite na vsetky spomalovacky, droty a vobec vsetky efekty a pripravte sa na SKUTOCNE bojove umenie. (8.5/10)

Beowulf: Král barbarů (2005)

Prijemne, pomaly sa odvijajuce fantasy, v ktorom hlavnu ulohu hra uzasna severska krajina, snimana pokojnou, takmer statickou kamerou, vdaka ktorej su prirodne scenerie naozaj dychberuce. Necakajte ziadne velke dejove zvraty, ziadne bombasticke bitky, ziadne drahe efekty. Ale verte mi, ze vam nic z toho ani chybat nebude. Mozno aj koli tomu, ze cely film posobi velmi realne a uveritelne a ziadna pompeznost a rozsafnost by sa tu proste nehodila. Posobiva alternativa k hollywoodskym filmom. (8/10)

Jie zi zhan shi (1992)

Moderne natoceny klasicky pribeh o outsiderovi, ktory sa za pomoci skuseneho kung-fu majstra stane hrdinom. Rokmi overena oblublubena schema plna humornych eskapad a kung fu subojov, ktoru zpopularizovalo najme trio Chen-Hung-Biao, funguje bezchybne, takze o zabavu je postarane. FIlm osviezuju hlavne spominane moderne prvky ako napr. zaluba hlavneho hrdinu v kresleni komixov (co je aj vtipne zakomponovane do zaverecneho suboja), trening kung-fu prostrednictvom varenia nudli, ci skupina kulturistov, ktora odsudzuje rizu a presadzuje konzumaciu masa :). Hlavnou hviezdou je zaporak, korejec Kim Won Jin, ktory svojim svojim impresivnym stylom skorpiona a svojim gumovym telom zaposobi urcite na kazdeho. Az sa cudujem, ze nedostal vacsiu prilezitost ukazat sa vo viacerych filmoch. Co mi trochu vadilo boli prilis divoke kamerove uhly a strih pri subojoch. Hlavne zaverecny suboj, v ktorom sa predvadza aj Chia-liang Liu, som si akosi nemohol naplno uzit. Ono je to vsak aj tym, ze cely film je natoceny odlisnym sposobom ako starsie snimky, kde sa s obrazom az tak neexperimentovalo. Pre mohych to vsak urcite nebude handicap, ba naopak vitana zmena. (8/10)

Pečeť vraha (2003)

Memories of Murder je dalsi z korejskych snimkov, ktore som po dopozerani dostal nutkanie si hned pozriet znovu (co som aj urobil). Nieje to koli zanrovemu zaradeniu, vynimocnemu pribehu, ci technickemu spracovaniu (forma je vsak dolezitou a skvelefungujucou sutastou tohto celku). Je to koli velkemu poctu vacsich ci mensich detailov, ktore divak pocas jednej projekcie hadam ani nemoze spozorovat. Su to detaily (ci uz vizualne, dejove, alebo verbalne), ktore poskytuju vo filme velky priestor pre divaka a umoznuju mu, ba az ho nutia, hladat nove suvislosti / voditka, ktore mu pomozu film si naplno uzit, pochopit ho a precitit. Nie zeby to bol film nejak komplikovany, to nie. Ale ma v sebe hlbku, ktora presahuje pribeh a ponuka zazitok, ktory ani nieje urceny na to aby bol slovami vypovedany. Je to zazitok, ktory sa stane velmi osobnym pre kazdeho, ktory sa na tento typ filmu dokaze naladit. A akosi mam pocit, ze si to budem musiet pozriet minimalne este raz :). (9/10)

Kiltro (2006)

Na jednej strane je to sice prehryznutelna, ale aj tak priserna bachorka a na druhej strane je to exbicia Marka Zarora, ktory ma potencial stat sa novou martial-arts hviezdou. Akcie nieje vela a v 90% percentach Markovi pomaha strih a kamera, no aj tak je jasne, ze ten chlapik sa hybe naozaj skvelo a je schopny vysrajat naozaj paradne akrobaticke kusky. Za pomoci poriadneho stunt-teamu, vyssieho rozpoctu a scenaru, ktory by bol aspon lepsi ako tento, by sme sa mohli dockat spickoveho akcneho narezu. Treba len dufat, ze tu sancu Marko dostane, a tento film sa nestane len vyhasnutou hviezdickou nadejneho talentu. (6/10)