Pěsti smrti (1976)

Dlalsi suboj shaolin vs manchu. John Woo sa pri tomto diele nechal ocividne inspirovat dva roky starsim filmom Changa Cheh - Five Shaolin Masters. Cela zapletka, vyvoj, postavy a kopec drobnosti (zbrane, dorozumievacie sa rebelske gesto) su az prilis podobne. To ze Johna Woo praca s Changom velmi obvplyvnila je jasne, no toto skor ako pocta majstrovi vyzera ako vykradacka. Zato vsak vyborne natocena a zabavna. Talent sa Johnovi Woo uz i v jeho rannych pocinoch upriet neda a preukazal cit pre reziu a pracu s charaktermi (sermiar, ktory po strate svojej milovanej odlozil mec a zo smutku zacal hrat na flaute - mnam). A aj preto som sa napriek pocitu deja-vu, ze toto som uz raz a lepsie spracovane videl, dobre bavil. Potesil aj Jackie Chan, ktory ztvarnil jednu zo svojich nehumornych uloh a slo mu to velmi dobre aj tak. (7.5/10)

Kriminál (1989)

Shawshank to sice nieje, no par tromfov vrukave tento film predsa len ma. Su nimi hlavne sceny s prekvapivo silnym nabojom, ktore vystavali na pode rutinneho scenara kvalitnu atmosferu. Vezenske rugby, jazda po Broadwayi, ci upratovanie v telocvicni, to boli okamihy, ktore by sa mohli vynimat v akomkolvek spickovom filme. Uloha to bola pre stalloneho ako vysita, strihol si dalsieho chlapa so srdcom na spravnom mieste, a najde sa aj par dalsich (ne)sympatickych postav, ktore film tiahnu dopredu. Sutherland prekvapivo len prehrava. Skoda toho hlupuckeho scenaru. (6.9/10)

Alonzanfán (1973)

Pribeh cloveka, ktory uviazol v sieti svojho osudu a vtedajsej doby. FIlm je vlastne takou exkurziou, pocas ktorej celu dobu nazerame do mysle a citenia hlavnej postavy. Jej mysllienky, uvahy, halucinacie a postupne rozpadavanie sa nielen idealov minulych, ale aj tych novych. Neriesi sa tu, ci su tie ci one ciny / rozhodnutia spravne, je to skor zaujimavy portret vtedajsej doby v Taliansku. (8/10)

Tou wen zi D (2005)

Initial D docenia predovsetkym ti, ktory pri predstave poulicnych automobilovych zavodov vidia trosku viac ako len ultradrahe vytunene kary a kopu kuriev postavajucich povedla. Uz len fakt, ze "ustredny" automobil je stara Toyota AE86, nasvedcuje, ze tu ide len viac ako o efekt. A iked to aj tak cele treba brat s rezervou, zavody skutocne maju gule a posobia realisticky. Pribeh je stardartne len vyplnou, no svoj ucel poctivo plni a co je najdolezitejsie, zbytocne neodputava pozornost od hlavnej naplne. Ako perlicku uvadzam fakt, ze DVD, ktore vyslo v UK ma mimo originalnej hudobnej stopy aj kompletne novu urcenu, pre britske obecenstvo (kto je familiarny s britskou elektro muzikou, vie si spravit pribliznu predstavu). Nova hudba skutocne vylepsuje atmosferu zavodov, na druhu stranu je vsak velmi repetivna, nevraviac o tom, ze uplne zlyhava v dejovo zameranych okamihoh, ba dokonca meni vyznenie niektorych scen. Urcite vsak stoji za to film vidiet film aj s novou hudbou (aspon niektore sceny). Pred sa len, je to hlavne o zavodoch. (7.8/10)

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Chyby to ma a nie su male. Najviac som sa obaval samoucelnych scen, snaziacich sa zaposobit len a len CGI trikmi. A ano, take sceny tu su a stavali sa mi pri nich dupkom vlasy. Pri sucasnych velkorozpoctovych blockbusteroch je to vsak, bohuzial, takmer samozrejmost. Stym sa treba akosi zmierit. Co je vsak dolezite, ze stvrty Indy je vlastne stale to iste, staromodne (v dobrom slova zmysle) pojate filmove dobrodruzstvo s jasne vytycenymi cielmi. Zahada, kladasi, zaporaci a jedna velka paradna jazda. A co je na tom najkrajsie? Indiana Jones. Proste sa nezmenil. Neubudla mu ani stipka jeho obrej chrarizmy. Uzil som si s nim dalsie nadherne dobrodruzstvo, ktore si urcite este vela krat spolu s povodnou trilogiou zopakujem. Trojka Lucas, Spielberg, Ford priniesla plnohodnotny stvrty diel, ktory robi zo serie vyvazenu quadrilogiu. A to sa ceni. (9/10)

Tulák z širých plání (1973)

Omnoho domyselnejsi a prepracovanejsi western nez sa prvy pohlad zda. Ak by clovek prave dopozeral Dobry, zly a skaredy a videl by pri zaverecnych titulkoch odchadzajuceho Clinta Eastwooda a potom by si hned pustil Tuláka z vysokých plání, mohol by si kludne mysliet, ze je to dalsie nadviazanie na dolarovu trilogiu. Clint Eastwood, pomaly vynarajuci sa z obzoru, prichadzajuci do dedinky a mlkvym pohladom obrezerajuci si tamojsich obyvatelov...proste Eastwoodova pocta majstrovi Leoneovi. A tak to aj dost dlho stale vyzera. Nenechajte sa vsak oklamat. Budte pozorny, trpezlivy a film sa vam v zavere velmi stedro obdari. Temna, prizracna, dokladne vystavana atmosfera a pomsta ktora siaha az za hranice smrti. (8.6/10)

Tai ji (2008) (seriál)

Kung-fu filmov som uz videl naozaj dost a medzi nimi aj vela takych, ktore by som ani nahodou neoznacil za kvalitne. Napriek tomu vsak aj tieto nie prave najlepsie kusky pozeram velmi rad. Pribeh byva v tomto pripade naozaj slaby, no to tolerujem z toho dovodu, ze su to vsetko filmy tradicne. Poznate to. Vrazda, pomsta, trening, kung-fu majstri, shaolinsky mnisi, superiace skoly bojovych umeni a podobne. V tych filmoch sa proste neriesi nic ine a v tom je ich kuzlo. Absencia pribehu preto viac menej nevadi. Rozdiel vsak je, ked sa mame bavit o 25-dielnom kung-fu seriali. Tu pribeh figuruje ako zakladny kamen uspechu. A ked to po tejto stranke nefunguje, nepomozu ani kvalitne suboje. Pribeh serialu The Master of Tai Chi je uvareny z vody. Zakladna zapletka rozvijajuca sa v uvodnych dieloch je fatalne hlupa a nepresvedciva, podobne ako vsetky charaktery. A to, akym sposobom sa serial vyvija a co sa v nom riesi, sa neda prirovnat k nicomu lepsie ako k telenovele. Pletky medzi hlavnymi charaktermi, rozvody, navraty, "laska a nenavist" a vsetky mozne aj nemozne klise, to je bohuzial hlavnou naplnou celeho serialu. Tradicnych prvkov je oproti tomu velmi malo. To, ze sa priblizne v polovici zacne rozvijat celkom zaujimava dejova linka tociaca sa okolo skol bojovych umeni uz nic nezmeni na velmi slabom celkovom dojme. A nezmenia na tom nic ani suboje, z ktorych su niektore naozaj famozne prevedene a natocene (na suboj dvoch tai chi majstrov, z ktorych kazdy ovlada inu odnoz tohto bojoveho umenia, naozaj nezabudnem). Otrly kung-fu fans vsak serial urcite bez problemov zvladnu a vychutnaju si pocetne, skvelo prevedene suboje. Ale treba povedat, ze prehryzavat sa tymto serialom je obcas skutocne utrpenie. (4/10)

Zastav a nepřežiješ (2006)

Podobne zbesile, prehnane, videoklipove a samoucelne ako Shoot'em up, avsak v tomto pripade film ma zapletku, ktora mu dava aku taku serioznost a ten gulas tak drzi trochu pohromade. Trochu menej obrazovych experimentov, menej samoucelnych scen a mohla z toho byt jazda ako vino. Ale zopar hlasok bolo nedostiznych. What are you looking for, England? :) (6/10)

Zmizení (2005)

Sikovne. Velmi sikovne. Az na to, ze mi to prostredie "podsvetia nezletilych", trochu nesadlo. Ale to nic, kedze sam reziser si obcas z toho robi forky. Skvele vymysleny, zpracovany a vlastne aj zahrany mikrosvet, v ktorom vsetci a vsetko neustale viri. Divak nema sancu nieco predvidat. A aj ked to skutocne nerad hovorim , atmosferov to skutocne pripomina filmy od Lyncha. Hudbou, chraktermi, zapletkou (Twin Peaks, Lost Highway). Hlavne v prvej polovici. Potom sa film ubera uz svojskejsou cestou. Treba pochvalit aj scenar, pretoze iked je zapletka sebeviac koplikovana, nikdy to nesklzne do stavu, kedy sa divak uz zacne stracat. Iked neviem, ci si to este niekedy pustim znovu, bavil som sa dobre. Opat sa ukazalo, ze hlavne v nizkorozpoctovych filmoch sa ukaze tvorivost a zapal tvorcov. (7.3/10)

Pět mistrů Shaolinu (1974)

Uz pri vela kung-fu filmoch som si povedal "tak to bola pecka". Ale aj tak, v tomto pripade bolo moje nadsenie este dvojnasobne. Chang Cheh, tak ako nikto iny z reziserov tvoriacich kung-fu filmy, dokaze uzasne pracovat s charaktermi. Ak pri inych filmoch mam radost z jednej ci dvoch skvelych postav tak tu ich je pat. Ba co pat. Desat ich je. Pat kladasov, pat zaporakov. Kazdy niecim osobity, kazdy s vlastnym stylom. A vsetka reziserova poctiva praca sa zuroci v grandioznej finalnej konfrontacii, pri ktorej sa mi vdaka skvelej gradacii doslova zatocila hlava. Moc si tak na to vyjst do kina... . Veru, tucna, stavnata, hrdinska desiatka :) (10/10) Ps.: Ale najvacsi borec bol aj tak Lung Ti :).