Kookhwakkot hyanggi (2003)

Len slaby odvar tych najkrajsich korejskych romanci, ktore som mal moznost zatial vidiet. Zapletka je totizto tak naivna, hlupucka a nevynaliezava, ze mi cely tento film prisiel az prilis neuveritelny na to, aby som mu mohol aspon trochu verit, a viac si ho uzivat. V tychto filmoch, nech su si akokolvek podobne, vzdy nachadzam detaily, ktore ten ci ony film spravia vynimocnym - proste veci, ktore ma skutocne chytia za srdce. Chyba tu to prislovecne caro. Mozno keby som Scent of Love videl skor, ohodnotil by som vyssie. Azijskych romanci som vsak vydel dost a tato medzi tie najlepsie ani zdaleka nepatri. (6.2/10)

Outland (1981)

Zaujimave, no nedotiahnute krimi scificko. V prvej polhodine sa rozvinie zaujimava zapletka, ktora divaka naozaj drzi v napati a spolu so serifom (Connery), tuzite zistit, aka zahada sa to skryva v naoko bezproblemovej tazobnej kolonii. No napatie a aj stupen zabavy opadol, ked som zistil, ze ide len o veelmi jednoduche becko, ktore svoju zo zaciatku umne zakrivanu identitu coskoro odhalilo a zaklincoval to zaver, v ktorom sa serif zmeni na hrdinu bojujuceho o prezitie. Co sa vsak filmu upriet neda, je vyborne vizualne spracovanie ( v ratane krvavych efektov tak typickych pre 80-te roky), ktore obdivuhodne realisticky zobrazuje vesmirnu tazobnu koloniu (tak ako interiery, tak aj posobive exteriery). Seriozne tvariace sa becko, ktore stoji za pozornost havne fanusikom osemdesiatych rokov. (6.6/10)

Blade Runner (1982)

[FInal Cut]: Blade Runner pre mna donedavna znamenal iba meno. VIdel som ho len kedysi davno na osuchanej VHS a to bolo este v dobe, ked pre mna pozeranie filmov znamenalo iba obcasne vyplnanie volneho casu a z filmu som si nic nepamatal. Teraz, uz ako regulerny filmovy maniak, som sa k nemu konecne dopracoval a poriadne si o uzil. Na videoprojektore, s riadnou zvukovou aparaturou a rovno poslednu Final Cut verziu. A veru to bol zazitok! Blade Runner patri k filmom, ktore su akoby z ineho sveta. Audio-vizualna stranka je tak pohlcujuca, ze som film od prvych zaberov proste akceptoval ako dokonale fungujuce universum. Jasny priklad toho, ze moderne pocitacove technologie ani zdaleka niesu tym, co najuveritelnejsie dokaze sprostredkovat fikciu. Je to predovsetkym tvorcia vizia, jej pochopenie a jej prenesenie na platno vo forme, ktora je zladenim vsetkych prvkov, ktore film vytvaraju. Vizual, hudba, pribeh, postavy...vsetko musi byt navzajom prepojene a navzajom sa podporujuce. Nejde o dokonalost, ale o sulad. A taky je Blade Runner. Nehladaiac na jeho zanrove zaradenie, nehladiac na jeho vek - je to nadcasovy filmovy klenot (nevraviac o tom, ze ak mate slabost pre sci-fi a noir, uzijete si to este viac). [FInal Cut] - (10/10)

Zan xian sheng yu zhao qian hua (1978)

Top Sammo Hung. Jeden z majstrovych majsterstrikov na prelome 70-80 rokov (Prodigal Son, Odd Couple, Knockabout, Magnificent Butcher). Uzasne energicky Sammo, skvele postavy a zbesilo rychle - extra dlhe suboje, pri ktorych som vsetky tie choreograficke vychytavky ani nestihal sledovat. Zapletka jednoduchsia uz hadam ani byt nemohla, na to vsak z vysoka prdim. O zabavu sa predovsetkym stara akcia a paradne-perfektne obsadene postavy. Sammo ako zabavny a trochu streleny gulaty chlapik s uzasnymi pohybovymi schopnostami, Lee Hoi San ako "zelezny" drtic, ktory pri kazdom zasahu vydava cingavy zvuk, Dean Shek ako vyziabnuty, polosialeny sidekick, ktory vacsinou len dostava na drzku a Fung Hak - extrahnusny zaporak, ktory vas v zavere zarucene riadne prekvapi. Proste zbierka hercov a chrakterov, ktori v Sammovych filmoch vytvaraju jedinecnu atmosferu, bombasticku akciu a kralovsku zabavu. Ps.: Ustrednym bojovym umenim vo filme je Wing Chun, ktory vo svete preslavil najma majster Brucea Leeho - Ip Man. Vo filme je skutocne mozne pozorovat tuto techniku a niektore jej zakladne pohyby, ci postoje (hlavne pri treningu, napr aj slavny "wooden dummy"). Na temu Wing Chun vo filmoch som napisal clanok, ktory mozet najst tu

Uneseni (2002) (seriál)

Po filmarskej stranke to veru ziaden zazrak nieje. Patos, omielanie tych istych klise, vyrazne kolisava kvalita, ci podaktore komicke masky a efekty. Kladom serialu je vsak jeho obsiahlost. Serial ma naozaj obrovsky casovy zaber a odohrava sa na pozadi skutocnych historickych udalosti co mu dodava na uveritelnosti. A iked je to fikcia, je zalozena na najznamejsich dohadoch a informaciach, ktore sice nikdy neboli dokazane, no akosi ani vyvratene. Takze ked odhodime vsetku tu klisovitost, mohli by sme si dokonca povedat, ze takto nejak sa to mohlo skutocne udiat. To je najvacsim kladom. TAKEN vas minimalne donuti na temou UFO trochu viac porozmyslat. A aj to sa pocita. (6.5/10)

Duch boje (2008)

To co plati pri Ong-Bak, to co plati pri The Protector, to plati aj pri Chocolate. Akcny meganamrd, tvrde realisticke suboje, ziadne efekty, len poctiva rucna praca. Ti co videli predchadzajue Pinkaewove narezy vedia co maju cakat a to aj dostanu. Zmena prisla vo vymene hlavneho protagonistu. Tonyho Jaa nahradila este mladsia JeeJa Yanin a iked mozno nedosahuje schopnosti Tonyho, tym, ze je to zena (patrilo by sa skor povedat krehke dievca), dodava uzasnym, krkolomnym akcnym scenam specialne caro. Inak je to hlavne dalsia prehliadka kopaciek, kolenaciek, laktoviek a akrobatickych kuskov zo vsetkych moznych aj nemoznych pozicii. Pani moji, len pri spomienke na ten akcny kolotoc sa mi rozbucha srdce. A ak by niekomu nestacilo ani to, olovom sa taktiez nesetri a k slovu sa dostane aj nabrusena katana v rukach mstiaceho sa Yakuzaka :). Vynachadzavost tvorcov vsak nekonci len pri akcii - tak originalneho zaporaka som v martial-arts filme hadam este nevidel (nechajte sa prekvapit). Co sa tyka pribehu, pri filme do prasknutia naprataneho akciou som si o vela viac ani nemohol priat. Zapletka o zakazanej laske vo svete gangstrov dava postavam sympatie a filmu potrebny emocny naboj. Nevraviac o hlavnej postave, ktora si vase sympatie proste ziskat musi. Co napisat viac. Najlepsia nakopavacka poslednych rokov. (10/10)

Dny teroru (1986)

Above the Law - above the Hollywood. Tak by mohol zniet pomyselny podtitul filmu, kde hlavny hrdina-pravnik potom ako zlyha pravo a spravodlivost, grazla chladkrvne a vlastnorucne odpravi. A to je len zaciatok filmu, ktory sa len tak hemzi zvratmi, ktore by mohli odchovancovi americkeho filmu sposobit mensi sok. A v tom duchu sa nesie cely film. Nesetri sa krvou ani zivotmi. Spickove suboje a sialene kaskaderske kusky su skvelo davkovane pocas cely film, pricom pre kazdeho zo zucastnenych (Biao, Rothrock, Melvin Wong) su to ich najhviezdnejsie okamihy. Jeden z vobec najlepsich HK akcnakov 80-tych rokov a to ci uz sa tyka akcie, alebo obsahu. (ps:. Siu-Wong Fan, ktory tu stvarnil nezletileho ociteho svedka vrazdy, si o 5 rokov zahral hlavnu ulohu vo filme The Story of Ricky. Pozrite si trailery...spoznali by ste ho???) (9/10)

Rivalové pod rudým sluncem (1971)

Westerny a samurajske filmy mam velmi rad. Su to zanre ktore maju mnoho spolocneho a velmi vyrazne sa navzajom obvplyvnovali. Preto film, kde sa tieto zanre fyzicky stretaju je pre mna logicky velmi lakavym objektom k preskumaniu:). Onym fyzickym spojenim je ustredna dvojica Bronson & Mifune. Obidvaja su hereckymi ikonami, ktore tvoria zelezne jadro toho, co nazyvame western, eastern. Bronson ako Harmonika, ci jeden zo Siedmych statocnych (dalsie krasne spojenie s Mifunem, ktory si zahral naopak v SIedmych samurajoch), Mifune ako ronin Sanjuro, ci postava v inych slavnych fimoch od Kurosawy, ci Kobayashiho. Red Sun je vsak western a ja som bol zvedavy, ci si Mifune so sebou prinesie aj nieco viac ako "len" nabrusenu katanu. A on si priniesol. Pribeh sa odohrava v dobe (1870) ked Japonsko malo obdobie vojen davno za sebou a otvorilo dvere zapadnej kulture. Samuraji, kedze to boli predovsetkym bojovnici, boli na pokraji zaniku. Kuroda (Mifune), je predstavitelom samuraja, v ktory pochadza z rodiny so 400-rocnou samurajskou tradiciou. Je preto prenho obrovskou ctou, ze teraz, v dobach mieru, dostal (zrejme poslednu) moznost sluzit svojmu panovi ako samuraj a to ako osobna straz japonskeho velvyslanca v amerike. Nevraviac o tom, ze je ukradnuty mec nevycislitelnej hodnoty, ktory mal sluzit ako dar pre americkeho prezidenta. Kuroda tak svoje poslanie navratit mec do siedmych dni berie smrtelne vazne (ak sa mu to nepodari je nuteny spachat seppuku). Tema "samurajov bez prace", bola skvelo spracovana v Kobayashiho Vzpoure (opat Mifune). Takze postava samuraja na zapade ani nemohla dopadnut lepsie, naviac Mifuneho vykon je vramci moznosti filmu naozaj priznacny. Bronson stvarnil cynickeho, no dobrosrdecneho banditu, ktory po ranu, vystrel, ci suchu hlasku nechodi daleko a spolu s Mifunem stvarnili podarenu dvojku. Kedze su zhodou okolnosti prinuteny spolupracovat, casto krat sa dostvaju do zaujimavych konfliktov, v ktorych hra ulohu rozdielnost kutur a ich odlisne motivacie. Klape im to vsak velmi dobre :) (vobec ich prva konfrontacia je naozaj kuzelna) . Paradne su obsadene aj ostatne postavy, ci uz je to slizky francuzky elegan Delon, alebo samopasna Ursula Andress. Red Sun je vsak nakoniec klasickym buddy westernom so zavanom exotiky a spominane detaily az tak podstatne na dej nevplyvaju, kedze sa to aj tak toci hlavne okolo ukranuteho zlata. Je vsak filmom neodskriepitelne zabavnym, vtipnym, skvelo obsadenym a s poctivym pristupom po vsetkych strankach. (8.3/10)

Bourneovo ultimátum (2007)

Prvy Bourne bol prekvapenim, druhy bol este lepsi a treti ponukol tu istu skvelu jazdu ako dvojka. Vacsie, lepsie, no uz raz videne. Greengrassova rezia je natolko specificka a ma natolko presne stanovene pravidla (rychly spad a este rychlejsi strih, Bourne behom minut prekonava vacsie take vzdialenosti ako superman), ze na druhy krat ma uz tak nedokazal prekvapit. Vzdy je vsak lepsie dostat druhu davku niecoho rovnako dobreho, ako byt sklamany. A tu sa o sklamani urcite hovorit neda. Dalsi Bourne vsak uz prosim nie. Ani od Greengrassa, ani od nikoho ineho. (8.3/10)

Dotek zla (1958)

Po vsetkych strankach pohlcujuce. Perfektne premyslene prostredie, kde uz len fakt, ze sa pribeh odohrava na americko-mexickej hranici, dava filmu zvlastne napatie. FIlm je vlastne takym subojom dvoch zastupcov zakonu. Mexican a american. Dianie a postavy sa presuvaju z jednej strany hranice na druhu, chvilu je v pravomoci american, chvilu Mexikanec. Kazdy sa v tomto pohranicnom konflikte snazi vyuzit vsetky dostupne moznosti, aby uspech prevazil na svoju stranu. Postavy niesu vsak vobec ciernobiele ako vizual, kazdy pouziva inu inu cestu a uz vobec sa nedaju jednoznacne stanovit/odsudit postavy ako kladne a zaporne. A vobec, spravodlivost ma v tomto filme len veli povrchnu hodnotu. Samozrejme kapitolov samou o sebe je brilantny vizual, ktory podobne ako ostatne prvky, tento film vlastne vytvara. Praca kamery, obrazova kompozicia a hra svetla a tienov je vskutku uchvacujuca. No najviac mi vhlave utkvela postava detektiva Hanka Quinlana (Welles), ktory si svojim zjavom, vykonom a hlbkou svojho charakteru ukradol takmer cely film pre seba. (9/10)