Precious Images (1986)

Kolko uzasnych filmov existuje......kto vie, ci ich vsetky stihnem pozriet do konca svojho zivota.

Šin Zatoiči monogatari (1963)

Treti diel zatoichiho a prvy vo farbe. Oproti minulym dielom je vyrazne odlisny a to hlavne tym, ze vo filme je minimum akcie (vlastne len povinna zaverecna vyvrazdovacka) a naopak pribeh je omnoho viac zamerany na samotnu postavu Zatoichiho a jeho tragicky, priam prekliaty zivot. Zatoici hovori: "Spravil som mnoho veci, co som nemal, ublizil som mnohym ludom , ktorym som nemal, zabil som mnohych ktorych som nemal. Hromadia sa predo mnou hroby. Dostal som sa to nebezpecnej situacie. Nastal cas lutovat co som urobil". Film je skutocne hlboko prepracovanou dramou, ktora ma aj ten efekt, ze Zatoiciho do hlbky prepracovany charakter dava jeho dalsim dobrodruzstvam hlbsi rozmer a pozadie.(9/10)

Gladiátor (2000)

Hollywoodsky diamant. Gladiator je zmesou mnohokrat videnych prvkov a postupov, tie su vsak spracovane tak precizne, posobivo a velkolepo, ze ako celok funguju na 100%. Inak povedane, hlavny hrdina je spravny drsniak, ten zaporny je hnusny slizak, pribeh pohlti, herecke vykony su famozne, bitky su bomasticke a hudba vhana do zil adrenalin, ci naopak prebudza emocie. Pre mna jeden z najlepsich americkych filmov vobec. Vzdy ked ho davaju v telke, mam chut si ho cely pozriet znova. (10/10)

Pěst plná hněvu (1972)

Film, ktory z Brucea spravil narodneho hrdinu. Stavia na nenavisti cinanov a japoncov, ktory cinanov zvykli oznacovat ako "sick man of asia". Ked cinsky divaci v kine videli ako Bruce vymlati celu skolu japoncov, vyvolalo to u nich vlny euforie, a Bruce sa stal ich vzorom - symbolom narodnej hrdosti. Samozrejme podstatnu mieru na uspechu filmu mal samotny Bruce, ktoreho umenie je jednoducho neopakovatelne. Mozno pre niektorych film uz zostarol, ci stratil na atraktivite, pre mna je to vsak jeden zo styroch Bruceho filmov (+ jeden nedokonceny), ktore nam priniesol, jeden zo styroch skvostov, ktore mi davaju prilezitost obdivovat, pozorovat ci studovat jeho umenie. (9/10)

Hra smrti (1978) odpad!

Dokoncenie Bruce Leeho filmu bolo priam nutnostou. Tisice jeho fanusikov po celom svete hladoveli po dalsom filme s Bruceom. Nemohlo to vsak dopadnut inak ako biedne. Bruceho "dvojnik" sa snazi ako sa da, avsak tak, ako uz nikdo nezaspieva ako Luciano Pavarotti, tak nikto uz nebude bojovat ako Bruce Lee. Film sam o sebe by az tak hrozny nebol, kedby nebol takym hnusnym zneuctenim a zneuzitim Brucea. Film je porekladany zabermi z Bruceovych filmov a vrcholom je scena, v ktorej ma dabler na tvari pripevnenu papierovu podobizen Brucea. Dalsou urazkou je zostrihanie toho co Bruce stihol natocil tak, aby to pasovalo do provizorneho pribehu. To je priam ruhanie a plytvanie nenapodobitelneho materialu. A vrcholom je pouzitie materialov z Bruceovho pohrebu, kde je zaber aj na jeho mrtvolu! A to pritom pribeh nieje ani o Bruceovi samotnom. Fuj. Dakujem vam pekne vy parchanti vychcany. Zabudnite na tento humus, na toto neuveritelne zneuctenie Bruceovej pamiatky. Kludne si vystacim s 32 minutami filmu, ktore Bruce stihol dostat do finalnej podoby (tak ich mate moznost vidiet v dokumente Cesta bojovnika, pripadne na bonusovom DVD tohto filmu) . Tie su dokonale. (0/10)

Mlha (1980)

Eterom kludneho mestecka sa nesie nezny hlas moderatorky radia KEB....a z mora sa blizi zlovestna hmla. Snimok ktory je doslova vystavany na skvelej atmosfere. Film sice nikdy na pilu nepritlaci az na doraz, zato pomaly sa blizaca hmla vnasa do filmu skutocne dusno a napatie, ktore vas bez problemov pohlti. Skutocnou chutovkou je scena na vrchle majaku, to bol pre mna taky vrchol filmu, kde ona "hmla" priam vstupila aj do mojej izby. Jedine co tak mozem vytknut, je samotny pribeh, v resp. motiv vracajucich sa mrtvych namornikov, ktory mi prisiel trochu prilis rozpravkovy. Nic to vsak, je to ozaj kvalita. Na co tocit remaky, ked originalne kusky nestratili nic zo svojich kvalit? (pre peniaze samozrejme....) (8.6/10)

Velký šéf (1971)

Tento film spravil z Brucea medzinarodnu hviezdu. Zabavne je, ze americky tv serial Green hornet (jeho prva vacsia uloha) mu priniesol obrovsku popularitu v Hong Kongu, kde tak dostal svoju prvu velku ulohu - Big boss a tento film potom spravil filmovou hviezdou aj v Amerike. Big boss je jednym z mnohych filmov, ktore v tej dobe v Hong Kongu vznikali ako na beziacom pasme. Lacny, zbuchany za par tyzdnov, avsak naplneny tym co bolo v tedy velmi popularne. Tuctovy dej, pomsta, brutalita, krv a nahota. Pre tych, ktory proste 70 Hong Kongske roky zeru, to je pochutka a ty ostatny tu obcasnu nudu pretrpia koli tomu ze vo filme je Bruce Lee. Ano Bruce je legenda a ked pridu na radu bojove sceny, film sa stava nielen zabavny, ale dovoluje obdivovat Bruceov neopakovatelny pohyb, jeho umenie, ktore cibril kazdy den takmer 20 rokov. Ak by vo filme boli aspon dve bojove sceny naviac, bolo by to za plny pocet. Ale viete co, kaslite na hodnotenie a obdivujte Brucea. Bol bozsky. (7/10)

Zoku Zatóiči monogatari (1962)

Druhy diel Zatoichiho je skvely v mnohych aspektoch. Dockame sa mierneho nadviazania a dodatocneho vyvrcholenia prveho dielu a tak isto aj konfrontacie so Zatoichiho minulostou v podoe jeho brata Yoshira, s ktorym ma nevyriadene ucty. Perlicka je, ze Yoshiro, v respektive jeho predstavitel Tomisaburo Wakayama je aj skutocnym bratom Shintara Katsu (Zatoichi), a tak isto je velkou hviezdou samurajskych filmov, znamy hlavne zo serie filmov Lone wolf and cub. Jednoruky Yoshiro je podobne ako ronin Hirato z prveho dielu, siroko daleko jedinym samurajom, ktory sa moze rovnat sermiarskym schopnostiam Zatoichiho. A finalna konfrontacia je naozaj brilantna (okorenena aj tym, ze Shintaro a Tomisaburo boli vo svojich profesionalnych karierach velkymi rivalmi). Tak isto sa dockate aj v skutku masivnej bitky, kde sa slepy Zatoichi postavi voci hadam dvadsiatim samurajom. Ako inak, vsetci skoncia pod cepelov jeho meca :) Skvely kusok! (9/10)

Kanodžo to kanodžo no neko (2000)

Kratucke, avsak nesmierne krasne. Minimalistickym sposobom opisane krasy zivota, ktore sice casto vedome nevnimame, avsak bez nich by zivot nebol tym cim je. Priam som citil, ako sa pri sledovani vo mne prebudzali jemne pocity a emocie....a to na ploche piatich minut....(10/10)

Spriggan (1998)

Sice som sa nenudil, ale ani nahodou nemozem povedat, ze by som s bavil nejak extra skvelo. Pribeh sa ubara v nie prilis impresivnom klbku napadov, ktore su pozbierane z mnohych anime, a pritom neprichadza ani s jednym povodnym, originalnym napadom. Tak isto je na tom aj hlavny charakter, ktory dokonalo plocho vystihuje typickeho japonskeho hrdinu, bohuzial, postrada akukolvek hlbku a tym padom aj moje sympatie. A slabucky zaver to uz len zaklincuje potleskom prezivsich. Ale aby som len stale nekidal - animacia je pekna a film napriek spominanym slabostiam celkom odsypa. A ak mate chut na nejake scificko, kludne do toho chodte. Skuste vsak Appleseed, alebo Sky blue. To su uz ine triedy. (6/10)