• Krátkometrážní

Tenet (2020)

Obsahuje spoilery: "Nepřemýšlej nad tím. Musíš to prožít!" Strhující audiovizuální podívaná a děj, který jen málokdo pochopí na první zhlédnutí, ale to nevadí, bavit se bude i tak. On totiž příběh je natolik překombinovaný, že je potřeba mít nejméně dva doktoráty k jeho pochopení. A někdy ani to nepomůže. Zjednodušeně tu jde o to, že v budoucnosti vznikne technologie, která dokáže zvrátit tok času. Tu získá Ruský oligarcha Kenneth Branagh, jenž technologii hodlá využít pro zkázu celého světa. Organizace Tenet, která operuje ve stínech naverbuje syna Denzela Washingtona - Johna Davida Washingtona, aby společně zachránili svět a vyřídili Ruského padoucha. John David Washington je tady ironická verze Jamese Bonda a role působí, jako by byla psaná přímo na něj. Robert Pattinson zde zdatně sekunduje v roli parťáka, u kterého si nikdy nejste tak docela jistí, jak moc se mu dá věřit. Osobně mi tady fakt nevadil, ač ho za Stmívání nesnáším. Z Kennetha Branagha coby padoucha jde ta správná hrůza a Elizabeth Debicki je pak taková příjemná ozdoba filmu. Tenet má akci, drive, dobře napsané postavy, ohlušující hudební doprovod a uvěřitelné záběry, které jsou natočené v reálném prostředí s minimem digitálních triků a jsou dech beroucí. Jen tak na to prostě nezapomene, i když v ději se možná ztratíte. - 80%.

Případ mrtvého nebožtíka (2020)

Obsahuje spoilery: "Proklepněte mi je!" Česká parodie, která si utahuje z kriminálek. Nečekejte nic duchaplného, nejvíc mi to připomínalo film Policejní akademie. Nepřišlo mi to ani vulgární ani vyloženě primitivní. Hana Vágnerová a Tereza Srbová jsou plusy tohoto filmu. Jen fakt škoda, že si holky nevjeli do vlasů. Pěkná akční scéna to mohla bejt! Na české poměry asi ta nejlepší parodie, co český filmový průmysl kdy vytvořil. - 60%.

Hlasy (2014)

Obsahuje spoilery: "Hlasy." Ryan Reynolds jako zaměstnanec továrny na vany, který má problém se svými vražednými sklony, halucinacemi a temnou minulostí. Díky tomu může čile rozmlouvat se svým psem Boscem a kocourem Whiskasem, kteří zcela naplňují typické role anděla a ďábla v jeho hlavě. Zpočátku to působí jako přihlouplá romantická komedie, časem se začne vkrádat čím dál víc hororových a vážných prvků,ale film stále zcela neopouští komediální ladění, které je ještě podtrženo závěrečným muzikálovým výstupem, kde je Reynolds veselý a celý v modrém. Popravdě mě moc nenapadá s čím tuhle šílenost vlastně srovnat. ;) Pokud máte rádi Ryana Reynoldse a nevadí vám, sem tam hlava v lednici, tak je to pro Vás. :D Ta scéna, když si osamělá hlava v lednici stěžuje, jak je osamělá a prosí o kamarádku je boží! - 80%.

Vetřelec ³ (1992)

Obsahuje spoilery: "Ripleyová, představte si, co všechno by nás mohl naučit. Je to životní šance! Musíte mi ho dát. Je to exkluzivní exemplář!" Sigourney Weaver ztroskotá v záchranném plavidle na planetě, kde je jen mužská věznice. Ta je pochopitelně plná nadržených vězňů, kteří neviděli ženu několik let. Ripleyová a slintající vesmírná bestie to tam, ale pěkně rozpálí. :D Temné, depresivní a vizuálně ok avšak nejnudnější a nejméně poutavý díl ze všech částí. - 60%.

300: Vzestup říše (2014)

Obsahuje spoilery: "Žene se na nás bouře!" 300: Vzestup říše je příjemné R-ko, které obsahuje mnoho momentů geniálních, ale zároveň mnoho momentů nemastných-neslaných. Nutno taky poznamenat, že Sullivan Stapleton není Gerard Butler, ale to neznamená, že jeho výkon zklame. Ubylo svalů a charisma, ale náhradou budiž sex-appeal Evy Green, která filmu kraluje a přemíra násilí. Jinak na jedničku to sice nemá, ale ani to nijak výrazně nezaostává. Je tu více mluvení a méně akce, ale o to více krve. Dobře se na to dívá a hodina a půl uteče jako voda. To je asi vše k této bezmyšlenkovité komiksové řežbě. - 70%.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Obsahuje spoilery: "Tohle je Sparta!" Zástupy mužů s vyholenou hrudí, oděných pouze do bederních roušek, kovových přilbic, červených plášťů a sandálů v jejíž čele je Gerard Butler. Ten vede 300 udatných Sparťanů k průsmyku, kde si počkají na Peršany a pak bojují tak dlouho, dokud 300 Sparťanů nepadne. Celý film je tedy jen řež. Stylizovaná digitální krev cáká na všechny strany, končetiny létají vzduchem, trupy prošpikované šípy a kopími se svíjejí na zemi. Prostě slast pro každého milovníka válečných/bojových scén. Zack Snydervyniknout obrazům, které vyrážejí dech svou nádherou i brutalitou zároveň. Prostě komiksovka s desetihvězdičkové řady. - 100%.

Vetřelci (1986)

Obsahuje spoilery: "Co teď kurva budeme dělat? Co budeme dělat?" - "Co kdybychom si udělali ohníček a zazpívalyi pár písniček? Co vy na to?" Sigourney Weaver jako Ellen Ripleyová, byla po dlouhých letech nalezena v záchranné lodi a dopravena zpět na Zemi, leč netrvá to dlouho a musí znovu na onu planetu, kde tehdy se svými kolegy našla vetřelčí vajíčka. Planeta totiž byla kolonizována avšak nyní s ní byl přerušen veškerý kontakt a Ripleyová větří návrat slintající vesmírná bestie, tak se tedy vydává na smrtelně nebezpečnou misi: zjistit, co se děje a případně zachránit ty, kteří jsou v nebezpečí. Ridleyho Scotta vystřídal režisér James Cameron, který dokázal své kvality Terminátorem. Na svou dobu tedy úžasné a dokonalé triky. James Cameron si z Terminátora vzal i herce Michaela Biehna, který je zde téměř ve stejné roli jako v Terminátorovi. Ustoupila tady hororová atmosféra, ale přibilo akce, krve, obětí, napětí, hlášek a ve filmu se nám taky prvně ukáže vetřelčí královna. Těžko dnes říct co je lepší, jestli Vetřelec nebo Vetřelci, neboť oba filmy považuji za velice zdařilá díla a netroufám si je porovnávat. - 80%.

Prezident v pořadí (2016) (seriál)

Obsahuje spoilery: "Mí drazí Američané..." Kiefer Sutherland je zpátky. Tentokrát sice nezabíjí teroristy jako Jack Bauer, ale stane se prezidentem USA, když během teroristického útoku zemře většina politické elity USA. Sutherland je totiž prezident v pořadí. To, že je rázem prezident a země je v krizi zaskočí nejen jeho a jeho rodinu, ale i ostatní. A tím začne podívaná plná intrik a politických machinací. Akční sekvence pak vyplňuje brutální Nikita Maggie Q jako agentka FBI Hannah Wells. Maggie Q je přitažlivá ženská a drsňačky jí sedí. Přeci jen nakopala i Bruce Willise, vzpomínáte? ;) Zmínit musím i výkon Zoe McLellan, která zase hraje právničku jako za mlada. No a Michael J. Fox coby ambiciózní státní návladní taky super. Abych to zkrátil, tak herecky tedy skvělé, hlavní postavy do svých rolí perfektně sedí. V jádru jde o napínavý oddechový seriál, který šikovně zkombinoval dramatické momenty s politickými tématy a špetkou humoru a akce. 4* za seriál s originální ústřední zápletkou, který mě chytil od samotného začátku. - 80%.

Vetřelec (1979)

Obsahuje spoilery: "Poslední zpráva z obchodní kosmické lodi Nostromo. Hlásí se třetí důstojník. Ostatní členové posádky jsou mrtví. Náklad i loď jsou zničeny. Dosáhnu hranice asi za šest týdnů. Při troše štěstí mě někdo zachytí. Tady Ripleová, poslední živý člen posádky. To je všechno." Vetřelec patří k těm vzácným filmům, které obsahují plíživou hrůzu, o níž tušíme, že je strašnější, než cokoliv, co si dokážeme představit, ale většinu filmu se někde skrývá. Pravděpodobně za nejbližším rohem. ;) Film funguje skvěle a budete se u něj bát. Hodně se budete bát. A když si budete myslet, že už je konec... No však víte. Konec jen tak nepřijde. Taky se tady zrodila legenda v podobě slintající vesmírná bestie! Plus samozřejmě prdel a kozy Sigourney Weaver, která je zde v roli hlavní hrdinky Ellen Ripleyové. I s odstupen doby, ve které tento film vznikl se jedná o velice zdařilé dílo. Že už to má 41 let je neuvěřitelné. - 80%.