Červený trpaslík - Televize Kryton (1999) (epizoda)

Z učebnice pro scénáristy, jak postavit konverzaci v sitcomu. Takto, přátelé! Skvělý díl. "KRYTON: Už asi víte to o slečně Kochanské. LISTER: (Smutně) Co jako? KRYTON: Vy to nevíte? LISTER: A co nevim? KRYTON: No tu novinu. LISTER: (Už rozladěně) A jakou? KRYTON: Vy jste tu novinu neslyšel? LISTER: A jakou novinu?? KRYTON: Nikdo Vám to neřekl? LISTER: Co mi měl říct? KRYTON: To o slečně Kochanské. LISTER: (Už křičí) Co o slečně Kochanské? KRYTON: To o ní a jejím bývalém klukovi Timovi. LISTER: Co o ní a jejím bývalym klukovi Timovi? KRYTON: (Taktéž už křičí) Nechápu, že to nevíte! LISTER: A co mám vědět?? KRYTON: Nikdo Vám nic neřek`? LISTER: Co mi měl říct!? KRYTON: Je možné, že tu stojíte v blahé nevědomosti o slečně Kochanské a jejím bývalém chlapci Timovi? LISTER: Co nevím o slečně Kochanský a jejím bejvalym chlapci Timovi!? KRYTON: To snad není pravda! LISTER: Co snad není pravda!? KRYTON: Trápí mě, že nikdo neměl odvahu Vám říct tu hroznou, příšernou, děsivou a přímo úděsně odpornou novinu! Já ani nejsem schopen slova. LISTER chytne KRYTONA za zátylek, aby hleděl dolů za zábradlí. LISTER: Krytone, až dolů to je tak sto metrů. Takže mi tu novinu vyklop. KRYTON: No, začala s Timem zase chodit. Dneska večer jdou do důstojnického klubu. Má vycházku pod podmínkou, že bude do deseti doma. LISTER: (Podlomeně) Á, to všechno kvůli těm sprchám, co? KRYTON: Dobře víte, jaký ten Tim je. Neskutečně hezký, vyzařuje šarm, skvělý milenec. A Vy jste jen… Vy. (Zakňučí) To je tak nefér! Musí Vám být hrozně. LISTER: (Naprosto zdrceně) No, teď teda jo. Hergot. KRYTON: Nesete to velmi statečně. Obdivuji Vás. LISTER: Ale vůbec ne. Jsem z toho hotovej. KRYTON: Ale já vím. To byl jen pokus o vtip. Hohohó."

Červený trpaslík - Hololoď (1992) (epizoda)

KRYTON: Ale byla to nádhera, viďte? Jak obětoval svoji kariéru, své sny, všechno pro ženu, kterou miloval. RIMMER: Tak abys věděl, tohle byla nejhorší ubulená limonáda, jakou jsem kdy musel přetrpět. Dokonce to urazilo i mou zadnici, jež se oprudila, neboť chudinka moje malá dřepěla u tak děsného puberťáckého škváru!

Simpsonovi - Málo temný případ (2015) (epizoda)

"Typické. Malí farmáře, kteří svými produkty ničí ještě menší farmáře." Při vší té simpsonovské nastavované mizérii je tahle epizoda více než obstojná. Roztomilé cameo futuramovského Bendera.

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Filmově vyprávěný King umí málokdy vystrašit, neuměl to ani Kubrick (nevadí, k brilantnímu Shining se člověk nevrací proto, aby se bál). Hrůza není k vidění ani ve vkusném pokračování osudů malého Tonyho - a taky to nevadí. Film má odpovídající, lehce rozvláčnou atmosféru (kamera maluje v krásně teplých barvách) a skupina podivných bytostí, vedena charismatickou Rebeccou Ferguson je dostatečně nechutným nepřítelem (King se, jak známo, neostýchá zabíjet i dětské hrdiny). 152 minut je možná trochu moc, ale to nemění nic na tom, že jde o důstojný a sympatický uchopený sequel.

Zaklínač - Zrádce měsíc (2019) (epizoda)

Jedna za změnu Yennefer, jedna za souboj se strigou, i tak mě moc nebavil. Můžete vymyslet jakýkoliv souboj, nic platno, pro mě tohle není Zaklínač.

Zaklínač - Série 1 (2019) (série)

Knihu do ruky, odhlásit z Netflixu. Tudy ne, přátelé..

Zaklínač - Čtyři marky (2019) (epizoda)

Neuvěřitelná nuda s maskami jak z televizní inscenace, s nepřehledným dějem (na obrazovce je jen asi deset postav) Cavill hraje Geralta jako parodii na Arnolda Schwarzeneggera, Marigold, který má skvěle zpívat (uf) a být sympatickým proutníkem je prostě opruz a scénář...Jezdći (hledající Cyri): 'Princezno Cyri. Princezno Cyri. Někde tu musí být. Princezno Cyri.' Cyri, sedící po chvíli u ohne s někým, koho před minutou potkala, filosofuje:Když jsi na útěku, tak přece musíš někam mířit, ne, ale já spíš utíkám od něčeho.' Každá věta v knize je radost, každá věta v seriálu je WTF. Pro mě s velkou pravděpodobností seriál končí, takhle zprasenou adaptaci jsem teda nečekal.

Zaklínač (2019) (seriál)

Je málo případů, kdy jsem měl chut ponořit se do vymyšleného světa a sledovat osudy postav. Podařilo se to profesionálnímu lingvistovi Tolkienovi se svým detailně promyšleným světem, včetně vytvořené historie (Silmarillion), humoristovi Pratchetovi se svou ne-fantasy, plnou společenských postřehů, Martinovi se syrovým vyprávěním evokujícím středověk a Sapkowskému, výtečnému vypravěči, který dokáže měnit styly vyprávění a být ve všech zajímavý a osobitý. Pán prstů se dočkal důstojné adaptace, na maximu možného, s velkým rozpočtem (dohromady téměř 300 mil usd), hvězdným obsazením a atmosférou, odpovídající předloze. Zeměplocha ke kompletnímu zfilmování nevybízí, pár jejich adaptací nenadchne, ale ani neuškodí, jsou to doplnky. Hra o trůny od HBO za předlohou zaostává, ale i tak se jedná o solidní zpracování, také s ohromným rozpočtem (náklady na 1 díl 6-15 mil usd) a s citem pro předlohu. Zaklínač od Netflixu....je totálně mimo. Ze Sapkowského seriál vypreparoval historky, působící tuctově, s lacině působícími kulisami (díl za 10 mil usd??), podivným obsazením (bohužel, včetne hlavních - Geralt, Marigold) a úplně pitomými dialogy. Vrcholem všeho je dabing, za který tvůrci nemůžou, ale je to ten definitvní hřebíček. Vypněte počítač a nakupte 7+1 knih, zážitek je neporovnatelný!

Zlaté časy rádia (1987)

Tenhle film si natočil Allen pro sebe. Nahozené, nenáročné historky týkající se radiového vysílání nejdou Allenovi zdaleka tak dobré (ne všechny jsou povedené, ne všechny jsou vypointované) jako jeho obvykle silné dialogy a pro ty, kteří nemají v lásce hudbu 30.-40. let může být navíc těžké vyslechnout si všechna hudební čísla. To ale bude Allenovi asi jedno a přívětivě naladěnému divákovi také, všechno v tomhle filmu je totiž podřízeno budování atmosféry doby, kdy radio bylo na soumraku jazzového věku králem a samotřejmou součástí života, jako dnes internet a mobilní telefon. Prostě ohlédnutí do dětství do brooklynské čtvrti Rockaway, kde Allen vyrůstal. Kdo má Allena rád, bude mít rád i tenhle film, ostatními si nejsem jistý.

Hra o trůny - Děti (2014) (epizoda)

Notně syrový souboj Ohaře s Brienne (scéna zcela vzdálena knižní předloze) a nové začátky pro některé z postav. Z mnoha scénaristických změn zamrzí ten hlavní důvod Tyrionova vzteku při rozhovoru s otcem - Šae jím původně nebyla.. Nevadí, vzhůru do páté serie!