Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1981)

Pěkně vyprávěný loutkový Robinson s animovanými vsuvkami Adolfa Borna. Odlehčeně, s humorem (v knize je ho pomálu) a s dobře trefeným Postráneckým (až na to věčné Bade, Bade), který je v poměrně krátkém snímku nucen posunovat děj ustavičným mluvením, což vůbec nevadí.. Karel Gott se ovšem k Robinsonovi ani náhodou nehodí.

Hra o trůny - Série 2 (2012) (série)

Lehké spoilery - kdo žije a kdo ne. První serie kopírovala knihu, druhá v lecčem zjednodušuje a mění (téměř u všech postav, nejvíc asi u Daenerys - proč ta změna s Daxosem?) - zjednodušování a osekávání postav mi nevadí, chápu, že v seriálovém formátu by tolik postav jako v knize bylo nepřehledných (Arya v Harrenově), ale změny už trochu ano, nevidím v nich žádný význam (Jon Sníh). Taky jsem zvědav, z jakého materiálu budou vařit scénaristé v dalších sériích, už ted jsme téměř na konci třetí knihy z pěti..

Hra o trůny - Princ ze Zimohradu (2012) (epizoda)

Na Hře o trůny mám nejraději dialogy a politiku. Tohle je díl, který obojího nabízí vrchovatě.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Netrpím předsudky a crossovery mám navíc docela rád. Moje výhrada tedy není fanouškovská, ale čistě divácká. Mě ten souboj Batmana a Supermana přestal zajímat už v první čtvrtině, dokoukla jsem jen proto, že jsem si film natuknul v letadle na sedadle přede mnou. Po Jokerovi druhý film v řadě , který let pocitově prodloužil.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Cruiseovi jsem jeho akčního hrdinu v MI nikdy nevěřil, ale nevadilo mi to, pokud to příliš nepřehnal. V Národu grázlů je ale až příliš často k smíchu. Ovšemže kvituji, že Rebecca Ferguson má sexy nohy.

Hra o trůny - Oheň a krev (2011) (epizoda)

Jakmile se pustí do konverzace Tyron Lannister nebo Varys, jsou dialogy k nedocenění. Po závěrečné katarzi s draky bych chtěl vidět diváka, který by se neposadil k druhé serii.

Joker (2019)

Není to hezká podívaná, taková předpověd revolučního výbuchu v nedotaženém komiksu bez akce. O tu viditelně Phillipsovi nešlo, spíš o Phoenixovo one man show v lehce znekludnující atlosféře. Na mě příliš nepůsobi, ani šokující Jokerův posun, ani blízké a časté záběry Jokerovy provokující tváře, prostě jsem se hlavně nudil.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Nádhera. Hra o trůny by byla skvělé dílko i jako čistý (jakoby) středověký epos, se všemi bitvami, krály a rytíř. Byl by to vynikající politický příběh ve stylu starého Říma, kde se charaktery postav postupně otáčejí s jednorozměrných na mnohovrstevnaté, kde se činy relativizují a kde zrady a intriky vedou děj do nečekaných zatáček, kdyby se to cestou Martin vydal. Byla by to parádní samostatná fantasy s draky, zombiemi a zlem za Zdí. Martin spojil všechno dohromady - a místo Čapkovského dortu vznikl komlexní, emocemi přetékající zážitek. Mě tenhle svět (politika, kabinetní a vedená silou s temnými nelidskýni silami v pozadí) vyloženě baví, i když je nad poměry krutý a pro fiktivní postavy božsky nespravedlivý. Sledování s odstupem umožnuje dávkováním epizod v blocích s pauzami, pokud je toho najednou moc. Ty pauzy jsem vyplnil paralelní četbou Martinovy knihy, která vizuální zpracování zopakuje, prohloubí, významově posune. Pokud bych si měl vybrat knihu nebo seriál, vybral bych jako prioritní knihu, Martin vytváří svět dlouhých zim naprosto přirozeně, s krásnými dialogy a drobnými vodítky, důležitými pro vývoj a pochopení postav, na které film nemá čas.Ale režie, exteriéry, obsazení (s výjimkami) jsou tak povedené, že příjit o seriál by byla velká škoda.

Simpsonovi - Láska po springfieldsku (2008) (epizoda)

Všechny tři odkazy skvělé, u Sex Pistols navíc s očekávaně zdařilou hudební složkou (u Simpsonů pravidlem), včetně "Ever Fallen in Love?" od The Buzzcocks., závěrečné "Taxi to Heaven" z filmu Sid and Nancy (Pray for Rain) a promichané "Neat Neat Neat" od The Damned, se "Saturday Night" od Bay City Rollers (Martin u Jukeboxu).

Prst na spoušti (2016)

Drahé děti." Tato tombola je sponzorována Hnutím na podporu šarii. Allah je veliký." Milí hoši, usmevaví, skromní.A co vic, všichni (konvertita z Britanie, zpívající přichozí ze Saudské Arabie, mistni vousaci), maji ideu. Nenávidí nevěřící, stokrát denně si řeknou Alláh je veliký a hlavně vědí, že vsechno, ale opravdu všechno je v rukou Allaha. I ten džihad a mučednictvi dělají jen proto, ze to tak nejak Allah zaonačil. Nebojuje se za vlast, rodinu (chlapik ze SA opustil malou dceru), svobodu, kdepak, bojuje se za Alláha. Tyhle zakladni poucky islamu jiste vsichni příchozí muslimové do Evropy vymažou z pameti. Protože jinak by to byla strašidelna podívána, to vám řeknu. Bůh je veliký, mili bezvěrci.