Nezlomný (2014)

Po vkusné a přehledné expozici a působivém ztroskotání v oceánu se to padnutím do japonského zajetí přehoupne do úmorné nudy bez špetky invence či zajímavě napsaných postav. Kouká se na to hezky, ale ve skutečnosti je to jen takové válečné melodrama pro čajíčky. Lean, Sturges, Spielberg, Eastwood, Gibson (a teď už i Nolan) ty filmy pro velký kluky umí mnohem líp.

Bosch (2014) (seriál)

Po první sérii jsou dojmy prozatím vlažné, detektivka je to slušná, Harry Bosch (Titus Welliver) je sympaťák a vůbec ta krimi narace s odkazy na jeho pohnutou minulost celkem šlape, ale samotné finále řady mi přišlo poněkud banální, neřku-li odfláklé. Ale neházím předmět doličný do řeky a dávám Connellymu šanci ve druhé sezóně. /// 2. sezóna /// O něco svižnější a stravitelnější než úvodní řada, více témat, více padouchů a více truchlení nad ztrátou bližních. Baví mě to a mám docela slušný hype na další nášup. /// 3. sezóna /// Jo, tak tady už se chytám v plné šíři. Bosch je čím dál tím větší sympaťák a tahle série se pomalu, ale jistě dere na přední příčky mého žánrového žebříčku. /// 4. sezóna /// Čtvrtá série je chuťovečka veliká. Skoro jako by do toho sem tam fušoval David Simon. Ale TU vraždu jim teda jen tak neodpustím.

Bosch - Season 1 (2014) (série)

Tísňové volání (2018)

Tohle byla velká paráda! Napínavé komorní drámo z call centra tísňové linky s perfektně vysoustruženou dějovou stavbou, silným hereckým přednesem a seversky mrazivým twistem. Ideální snímek do letního biografu!

Sicario 2: Soldado (2018)

I bez Villeneuvea, Deakinse a (bohužel předčasně zesnulého) Jóhanssona je to stále neskutečná jízda. A to obzvlášť díky ústřední dvojici Brolin/Del Toro a výtečně napsanému scénáři Taylora Sheridana, který mě opět překvapuje neotřelým přístupem k naraci. Ze začátku to vypadá na šablonovité drama o tom, jak dá americká vláda mexickému kartelu na budku, pak se celý plán několikrát posere a je z toho survival nářez s psychologickým přesahem. Sheridan mě prostě baví a rozhodně bych se nebránil pokračování. Minimálně jeden film by ten Brolin s Del Torem ještě utáhnout mohli.

Psí ostrov (2018)

Teda, to muselo dát příšernou práci… přitom taková blbost, co? Asi tak. Nejslabší a zároveň vizuálně nejvyšperkovanější Anderson.

Mokřina (2014)

Jo, takovouhle krimi laskonku si nechám vždycky líbit. Hezká děvčata, sériový vrah, bezradní detektivové v tísnivých kulisách španělského venkova na počátku 80. let, působivá práce s kamerou… jo, laskonka.

Nepřátelé (2017)

Jímá mě jistá trudnomyslnost. Trudnomyslnost z toho, že nám tenhle snímek tuzemská distribuce zazdila a namísto abychom si tuhle lahůdku užívali na velkém plátně v přítmí kinosálu, jsme odkázáni pouze na omezenou úhlopříčku televizní obrazovky v obývacím pokoji. Hanba vám, distributoři. Plivu vám do tváře a kálím na vaše matky. Takovou ignoraci si Scott Cooper nezasloužil. Ale dost už o tom. Je jasné, že tenhle kus bude v mé výroční topce hodně vysoko. Ultradrsný road trip ze sklonku 19. století, kdy americkou prérii brázdila kdejaká lidská havěť a kde kojoti dávali dobrou noc. Nasnímáno a ozvučeno s naprostou bravurou a citem pro dramatický detail. Christian Bale s robustním knírem je zde králem minimalistického projevu a s přehledem vládne celému filmu. Zbytek příjemně sekunduje, děj odsýpá, stopáž tak akorát, zkrátka filmová laskomina předurčená k opakovaným projekcím.

Jurský svět: Zánik říše (2018)

A jé, tady to šlo střemhlav rovnou do sraček. Kruciš, přitom to po tom svěžím restartu mohla být další pecka. Stačilo v úvodu vypustit mosasaura na širé moře a rozjet hon jak v Čelistech, přičemž Moby Dick by si šel rovnou stoupnout do kouta. Ale kdepak, namísto toho natočíme klasický haunted house monster horor a budem dělat, že to není úplná píčovina. Kterej kretén v Hollywoodu ty nápady schvaluje? Vždyť tohle už je skoro na úrovni těch céčkových hovnařin, na které omylem narazíte o půl druhé ráno v televizním vysílání. Ale dítku se to líbilo a furt je to lepší než Mimoněm do oka, tož asi cajk.

Všechny prachy světa (2017)

Ridley Scott si natočil další umolousanou hovnařinku. Ale ve svém věku už na to má plné právo.