Yellowstone (2018) (seriál)

Taylor Sheridan, Kevin Costner, koně, krávy, medvědi a indiáni. Tahle rodinná sága bude v mé výroční seriálové topce zatraceně vysoko.

Upgrade (2018)

Docela fajn skopičinka s low-cost Tomem Hardym na jedno sfouknutí. Připomnělo mi to takové ty méně ambiciózní projekty, co nám poslední léta servíruje Netflix. Tohle se však z nějakého podivného důvodu zjevuje v oficiální kinodistribuci, což je na jednu stranu dobře, na tu druhou bych tam však mnohem raději viděl třeba tu Garlandovu pecku s Portmankou.

Equalizer 2 (2018)

Menší nálož než posledně, ale furt velká paráda. Koukatelných thrillerů ze staré školy je v kinech jako šafránu, takže za tenhle dík.

BlacKkKlansman (2018)

Skrytá identita II: Kříže v plamenech. Film, který (nejen) afroamerickému etniku vyčaruje široký úsměv na rtech i uznalé pokynutí hlavou a který si z nějakého připochcaného Black Panthera od Marvelu dělá rohožku. Spike Lee je strašnej borec a umí to dát najevo. Takhle se dělají zábavné filmy se seriózním názorem a důrazným poselstvím. Black power! White power! Fuck power!

Vyšší moc (2014)

Prvotřídní bergmanovka pro současné generace.

Utøya, 22. července (2018)

Já nevím, nějak mě to nechytlo. Van Santův tematicky spřízněný Elephant mě před lety sevřel pod krkem a až do závěrečných titulí nepustil. To se tady nestalo. Asi jsem čekal větší peklo (viz Saulův syn), tohle je spíše lehce strojené melodrama bez autorsky důraznějšího tahu na bránu. Uvidíme, jak se s tím ještě letos popere Paul Greengrass. Zatím vše nasvědčuje tomu, že by to mohla být ta pravá trefa do černého.

MEG: Monstrum z hlubin (2018)

We're gonna need a bigger boat. A lot bigger. Kdepak, žraločí revoluce se bohužel nekoná, je to jen další tupoučké béčko (ale bez šťavnatých gore scén, protože přístupnost!), tentokrát s vydatným pomrkáváním na čínské publikum, které tu srágořičku vytáhne do megazisku. Škoda, mohlo z toho být mořské drámo nevídaných proporcí, jenže to by někdo nesměl psát scénář během obědové pauzy a za kamerou by musel sedět někdo zručnější než fušař Turteltaub. Jinak Statham hraje asi podvacáté to samé, takže bída na všech frontách. Čekal jsem MNOHEM větší filmovou rybu, tohle je spíš jen taková direct-to-DVD mřenka.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Další kus poctivého řemesla v akčním žánru a klobouk dolů před Cruisovou fyzičkou, která tu opět dostává slušně zabrat. Líbilo se mi to krapet víc než předchozí Národ grázlů, ale stále to není ani na dohled pomyslnému vrcholu série od Abramse. Největší slabinu vidím v obsazení Henryho Cavilla. On je to takový hezoun, co se spíše hodí na tu odlehčenější akční polohu (viz Krycí jméno U.N.C.L.E.), ale ten záporák mu zoufale nejde. Body k dobru nepřidá ani lehce překombinovaná zápletka, kterou však naštěstí zastiňuje řada dynamikou překypujících frajeřin (bitka na toaletách, auto-moto honička v Paříži, helikoptéry nad Kašmírem). Našlapanější akčňák už letos v kinech asi neuvidíme, takže berte, co je. Tahle mise je pořád setsakra povedená.

Předměstí (1996)

Tohle mi asi tenkrát v nočním filmovém klubu na dvojce uniklo (lahůdky z cyklu "americké nezávislé léto" jsou to nejlepší, co mi televize v pubertě dala), bo jinak si neznalost téhle nenápadné pecky nedovedu vysvětlit. Divadelní inscenace odehraná během jedné noci na růžku u večerky, obsazená živelnými mladými postavami (rozpustilý buran Steve Zahn vede!) a napsaná s takovou lehkostí, že jim ty dialogy nahuštěné "životními moudry" dvacetiletých věříte do posledního slova. Dnes už se takové kousky točí málokdy… a je to škoda. Namísto aby festival v Sundance válcovali noví Linklateři a Smithové, přednost dostávají nemotorná LGBT dramata bez srdíčka. Inu, doba si žádá své.

Borg/McEnroe (2017)

Průměrné sportovní drama se zajímavým, byť již mírně přezrálým obsazením rolí obou ústředních rivalů. Mimo pár vlažnějších náhledů do rodinného zázemí tenistů a legendárního závěrečného duelu ve Wimbledonu toho však moc jiného nenabízí. Což je škoda, bo už to povedené herecké obsazení si vyloženě říkalo o víc.