Vltava v obrazech (2001) (seriál)

Ani zdaleka jsem neviděl všechny díly, ale mnohé z těch, které ukazují údolí Vltavy před výstavbou Orlické přehrady, mne chytly za srdce, a to nejsem z tamního kraje. Utkvělo mi v paměti, jak byl před zatopením zapálen kostel, v němž nechali shořet i neznámé písemné dokumenty. To bylo barbarské, ať už to bylo z nevědomosti či nikoliv. Karel Schwarzenberg říkal, jak bylo údolí Vltavy krásné a měl pravdu. Dnešní přehrada má též své kouzlo a její existence je opodstatněná, ale rozumím i steskům po poetické krajině před jejím zbudováním.

Lajna - Omluva (2021) (epizoda)

Kolegové mají pravdu. Dosavadní nosné téma je Hrouzkova averze vůči slovenskému hokeji. Humor je to často za hranou, ale hrají tu i známé slovenské tváře, což dává vědět, že se jich to nedotklo a asi vědí, kam tím tvůrci míří a co přijde. Já se zatím bavím, byť při některých fórech u lehkého smíchu kroutím hlavou nad jednoduchostí (trapností?) daného vtipu.

Lajna - Borovčík (2021) (epizoda)

"Ty sis nechal na rameno vytetovat Vinnetoua, jo?" :)

Není čas zemřít (2021)

Bond 25. Tak jsme se po dlouhých průtazích zapřičiněných všelijakými okolnostmi, dočkali nového příběhu agenta 007, nebo spíše agenta ve výslužbě. Mé hodnocení musí nutně odrážet celou Craigovu éru, avšak nechci přehodnocovat všechny jeho dosavadní bondovky. Nedostižné je totiž stále Casino Royale. O něco slabší pak je Skyfall a právě Není čas zemřít. Kdybych těmto dvěma dal 4*, musel bych u QoS a Spectre jít na 3*, což bych dělal nerad. Hodnotím tedy nejnovější přírůstek slabšími 5*. Ale nyní k filmu. V komentáři se snažím vyhnout SPOILERům, avšak možná mi nějaký ulítne, tak se mějte na pozoru. Už od úvodní scény je patrné, že trend v dechberoucích scénách pokračuje. Kamera, lokace i aranžmá jsou neskutečné. To vše je podpořeno vynikající hudbou. Hans Zimmerovi jsem zpočátku moc nevěřil, ale poradil si skvěle. Recyklace hudebních motivů z OHMSS včetně Armstrongova We have all the time in the world dokáže fantasticky zahrát jak na nostalgickou, tak i emoční stránku diváka. Hodně mi lahodilo i údernější modifikace ikonického James Bond Theme. Akční scény si tvůrci vyloženě vychutnali. Ať jde o honičky (ty jsou tu opravdu bravurní, zejména ta v Norsku s Toyotou a Defendery, ale též s legendární DB5 v italské Mateře), rvačky či přestřelky. Nalezneme tu sice občas nějaký ten nelogický výstřelek (např. krýt se za mrtvolou proti střelbě ze samopalu), ale ve výsledku to funguje na jedničku. Sekvence v Itálii mají atmosféru jak se sluší a patří. Návrat Felixe Leitera potěšil, neboť to bylo něco, co jsem si vyloženě přál. Jen tedy jeho konec na scéně jsem si představoval poněkud jinak. :-/ To bylo vlastně mé první rozčarování. Ana de Armas coby Paloma byla fajn zpestření snímku, byť o Bondgirl, jak si představujeme, rozhodně nešlo. Na plátně byla chvíli, ale svůj čas využila maximálně. Schůzka Bonda s M sice měla nějaký ten vtip a kouzlo, avšak při znalosti knižních předloh se mi moc nezdála komandérova prostořekost vůči nadřízenému, byť toho času již bývalému. Když došlo na setkání s Blofeldem, dalo se napětí doslova krájet, na čemž měla podíl jak hudba, tak i ztvárnění celé sekvence. Zde přišlo druhé mé rozčarování, které však samotný závěr snímku logicky objasnil (pochopil jsem, proč se stalo, co se stalo, zapadlo vše do konceptu). Ale pojďme dál. Hlavní záporňák Safin a tedy i samotná ústřední zápletka mne zaujala, v dnešní době se zdála i docela na místě a aktuální. Rami Malek sice nepůsobil tak nebezpečným dojmem jako Silva, Klebbová či Goldfinger, byl takovým studeným čumákem, ale nutno uznat, že v tom bylo i jeho určité charisma a nevypočitatelnost. Spekulovalo se o tom, zda nebude nějakou novou verzí Dr. No. Inu, to nebyl, ale trochu mi jej připomínal. Jeho ostrov a blížící se finále nabíralo takové napětí a spád, že jsem postupně začínal tušit, že emotivnímu konci se nevyhneme, ovšem co bude tou sugestivní tečkou, jsem si netroufal odhadnout, byť i závěr, jenž si tvůrci připravili, byl mezi mými myšlenkami. Pozastavím se ještě na okamžik u dalších postav. Nová 007, agentka, rozhodně nenaplnila černé obavy celé řady diváků. Její charakter byl dobře napsaný, s Bondem se skvěle doplňovala a špičkovala. Jsem rovněž spokojen s tím, že na závěrečnou akci šla s ním, což mi lehce připomnělo časy Conneryho, Lazenbyho a Moorea, kteří rovněž finální zúčtování nekonali na vlastní pěst a měli s sebou komando (zde tedy jen duo, ale pořád lepší než one-man action a lá Brosnan, kterého mám jinak coby Bonda též velmi rád). Od Skyfallu nám známý Q se ve své roli zabydlel a doufám, že i s novým představitelem Bonda setrvá ve své roli. Takto si v současné době agentova zbrojíře představuji. Mallory alias M je více než důstojným nástupcem všech herců, kteří se této role zhostili a taktéž věřím, že u role ještě zůstane. Moneypenny potěšila podobně jako v předešlých snímcích. Blofeld - zde možná během své chviličky děsivější než v celém snímku Spectre. Madeleine Swann se mi zalíbila. Hodně mi připomíná Tracy z OHMSS, což byl asi i záměr tvůrců. Mathilde - roztomilá. Vychytávky se nám opět dostávají na scénu, ale drží se docela střídmých parametrů, což vítám. Potěšil návrat DB5 se všemi možnými udělátky. Úvodní píseň po první projekci za mě asi nejslabší ze všech, avšak po druhém promítání a předchozím naposlouchání spolu s ostatními písněmi z bondovek, považuji i tuhle za velmi zdařilou. Odkazy na starší bondovky či svět kolem 007 se tento film vyznamenal! Portréty bývalých M hodně potěší nejednoho fanouška a závěrečná scéna s četbou z knihy, kde je citován úryvek z Flemingova románu Žiješ jenom dvakrát, je pro znalé opravdovou emocionální tečkou. Nechci spoilerovat, takže jen podotknu, že závěr filmu je natolik jiný, než jsme v sérii zvyklí a toliko působivý, že stále ještě nevím, jak s ním naložit a co přesně si o něm mám myslet. Jisté je jedno. Do historie kinematografie a bondovského vesmíru se zapíše nesmazatelně a v hlavě (možná i žaludku) bude divákům ještě pěkně dlouho ležet. :) James Bond Daniel Craig: Tak nám skončila jedna dlouhá éra. Další film už nám Craig do série nepřidá, štafetu převezme někdo jiný. Kdo ví, jakým směrem se budou příběhy 007 v budoucnu ubírat.. Daniel Craig přinesl Bonda, jenž dal vzpomenout na charakterové rysy, které postavě vtiskl její stvořitel. Craigův Bond byl zranitelný, uměl se zamilovat, přemýšlet, vzpomínat a prožívat. Vše, co jsem teď vypsal, se v Není čas zemřít dvakrát podtrhlo a ukončilo 15 leté působení komandéra Daniela Craiga. Závěrečné shrnutí: Slabších 5*, obecně převládá spokojenost, byť s výhradami. Ještě se mi však nestalo, abych byl u sledování některé bondovky v takovém napětí po celou dobu. Skvělé herecké představení i celkové zpracování, hudebně neskutečně silné i díky recyklaci motivů. V zásadě jde spolu se Spectre o takový remake OHMSS naruby. :) P.S. Přemýšlím a tento dojem jsem měl hned po zhlédnutí v kině: zatímco conneryovky (ale i OHMSS, některé moorovky a brosnanovky) si s chutí pouštím stále dokola, v případě Craiga, kterého řadím mezi trojici nejlepších Bondů vůbec, si nejraději vždy zopakuji pouze Casino Royale. Skyfall se mi jaksi okoukal, QoS a Spectre mi stačí jednou za čas a Není čas zemřít? Uvidíme... :) Kdo vydrží do konce titulků, dozví se, zda JAMES BOND WILL RETURN. :)

Lajna - Nová lajna (2021) (epizoda)

Na rozjezd to nebylo špatné. Jsou tu témata, která vypadají slibně, upoutávky také lákají na fajn podívanou. Některé vtípky tu byly slabší, např. na první zhlédnutí kritika Slováků a slovenského hokeje mě moc nerozesmála: jasně, Slavia a Poprad je rozdíl, stejně jako naše nejlepší ligy jsou kvalitou jinde, ale zde to bylo už moc přemrštěné. Snad se ale 3. sérii bude dařit. Luboš Hrouzek si to zaslouží. :)

Honba za klenotem Nilu (1985)

Jako jednohubka je to dobré, ale ve srovnání s prvním dílem tomu chybí jakési to těžko definovatelné kouzlo.

Bláznovo zlato (2008)

Bláznovo zlato považuji spíše za takovou jednohubku aneb znovu bych si to už asi nepustil. Některé scény sice potěšily, podobně jako herecký projev Matthew McConaugheyho, avšak výsledný dojem ty 3* nepřesáhne.