Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Neříkám, že byl čtvrtý díl po celou dobu zábavný, že bych jej sledoval přikován do sedačky, ale rozhodně na mě působil lepším dojmem, než film předešlý. S blížícím se koncem je patrno, že začíná jít do tuhého a tento tísnivý pocit je dobrým předpokladem pro další snímky. Velké plus Ohnivého poháru je zobrazení lorda Voldemorta v celé jeho "kráse".

Sněženky a machři (1982)

Film, z něhož mnohé hlášky již dávno zlidověly a sám se již dá považovat za klasický snímek. Já jej však poprvé viděl až nyní a bavil mě. Brzobohatý s Freimanovou byli skvělí a pobavilo i obsazení dalších rolí. V lecčem je sice příbeh šablonovitý a není prost klišé, ale ve výsledku to nevadí. Zejména závěr, jenž nelze považovat za obligátní happyend, jenž ke komediím obdobného ražení patří, činí tento počin zajímavějším. Na pokračování po letech jsem se chtěl původně vrhnout záhy, avšak po přečtení komentářů ztrácím odhodlání tak učinit.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Inu, na to, jak nemám v oblibě fantasy, jsem se po prvních dvou dílech na další pokračování těšil. Neříkám, že jsem byl ve finále zklamaný, ale příběhově mě tento počin příliš neoslnil. Neodehrálo se tu nic natolik zajímavého, abych si Vězně z Azkabanu uchoval v paměti na delší čas a připočtu-li k tomu ještě tentokrát obzvlášť nezáživný úvod (dokud se opět nedostal do Bradavic), vyjde mi to celé na 3*.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Druhý díl Harryho Pottera není o nic slabší než jednička. Opět jsem se z celé stopáže nenudil ani na okamžik, spíše mne jen nezaujal úplný úvod, ale již během cesty do Bradavic jsem se opět stal patřičně pozorným divákem a s chutí jsem konzumoval vše, co Tajemná komnata přinesla. Tento díl je o stupínek temnější, ponurejší, též atmosferičtější a s blížícím se koncem rovněž správně působivý skrze rozuzlení i celkové (opět brilantní) zpracování. Uvidím, co přinese další příběh...

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Harrymu Potterovi jsem se doposud zdárně vyhýbal jako čert kříži. Proč? Skrze předsudky, nezájem o žánr, apatii vůči tematice a averzi k obří popularitě této ságy. Nyní však asi dozrál čas, abych vše výše uvedené odhodil a utvořil si názor na Harryho z autopsie. Dá se říci, že až na naprostý zlomek času z celkové (velkorysé) stopáže jsem se nenudil a sledoval film s patřičným zaujetím. Pochválit musím hudbu, aranžmá scén, zápletku a námět, ale zejména samotný svět, který Rowlingová vytvořila a tvůrci snímku mistrovsky přenesli na plátno. Děj prvního dílu je záživný a skvěle uvozuje diváka do prostředí kouzel, magie, tajuplnosti, dobra i zla a Bradavic. Uvidím, jak se mi budou líbit další příběhy.

Pretty Woman (1990)

Klasika a kultovní záležitost, kterou jsem se chystal vidět již několikrát, ale vždy tomu bylo nějak zamezeno skrze (řekněme) vis maior. Tudíž premiéru jsem si odbyl až nyní, na Vánoce 2019. Výsledek? Paráda. Bavil jsem se od začátku do konce a to nejen díky samotnému námětu, ale též pro skvělé herecké představení, hudbu a dílčí komické i romantické situace. Právem se jedná o legendární počin.

Malý unavený Joe (1972)

Spencer a Hill v době své největší slávy i formy. Westerny těmto dvěma komikům slušely a tak není divu, že tento počin patří k tomu nejlepšímu, v čem hráli. Ale pozor, skvělí byli i v celé řadě dalších snímků, byť humor je založen pořád na tom samém.

Vladimír Menšík nonstop (2005) (pořad)

Menšík prostě uměl. V této kompilaci navíc pobaví i další hvězdy, např. W. Matuška či M. Kopecký.

Teorie velkého třesku - Stockholmský syndrom (2019) (epizoda)

Ano. Takhle by měl končit seriál, který se stal legendou již během své první, druhé sezóny. Pominu výkyvy kvality dílů v druhé půlce sitcomu, protože udržet laťku v nadprůměru dokázala snad jen MASH. Tato epizoda, plně navazující na předešlou, úžasně uzavírá 12 let příběhů partičky přátel sestavené kolem geniálního, leč podivínského či autistického Sheldona Coopera. Jako tečka za TBBT to nemohlo proběhnout lépe. Snad až na Raje se každý dočkal svého vytouženého a poslední Sheldonův proslov musí dojmout každého fanouška seriálu. Krásný tok emocí a jistý pocit prázdnoty z toho, že jednomu z nejlepších sitcomů odklepla poslední klapka, provází diváka u závěrečné scény i titulků.

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Skvělá oddechovka, která mi dala více, než jsem očekával. Původní snímek neznám, tudíž nemohu srovnávat a směle se mohu pustit do chvály tohoto pojetí. Námět je sám o sobě slušný a správně namíchaný žánrem sci-fi, resp. fantasy, akční a dobrodružné komedie. Prostor pro nudu tu není a byť je mnohá akce velmi ulítlá, což však v obdobně koncipovaném počinu neškodí, dokáže značně pobavit i díky hercům v hlavních rolích. Dwayne Johnson zaujal možná nejvíce. Těším se na Další level.