Lajna - Stanley cup (2019) (epizoda)

Zatím nejslabší díl druhé sezóny. Příliš mnoho snů, žalostně málo vtipných momentů. Ale když už tam nějaký ten vtípek byl, stál za to.

Joker (2019)

Nejsem fanouškem komiksů a ani nějak zvlášť nehltám Batmana. Přesto vím, že postavu Jokera v minulosti ztvárnil například Jack Nicholson, Jared Leto či nezapomenutelný Heath Ledger. Na podání Joaquina Phoenixe jsem se těšil, protože o jeho hereckých kvalitách není třeba se přít. A tušil jsem, že tohle bude parádní záležitost., jež bude mít blízko i k psychologickému thrilleru. Nemýlil jsem se. Skvělé herecké představení, Phoenix si dle mého letos zaslouží Oscara, výtečně vybudovaná a houstnoucí atmosféra, proměna šikanovaného zkrachovalého komedianta v šíleného zločince, napojení na příběh Bruce Waynea,... to vše si budu z Phillipsova filmu pamatovat. Ač nejsem zastáncem neustálého natahování a nadstavování, Joker by si druhý díl snad i zasloužil.

Poklad z půdy (2018) (pořad)

Jan Rosák moderovat umí. Víc dokazovat nemusí. Pořad je svoji náplní vcelku zajímavý a když už nemáte večer nic lepšího na práci, Poklad z půdy nemusí být tou nejhorší volbou. Hodnotím po epizodě, kde se dražil obraz Blažíčka a kde paní hodlala nabídnout vázu s odhadem na 5000 Kč, ale před starožitníky ji rozbila. A ano, zasmál jsem se cizímu neštěstí. Jsem totiž také jen člověk. :)

Modrá krev - Mensdorffové-Pouilly (2019) (epizoda)

Jako Boskovičák jsem tento díl prostě vidět musel. Záběry na náš zámek či hrad potěší, Huga M.P. si rád vyslechnu a seznámit se s více či méně známými osudy tohoto šlechtického rodu, není od věci. František Kinský coby moderátor pořadu mne mile překvapil.

Moskevské nebe (1944)

Na rok 1944 je to solidní podívaná. Zestárla, o tom není pochyb, ale při určité shovívavosti dokáže svým způsobem zabavit i dnes.

Strom v srdci (2008) (TV film)

Působivý příběh, v němž mi prakticky vše sedlo do aktuální nálady. Klidně bych si tento snímek ještě někdy zopakoval. Stopáž ideální, takže prostor pro nudu tu není, emocí je zde tak akorát a příliš se netlačilo na pilu, tudíž milé 4* mohu s čistým svědomím dát.

Zlatá horečka na Klondiku (1979)

Příjemná, dobrodružná záležitost z lákavého prostředí Aljašky a doby zlaté horečky. Lehce nadprůměrný počin, který bych v dobách svého dětství dozajista ocenil o mnoho více, než při prvním sledování v aktuálním věku.

Terminátor: Temný osud (2019)

Začněme trochu zeširoka. Terminátor 1, který to celé začal, je kultovní záležitostí, která definovala celou tuto sérii a de facto i odnož svého žánru. Druhý díl vnesl do ovlivňování temné budoucnosti i špetku humoru a posunul vše započaté o několik úrovní výš. Po letité pauze přišel Terminátor 3, který rozhodně nebyl blbý a je možná trochu škoda, že jej současný Temný osud zcela ignoruje, neboť obsahoval několik scén, které si divák pamatuje i po letech. T3 se dá označit za rozhodně nejvtipnější díl celé série. Čtyřku jsem pro jistotu nesledoval, neboť tam nehrál Arnold (znám pouze některé dílčí scény) a Terminator Genisys mě jaksi neoslovil. Nedokázal mě vtáhnout do děje, patřičně pobavit a ani nadchnout a tak po letech jediné, co si z něj pamatuji, jsou scény, které kopírovaly jedničku a pak těch několik gigantických pasáží, co jsou známy z trailerů. A TERMINÁTOR: TEMNÝ OSUD? Ten se nese v duchu prvních dvou dílů a je tak pro mě rozhodně nejpovedenějším pokračováním od dob dvojky či trojky (kterou opravdu nezavrhuji). Už úvodní záběry vycházející z T2 mi navodily velmi příjemný a nostalgický pocit. Scéna z roku 1998 byla příjemně nepříjemným překvapením a ve své podstatě připravila půdu pro příběh tohoto pokračování, které se nese - podobně jako T2 - ve strhujícím tempu. Děj je přímočarý, nikdo a nic jej zbytečně nekomplikuje, což je fajn. Jde tu o napětí, kterého je dostatek (byť je snad každému předem jasné, jak to musí skončit), o zdařilou akci a o skvělého záporného stroje, jenž je hlavním hrdinům neustále v patách. Chválím jak akční scény, z nichž mohu pochválit jak naháněčku na dálnici s náklaďákem, tak první setkání Sarah Connor s Dani a Grace či velké finále. Návrat Lindy Hamilton potěšil nadmíru, protože pouze ona je tou jedinou a pravou Sárou Connorovou. Arnold Schwarzenegger tu má prostoru méně, což by se mohlo zdát jako škoda, ale upřímně - dokud se na scéně neobjeví, je děj natolik našlapaný, že jsem jej ani výrazně nepostrádal. Svoji následnou přítomností pak už tak dobrý snímek okořenil ještě víc. Vedle samotného příběhu musím pochválit také herecké výkony všech zúčastněných v hlavních rolích. Pokud jde o záporného terminátora Rev-9, tak smekám před invencí tvůrců. Jde opravdu o důstojného padoucha po takřka nepřekonatelném T-1000. Proti oběma právě zmíněným strojům byl TX z T3 slabým čajíčkem. Jalovým odvarem byl i proti Arnoldově zabijákovi z prvního filmu. Ať už je nový terminátor Rev-9 sebelepší, tak stejně musím uznat, že T-1000 ve mně dodnes zanechává dojem nebezpečnějšího a zákeřnějšího vraždícího stroje. Konečně má však - opakuji se - důstojného nástupce. Co mi možná lehce vadilo, ale bez větších problémů jsem to přijal, bylo snad až příliš velké polidštění Arnoldova terminátora a dále pak scéna pod vodou. Nové postavy - Grace a Dani - byly rozhodně příjemným stavebním prvkem tohoto příběhu a opět lehce posunuly hranice této série dál. Krátké záběry z temné budoucnosti mě rovněž velice bavily a výsledný, pětihvězdičkový dojem, na němž má svůj podíl také kino projekce (co si budeme nalhávat, v kině to má jiné grády), pak zcela potvrdila dokonalá a ikonická, úderná znělka. Tada ta tada.. tada ta tada... Zkrátka to pravé a kultovní "bouchání ponurého osudu lidského pokolení na vrata přítomnosti".

Lajna - Zářez (2019) (epizoda)

Mučení zeber pobavilo. Lepší díl v rámci druhé série.