Havel (2020)

Popravdě to byl mnohem menší kýč a mnohem střízlivější glorifikace, než jsem očekával.. Scénaristicky i režijně je to vymazlené a sympaticky to má snahu překračovat první plán suchopárné biografie. A dost cením i to, že tvůrci nemají absolutně žádnou snahu divákovi něco vysvětlovat (představovat postavy, zasazovat události do kontextu) a tak nějak předpokládají, že divák není ignorant a ví co se na plátně zrovna děje.. I ten Dvořák v hlavní roli nakonec není jen efektní karikatura (jak se to jevilo z trailerů).. Čistě filmařsky je to vlastně překvapivě kvalitní filmařina.. Že mě ten příběh, jako takový, vlastně moc nebavil, to je věc druhá..

Drsňák (2001)

No.. Tak nám skonal osobitý podivín Kim-Ki-Duk a já musím dohánět co jsem nestihnul nakoukat za jeho života.. RIP.. Drsňáka bych asi řadil mezi ty lepší (nadprůměrné) Kimkidukoviny, protože je syrový, příjemně nečitelný, nedoslovný a až podvratně morálně vyšinutý (čemuž mám tendenci tak nějak z principu fandit)..

Tlusťoch (2020)

Celej ten koncept civilního bad-ass Santy, v tak trochu fargovském světě, který jej bere jako kouzelnou bytost s.r.o. , je bezesporu neotřelý a na první dobrou chytlavý.. Blbý je, že jen z dobrého nápadu se výbornej a zábavnej film neuvaří..

Charlotte for Ever (1986)

Jó, takovýhle film by už dnes nejspíš neprošel.. a jestli náhodou jo, tak by po premiéře Charlottu odvezla sociálka a Gainsbourga by nadosmrti média vláčely bahnem.... Narcisistní erupce Serge Gainsbourga. Serge je velkej, volnomyšlenkářskej umělec/básník/milovník a jako velkej umělec/básník/milovník se ve své režii melancholicky prochází svým rozlehlým bytem za doprovodu své hudby. Serge se odhaluje, Serge svádí i trápí lolitky, Serge snoplí bubliny, hovoří vzletně klidně i o sraní bez smradu. Serge chčije, grcá, Serge bréčíí, Serge má moudrej citát pro každou situaci.. A hlavně, Serge dává na odiv lemon-incestní vztah se svou dcerou a tváří se u toho jako, že koho to pobuřuje, ten je pokrytec a přizdisráč.. A víte co? Ono to nějak funguje. Asi proto, že je to sice póza, ale póza naprosto uvěřitelná a autentická.. Kdejaký psychoanalytik by se v takové záplavě materiálů mohl rochnit celé roky.. Není to superzábavné, ale má to atmosféru, je to rozkošně provokativní, nedoslovné, nápadité.. Mladá Charlotte je zde svému otci naprosto rovnocennou partnerkou a komplicem... https://www.youtube.com/watch?v=-vR0jpfOW94 EDIT: Jo.. Nakonec se k tomu opakovaně vracím a vlastně mě to fascinuje, tak tam dokopnu plný kotel rudých hvězd..

Múza (1999)

Místy lehce vtipná, ale většinou spíš zoufalá reklama na Universal studios..

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Hrozná břečka.. Od totálně mimoidního castingu, až po formu která neví jestli chce být přiblblou akční fantasy, nebo surovou rádobyrealistickou "historickou" drámou ... Scott by pro dobro všech už neměl nic točit..

Zabít Reagana (2016) (TV film)

Atentát na Reagana je jedním z mých oblíbených momentů historie kdy popkultura (či její fragment) přímo zasáhly do světového dění.. Proto je docela škoda, že tahle rekonstrukce je tak hrozně televizní, suchopárná a místy až pitomě doslovná (pasáže kdy Hinckley jakože skrz dopisy polopatě divákovi objasňuje své posedlosti).. Na druhou stranu docela zajímavě je vykreslený vztah Ronalda a Nancy..

Mistrovská úroveň (2020)

Za mě je to dost otravné, v zásadě nenápadité a více únavné než nakopávající... Z těch časosmyčkových filmů se tady tomu koncepčně (ikdyž po svém) nejvíce blíží asi jeden díl Hvězdné brány.. a ten je minimálně 2x tak zábavný.. Takže smůla, Boss level vůbec není boss..

Showgirls (1995)

No jo.. je to rozkošně pitomoučké a je znát, že místy film dělali spíš pošahaní choreografové než Verhoven jako takový.. Ale nakonec do toho dokázal prvky svého rukopisu vpašovat a tak to ve výsledku není zdaleka takový průser jak se o tom filmu traduje (jakože jeden z nejhorších všech dob, ani náhodou)..

Území mrazu (2013)

Neurážející ale tuctová kriminálka kterou tahá nad hladinu snad jen atraktivní prostředí a značka "podle skutečných událostí"