• Romantický

Než se rozední (1958)

Skvelý pohľad do ženskej duše a vnímania materstva. Milujem filmy, kde je potlačené vizuálno a naopak silný dôraz na slovo. Emočne veľmi silné.

Nejdelší jízda (2015)

No dobre. Klasický americký sentiment, miestami zúfalé texty, áááále čo, niekedy človek skrátka potrebuje veriť v svetlé zajtrašky a žili večne až kým neumreli... :)

Teorie tygra (2016)

Skvelá česká roadmovie. Herecký koncert Jiřího Bartošku. Láskavý humor, vynikajúci scenár. V jeden momemt mi síce trochu vadila prehrávajúca Vilhelmová, ale suma sumár výborný film o partnerstve, vlastných snoch a živote vôbec. Ja som však optimista a verím v obohacujúci partnerský život pri zachovaní nevyhnutnej dávky slobody toho druhého ;)

Letní lásky (2014)

Po brazílskom filme "On je taký pekný" ďalší príjemný film o dospievaní, tentokrát v severskom podaní. O jeho trápeniach, radostiach, výzvach a niekedy až príliš tvrdých lekciách. Nenásilné, prirodzené, skrátka to musíte vidieť.

Kobry a užovky (2015)

Po dlhej dobe česká produkcia, ktorá ma skutočne dostala. Prušinovský úspešne prelomil vlnu normalizačnej a vojnovej tématiky a vrhol sa na problematiku, ktorá je pálčivá v súčasnosti a trápi nejedného z nás. A hurááááá, konečne vidno aj niekoho iného než Trojana, Geislerovú alebo Vilhelmovú. Film je výborným zamyslením sa nad tým, čo je v živote skutočne podstatné. Je osobný prospech za cenu "ľudských obetí" skutočne to, čo nám prinesie vytúžený pocit uspokojenia a sebarealizácie. Nebude sa ozývať niekde ten vnútorný hlas, ktorý sa s naliehavou nástojčivosťou bude domáhať pozornosti, aj keď ho naše racio vždy zadupe a nepríde raz čas, keď sa z tohto všetkého budeme chcieť kajať, vyplakať, vrátiť čas späť alebo nepôjde to? Lebo tí, ktorým sme ublížili, využili, znevážili, tu už nebudú alebo nenájdu v sebe veľkosť a silu nám odpustiť? Je toto skutočne to ľudské šťastie, po ktorom túžime? Zaujímavý podnet na zamyslenie...

Kalvárie (2014)

Každý nesie svoj vlastný kríž. Veľmi silná výpoveď o kríze viery súčasného moderného človeka a zároveň hľadaní cesty k ľudskosti. Výborné herecké výkony, nádherný génius loci, skvelá hudba, mimoriadne dialógy. Akoby cely čas nešlo o veľa a zároveň o všetko ... Tak ako v živote.

Barneyho ženy (2010)

Tak toto som nedala a zmazala po 10 minútach. Giamatti ma neskutočne iritoval, takže som sa bohužiaľ neprepracovala ani k Dustinovi, ani k Rosamunde. Škoda.

Pět žen (2011) (TV film)

Aktuálna téma, ktorej hlavným ťahákom je zrejme len celebritný rukopis. Výsledok na mna pôsobil skôr seriálovým dojmom. Vyplnil jeden večer ale nezanechal výraznejšiu emóciu. Osviežením bol príbeh v podaní Patricie Clarkson, inak dosť prvoplánové spracovanie s jasne predvidatelnym priebehom.

Kříž cti (2012)

A to som myslela, že po Kukuške a Mandarinkách ma proste na túto tému už žiadny iný film nedostane a predsa! Skvelý film o tom, že celoživotné priateľstvo sa môže zrodiť za tých najnepravdepodobnejších okolností. Presne takéto filmy milujem, s minimálnou výpravou, vystavané na silných konverzačných zvratoch a vynikajúcich hereckých výkonoch. Silné, ľudské, nadčasové!

Whiplash (2014)

Jednoducho skvelé! Srhujúci výkon Simmonsa, ktorý si oprávnene za rolu despotického Fletchera odniesol v roku 2015 snáď všetky filmové ocenenia. Dychberúci, miestami šialený, nielen filmový, ale najmä hudobný zážitok, ktorý prinúti milovať jazz aj tých najväčších odporcov tohto hudobného žánru. Takže, hor sa na A - - - - - po soundtrack ;)