Závan smrti (2007)

Průměrná komorní videoduchařinka a la HNĚV DUŠÍ. I Jacobs se opírá o pěknou kameru pomáhající si studenými filtry a dobrou atmosféru a navíc tu má herce, na které se dobře kouká a dokonce trochu romantiky, k níž námět o dvou rozdílných uvíznuvších lidech svádí. Jenže napětí buduje samými provařenými postupy a jakmile ukáže mrtvé, jde to do háje, nemluvě o tom, že pointa nijak nepřekvapí. A těch 113 minut (nevím, kde se tu vzalo 87) je opravdu hodně.

Železní andělé 2 (1988)

Představitelé Železných andělů zůstávají (plus jejich řady v závěru dočasně rozšíří rovněž velmi atraktivní Karen) stejně jako scénáristka a režisérka v jedné osobě, ale jinak je dvojka výrazně lepší než jednička. Ještě první půlka filmu je o ničem, ale v té druhé získá zápletka ty správné hongkongsky fatální rozměry a připomene KULKU V HLAVĚ, kde se taky záporák vyklubal z přítele posedlého mocí. Navíc má film ramboidní finále, ve kterém nechybí ani scéna, jak hrdina pronásledovaný vojenskou jednotkou džunglí zlikviduje jednoho vojáka po druhém a konec je nádherně hongkongsky přepatetizovaný.

Posel smrti (1988)

Předposlední spolupráce Thompsona s Bronsonem se narozdíl od ostatních nenese v akčním, ale v kriminálním duchu a té flintičky, co drží na obalu videokazety, se Bronson chopí jen asi na půl minuty a ani s ní nikoho nezastřelí (a ten výbuch na coveru je jediný ve filmu). Není to nejhorší, chvílemi je to i mírně napínavé jak podezřelí narůstají geometrickou řadou, ale z toho co jsem od Thompsona/Bronsona viděl je to zatím nejslabší.

Rowan Atkinson živě (1992) (TV film)

Hodinový záznam deseti scének, se kterými Atkinson vystupoval během 80. let na divadle a jejichž spoluautorem byl stejně jako u těch beanovských Richard Curtis, britské scénáristické zlato. Nejčastějším tématem se zdá být náboženství, do kterého se tvrdě tepe a připlete se sem i beanovská scénka z kostela. Úvodní scénka z pekla, kde Atkinson ztvárňuje ďábla jako žoviálního manažera, lekce jak se (ne)chovat na první schůzce a lekce shakespearovského herectví jsou za plný počet a i zbytek má svoje chvilky (kněz, co neví, co je felace, divadelní ceny). Záznam režíroval režisér mé oblíbené komedie A TAK JSEM SI VZAL ŘEZNICI.

Žabí teror (1988)

Jen bych doplnil Limu a dodal, že ona obskurní společnost se jmenovala LARS a dále vydala třeba KUKUŘIČNÉ DĚTI, SLIMÁKY nebo V PASTI. Za geniální žabí námět (i když zápletka s antihrdinou zachráněným z křesla a poslaným s implantovanou bombou proti jeho vůli na misi do nebezpečné zóny těžce vykrádá ÚTĚK Z N.Y.) a VHS cover, ucházející masky a množství atraktivních slečen dávám tu jednu hvězdu, ale jinak je post-katastrofický ŽABÍ TEROR katastrofa. Sice to není tak trapné jako tromárny, ale je to přibližně stejně nudné a neakční. Defacto je tu jen jedna větší akce a sice podprůměrná honička dvou futuristických vozítek na konci, jinak se tvůrci zaměřili na humor, ale nějak zapomněli být vtipní. Film se dočkal pokračování ŽABÍ MĚSTO II (1993), kde si Sama Hella zahrál Robert Z´dar, TOAD WARRIOR (1996) a MAX HELL COMES TO FROGTOWN (2002).

Outland (1981)

Sci-fi variace na western V PRAVÉ POLEDNE přenášející spravedlivý osamocený boj jednoho proti přesile z Divokého Západu do vesmíru může překvapit příjemnou civilností, ale zároveň se divák neubrání otázce proč. Co z toho, když z žánru vytěží jen pár pěkných úmrtí (dekomprese) a nadmíru efektní finále? Krom toho filmu hodně dává tradičně dobrý Connery a výborná výprava, nad kterou musí (nejen) každý sci-fista zaslintat. Přesto OUTLAND ani dnes neurazí a svého času dokonce přihrál Hyamsovi režii pokračování 2001: VESMÍRNÉ ODYSSEY.

Sejmi je všechny (2007)

Akční groteska, která se nezatěžuje příběhem a pere do vás jednu nápaditou přestřelku a přiblblou hlášku za druhou. Což je stejně sympatické jako Davisův zbrojní fetiš - ze zbraní se nejen střílí, ale také jsou demontovány a smontovávány, používány k mučení či ustřelení pupeční šňůry a v neposlední řadě se toho o nich hodně namluví. Jen by nemusel tak prasit akci střihem, taky jeho humor mě míjí a touha být maximálně cool je trochu otravná. Slušná fandovská jednohubka a ideální mejdanový film.

Moucha (1986)

"I'm saying I'm an insect who dreamt he was a man and loved it. But now the dream is over... and the insect is awake." Sugestivní komorní sci-fi horor pro tři herce a jednu místnost, s námětem jako ze starého superhrdinského komiksu, zpracovaným ale velmi civilně a hororově. Nehoda v laboratoři odstartuje zpočátku znepokojivou a vzápětí děsivou fyzickou i psychickou transformaci-deformaci vědce skvěle zahraného Jeffem Goldblumem, při níž není nouze zejména o maskérské chuťovky (opice naruby, zlomená ruka při páce, postupná Brundleova proměna zahrnující odpadávání různých částí těla, blitinka) a černý humor. Škoda, že vypadla scéna v níž Brundle teleportuje zároveň kočku a opici a vzniklého mutanta ubije trubkou. Na rok 2008 se prý podle filmu chystá opera.

Želvy Ninja (2007)

Tak tahle jsem si návrat legendy nepředstavoval. Což o to, úžasňácká animace je fajn a oceňuju, že se neremakuje ale navazuje, ale jak po akční tak po příběhové stránce je to dost chabé. Místo aby šly želvy z akce do akce, tak se mezi sebou hádají a Trhače a jeho partu nahradil tragicky slabý záporák a nezajímavá monstra. Pár pěkných záběrů, vychytávek a hlášek, toť vše.

Vracenky (1990)

Dětství ve stínu výroby Stalinova pomníku. Výborný film o vážných věcech odehrávajících se na pozadí klukovin jednoho sígra s dobrým srdcem (skvělý Jan Morávek), který neprávem zapadl.