Demolition Man (1993)

"Toho budeš litovat do konce svýho života. Obě dvě vteřiny." Lahůdkový mix sci-fi komedie a parodie akčních filmů, narozdíl od rozpačitého guláše POSLEDNÍ AKČNÍ HRDINA ze stejného roku téměř perfektně zvládnutý. Tvůrci nahodili originální vizi dokonalé a dokonale pokrytecké, vykastrované a nudné politicky korektní společnosti, aby na ní s kouzelnou drzostí, cynismem a vtipem obhájili náš současný "dekadentní" nezdravý konzumní způsob života. Na což ještě naroubovali akční parodii důvtipně si utahující ze všech možných žánrových klišé a přitom fungující i jako poctivý řadový akční film. Tedy až na akční scény, které sice dostojí geniálnímu názvu (jsou zdemolovány tři budovy a mnoho dalšího) a ústřednímu tématu střetu minulosti a budoucnosti (souboj v muzeu, honička futuristického auta s veteránem), ale v podobném filmu by člověk čekal něco bombastičtějšího. Sly je ve formě a pro ramboidní roli naprosto ideální a ještě mnohem vtipněji než v TANGO A CASH účtuje se svou image neprůstřelného hrdiny (samozřejmě si tradičně rýpne i do Arnieho) a poprvé se mu daří úspěšně prosadit na do té doby jím opomíjeném sci-fi poli. Bohužel po skvělém roce 1993 (DEMOLITION MAN, CLIFFHANGER) to šlo se Slyem až na výjimky (NÁJEMNÍ VRAZI, ZEMĚ POLICAJTů) z kopce. Sandra Bullock je jako fanynka akčního 20. století rozkošná a sexy, blonďatý Snipes si užívá jednoho z nejlepších filmových padouchů 90. let, kterého před ním odmítli Jackie Chan (eh?) nebo van Damme (eh?), a Nigel Hawthorne (alias Sir Humphrey Appleby z JISTĚ, PANE MINISTŘE) jako křivý politik je třešničkou na dortu. "Buďte dobří." - "Buď v prdeli."

Málem hrdinové (1998)

Typická farleyovka, zajímavá jen tím, že je poslední, Farley zemřel ještě před premiérou. Od srdce jsem se zasmál jen scéně fackování se s Bláznivým krocanem. Matthew Perry je fajn.

Svět zítřka (2004)

Technicky precizní velkolepé retro dobrodružství za relativně skromných 70 mega, které je narvané akcí, ale zoufale mu chybí větší drajv. Vizuelně se mi to moc nelíbilo, ale jen při pohledu na všechny ty vzducholodě, roboty a rakety jsem se tetelil blahem a Gwyneth Paltrow vystřihla rozkošnou zvědavou reportérku.

Válka sousedů (1994) (TV film)

I v televizi může vzniknout dobrý film. Ne, nesmějte se, myslím to vážně. Tedy aspoň v té americké. Neshody se sousedy někdy zažil asi každý a jakkoli triviální se taková situace na první pohled zdá, tak ošemetná je na pohled druhý nebo dokonce na vlastní kůži. A pokud stojí na opačné straně barikády psychicky labilní jedinec se sklony k násilí, který zároveň není hloupý, pak je i nebezpečná. Divák se do toho rychle vžije a po celou dobu si klade otázku, jak by se zachoval on a film si tak užije dvojnásob. Ideální pak je, pokud si po jeho zhlédnutí o něm máte s kým promluvit, protože je zaděláno na výživnou plamennou diskusi. Ale VÁLKA SOUSEDů nabízí víc než ožehavé kontroverzní téma - má slušný scénář, nepostradá napětí i vtip a dva brilantní herce v hlavních rolích.

Resident Evil: Zánik (2007)

Průměrný post-apokalyptický akčňák s pěknýma kočkama a zombíky. Žádná bomba, ale Mulcahy se snaží a konkrétně scéna, kdy kolem sebe Milla udělá telekinetický štít před plameny nebo střet se zombies ve Vegas, se povedly. Nejlepší díl bídné série, ale jen o nepříliš dlouhý chlup.

Lepší zítřek 2 (1987)

"JSTE ÚPLNEJ BLÁZEN. POŘÁD SI MYSLÍTE, ŽE SPRAVEDLNOST MUSÍ ZVÍTĚZIT." - "PROTOŽE VůBEC NECHÁPU, PROČ BY NEMĚLA." Jednička měla přímočařejší příběh zaměřený jen na Hongkong a na bratry a Marka, dvojka se rozkročila mezi Hongkongem a New Yorkem a vedle bratrů sleduje i jejich přítele-gangstera v exilu a Markovo dvojče Kena, jejichž příběh je zajímavější. Postava traumatizovaného gangstera je na jednu stranu originální a dojemná, na druhou i dost otravná. Akce je soustředěná do druhé poloviny, kdy příběh vrcholí infernálními absurdními jatky, které jsou Wooovým prvním regulérním a dechberoucím hrdinským krveprolitím. Zajímavostí budiž, že si film postavami mladých pankáčů střílí z hongkongské mládeže, která se začala po Lepším zítřku oblékat po vzoru Chow Yun-Fata.

Černá kobra (1987) odpad!

Nekoukatelná ultralevňoučká amatérská taliánská vykrádačka COBRY s blaxploatační hvězdou Fredem Williamsonem. Začíná to slibně nekompromisní likvidací únosců požadujících výkupné ("NO WAY, PAL!"), ale zbytek už zdaleka tak zábavný není. Jestli něco speciálně nesnáším, tak to jsou scény znásilnění, kdy se na ženskou sesype hromada chlapů a místo aby na ní rozervali šaty, jen se po ní válí a tahají ji sem a tam, všichni oblečení od hlavy až k patě. A tady jsou takové hned dvě. I když srážku auta s windsurfem nevidíte v každém filmu. A ta hrůza má ještě tři pokračování!

Závan smrti (2007)

Průměrná komorní videoduchařinka a la HNĚV DUŠÍ. I Jacobs se opírá o pěknou kameru pomáhající si studenými filtry a dobrou atmosféru a navíc tu má herce, na které se dobře kouká a dokonce trochu romantiky, k níž námět o dvou rozdílných uvíznuvších lidech svádí. Jenže napětí buduje samými provařenými postupy a jakmile ukáže mrtvé, jde to do háje, nemluvě o tom, že pointa nijak nepřekvapí. A těch 113 minut (nevím, kde se tu vzalo 87) je opravdu hodně.

Železní andělé 2 (1988)

Představitelé Železných andělů zůstávají (plus jejich řady v závěru dočasně rozšíří rovněž velmi atraktivní Karen) stejně jako scénáristka a režisérka v jedné osobě, ale jinak je dvojka výrazně lepší než jednička. Ještě první půlka filmu je o ničem, ale v té druhé získá zápletka ty správné hongkongsky fatální rozměry a připomene KULKU V HLAVĚ, kde se taky záporák vyklubal z přítele posedlého mocí. Navíc má film ramboidní finále, ve kterém nechybí ani scéna, jak hrdina pronásledovaný vojenskou jednotkou džunglí zlikviduje jednoho vojáka po druhém a konec je nádherně hongkongsky přepatetizovaný.

Posel smrti (1988)

Předposlední spolupráce Thompsona s Bronsonem se narozdíl od ostatních nenese v akčním, ale v kriminálním duchu a té flintičky, co drží na obalu videokazety, se Bronson chopí jen asi na půl minuty a ani s ní nikoho nezastřelí (a ten výbuch na coveru je jediný ve filmu). Není to nejhorší, chvílemi je to i mírně napínavé jak podezřelí narůstají geometrickou řadou, ale z toho co jsem od Thompsona/Bronsona viděl je to zatím nejslabší.