Deadpool 2 (2018)

Tak se do našich skromných končin podruhé uráčil dostavit červeně oděný a věčně sprostý chlípník Deadpool. Zprvu hned musím říct, že nehrát ho Ryan Reynolds, DéPéčko by se nikdy takhle neproslavilo (dělá naprosto skvělou práci, co se týče marketingu). Ryan dělá všechno proto, aby jeho DP byl přesně ten kontroverzní sympatickej hajzl, který se nebojí otevřít si hubu a zesměšnit naprosto cokoliv, co ho napadne. Z toho plyne bohužel občasná "trvanlivost" jeho gagů a některé perly už za pár let zešednou, což je na jednu stranu dost velké škoda, ale na druhou z toho film nemůžeme moc vinit. Nicméně do dvojky DýPý nejde sám. Neneee. On si postaví naprosto ultimátní, epický mega-borečkovský tým v čele s knírkem Peterem (že by studio nemělo peníze na CGI odstranění? :/ ). S každým členem tohoto nedostižného bojového uskupení se člověk dokáže ztotožnit a každý z nich dostane svůj prostor v příběhu. Teda... Dokud asi po dvou minutách (takřka) všichni nepochcípají při výsadku na první misi. Jojo, život není fér. Kdyby byl fér, Ryan by dostal ještě volnější ruku a nemusel by kličkovat na minovém poli s výbuchy typu "nee to by mohlo urazit afroameričany!" či "nee to by mohlo urazit svobodné matky!" nebo mé oblíbené "nee to by mohlo urazit církev Peterova nesmrtelného knírku!" od svých nadřízených. Naštěstí za svou vizi Ryan bojoval a vzniklo z toho pokračování, který je dokonce o chloupek lepší než původní film, kde tomu velkou měrou přispěl Cable/Thanos a Domino (jééééj strong female character!!), kteří byli oba skvělí. Do trojky Ryanovi musí studio nechat naprosto volnou ruku a nechal volný průběh naprosto zvráceným šílenostem. Protože jestli dvojce něco chybí, tak je to nějaký vyložený BOOM! 85%

Tiché místo (2018)

Originální zápletku aby člověk v moderním hororu pohledal. Přesto se v tomto ohledu Tiché místo pochlapilo a přišlo s něčím novým. A i přes z toho vzniklé logické trhance film působí dobře a funguje tak, jak má. Tvůrci si krásně pohráli s jakýmkoliv zvukem, který divák automaticky vnímá jako ohrožení a dokáže se tak dokonale vcítit do stavu strachu zdejších postav. Člověk se až diví kolik toho film dokáže říct s naprostým minimem textu. Atmosférou postapokalyptické budoucnosti mi film lehce připomněl Last of Us, kde se v určitých pasážích ticho k přežití také vyžaduje (plus ten Krasinskiho výbornej plnovous). Až na těch pár logických mezer jako například rozhodnutí, že si v této době pár uplete dalšího sviště do party, potvory, co slyší na kilometry, ale nedokáží slyšet bušení srdce či dýchání osoby vzdálené dva metry a občasnou nudu, kvůli... no, prostě... tichu, je to svěží indie horor, který určitě dokáže zaujmout. 80%

Kdo přežije - Ghost Island (2018) (série)

Spoilery! (Očividně, co jiného bych tu psal? Recept na vajíčkovou pomazánku? Pfff, ten ani neznám. Ano, až tak to je se mnou v kuchyni špatný...). Dom s Wendellem tu předvedli asi nejdominantnější duo v celé historii Survivora. Ono upřímně, když proti inteligentním hráčům nastoupí "hráči" typu Angela nebo Sebastian, který dokonce sám přiznal, že neměl absolutně žádnou strategii celou hru (!!!) (O ještěřím výrazu Angele nemluvě), tak to až tak těžký úkol není. Jak už bývá zvykem, nových soutěžích bylo pomálu a různých všemožných i nemožných výhod zase hodně, ale celkové téma navodilo dost nostalgickou atmosféru a pro fandy celé této show to bylo občas opravdu super připomenout si různé kultovní momenty. Vítěz určitě potěšil (ikdyž to nebyl můj největší favorit) a vlastně celkové finálové obsazení se povedlo. Rozhodně se jedná o nadprůměrnou sérii. Teda pokud neberu v potaz ten žalostný Reunion, který je rok od roku horší (ale i kratší, takže netrpíme příliš dlouho). Oblíbenci: Michael, Dom, Wendell. Otrávenci: Angela, Kellyn, Donathan. 83%

Gotham - A Dark Knight (2017) (série)

Za mě spolu s druhou sérií nejlepší série (dost pomohl fakt, že první a třetí mě moc nenadchly). První polovina se občas mírně táhne, ale s příchodem "teen Jokera" do Gothamu se ukázala jedna věc. Že ne nadarmo, je Joker pokládán za nejlepšího padoucha z batmanova světa. Hrozně tomu dopomohl i herec, který předvádí, řekl bych, až filmové kvality svého umu. A to, že vlastně zahrál dva Jokery a oba diametrálně odlišné a přesto oba děsivé jen umocňuje můj názor. Opravdu klobouk dolů. Zrod Jokera mě opravdu moc bavil a s tím i velmi časté odkazování na různé komiksy (například Killing Joke). Je vidět, že tvůrci nezanedbali svou přípravu a mají také dost načteno, což je vždycky dobře. Na druhou stranu mě moc nebavila linka s Ridllerem/Lee nebo Butchem aka Solomonem Grundym a vůbec mě nebavila Barbara a ta její Liga feministek. Tu bych nehradil radši originem Poison Ivy, která nějak nenápadně zmizela. Celkově jsem spokojen, ale myslím, že konec seriálu pátou sérií je jen a jen dobře pro Gotham a hlavně pro nás. Pět sérií je akorát a snad se nám už konečně zrodí Batman. 80%

Avengers: Infinity War (2018)

Filmová událost roku dorazila do našich kinosálu a jak se dalo očekávat, rekordy padaly. Je to ale zasloužené? Na to ať už si zodpoví každý z Vás sám, za mě ale můžu říci, že naprosto. Marvel svůj svět buduje s opravdu pozoruhodnou péčí a postavy už nám za ta léta přirostli k srdci (i ty, které jsem nemíval rád), všechno do sebe zapadá a dává smysl. Oproti tomu DC univerzum (ano, opět to prokleté srovnávání) si jen hraje na svém stále se zmenšujícím písečku a ikdyž i DC vydalo několik povedených filmů a celkově mám DC radši, k tomuto filmovému zážitku mají opravdu hrozně daleko. S podivem, kolik postav do jednoho filmu tvůrci dokázali procpat a u nikoho necítíte, že je upozaděn, nebo že ve filmu nemá své místo. A k tomu všemu ještě představili záporáka, který (konečně!!) dává smysl a žene ho kupředu racionální motivace (no dobře, vyhladit polovinu veškeré populace asi není zrovna racionální, ale chápete mě ne?). Asi je nesmysl, snažit se jedním laickým komentářem zhodnotit superlativy tak obsahově monstrózního filmu, a tak prostě jen řeknu, že Infinity War je dosud nejlepším filmovým počinem od studia Marvel, a že deset let příprav pro tento jeden (popřípadě dva) film/y? Naprosto "worth it". Teď už nezbývá, než jen vytrvalé čekání na fázi 4, až Hawkeye (nejmocnější superhrdina) zachrání vše zemřelé. Možná spolu s druhým nejmocnějším hrdinou (přes reklamy) zázračným Peterem. Je na co se těšit. 93%

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Po shlédnutí této nerdské šílenosti jsem měl neutuchající touhu chopit se knižního originálu a udělat si svůj vlastní názor. A tak jsem si ho přečetl a musím říct, že se mi moc nelíbí, jakým směrem se film vydal. Knižní pojetí se mi zamlouvalo o parník víc a je znát, že zatímco knížka je od nerda pro nerdy, film si na něco takového pouze hraje. Ano, je tu pomrknutí na populární videohry, filmy atd, ale to je co se týče nás geeků tak všechno. Hon na vejce je ve filmu dost ubohý a je to tam až zoufale okatě vykonstruovaný a na náhodu (couvat do zadu, ha! Jak geniální...). Oproti tomu v knize (ano srovnávám nesrovnatelné a je mi to fuk) gunteři opravdu museli mít nějaké znalosti a museli i něco umět. Film šel cestou "znáš odpověď, dokážeš to splnit s prstem v nose" a to je pro mě osobně největší zklamání. Jakoby tvůrci vůbec nepochopili podstatu knihy (nebo úplně minula mě), ale Halliday chtěl, aby byli všichni blázni do stejných věcí jako byl on sám a toho by nedocílil tak, že dá klíč kdekomu, kdo si kousek couvne. Když bych se kompletně oprostil od toho, že to nějakou knižní předlohu má, neměl bych problém s tím váhat i o pěti *, protože to je prostě nerdská atomovka, kterou už nejspíš zase dloooouho neuvidíme. Nicméně knihu jsem četl a pokud bych si měl vybrat, zda vzít do ruky opět knihu, nebo si opět pustit film, vždy by to vyhrála právě ta kniha, která tento příběh vypráví daleko lépe a poutavěji. 75%

Fakjů pane učiteli 3 (2017)

Celá trilogie Fakjů se dá charakterizovat jako naprosto ujetá, šíleně barevná a záchodovým humorem zábavná guilty pleasure. Ano, scénář nepřetéká originalitou a ani většina vtipů není nikterak kvalitní, ale forma, jakou je to vše podáváno je dokonalá. S 10.B (nyní už 11.B) jsem pár chvil strávil a každý mi tam svým způsobem nějak přirostl k srdci a Zeki je prostě "snovej" učitel, který se s nikým a ničím nemaže. Už ve dvojce mrzela malá účast "Šnáblštatový", zde bohužel až na pár slov není vůbec a její náhradnice nepůsobí ani zdaleka tak dobře. Co mě osobně naopak potěšilo a překvapilo byla účast fotbalistů Bayern Mnichov na natáčení (ikdyž jim nefandím, fotbal sleduju) a český dabing, který je v celé trilogii perfektní (a to se dabingu většinou obloukem vyhýbám). Třetí Fakjů je pitomý, je přitažený za vlasy a někdy opravdu pořádně tlačí na pilu, ale jede si furt ten svůj vlastní styl, který započal už v jedničce. Co na to říct? Snad jen to, že já mam holt rád pitomosti. A trilogie Fakjů u mě bude mít vždy svoje místo (i z toho důvodu, že dobrých šílených komedií je jako šafránu). 78%

Tvář vody (2017)

Nikdy bych nevěřil, že se hodinu a půl vydržím dívat na předehru k mezidruhovému sexu. Holt jsem už asi v pornu jinačí gurmán. Upřímně mě del Toro nikdy nijak zvlášť svými díly neoslovil, a to i přesto, že každý jeho film oplývá fantastickými nápady a barvitostí. Vždy to na mě působilo neosobně až sterilně, bez emocí (př. Faunův labyrint). Zde to emoce má, popravdě řečeno přímo jednu z nejzákladnějších a hned to v mých očích vypadá o něco lépe. Příběh o lásce mezi němou uklízečkou a mýtickým stvořením mě zaujal a bavil mne sledovat. Nicméně hudební podkres byl naprosto mimo můj styl (ano, subjektivní, přiznávám... ale co není, že?), a závěrečné vyvrcholení, které bylo podle mě už trochu přes čáru mohlo být zpracováno trochu jinak. Ono vlastně celkově jejich vztah mohl zůstat spíše na psychické rovině přes určitou míru pochopení a respektu. Sex s polorybím bohem si mohli tvůrci odpustit, beztak si myslím, že to po anatomické stránce nedává smysl. V konečném důsledku je film Tvář vody určitě zajímavým filmem a dobře zpracovaným, ale změní to můj názor na tvorbu del Tora? Ne. Zaslouží si to Oskara za nejlepší film roku 2017. Určitě ne. 70%

Nerve: Hra o život (2016)

Povedený thriller o dnešní sociálními sítěmi zdegenerované generaci anonymních velkohubých internetových "borečků". Ikdyž Nerve občas působí jako dost puberťácký film, hlavní poselství je více než dospělé a i přes mírnou naivitu v příběhu ho film prezentuje dobře. Člověk by neměl spadnout do davového šílenství a nechat se ovlivnit názorem většiny a ještě se přitom zbaběle schovávat za monitorem počítače, mobilem či jinou technickou srágorou. Herecky to táhla především hlavní sympatická dvojička mladých (ale už poměrně zkušených) herců, kteří své role zvládli dobře, jen se tam v menších rolích objevili pro mě osobně dva snad ty nejprotivnější obličeje, které jsem za dlouho dobu někde viděl (ale hej, já jsem zas protivnej ksicht pro jiný no :/). Vše je doplněno líbivým hudebním podkresem a díky kratší stopáži film rychle uteče, aniž by začal nudit. Za mě spokojenost. 80%

Vyměřený čas (2011)

Hlavní myšlenková originalita se zde musí ocenit, ale následná forma, která nám tuto myšlenku distribuovala už tolik ne. Vyměřený čas má své momenty, nicméně většina zápletky je podána dost naivně s často nelogicky chovajícími se postavami, který se někdy nějak zachovají prostě proto, protože to holt mají napsané v kouzelné knížečce zvané scénář. A přerod z obyčejného dělníka v nějaké továrně na hotového Jamese Bonda v méně než pěti minutách je až úsměvný. Ale přes tyto logické díry chápu, že jde pouze o film, který by měl člověka alespoň pobavit a mě Vyměřený čas bavil, takže svůj účel splnil. Amanda s Justinem si své role užili a byla mezi nimi zajímavá chemie, jen škoda té divné paruky... Člověk, co si filmy hlavně užívá a nijak zvlášť nad nima nedumá a má rád neotřelé sci-fi nápady bude určitě nadšen. Já pouze spokojen. 75%