La casa de papel (Antena 3 version) - Season 1 (2017) (série)

Seriál o bandě vyvedených lupičů, kteří vlastně ani nic neloupí. Oni to jsou vlastně všichni moc milí lidé, kteří jen chtějí práci. A tak obsadí jednu budovu, vezmou si pár rukojmí (no dobře, 67 není zrovna pár...) a vesele pracují. Jo a shodou okolností je ta budova Muzeum cenin, kde je zcela náhodou obří tiskárna peněz a jejich práce se skládá z toho si těch peněz co nejvíce natisknout. Člověk samozřejmě nemůže pracovat bez mzdy, že ano? A co je na tom, že jejich mzda je několik milion euro za den... Mají to přece za poctivou práci. Aspoň něco dělají narozdíl od většiny světových politi... Ehm. Radši tohle nebudu dál rozebírat. Co se týče seriálu, musím říct, že mě od první minuty doslova vtáhnul do světa kriminálních živlů a každý z party zlodějíčků mi nějakým způsobem přirostl k srdci. Člověk ví, že by těmto zloduchům neměl fandit, ale jinak to prostě nejde. Jsou krásně lidsky vyobrazeni, každý má své problémy, každý má svou motivaci, proč do toho jít a jejich vzájemná chemie je prostě jedním slovem výborná. Velký podíl na tom mají hlavně skvělí herečtí představitelé, kteří jsou do posledního z nich naprosto perfektní. Člověk vidí, že herecké umění se nemusí hledat pouze za velkou louží. K tomu všemu zde máme skvěle napsaný scénář, kvůli kterému nám tuto vzájemnou hru kočku s myší mezi policisty a zloději seriál nabízí s takovou grácií. Postava záhadného "puppet mastera" Profesora, který má plán i na ty nejnemožnější situace je jednoduše úžasná, ale ani ostatní postavy nezůstávají pozadu. Rozhodně mě La Casa de Papel svou kvalitou překvapil a dal mi jasně najevo, že povedené seriálové kousky můžeme nalézt i zde v Evropě. PS: Zbožnuju tu titulní písničku. 92%

Úžasňákovi 2 (2018)

Ať už za to může vlna novodobého feminismu nebo ne, v tomto pokračování je superhrdin(k)a numero uno Elastička. Ale tohle je zrovna změna, která mě osobně nijak žíly netrhá. Naopak Bobovi, který musel zůstat doma a převzít otěže domácnosti a ukázat tak svou "úžasnost" v boji proti svým dospívajícím ratolestem, ano. A stejně tak, jak moc se mi líbila civilní pasáž jedničky, tak stejně to mám i zde. Rodinka Úžasňáků má jednoduše tak dokonalé charaktery, že se nám nemusí skrývat za masky, aby nás oslnili. Stačí písemka z matiky, nápadník mladé dcerky či takové ty (ab)normální problémy každého batolete a už je o zábavu postaráno. Na druhé straně je nám představen zajímavý příběh o zrodu nového záporáka, který ať je sebevíc dobrý, byl zoufale snadno a rychle odhadnutelný. Nicméně jakékoliv akční pasáže je naprostá radost sledovat. Vyvedl se i český dabing, který se samozřejmě nemůže rovnat originálu, ale třeba taková Edna je česky naprosto bravurní. Jedinými zápory jinak bezchybného animáku je snad jen předvídatelný záporák a to, že jsme čtrnáct let, opakuju čtrnáct let!!! čekali na věhlasného Podkopávače, který se v celém filmu ukázal (Spoiler) asi v nějakých 5 minutách a ani nebyl dopaden... Jako vážně? Tohle nám dělat... 85% a fakt ždibec chyběl na pětihvězdí.

Bao (2018)

Poselství je tu zcela jasné, ale upřímně nevím no. Forma, kterou je to podáváno mě nikterak neohromila a upřímně je to spíš taková ta roztomilá krátká ptákovina na kterou zapomenete hned, co začne hlavní film. Jinak není co víc hodnotit. Grafika hezká, knedlíček zprvu roztomilý a pak pěkný mladý výtržník, ale však to všichni známe.

Úžasňákovi (2004)

V dnešní době přemíry komiksových blockbusterů a velkofilmů není občas od věci vrátit se ke staré dobré (animované) klasice. A jsou to právě Úžasňákovi, kteří většinu z nás před více jak desetiletím potěšili svou bezkonkurenční animací a skvělým příběhem plným superhrdinů. A dodnes je to stále skvělý originální film, kde postavy nejsou pouze černobílé, mají své motivace a cíle a dá se s nimi perfektně ztotožnit. Paradoxně je možná ta civilní polovina filmu pro mě osobně o fous zdařilejší, protože to je v tomto žánru celkem svěží vítr, než jen otřepaná klasika o záchraně světa tentokrát v sytě rudým. Celý film je protkán hravým humorem, kdy jsem nenašel jediný okamžik, kdy by nějak víc tlačil na pilu. Je to všechno krásně přirozené a bez zádrhelů. Úžasňákovi si své jméno prostě zaslouží a mohou si ho hrdě nosit na svých kostýmovaných hrudí (ale na kápi ne, od ní sakra ruce pryč!). 85%

Vyvolený (2000)

Pan Shyamalan ukázal už tímto dílkem velkým studiím, že pro skvělý origin "superhrdiny" nemusejí plýtvat stovky milionů do rozpočtu, aby výsledek stál za to. Unbreakable to zvládl pouze komornější atmosférou, nápaditým scénářem a výbornými hereckými výkony. Postupné zpochybňování a pátrání ohledně své vlastní podstaty "nezničitelnosti" dělá tento film tak zajímavou podívanou. K tomu všemu nás výše zmíněný režisér ke konci překvapí výborným zvratem, který navíc dává velmi dobrý smysl, což se bohužel dnes už tolik nevidí a jsou většinou pouze jednoúčelové. Zmíním ještě dobrou kameru, kdy například rozhovor ve vlaku je rozhodně originálně zpracovaný a neotřelý. Odradit od filmu může naopak o něco pomalejší tempo filmu, kdy se trochu akčnější divák může začít chvilkami nudit, ale celkový dojem filmu je skvělý. O to víc mě těší, že se s Davidem Dunnem (příhodné jméno pro superhrdinu... komiksový fanda jistě pochopí) ještě minimálně jednou uvidíme a to navíc rovnou s The Beast. 85%. PS: Po tomto filmu mě se*e, že už jsem v minulosti byl nemocný :(.

Bajo la Rosa (2017)

Film, který zaujme i ve svém komorním pojetí. Celý příběh se odehrává takřka v jednom bytě, ale více toho člověk zde ani nepotřebuje. Zápletka není kdovíjak složitá a bohužel nabízí několik logických děr, ale člověk je prostě tvor zvídavý a zajímá ho každičké smítko špíny, které na sebe tato zvrácená rodinka přizná. Divák, který okolo poloviny filmu nesympatizuje s "únoscem" by se měl zamyslet nad svým životním rozhodováním. A právě tenhle přerod záporáka v... neřekl bych úplně hrdinu filmu, ale spíše méně zvráceného protagonistu filmu než původní členové nevinně vyhlížející rodinky je něco, co mě na tomto filmu bavilo. Jak už jsem zmínil, film má pár much (zjištěné znásilnění malé holčičky v nemocnici se úplně ignoruje policií, rodiče neznají rodiče kamarádky své dcerky, která u nich přespávala, týpek, co si ho nechá dobrovolně přeblafnout za doprovodu dvou hodně podezřele civějících chlápků...), ale to nemění nic na tom, že mě kecací část filmu bavila. A to se tam vlastně jen kecalo. Takže za mě nejspíš dobrý. 75%

Westworld - Labyrint (2016) (série)

Mám rád seriály, u kterých si zapřemýšlím. U Westworldu jsem nedělal téměř nic jiného a bohužel i tak se obávám, že některé střípky této velmi propracované mozaiky jsem cestou poztrácel. Nicméně celý koncept parku (pro boháče), který splní všechny vaše touhy, mi přišel více než velmi zajímavý. Atmosféra dobového zařazení parku je na velmi vysoké úrovni a přechody mezi westernem a mírně futuristickém prostředí působilo jako pěkné zpestření, kdy se nám odehrávaly vždy minimálně dvě dějové (i časové) linky navzájem, které na konci zapadly na svá patřičná místa. Nicméně některé z těchto linek bych nejspíš úplně vyřadil nebo alespoň trochu logičtěji zpracoval (útěk té bordelmamy působil dost naroubovaně a ve výsledku to ani žádný výsledek nepřineslo). O to víc mě bavil příběh sladké Dolores s Williamem, který připravil minimálně jeden povedený plot twist. Třešničkou na dortu je angažování takových hereckých legend jako jsou Ed Harris a Anthony Hopkins, kteří oba dva excelovali v každičké sekundě svých scén a udělali z Westworldu seriál, o kterém budu dumat ještě nějaký čas. Kdyby si seriál tolik nehrál na to, jak moc je to hlubokomyšlenková idea a nebýt té jedné nedotažené linky, nemohl bych mu vyčíst vůbec nic a i takhle jsem ho celý projel během necelých dvou dnů. A to je nejspíš ten největší důkaz kvality. 85%

Westworld - Dveře (2018) (série)

Některým seriálům sluší pouze jedna jediná série a po shlédnutí té druhé u Westworldu jsem si jist, že tohle je přesně ten případ. První série je skvělá. Opravdu tam je pouze máloco vytknout a vše funguje tak, jak má. Bohužel v té druhé nám svůj příběh tvůrci odtajňovali po malých kouskách v různých časových sledech a když si ho pak v hlavě složitě složíte dohromady, zjistíte, že plno věcí postrádá jakýkoliv význam a událo se opravdu hodně hovadin. Například jsem doteď nepochopil, jak fungují zbraně výtvorů, jak je možné, aby cvičení žoldáci s moderními automatickými puškami byli tak bezradní, že je v klidu sejmou dva prehistorický kolty? Jak je možné, aby MiB střílel z revolveru, když tam měl vadný náboj, který zničil zbraň až po několikarém výstřelu? A kdy se jako odehrála potitulková scéna? Jaký význam měly ostatní parky? Tady se holt tvůrci inspirovali pozdějšími sériemi Lost. Mnoho otázek a žádné odpovědi. Skoro to až dává pocit, jakoby si s námi tvůrci jen hráli a sami odpovědi neznali. Všechno je to tak krásně natočené, zahrané i nazvučené ale celek (alespoň pro mě osobně) příběhově nefunguje a upřímně mě ani nijak zvlášť nebavil. Když si vezmu, kolik věcí se může odehrát v rámci 10 hodin, (pro porovnání například celá trilogie Pána Prstenů) v 2. sérii WW se toho odehrálo zoufalo málo, co by stálo za řeč. Bohužel zklamání. 60%

Solo: Star Wars Story (2018)

Ok film. Bohužel nesdílím většinové nadšení z tohoto (alespoň pro mě) zbytečného filmu. Je bohužel znát, že Disney si tak trochu neví rady, co se značkou SW dělat a přešlapují na místě. Solo jako film obecně není kdovíjak špatný, ale prostě nemá potenciál a tudíž nebyl způsob, jak ho naplnit. Ano, vidíme jak se potkal Solo s Chewbaccou a s Landem a sem tam pár easter eggů na rozšířené universum nebo na hlavní epizody ("I know"), ale to je všechno. Je to jako v luxusní restauraci servírovat ok karbanátek bez jakékoliv přílohy. Jo, karbanátky máme všichni rádi, ale dejte si 2-3 samotný a uvidíte, že to bude stejný zážitek jako film Solo. Suchý. Přiznám se, že na mě Solo chvílema působil dokonce až jako parodie (debilní droid za rovnoprávnost na tom měl obří podíl), což je pro mě velmi alarmující. Závěr filmu už je pak jen zbytečně "zaplot-twistovanej", kdy nemá žádná postava problém natřikrát naprosto otočit. Bohužel mě ani nijak neoslovila celková vizáž filmu s tím svým věčným šedivým odstínem. Je to SW příběh na mnoha rozličných planetách, ne "50 shades of grey" proboha. Co se mi naopak líbilo byl charakter samotného Sola, který byl správně namachrovaný a drzý (ikdyž na mě občas působil možná až moc puberťácky") a jeho věrný chlupáč Chewie byl taky fajn. Kdyby Solo nebyl filmem z frančízy SW, tak si bohužel myslím, že by šlo o velmi průměrné sci-fi. Takhle to má pro fandy alespoň nějaký (ikdyž podle mě dost malicherný) přínos. 60% PS: Disney? Chcete dohnat Marvel? Co třeba přestat točit filmy, který nikoho nezajímají a šoupnout nám něco ze Starý Republiky? Ne? Že prej radši Boba Fett? Ohhh F*ck off!!

Proč? 13x proto - Série 2 (2018) (série)

Bylo to po první sérii nutný? Ne. Podkopává to většinu událostí a jejich vyznění z první série? Bohužel ano. Skouknu to s mírným skepticismem co si to na nás tvůrci vymyslí za bláboly s tím, že mě to po pár dílech naprosto pohltí a nebudu se moct dočkat další epizody? ANO! Neberte mě špatně. Občas to opravdu byly bláboly a některé nové "informace" (proč v uvozovkách? Protože si dost věcí tvůrci prostě vycucaly z prstu, když se jim to hodilo) opravdu podkopali celkové emotivní vyznění první série. Nicméně když se od tohoto člověk odprostí, dostane přesně to pokračování, který si tento seriál zaslouží. Divák dostane zcela novou perspektivu, co se týče příběhu Hanny a spoustu zajímavých příběhových linek i ostatních postav, na které člověk mnohdy změní svůj názor. Není to tak silné a určitě to pro mě osobně nepřekonalo první sérii (což asi ani nešlo), ale je to mnohem lepší, než v co jsem mohl vůbec doufat a při zahrání "The night we met" v poslední epizodě budou mít kapesníčky opět co dělat. Příjemné překvapení letošní seriálové sezóny. 85%