Lovci duchů (2005) (seriál)

Pfff kdy jsem se k těmto klučinům vůbec poprvé dostal? Ani nevím, ale věřte, že je to už pěkně dlouhá cesta zpět. Seriál začínal jako hororová dávka řádné atmosféry a pořádně nechutných bubáků, a v posledních řadách se z toho stalo spíše akční fantasy s opravdu málo hororovými prvky, ale o to více s prvky komediálními. Dean hláškuje takřka bez přestání a brácha Sam (moose) je ten chytřejší a o to nudnější z dvou bratrů. Oba jsou článkem winchesterského obávaného dua, bojujícího s všemožným zlem pekelným, ať už jde o vlkodlaky, upíry, měňavce či zaměstnance luxusních lázní, kteří vám vysávají přebytečný tuk z podpaží bez vašeho vědomí. Pokud na něco z toho ve svém životě narazíte, tak zpozorněte a hledejte mezi lidmi dva pohledný jinochy, protože to bude Dean se Samem co vám jdou zachránit prd**! - Po desáté sérii (páni, už se seriál drží deset let...), kdy už se v seriálu vystřídali snad všemožné obludnosti a zrůdnosti přichází občasné pocity "vaření z vody" a sporadické dostání se dějově do slepé uličky, ale i tak nepřestávám se sledováním a čekám na další sérii. 75%

Rain Man (1988)

Začít komentář jinak, než vychvalovat absolutně neuvěřitelný herecký výkon Dustina Hoffmana, by mělo být u tohoto snímků snad i potrestáno, protože to, co tu předvádí si zaslouží všechen respekt a klobouk dolů před jeho pečlivou přípravou. Zlatá soška za roli Raymonda naprosto zasloužená, ale teď už k filmu. Upřímně, začátek mě moc nenadchl a trochu déle mi trvalo, než jsem se k postavám jaksepatří "dostal", ale o to víc jsem byl překvapen, jak moc se mi ten zbytek líbil. Od momentu, kdy se geniální (ikdyž ne mentálně úplně zdravý) Raymond objeví, je to úplně jiný film a řekl bych, že vynikající. Hádky, rozhovory a řešení opravdu všedních věcí (hádka o spoďáry z K-Martu) fungují mezi bratry více než dobře a tento element mě ve filmu asi bavil ze všeho nejvíc, protože sledování dvou úplně odlišných lidí, jak se snaží mezi sebou dohodnout, je v tomto případě skvělý zážitek. Ani Hans Zimmer se za svůj první Hollywoodský počin rozhodně nemusí stydět a vybudoval svou hudbou patřičnou atmosféru, a dokázal mi tím, že v něm vždycky něco bylo, což dnes dokazuje každou svou novou tvorbou. Dokonce i ten Tom neurazil a hrál svou proměnu z nestarajícího se, po penězích prahnoucího "cizáka" do chápajícího a starajícího bratra, velmi uvěřitelně. Škoda slabšího začátku. 85%

Živí mrtví (2010) (seriál)

Zombie filmů už na světě je spousta, ale pořádný zombie seriál tu dlouho chyběl a walking dead tuto chybu napravil. Sledovat osudy Ricka a jeho skupiny v dobře ztvárněném postapokalyptickém zombie světě bylo pro mě pastvou pro oči. Teda alespoň zpočátku. První série byla vynikající a dokázala mě do tohoto světa totálně strhnout, bohužel v dalších sériích se dostavila mírná repetativnost a dost časté byly i telenovelské prvky, kdy spíše než o přežívání šlo o to, kdo s kým a jaký k tomu měl důvod a bla bla... Naštěstí po druhý ukecaný řadě se to trochu vrátilo k přežívání, ale bohužel špatným směrem. Už to nebyl souboj mezi komunitou lidí a zombíků, ale souboj mezi jednou partou přeživších s druhou, a zombie už působili spíše jako takový křovíčko, z kterého už si nikdo těžkou hlavu nedělá, ale chápu tvůrce, že nemůžou udělat pět sérií jen o tom, jak lidi utíkají před zomboněma, kteří za vámi upalují důchodcovskou rychlostí (ale ne důchodcovskou rychlostí v kauflandu!). Možná seriál hodnotím moc mírně, chyby tam evidentně jsou, ale mě seriál baví a jsem za něj rád a těším se na další osudy přeživších. - Po 6. sérii : Šestá série se pro mě (už tradičně) nesla ve vzduchu velké nekonzistence epizod, kdy nám seriál jednou nabídne opravdu lahůdkovou podívanou plnou akce a v epizodě další jen partu lidí, co si vyrazila na túru a melou nesmysly. Každopádně podle mého názoru ty lepší epizody převládají a stále si seriál drží vysoký standard (což je u dnešních seriálu velmi záslužný výkon). Neganova parta prostě dokáže pořádně rozvířit vody a rozhodně se v 7. sérii dočkáme pořádné vyvražďovačky naší skupiny. Narozdíl od skoro všech ostatních na mě nedopadlo rozhořčení ze závěrečného cliff-hangeru (neříkám, že to byl dobrý nápad, jen jsem si už na podobné podpásovky zvykl). 85%

Americký sniper (2014)

Předem upozorňuji, že válečné filmy nejsou zrovna můj zamilovaný žánr, ale byl jsem zvědav, jak si Bradley poradí se ztvárněním neohroženého odstřelovače Chrise Kylea z Navy Seals a hlavně i na to, jak si 84letý „dědula“ Clint poradí s režií. A musím říct, že oba odvedli sakra kus práce! Veverčák z pohádky o Grootovi střílí nepřátele z pořádné dálky s noblesou sobě vlastní a nebojí se ani ze svého úkrytu vylézt a jaksepatří „Rambo“ stylem vypomoct ve válečný vřavě svým kamarádům mariňákům. K tomu všemu si samozřejmě po telefonu dokáže vyřizovat rodinné záležitosti se svou novopečenou ženou. Ale proč ne? Je to přece Legenda! Válečná vřava války v Iráku na mě, až na mírnou komornost prostředí působila dobře. Hlavně neustálá dilemata, zda má osoba na terčíku odstřelovačky zlé či nevinné úmysly, dokáží dramaticky vyburcovat nejednoho diváka. Možná měli tvůrci rozvést trochu víc začátky Chrise v armádě, protože mi přišlo, že hned po základním tréninku byl najednou se sniperkou takovej mistr, že by jednou střelou i mouchu rozcuchal. A hlavně, a to se na mě nezlobte, nechápu, co to mělo být s tím umělým frackem… Do komedie ano, ale do vážného válečného dramatu? Příště prosím živé (ikdyž občas ubulené) človíčky. Přesto Clint potěšil a dokázal, že stále neřekl poslední slovo, což dokazuje nominace na zlatou sošku. 70%

Hon (2012)

Asi bych tento snímek nedoporučoval lidem, pro které je největší drama sledování seriálových šlágrů, dostupných na českých televizních přijímačích, jako jsou ulice či ordinace. Nene, to jděte hezky zpátky do svého pohodlného křesla, protože tohle je pravé nefalšované drama jak se patří. Lucas, jakožto čerstvý čtyřicátník, si žije i přes rozvod se svou ženou a spor o syna celkem idylický život. Pracuje ve školce, kde ho caparti přímo zbožňujou, nějaká holka po něm hází očkem, všichni v městečku ho mají rádi, ale je jasný, že to tak dlouho vydržet nemůže. Jedna malá holčička si potom, co jí nešťastník Lucas nevědomky urazí, usmyslí, že na něj vymyslí takovou malou nevinnou pomstičku. Nebo takhle… Ona věří, že je malá. Bohužel, jakmile se svěří jedné praštěné bábě, už je těžká cesta to vzít zpět a ve víru dosti dramatických událostí jde celé město Lucasovi po krku. Atmosféra je vyšperkovaná k dokonalosti, především i díky skvostnému Madsovi a ostatním hercům. Film krásně poukazuje na skutečnost, že i díky malé dětské lži se může všechno šeredně zvrtnout a Lucas kvůli tomu poznal, jaké to je být absolutním vyvrhelem, který nemůže spoléhat ani na svého nejlepšího kamaráda. Ale… Kdo by nevěřil dětem, že? Oblíbené scény: obchod, kostel. 90%

Velká šestka (2014)

Komiksové hrdiny a celkově komiksárny já rád a proto jsem se těšil i na tento animovaný kousek. Velká šestka nám představuje trošku odlišného hrdinu, než na kterého jsme zvyklí a je to jenom dobře. Roztomilá, trochu nešikovná a obtloustlá vymoženost na intuitivní léčení zraněných, jménem Baymax se vrhá napříč nebezpečenstvím s partičkou kamarádů – spolužáků a je to jízda! Baymax jako postava se výborně povedl. Scéna s vybitou baterií jako ztělesněním lidské opilosti tu opravdu ještě nebyla. Přišlo mi, že si film celkem často „vypůjčoval" materiály i z ostatních filmů, ale pokud se to všechno dá dohromady takhle precizně a uvaří se z toho smysl dávající, vtipný animák s pár epickými momenty, vůbec ho z toho nebudu vinit. Navíc dneska už je sakra těžký přijít v oblasti komiksáren s něčím úplně novým. Grafický háv se povedl, vzhledem k pokročilosti dnešních technologií už to o moc dál asi nepůjde. Dabing k postavám sedl jak ulitý. Uvidíme, jak si tento film povede se soubojem o sošku, ale za mě tvrdím, že nominace zasloužená. Bohužel i přes všechny ty pozitiva mi tam prostě něco chybělo (ne Stan Lee to nebyl, nakonec se ukázal). Děj filmu si pro sebe asi až moc ukradl Baymax a ostatní postavy sloužily spíše jen jako kulisy pro jeho dovádění, ale i tak milý animák. 75%

Kdo přežije - San Juan del Sur – Blood vs. Water (2014) (série)

Co k tomu říct? Tuto soutěž sleduju už opravdu hooodně dlouho a stalo se mi opravdu málokdy, že bych ke konci neměl ani jedinýho favorita, což se naneštěstí stalo právě v této sérii. Část soutěžících je kapitola sama o sobě, a kdybych se měl rozepisovat, asi bych to v únosné míře slušné mluvy nedokázal... Opět, jak už u survivora bývá tradicí, tu máme vyhaslou sportovní hvězdu, umělou nánu, která by měla spíš zauvažovat, že si nechá místo nové plastiky prsou vyoperovat tu svou zcvrklou švestku ve své hlavě (ne o mozek se opravdu nejedná!), zástupce homosexuální komunity (jediní přijatelní – díky bohu za ně!), hasiče a dceru s matkou, kteří si mohou stoupnout do fronty na vyoperování švestky hned za výše uvedenou... Jak moc minulá sezóna zazářila, tak moc tato sezóna zklamala. Absence zajímavých soutěží, hádky, hodící se spíše do béčkové španělské telenovely, a jen minimum snahy o samotné přežívání posílají tuto řadu do propasti rychlého zapomnění. Ani prvek tak typický, jako bývávala aukce survivora, jsme neměli šanci vidět. A upřímně, poprvé v celé historii soutěže mi přišlo, že je už pořádně „přeimunitováno" (spousta skrytých idolů), což není dobře. Alespoň vítěz/ka reputaci malinko napravil/a ale i tak za mě slabých 40%.

Městečko South Park (1997) (seriál)

Pro někoho (hlavně pro osazenstvo moralistů) je tento amatérsky nakreslený seriál absolutní trapnost bez špetky vtipu, pro druhé je to kopec švandy, který dokáže nejednou i poučit. Patřím do druhé skupiny, protože já si vtípky, narážky, různé parodie, hlášky a mnoho dalšího vždy užívám. Skupina malých čtvrťáků zažívá veselé historky plné absurdity, „záchodového" humoru, slavných osobností a na závěr nám ještě povědí, co se z toho naučili, a můžu s čistým srdcem říct, že i přes nálepku vulgárního nesmyslu (spousta lidí si to o SP myslí), tvůrci inteligentně a trefně reagují na problémy dnešní společnosti. Rozhodně je v tomto městečku spoustu důvodů, proč ho navštívit... Ať už je to Tom Cruise zavírající se v komoře, vánoční mluvící hovínko, nebo ručník na fetu, garantuji vám, že takovou rozlehlost nápadů nikde jinde nenajdete. Grafický kabát, kdy jedna postava při přemisťování doslova poskakuje z jednoho místa na druhý, je taky trefná parodie sama na sebe, ale po nějaký chvíli vám toto zpracování nejenže přestane vadit, ale dokonce si ho i zamilujete. V jednoduchosti je krása, krása je v South Parku. Co se dabingu týče, přiznávám, že si mě získal už na mé první návštěvě tohoto malebného městečka a ještě mě nepustil. Kvalitní práce. Bohužel i tady se najdou epizody, které kdybych viděl jako první a seriál bych neznal, asi by mě naprosto od dalšího sledování odradily. Za mě 80%

Whiplash (2014)

I přes skutečnost, že nejsem velkým fandou jazzový muziky a tudíž nemám k námětu filmu až tak velký vztah, mě tento film velmi mile překvapil. Film nejen o (am)bicích jednoho mladíka, je dokonalým příkladem, jak se člověk při velké touze něčeho dosáhnout dokáže sebeobětovat. A že to panečku bylo pořádný sebeobětování... Trénink až do úplného vyčerpání, kdy i vy jakožto divák máte co dělat, abyste se nepotili spolu s hlavním hrdinou. Od první minuty až do závěrečného vyvrcholení jsem pohledem ani jednou nemusel sklouznout z obrazovky, protože se pořád něco dělo (možná i díky kratší stopáži). Herecky Simmons předvedl výkon, jaký jsem už nějakou dobu neviděl a za něj přinejmenším tu nominaci na zlatou sošku zasluhuje, a kdyby jí i vyhrál, zlobit by se nikdo nemohl. Zdatně mu sekunduje i hlavní představitel, který svou úlohu zvládl opravdu dobře. Jediná věc, která mě zklamala a zkazila mi můj výsledný velmi pozitivní dojem, byl na můj vkus až velmi rychle „uťaflej" konec. Asi bych potřeboval ještě nějakou tu minutku navíc. Každopádně pozitiva převládají a film se o sošku uchází podle mého názoru zaslouženě. Za mě 85%.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

K tomuto filmu jsem se dostal čirou náhodou a musím říct, že jsem tomu vážně rád. Člověk hledající pořádnou nálož originality, skvělé (a hlavně přehledné) bitky, bláznivý humor a prvky komiksovosti u Scotta nemůže udělat chybu. Ano, je to možná nerdský film a nemálo lidí nepochopí každou hlášku či narážku, ale to neznamená, že by se to ostatním nemělo líbit. Na někoho může tato neobvyklá komiksová stylizace působit podivně, ale u Scotta prostě člověk musí takříkajíc „vypnout" a užívat si ujetou jízdu plnou nápadů. Co se podle mě opravdu velmi vydařilo, je soundtrack, protože písničky působí svěže, nejsou na obtíž a dokonce mě i jedna dokázala rozesmát... Výběr herců, kdy takový drobounký mužík, jakým je Michael Cera mlátí hlava nehlava třeba i sedm podstatně udělanějších týpků, dokonale sedí k tomuto typu filmu, kdy se nebere nic vážně. Některé scény se v mé hlavě zakotví ještě nadlouho, ale určitě na tom má podíl i to, že já takovýto „trochu jiný" humor můžu. Na závěr bych ještě rád zmínil český dabing, s kterým jsem měl tento film možnost vidět a musím říct, že je velmi vydařený a rozhodně nedělá filmu ostudu a to i já patřím ke skupině lidí, kteří dávají vždy přednost originálu. Co k tomu dodat? Scott je pro mě jedna z nejmilejších komedií. Za mě 90%.